Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Міщенко Наталія Іванівна. Етнопсихологічні чинники виникнення особистісних проблем дитини. : Дис... канд. наук: 19.00.05 - 2002.



Анотація до роботи:

Міщенко Н.І. Етнопсихологічні чинники виникнення особистісних проблем дитини – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія. Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, Київ, 2002.

У поданому дисертаційному дослідженні розглядаються особистісні проблеми дитини старшого дошкільного віку. Дослідження було спрямовано на виявлення етнічної специфіки особистісних проблем дитини, що виникають під час її соціалізації та інкультурації, та на розробку проективної конструктивної методики їхньої діагностики і надання подальшої психологічної допомоги. Дістала підтвердження гіпотеза про значущість етнічної специфіки особистісних проблем дитини, пов'язаних із соціалізацією. Існують розбіжності в симптомокомплексах особистісних проблем і в рівні їхнього вираження між дітьми слов'янського і кримськотатарського етносів. Створено і перевірено на надійність і валідність проективну методику “Конструктивний тест родини” для виявлення особистісних проблем дитини, а також тієї сімейної ситуації, у якій вона перебуває. Розроблена і реалізована програма для надання психологічної допомоги дітям з урахуванням їхньої етнічної належності.

Наше дослідження дало змогу дійти таких висновків:

1. Етнопсихологічні й етнокультурні чинники: етнічні традиції, релігія, етнічний характер, етнічні почуття та настрій, етнічні інтереси і орієнтації, тип культури (колективізм, індивідуалізм), а також етновиховний простір сім’ї – здійснюють вельми істотний вплив на становлення особистості дитини.

2. Розбіжності в цінностях, стереотипах, соціальних настановленнях між представниками кримськотатарського і слов'янського етносів знаходять відображення в особливостях системи виховання і, отже, в особливостях становлення особистості дитини та у характері проблем, що виникають в неї. Так, зайнятість кар’єрою батьків слов’ян, а також досить часте знехтування дитини та несприятливість сімейної ситуації загалом, спричинюють у дитини особистісні проблеми. У батьківсько-дитячих взаєминах представники кримськотатарського етносу воліють дотримуватися строгості й релігійних правил, вважають за потрібне виховувати в дітях покірність, що, можливо, у свою чергу, призводить до незахищеності, ворожості, браку ініціативності в будь-якій діяльності.

3. Емпіричне дослідження підтвердило гіпотезу, згідно з якою особистісні проблеми дитини, які виникають у ході її соціалізації, та їхнє вираження мають етнічну специфіку:

А) Існують розбіжності в симптомокомплексах особистісних проблем дітей кримськотатарського і слов'янського етносів. Так, у дітей кримських татар фактор “брак ініціативності в діяльності дитини” високо корелює з такими показниками як: агресивність, труднощі в спілкуванні, почуття меншовартості. У кримськотатарських дітей найбільш виражений симптомокомплекс “недовіри”, який містить у собі тривожність, незахищеність, ворожість, а в слов'янських дітей – симптомокомплекс “меншовартості”, який містить у собі тривожність, конфліктність, труднощі в спілкуванні.

Б) Між дітьми досліджених етносів існують розбіжності в рівні вираження особистісних проблем у дітей. У кримськотатарських дітей більш вираженими є незахищеність, почуття меншовартості, тривожність, агресивність; незначно виражені - ворожість, недовіра до себе, конфліктність. У слов’ян найбільш вираженими є труднощі в спілкуванні, тривожність, незахищеність; трохи менші виражені конфліктність, ворожість; найменш виражені - агресивність і депресивність.

В) Існують розбіжності у частоті типів сімейної ситуації у представників кримськотатарського і слов’янського етносів. Значущими є розбіжності в частоті оцінювання дітьми сімейної ситуації як сприятливої, вона вище оцінюється дітьми кримських татар; частіше у кримських татар, ніж у слов’ян, зустрічається авторитарний та симбіотичний типи відносин батьків до дітей.

4. Показано, що розроблена нами методика “Конструктивний тест родини” є надійною і валідною для діагностики особистісних проблем дитини і специфіки її сімейної ситуації. Одержувані при діагностиці результати можуть бути підставою для надання подальшої психологічної допомоги дітям, з урахуванням етнопсихологічних чинників виникнення їхніх особистісних проблем. Це дозволить практичному психологові синтезувати два види діяльності: психодіагностику і психологічну допомогу.

5. Створено корекційну програму для розвязування особистісних проблем дитини з урахуванням етнопсихологічних чинників. Вона дозволяє реалізувати диференційований підхід до дітей.

Основний зміст роботи викладений у таких публікаціях:

  1. Коростелина К.В., Мищенко Н.И. Проблемы изучения особенностей формирования личности дошкольника // Психологія на перетині тисячоліть: Збірник наукових праць учасників п’ятих костюківських читань. – К.: Гнозис, 1998. – Т. 2. – С. 161-167.

  2. Міщенко Н.І. Дослідження настанов сімейного виховання в різних етнічних групах // Проблеми загальної та педагогичної психології. – К., 2000. – Т. 2., ч.5. – С. 119-125.

  3. Мищенко Н.И. Личностные проблемы ребенка и их этническая специфика // Наука і освіта. – Одеса, 2000. - № 5. – С. 37-39.

  4. Мищенко Н.И. Диагностика личностных проблем ребенка и их этническая специфика // Ученые записки Таврического экологического института. – Симферополь: ТЭИ, 2000. – Т. 3. - С. 67-77.

  5. Мищенко Н.И. Психологическая помощь детям с учетом их этнической принадлежности // Наука i освiта. – Одеса, 2001. - № . 1. – С. 75-79.

  6. Міщенко Н.І. Специфіка сімейного виховання в різних етнічних групах // Психологія. Збірник наукових праць НПУ імені М.П. Драгоманова. Випуск 13. – К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2001. – С. 135-140.

  7. Міщенко Н.І. Особливості процесів соціалізації та інкультурації дітей 5-7 років у різних етнічних групах // Актуальні проблеми психології. Том. 1.: соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – К.: Інститут психології ім.. Г.С. Костюка АПН України, 2002, частина 4. – С. 45-50.