Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


246. Новосельська Віра Вадимівна. Естетичне виховання учнів у вальдорфських школах: дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Інститут проблем виховання АПН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Новосельська В.В. Естетичне виховання учнів у вальдорфських школах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 - теорія і методика виховання. - Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2004.

У контексті нових суспільно-виховних вимог актуальності набувають гуманітарно-естетичні дисципліни у загальноосвітніх навчальних закладах, що повинні забезпечувати духовно-творчий розвиток особистості. З огляду на це вперше узагальнено філософсько-культурологічні й педагогічні передумови та практичні досягнення вальдорфської педагогіки в галузі естетичного виховання учнів; висвітлено специфіку підготовки вчителів.

У дисертації проаналізовано зміст естетичного виховання учнів вальдорфських шкіл на уроках академічного циклу (фізики, історії, географії тощо), рідної та іноземної мови, мистецтва (музики, евритмії, живопису, ліплення, малювання форм), художньої праці (рукоділля, виготовлення ляльок, гончарство), а також у процесі позаурочної роботи (театральна діяльність, календарні свята). Виокремлено методи, спрямовані на розвиток емоційно-почуттєвої сфери, художньо-образного мислення та творчих здібностей учнів (міжвікові художні проекти, художнє формотворення, поліхудожні завдання тощо).

Результати експериментального дослідження, проведеного у загальноосвітніх школах Кримської АР, свідчать про ефективність адаптованої програми і методики естетичного виховання учнів на основі ідей вальдорфської педагогіки, дають підстави для її позитивної оцінки.

Проведене дослідження свідчить, що вальдорфські школи є неоднозначним і суперечливим феноменом; незважаючи на позитивні педагогічні результати, зумовлені наскрізною естетизацією навчально-виховного процесу, не всі моменти цієї системи можна беззастережно переносити в сучасну українську школу. Проголошення свободи поєднується з нав’язуванням учителям і учням антропософського світогляду, протиставленням мікросвіту школи дегуманізованому суспільству, що гальмує процес соціалізації учнів.