Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Естетика


42. Пригорницька Анжеліка Андріївна. Естетосфера сучасного дизайну: дис... канд. філос. наук: 09.00.08 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Пригорницька А. А. Естетосфера сучасного дизайну. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.08 – естетика. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2005.

Дисертація присвячена аналізу естетичного простору функціонування сучасного дизайну. Актуальні сьогодні естетико-філософські дослідження українських та російських теоретиків ґрунтуються на визнанні онтологічної закоріненності дизайну у людському бутті. Осмислення такої позиції дало змогу визначити основою дизайн-активності одвічний потяг людини до гармонізації її стосунків зі світом. У роботі розкрито засади сучасних проективних практик через аналіз притаманного їм формотворення - результату певних етапів самоіндентифікації людини. Здійснення типології дизайн-діяльності базується на визначенні двох її принципових параметрів - багаторівневості та поліморфічності. Опрацювання джерел щодо історичних процесів формотворення довело, що інституалізація дизайну в епоху становлення масового виробництва унаочнила його статус чинника культури. Сучасні тенденції буття дизайну - деконструктивізм, хай-тек, мінімалізм, рекреаційний, органічний, почуттєвий, екологічний, етно- та рециклінг-дизайн - відверто виявляють естетичний дискурс ХХ-ХХІ ст., з його дематеріалізацією предметності, маргіналізацією речовості, театралізацією повсякденності, акцентуванням тілесності тощо. На основі аналізу інноваційних технологій дизайн-культури доведено, що основою нової мови сучасного формотворення є реконструкція мови тіла, його тактильних та моторних потенцій. У горизонті цих тенденцій проаналізовано структуру та характер естетосфери сучасного дизайну.

У висновках дисертації сформульовані основні підсумки проведеного дослідження, які висвітлюють проблематику та загальну структуру роботи.

В результаті дослідження виявлено естетичну сферу буття дизайну, мотивовану його природою. Метод сутнісного аналізу дизайну дозволив дослідити його адекватно справжнім масштабам його реалій. Виступаючи як форма естетичної діяльності, спосіб сутнісної реалізації людини, дизайн є універсальною складовою культури. Це й дає підстави для його дослідження не як окремішнього явища естетики, а як цілісного феномена, відповідального за формування простору опредметнення людського світовідчуття.

В ході аналізу з’ясовано, що, як модус проективності культури, дизайн-діяльність може бути адекватно розкрита тільки на рівні антропної проблематики, де в основі осмислення емпіричних даних буде лежати розуміння глибинної закоріненості дизайн-активності у вузлі онтологічних зв’язків людини зі світом та її культуропричетності.

На основі дослідження зв’язків формотворчих пошуків з соціокультурною динамікою показано, що витоком новацій у дизайн-культурі є розвиток людської почуттєвості. Семіотика дизайн-форм визначена способом людської життєдіяльності та орієнтирами світовідчуття і є кодовою системою збереження та передачі інформації. Рушійним механізмом переводу культурних змістів у предметні форми є дихотомії формовиявів: конструкція – образ, функція – художність, знак – метафора. Вічний пошук нових форм, які спроможні задовольнити запити людської природи, нескінченно багатоманітної та вічно змінюваної часом, і являє нам естетичний дискурс дизайну.

У дослідженні визначені типологічні характеристики дизайну, що уможливлюють його систематизацію, адекватну розмаїттю існуючих форм та напрямків: ціннісна спрямованість, сфери застосування, форми втілення, організаційні форми практики, ступінь освоєння темпорального простору та межі використання темпорально-просторового континууму .

Понятійний апарат теорії дизайну довгий час знаходився у межах технічної естетики. Масштаби та характер сучасної дизайнерської практики стимулюють розширення термінологічної бази її теоретичної платформи. Завжди актуальні для дизайну поняття гармонії, міри, функції, образу тощо у просторі постмодерністської парадигми доповнюються поняттями доречного, іміджного, модного, оригінального, екологічного, що фіксує його нові конститутивні виміри. Підсумком проведеного дослідження є обґрунтована в роботі пропозиція ввести у науковий обіг поняття дизайн-активності для позначення одвічної інтенції формотворення, спрямованої на зовнішнє вдосконалення предметності відповідно до потреб конкретного етапу гармонізації відношень в системі „людина-світ”.

Розкриття внутрішніх механізмів розвитку дизайн-культури уможливило визначення її історичних домінант та прогноз подальшого розвитку. Обґрунтовується авторське бачення майбутнього дизайну як практики з рекреаційним та терапевтичним потенціалом, де вся палітра формотворчих засобів буде спрямована на збереження та поглиблення каналів суб’єкт-об’єктного і суб’єкт-суб’єктного спілкування та гармонізацію людського самопочуття.

Публікації автора:

1. Пригорницька А.А. Сучасна філософська методологія в підходах до дизайну //Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. - Харків, 2001. – Вип. ХІ. – 2001р. – С. 92-97.

2. Пригорницька А.А. Актуалізація проблеми дизайну у сучасній естетиці //Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури: Вип. VI: Зб. наук. праць: У 2-х част. Ч. І. – К., 2001. – С. 260-268.

3. Пригорницька А.А. До питання про культурно-естетичні виміри дизайну //Актуальні проблеми історії, теорії та практики художньої культури: Зб. наук. праць у 2-х част. Вип. IХ: Ч.ІІ. – К., 2002р. – С. 222-231.

4. Пригорницька А.А. До питання про типологію дизайн-культури //Культура і сучасність: Альманах. – К.: ДАКККіМ, 2004. - № 1. – С. 44-51.

5. Пригорницька А.А. Культурологічний потенціал практики дизайну //Зб. Матеріалів Міжн. наук.-практ. конф. „Людина, культура, техніка в новому тисячолітті”. – Харків: ХАІ, 2003. – С. 28-29.

6. Пригорницька А.А. Стильовий дискурс у сучасному українському дизайн-мисленні //Духовність українства: Зб. наук. праць: Вип. 7 – Житомир: Ред-вид. відділ ІПСТ, 2004. - С. 295-296.

7. Пригорницька А.А. Стильові тенденції сучасної дизайн-культури //Матеріали Міжн. наук. конф. “Людина – Світ - Культура” – К.: КНУ ім.Т.Шевченка, 2004. – С. 89-90.