Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Верещака Володимир Валентинович. Етіологія та патогенез старечої в'ялості шкіри лиця і механізми формування його структурних змін у сучасної людини європеоїдного типу : Дис... д-ра наук: 14.01.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Верещака В.В. Етіологія та патогенез старечої в’ялості шкіри лиця і механізми формування його структурних змін у сучасної людини європеоїдного типу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Державна установа “Інститут дерматології та венерології АМН України”, Харків, 2008.

Дисертація присвячена вивченню особливостей лиця людини європеоїдного типу, пов’язаних з віком, і молекулярних механізмів розвитку старечої в’ялості шкіри на основі дослідження та комплексної оцінки морфофункціональних показників, дослідженню фотополімеризаційних процесів у сполучній тканині під дією опромінення оптичного діапазону. Наводиться комплексна оцінка морфофункціонального стану шкіри лиця та підлеглих тканин при старечій її в’ялості з урахуванням ступеня вікових змін, поглиблене вивчення морфології шкіри лиця на світлооптичному та ультраструктурному рівнях і фізичні характеристики колагену, вміст 3d- і лужноземельних металів. Продемонстровано порушення про- та антиоксидантної рівноваги і морфологічні зміни шкіри під впливом локального ультрафіолетового опромінення, молекулярні механізми розвитку фотополімеризаційних процесів у колагені шкіри.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове практичне розв’язання наукової проблеми відносно етіології і патогенезу старечої в’ялості шкіри лиця.

Науково обґрунтована патогенетична значимість опромінення оптичного діапазону спектра, гемомікроциркуляторних порушень, дисбалансу мікроелементів, реакцій фотополімеризації колагену у розвитку старечої в’ялості шкіри лиця, що відкриває перспективні напрямки для розробки лікувально-профілактичних заходів у дерматокосметології.

  1. На сучасному рівні розвитку медицини стареча в’ялість шкіри лиця є однією з ключових медико-соціальних проблем дерматології, що пов’язано з її поширеністю, поліморфізмом клінічних проявів, труднощами діагностики, відмінностями перебігу та наслідків.

  2. Аналіз 1624 амбулаторних карт осіб, які відвідують дерматокосметологічні установи, показав, що у 135 (8,3 %) з них виявлялася стареча в’ялість шкіри лиця у вигляді зморщок, зниження еластичних властивостей шкіри, телеангіектазій, ангіом, посиленої пігментації, сенільних кератом. Клініко-лабораторне обстеження осіб із зазначеною патологією показало виражені зміни швидкості відлущування рогового шару епідермісу, тинкторіальних властивостей, зниження захисних властивостей шкіри та її реактогенності. Ці показники наближуються до значень, отриманих у практично здорових людей похилого віку на обличчі, а на закритих ділянках тіла відповідають віковій нормі.

  3. Встановлено, що межа міцності при розтягненні, відносні видовження (при напруженні, розриві, залишкове, пружне), модуль пружності та жорсткість шкіри ідентичні на симетричних ділянках тіла, не мають відмінностей у осіб різної статі і залежать від особливостей переплетення колагенових пучків у різних топографічних зонах. Міцність при розтягуванні шкіри прямо пропорційно залежить від товщини дерми і кількості колагенових волокон, орієнтованих у напрямку навантаження. Зменшення межі міцності при розтягуванні у осіб з ознаками старечої в’ялості шкіри лиця вказує на деструктивні зміни у колагенових волокнах і їх пучках.

  4. Дані морфологічних досліджень вказують на те, що вікова інволюція шкіри лиця характеризуються значними змінами гістоархітектоніки, що виявляються порушенням процесів кератинізації (епідермоцитарна дисфункція), нерівномірним потовщенням базальної мембрани епідермісу, ознаками фіброзу дерми з невідповідністю напрямку колагенових волокон відносно повздовжньої осі фібробластів (фібробластична дисфункція), дегенерацією еластичних волокон, склеротичними змінами судин ГМЦР, зменшенням кількості нервових волокон та їх закінчень, дистрофічними змінами ендотеліоцитів, вогнищевою плазморагією. Електронно-гістохімічними методами встановлено, що базальні епідермоцити, ендотеліоцити мікросудин, перицити, м’язи шкіри виявляють активність Са2+-АТФази та Мg2+-АТФази на плазматичних мембранах, яка зменшується з віком. Стареча в’ялість шкіри лиця характеризується також порушенням енергетичних процесів, що виявляється зменшенням активності цих ферментів на мембранних структурах клітин епідермісу і дерми. Дегенеративні процеси, що відбуваються в шкірі лиця при її старечій в’ялості, характеризується зменшеним вмістом колагену та наявністю фотохімічних зшивок у його молекулі, зменшеним вмістом вологи, збільшенням температури зварювання, товщини сосочкового та сітчастого шарів дерми, а також кута нахилу колагенових пучків.

  5. Морфологічні зміни мікросудин, розлади мікрогемодинаміки, зміни реологічних властивостей крові та NO-залежний тип дисфункції ендотелію характеризують вікову інволюцю шкіри. Гемомікроциркуляторні розлади на системному і місцевому, трофічному рівні, що супроводжують старечу в’ялість шкіри лиця, підсилюють її клінічні симптоми та сприяють погіршенню морфофункціонального стану.

  6. Методами атомно-адсорбційної спектрометрії встановлено збільшення вмісту кобальту, нікелю, міді, заліза та кальцію і зменшення магнію у шкірі лиця при її старечій в’ялості, що є проявом захистно-пристосувальних реакцій. Вміст кобальту, міді, заліза та кальцію у шкірі практично здорових людей похилого віку збільшується у несуміжних анатомічних ділянках, а цинку – зменшується. Вміст магнію у шкірі практично здорових людей не змінюється у віці від 22 до 74 років. Стареча в’ялість шкіри лиця супроводжується підвищенням вмісту первинних (ДК-гідроперекисів) і вторинних (малоновий діальдегід) продуктів ПОЛ. Оксирадикальне ушкодження зовнішнього покриву при розвитку старечої в’ялості шкіри лиця має локальний характер і залежить від площі зон надмірного УФ-опромінення.

  7. Експериментальні дослідження з впливу сонячного спектра на шкіру щурів показали, що при опроміненні УФ-променями спектра В у гіпереритемних дозах (1000 кДжм-2) поряд з дистрофічними процесами у глибині тканини розвивається ексудативна реакція, що супроводжується набряком, гомогенізацією сполучнотканинних волокон, змінами кількості кровоносних капілярів, крововиливами, периваскулярною, перифолікулярною, дифузною інфільтрацією лейкоцитами, а також активацією тканинних базофілів. Променеві реакції характеризуються нетривалими зворотними запальними і дистрофічними явищами епідермісу і дерми. Ураження характеризуються її стійкими змінами за рахунок деструктивних чи глибоких дистрофічних процесів не тільки епідермісу і дерми, а і гіподерми. При надлишковому УФ-опроміненні виявляється архітектурний дисбаланс колагенових волокон, що є ознакою фібробластичної дисфункції, яка проявляється хаотичним розташуванням колагенових фібрил відносно поверхні фібробласта. УФ-опромінення спектра В у гіпереритемних дозах призводить до зменшення активності Са2+-АТФази на мембранних структурах клітин епідермісу і дерми, а також мікросудин.

  8. Експериментально встановлено, що УФ-запалення спричиняє виразні порушення енергетичного обміну в шкірі щурів (зниження вмісту окиснених форм і сумарного вмісту нікотинамідних коферментів, коефіцієнта окиснені/відновлені форми, підвищення швидкості ферментативного розщеплення НАД+), які супроводжуються значними змінами жирнокислотного складу ліпідів (збільшення вмісту ненасичених жирних кислот, насамперед, арахідонової), виникненням окисного стресу та функціональними порушеннями про- та антиоксидантної рівноваги (підвищеннія вмісту ТБК-активних продуктів, зниження відновленого глутатіону внаслідок його інтенсивного використання та змінами глутатіонредуктазної і глутатіонпероксидазної активностей). Кастрація тварин значно зменшує ці метаболічні прояви токсичного ураження.

  1. Асимтотичне наближення in vitro показало, що світлочутливість колагену шкіри зумовлена реакціями фотополімеризації. Вінільні функціональні групи, які формуються на бічних ланцюгових відгалуженнях колагену під дією опромінення УФ і оптичного діапазонів, відповідають за процеси наступної структуризації колагену з утворенням зшивок між основними макроланцюгами, які утворюються при старечій в’ялості шкіри. Методами лазерохімічного структурування за участю акриламіду та метиленбісакриламіду доказано, що молекулярні механізми розвитку старечої в’ялості шкіри пов’язані з аміно- та гідроксильними групами макроланцюгів колагену.

  2. Спектроскопічними методами встановлено, що процеси фотополімеризації колагену шкіри при її старечій в’ялості мають відмінності, які залежать від вмісту лужноземельних та 3d-металів. При інкубації нативного колагену шкіри у розчинах акрилатів Са (ІІ), Со (II), Nі (II), Сu (II) поглинаються останні, про що свідчать результати як ІЧ, так і електронної спектроскопії поглинання. Внаслідок взаємодії іонів кальцію з NH2- та ОН- групами колагену утворюється зшита структура, яка містить у собі координаційні вузли. Результатом реакції фотозшивання акрилатів 3d-металів є приєднання до комплексу металу додатково – через аміно- і гідроксильні групи – двох макромолекул колагену за допомогою взаємодії з акрильними лігандами макрокомплексу, що призводить до утворення координаційного поліедру, оточеного з усіх боків кисневокоординованими до металу лігандами.

  3. Зміни молекулярної будови колагену при старечій в’ялості шкіри лиця зумовлені фоторуйнуванням груп N–H і –ОН під дією опромінення УФ і видимого (фіолетового) діапазонів спектра. У результаті лазерохімічного структурування колагену (оксипроліну) під дією опромінення УФ і видимої ділянки спектра виникають фотодисоціативні, фотоізомеризаційні та фотодимеризаційні зміни структури. Безпосередня взаємодія продуктів ПОЛ з колагеном не призводить до його деструкції, а має фотопротективні властивості, які пов’язані з утворенням гідратної оболонки на поверхні колагенового волокна.

Публікації автора:

  1. Верещака В. В. Етіологія та патогенез старечої в’ялості шкіри лиця і механізми формування його структурних змін у сучасної людини європеоїдного типу / В. В. Верещака. – К. : Наук. думка, 2008. – 481 с.

  2. Клінічні методи дослідження гемомікроциркуляторного русла : метод. рекоменд. / Нац. мед. акад. післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика ; упоряд.: В. В. Верещака, Н. М. Сидорова, Л. Д. Калюжна. – К. : Наук. думка, 2008. – 43 с.

  3. Верещака В. В. Біохімічні процеси у комплексах колагену шкіри з акрилатами 3d-металів після лазерного впливу / В. В. Верещака // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2006. – Т. 9, № 3/4. – С. 55–63.

  4. Верещака В. В. Визначення NO-залежної ендотеліальної дисфункції при використанні методів прижиттєвої діагностики мікросудин / В. В. Верещака // Дерматология. Косметология. Сексопатология. – 2007. – Т. 10, № 1/4. – С. 116–119.

  5. Верещака В. В. Вміст металів у шкірі практично здорових людей різного віку та осіб з ознаками її старечої в’ялості / В. В. Верещака // Пробл. старения и долголетия. – 2007. – Т. 16, № 4. – С. 355–361.

  6. Верещака В. В. Вплив ультрафіолетового опромінення на прооксидантно-антиоксидантну рівновагу в шкірі щурів за умов гемічної гіпоксії та максимального фізичного навантаження / В. В. Верещака, С. А. Олійник // Український бальнеологічний журнал. – 2008. – №1/2. – С.15–21.

  7. Верещака В. В. Дослідження макромолекулярних структур комплексів колагену з акрилатами 3d-металів, синтезованих за допомогою гелій-неонового лазера / В. В. Верещака // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2007. – Т. 16, кн. 2. – С. 576–583.

  8. Верещака В. В. Дослідження макромолекулярної структури фотохімічно синтезованого біокомплексу колагену з акрилатом кальцію / В. В. Верещака // Дерматологія та венерологія. – 2007. – № 2 (36). – С. 15–19.

  9. Верещака В. В. Зміни молекулярної структури біокомплексу колагену з акрилатом кальцію під дією опромінення гелій-неонового лазера з довжиною хвилі 633 нм / В. В. Верещака // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2007. – Т. 16, кн. 4. – С. 856–864.

  10. Верещака В. В. Інтегральна кількісна оцінка стану мікроциркуляції нігтьового ложа за даними капіляроскопії / В. В. Верещака, Н. М. Сидорова // Серце і судини. – 2008. – № 1. – С. 86–93.

  11. Верещака В. В. Комплексоутворення та лазерне структурування макрокомплексів колагену шкіри з акрилатами 3d-металів у практично здорових людей різного віку / В. В. Верещака // Пробл. старения и долголетия. – 2007. – Т. 16, № 1. – С. 30–40.

  12. Верещака В. В. Комплексоутворення та структурування колагену шкіри з акрилатом кальцію під впливом лазерного опромінення / В. В. Верещака // Журн. АМН України. – 2007. – Т. 13, № 2. – С. 337–345.

  13. Верещака В. В. Методика дослідження гемомікроциркуляторного русла бульбарної кон’юнктиви у стані спокою і при фізичних навантаженнях / В. В. Верещака, Н. М. Сидорова // Спортивна медицина. – 2007. – № 2. – С. 126–132.

  14. Верещака В. В. Окисний стрес у шкірі щурів при патологічних станах, зумовлених дією ультрафіолетового опромінення / В. В. Верещака, С. А. Олійник // Журн. АМН України. – 2007. – Т. 13, № 4. – С. 795–806.

  15. Верещака В. В. Особливості кровоносних судин шкіри людей різного віку / В. В. Верещака // Фізіол. журнал. – 2007. – Т. 53, № 5. – С. 75–80.

  16. Верещака В. В. Особливості процесів фотобіохімічного структурування колагену шкіри амідами акрилової кислоти у рідкій фазі / В. В. Верещака // Дерматологія та венерологія. – 2007. – № 1 (35). – С. 13–16.

  17. Верещака В. В. Особливості структурних змін гемомікроциркуляторного русла кон’юнктиви у людей різного віку / В. В. Верещака // Фізіол. журнал. – 2007. – Т. 53, № 6. – С. 60–66.

  18. Верещака В. В. Особливості функціонального стану мікросудин кон’юнктиви ока у практично здорових людей різного віку та осіб з ознаками старечої в’ялості шкіри лиця / В. В. Верещака // Експерим. і клініч. медицина. – 2007. – № 4. – С. 61–65.

  19. Верещака В. В. Особливості функціонального стану мікросудин нігтьового ложа у практично здорових людей різного віку та осіб з ознаками старечої в’ялості шкіри лиця / В. В. Верещака // Сучасні аспекти військ. медицини : зб. наук. праць. – К., 2007. – Вип. 12. – С. 280–286.

  20. Верещака В. В. Поглинання акриламіду колагеновими біоматрицями у водних розчинах / В. В. Верещака // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2007. – Т. 16, кн. 1. – С. 684–689.

  21. Верещака В. В. Процеси сумісного структурування колагену комплексоутворенням з акрилатом кальцію і лазерним опроміненням / В. В. Верещака // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2008. – Т. 17, кн. 1. – С. 240–245.

  22. Верещака В. В. Роль ОН- та NH-груп оксипроліну в процесах лазерохімічного структурування колагену / В. В. Верещака, Л. Д. Калюжна // Укр. журн. дерматології, венерології, косметології. – 2007. – № 4. – С. 60–64.

  23. Верещака В. В. Роль ультрафіолетових променів у патогенезі старечої в’ялості шкіри лиця: морфологічне дослідження / В. В. Верещака // Пробл. старения и долголетия. – 2008.– Т. 1, №1.– С. 26–42.

  24. Верещака В. В. Роль ультрафіолетового опромінення у розвитку інволюції шкіри: експериментальне дослідження / В. В. Верещака // Журн. АМН України. – 2008. – Т. 14, №3. – С. 566–581.

  25. Верещака В. В. Роль ультрафіолетового опромінення у розвитку старечої в’ялості шкіри: електронно-мікроскопічне дослідження / В. В. Верещака // Дерматологія та венерологія. – 2008. – №. 3 (41).– С. 14–25.

  26. Верещака В. В. Стан вільнорадикального окиснення шкірного покриву у практично здорових людей різного віку та осіб з ознаками старечої в’ялості шкіри обличчя / В. В. Верещака // Медицина сьогодні і завтра. – 2007. – № 4. – С. 57–59.

  27. Верещака В. В. Фізико-хімічні властивості колагену шкіри практично здорових людей різного віку та осіб з ознаками її старечої в’ялості / В. В. Верещака // Дерматологія та венерологія. – 2007. – № 4 (38). – С. 12–18.

  28. Верещака В. В. Фотополімеризаційні процеси у колагені шкіри при навантаженні гелій-неоновим лазером / В. В. Верещака // Спортивна медицина. – 2007. – № 1. – С. 133–137.

  29. Верещака В. В. Фотопротективна дія перекисних радикалів на колаген шкіри / В. В. Верещака, І. І. Мавров, Л. Д. Калюжна // Дерматологія та венерологія. – 2007. – № 3 (37).– С. 16–21.

  30. Верещака В. В. Фізико-механічні та хімічні властивості шкірного покриву у практично здорових людей різного віку та осіб з ознаками старечої в’ялості шкіри обличчя: клініко-морфологічні паралелі, методологія дослідження / В. В. Верещака // Дерматологія та венерологія. – 2008. – № 1 (39). – С. 20–33.

  31. Верещака В. В. Функціональний стан шкіри у практично здорових людей різного віку та осіб з ознаками її старечої в’ялості залежно від біологічного віку, методика дослідження / В. В. Верещака, Ж. В. Корольова // Журн. дерматовенерологии и косметологии им. Н. А. Торсуева. – 2007. – Т. 16, № 1/2. – С. 17–28.

  32. Калюжна Л. Д. Вплив амідів акрилової кислоти та лазерного опромінення на молекулярні механізми розвитку фотополімеризаційних процесів у колагені шкіри / Л. Д. Калюжна, В. В. Верещака // Укр. журн. дерматології, венерології, косметології. – 2007. – № 3. – С. 73–77.

  33. Черкасов В. Г. Ультраструктурні механізми зміни шкіри лиця у процесі старіння сучасної людини європеоїдного типу / В. Г. Черкасов, В. В. Верещака // Вісн. морфології. – 2005. – № 2. – С. 203–206.

  34. Пат. 41816 Україна, МПК8 A 61 B 5/00, A 61 B 5/026. Аспіраційний пристрій / В. В. Верещака. – № 2000095426 ; заявл. 22.09.2000 ; опубл. 17.09.2001, Бюл. № 8.

  35. Пат. 28644 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Застосування визначення якісного стану колагену як способу діагностики функціонального стану шкіри людини / В. В. Верещака. – № a200706295 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. № 21.

  36. Пат. 28645 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Спосіб визначення змін гемомікроциркуляторного русла в шкірі людини / В. В. Верещака, Н. М. Сидорова. – № a200706296 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. № 21.

  37. Пат. 28646 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Спосіб моделювання процесів перекисного окислення ліпідів у колагені шкіри / В. В. Верещака. – № a200706297 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. № 21.

  1. Пат. 28647 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Спосіб фотохімічного структурування колагенових композицій у твердій фазі / В. В. Верещака. – № a200706299 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  2. Пат. 28648 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Спосіб визначення NO-залежної ендотеліальної дисфункцій при використанні методів прижиттєвої діагностики мікросудин / В. В. Верещака, Н. М. Сидорова. – № a200706300 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  3. Пат. 28649 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Фотополімеризаційна колагенова композиція на основі акрилату нікелю / В. В. Верещака. – № a200706302 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  4. Пат. 28650 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Фотополімеризаційна колагенова композиція на основі акрилату міді / В. В. Верещака. – № a200706303 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  5. Пат. 28651 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Фотополімеризаційна колагенова композиція на основі акриламіду / В. В. Верещака. – № a200706304 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  6. Пат. 28652 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Фотополімеризаційна колагенова композиція на основі метиленбісакриламіду / В. В. Верещака. – № a200706305 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  7. Пат. 28653 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Спосіб визначення системних змін гемомікроциркуляторного русла людини / В. В. Верещака, Н. М. Сидорова. – № a200706306 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  8. Пат. 28654 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Спосіб фотобіохімічного структурування колагену шкіри у рідкій фазі / В. В. Верещака. – № a200706307 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  9. Пат. 28655 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Фотополімеризаційна колагенова композиція на основі акрилату кобальту / В. В. Верещака. – № a200706308 ; заявл. 07.06.2007 ; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  10. Пат. 28656 Україна, МПК8 A 61 P 17/00. Фотополімеризаційна колагенова композиція на основі акрилату кальцію / В. В. Верещака. – № a200706309 ; заявл. 07.06.2007; опубл. 25.12.2007, Бюл. №21.

  11. Верещака В. В. Молекулярні механізми патогенезу старечої в’ялості шкіри під дією іонів кальцію / В. В. Верещака // Новітні технології в спеціалізованій медичній допомозі : матеріали наук.-практ. конф., 29-30 листоп. 2007 р. – К., 2007. – С. 29–30.

  12. Верещака В. В. Молекулярні основи патогенезу старечої в’ялості шкіри / В. В. Верещака // Досягнення молодих вчених дерматовенерологів : матеріали наук.-практ. конф., 7-8 груд. 2006 р. – К., 2006. – С. 27–29.

  13. Верещака В. В. Роль ультрафіолетових променів у патогенезі старечої в’ялості шкіри лиця: морфологічне дослідження / В. В. Верещака // Захворювання шкіри обличчя, волосистої частини голови та дерматози, асоційовані з ураженнями слизової оболонки : матеріали наук.-практ. конф., 20-21 березня 2008 р. – К., 2008. – С. 27–28.

  14. Верещака В. В. Содержание металлов в коже практически здоровых людей разного возраста и лиц с признаками старческой вялости кожи лица / В. В. Верещака // Наукові розробки молодих вчених дерматовенерологів післядипломної освіти : матеріали наук.-практ. конф., 14 листопада. 2007 р. – К., 2007. – С. 14–15.

  15. Верещака В. В. Фотопротективна дія перекисних радикалів на шкіру лиця при її старечій в’ялості / В. В. Верещака, І. І. Мавров, Л. Д. Калюжна // Сучасний менеджмент в дерматології: діагностичні, лікувальні та правові аспекти : матеріали наук.-практ. конф., 29-30 березня 2007 р. – К., 2007. – С. 23–25.

  16. Kaliuzhna L. D. Molecular mechanisms of skin aging pathogenesis under the influence of laser light of optics diapason spectrum / L. D. Kaliuzhna, V. V. Vereshchaka // Global dermatology for a globalized world : 21st World Congress of Dermatology, 30 september – 5 october 2007 : book of abstracts. – Buenos Aires, 2007. – P. 974.