Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Шуканов Павло Васильович. Етногеографічні чинники сучасних глобальних та регіональних територіально-політичних процесів. : Дис... канд. наук: 11.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Шуканов П.В. Етногеографічні чинники сучасних глобальних та регіональних територіально-політичних процесів. – Рукопис

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата географічних наук за фахом 11.00.02 – економічна та соціальна географія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробленню теоретичних і методичних основ територіальної організації етносфери, визначені основні шляхи і методи гармонізації міжетнічних відносин, обґрунтовані геоетнополітичні тенденції та перспективи розвитку етносфери.

Розроблені теоретико-методичні основи суспільно-географічного дослідження територіально-політичних процесів. Розкрита сутність етносу і вплив процесів етногенезу на формування політичної карти світу. Розглянуті етнічні потреби, задоволення яких виявляється у вигляді етногеографічних чинників. Доведена роль етногеографічних чинників як головної причини сучасних регіональних і глобальних процесів трансформації етносфери. Запропонована методика виявлення регіонів, в яких найбільш вірогідні процеси етнополітичної дезінтеграції названі автором «зонами міжетнічної напруженості». Розширені поняття «етногеографічні чинники», «глобалізація», «міжетнічна напруженість» у їх взаємозв'язку з процесами регіоналізації світу.

Обґрунтована типологія країн світу за етнонаціональним складом і ступенем етнічного впливу, що дозволяє враховувати значущість кожної етнічної групи в соціально-економічній, етнополітичній та інших сферах суспільства. Визначено значення геоетнополітики як засобу гармонізації міжетнічних відносин на глобальному і регіональному рівнях. Виявлені геоетнополітичні тенденції та перспективи розвитку етносфери.

На основі аналізу й синтезу міждисциплінарних знань виявлено провідне значення етногеографічних чинників у розвитку глобальних та регіональних територіально-політичних процесів. Основні науково-теоретичні та практичні результати дослідження є такими:

1. Взаємозв'язок між певним типом етнічної спільноти і стадією становлення та розвитку державності свідчить про основоположну сутність етносу в процесі формування політичної карти світу. Розвиток етногенезу до рівня класичного етносу (народності), як найбільш консолідованої, гармонійної (щодо навколишнього середовища) і життєстійкої форми організації суспільства, стимулює природно-необхідну інтеграцію. Вона здійснюється на основі сприятливої компліментарності і взаємовигідності як з точки зору внутрішньоетнічної консолідації, так і з урахуванням об'єктивних міжетнічних територіально-політичних процесів.

2. Етногеографічні чинники зумовлюють процеси глобалізації та регіоналізації світу з наступною трансформацією етносфери. Об’єднуючою основою етнотериторіальних і геополітичних процесів є політико-географічний простір, як відображення генетичної та еволюційної єдності соціального і природного, як мети, засобу і результату політичної діяльності етносів.

3. У зв'язку з основоположною значущістю етногенетичних взаємозв'язків в ієрархічній структурі людства особливе значення мають етнічні потреби людини, які є основою для подальшого прояву інших різновидів потреб. У результаті задоволення певних потреб на різних таксономічних рівнях етносфери формується відчуття етнічності, яке відображає і стимулює етногрупову єдність і тому в цілому є чинником інтегруючим. Аспекти незадоволеності етнічних потреб і порушення принципу компліментарності призводять до накладення один на одного суперечливих етнічних полів і зростання міжетнічної напруженості.

4. Регіоналізація є проміжним етапом глобалізації, тому всі різновиди територіально-політичних процесів і міжетнічних відносин необхідно розглядати як прояв глобалізаційних процесів. Міжетнічні процеси на глобальному рівні свідчать про те, що цивілізаційна несумісність є головною рушійною силою міжнародних конфліктів, тому в сучасних умовах представники домінуючих цивілізацій не тільки визначають найважливіші напрями розвитку світогосподарських зв'язків, але й координують процеси міжнародної етнополітичної інтеграції та регіоналізації світу.

5. На основі вдосконаленої типології країн світу за етнонаціональним складом і ступенем етнічного впливу розроблена методика визначення територій з різними рівнями міжетнічної напруженості з метою гармонізації міжнародних відносин в умовах розвитку глобалізаційних процесів. В зв'язку з переважанням у світі поліетнічних держав сучасні територіально-політичні процеси часто призводять до загострення міжетнічних суперечностей як на регіональному, так і на глобальному рівнях.

6. Геоетнополітичні конфлікти виявляються як результат протиріч, що зумовлені ігноруванням чи неповним врахуванням етногеографічних особливостей відповідних територіально-політичних систем. За певних обставин етнос може розраховувати на широку автономію і створення власної держави, навіть якщо його частка в загальному населенні країни складає лише 0,5 %. Про це свідчить виявлений взаємозв'язок між зростанням чисельності населення світу і процесами етнодержавної суверенізації.

7. Основні етапи розвитку міжнародної інтеграції та глобалізації зумовлюються етногеографічними чинниками, а економічна доцільність стимулює політичне об'єднання аж до створення єдиної держави імперського типу, що в свою чергу може призвести до негативної трансформації існуючих етнодержавних утворень і повної деградації етносфери.

8. Ураховуючи провідний вплив етногеографічних чинників на територіально-політичні процеси, з метою запобігання міжетнічних конфліктів, геостратегічний вибір країни повинен здійснюватися на основі геоетнополітичних знань, які надають можливість гармонійно поєднувати національні інтереси та об’єктивні закономірності сучасних міжцивілізаційних та глобалізаційних процесів.

Таким чином, нами встановлено першочергове значення етногеографічних чинників у розвитку сучасних глобальних та регіональних територіально-політичних процесів: а) етногеографічні чинники першопочатково стимулюють інтеграцію в суспільстві, але тільки у відносно однорідному середовищі і до такого рівня етногенезу, як народність або класичний етнос; б) при становленні державності одних етносів посилюється дезінтегруючий вплив інших етнічних груп та їх прагнення до автономізації, аж до відділення і створення власної держави; в) інтегруючий і дезінтегруючий вплив етносу виявляється сильніше або слабкіше залежно від особливостей етногеографічних чинників, що проявляються через етнополітичну культуру і різні аспекти етнічності як окремо взятих етнофорів, так і найбільш впливових народів світу.

При дослідженні територіально-політичних процесів необхідно враховувати такі положення дисертаційної роботи: по-перше, природно-генетичний і етногеографічний зв'язок між суспільством та середовищем його існування, оскільки при руйнуванні етнічної основи деградує в цілому навколишнє середовище; по-друге, інтернаціоналізація та глобалізація світу можуть бути корисними тільки до того часу, поки вони сприяють зміцненню й розвитку етнокультурного різноманіття антропосфери і навпаки, необхідно стримувати ті тенденції глобалізації, які стимулюють створення уніфікованого надсуспільства і глобальної імперії; по-третє, необхідно підтримувати етнокультурну винятковість різних країн, одночасно стримуючи розповсюдження так званої «масової культури» і надмірної економізації світу; по-четверте, з метою запобігання міжетнічних конфліктів на глобальному та регіональному рівнях необхідно враховувати вирішальний вплив етногеографічних чинників на територіально-політичні процеси, а також використовувати геоетнополітичні знання як засіб гармонізації міжнародних відносин; по-п'яте, для зміцнення державності геостратегічний вибір України повинен здійснюватися з урахуванням національних інтересів та сучасних міжцивілізаційних процесів, які є відображенням найважливіших закономірностей розвитку глобалізації та регіоналізації світу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Шуканов П.В. Типология стран мира по национально-этническому составу // Сборник статей аспирантов и преподавателей Харьковского государственного университета. – Харьков, 1998. – С. 151-153.

2. Шуканов П.В. Геоекономічні аспекти розвитку етносфери // Економічна та соціальна географія. – Київ, 2001. – Вип. 51. – С. 22-27.

3. Дудник І.М., Шуканов П.В. Етнополітичні фактори процесів глобалізації та регіоналізації // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського. Серія: Географія. – Вінниця, 2002. – Випуск 3. – С. 104-108. (Особистий внесок: розкрита структура етнополітичних факторів як об’єктивної передумови глобалізації та регіоналізації світу).

4. Джаман М.О., Шуканов П.В. Геоетнополітичні аспекти цивілізаційного вибору України // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені М.Коцюбинського. Серія: Географія. – Вінниця, 2007. – Випуск 13. – С. 175-181. (Особистий внесок: охарактеризовані геоетнополітичні аспекти та обґрунтовано шляхи здійснення цивілізаційного вибору України).

5. Джаман М.О., Шуканов П.В. Роль етнополітичного фактору у процесах міжнародної інтеграції та регіоналізації світу // Економічна та соціальна географія. – Київ, 2007. – Випуск 57. – С. 283-293. (Особистий внесок: розглянута роль етнополітичного фактору та геополітичних закономірностей розвитку міжнародних інтеграційних процесів як проміжних етапів глобалізації світу).

Статті в матеріалах наукових конференцій та інших наукових виданнях

6. Шуканов П.В. Вплив етнополітичного фактора на процеси глобалізації і регіоналізації // Регіональні перспективи. – Кременчук, 2000. – №1. – С. 59-64.

7. Шуканов П.В. Міжетнічна напруженість як чинник формування нових державних утворень // Україна та глобальні процеси: географічний вимір. – Київ-Луцьк, 2000. – Том 1.– С. 113-115.

8. Дудник І.М., Шуканов П.В. Етногеографічні аспекти глобалізації // Географічна наука і освіта в Україні: Збірник наукових праць. – Київ, 2001. –
С. 12-13. (Особистий внесок: виявлено значення етнічності та природно-географічних аспектів в умовах глобалізації та регіоналізації світу).

9. Дудник И.Н., Шуканов П.В. Роль наднациональных международных организаций в развитии процессов глобализации // Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству? Матеріали міжнародної конференції. – Донецьк, 2001. – Том 1. – С. 83-86. (Особистий внесок: обґрунтована провідна роль певних наднаціональних структур в розвитку процесів глобалізації).

10. Шуканов П.В. Традиционно-символическое осмысление глобализации // Глобалізм очима сучасника: блиск і злидота феномену: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Суми, 2002. – С. 101-103.

11. Шуканов П.В. Влияние глобализма на развитие этногосударственных систем // Управління розвитком соціально-економічних систем: стан, проблеми, перспективи: Матеріали науково-практичної конференції. – Полтава, 2004. –
С. 115-119.

12. Шуканов П.В. Этнокультурные и социально-политические аспекты тансформации государства // Соціально-економічний розвиток України на початку ХХІ століття: Матеріали науково-практичної конференції. – Полтава, 2006. – С. 312-316.