Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Марієвський Віктор Федорович. Епідеміологічна характеристика внутрішньолікарняних гепатитів В і С та стратегія їх профілактики в сучасних умовах : дис... д-ра мед. наук: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Марієвській В.Ф Епідеміологічна характеристика внутрішньолікарняних гепатитів В і С та стратегія їх профілактики в сучасних умовах. Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за фахом 14.02.02.- епідеміологія. - Інститут епідеміології і інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню закономірностей розвитку епідемічного процесу (ЕП) гепатитів В та С, дійсного рівня їх розповсюдженості в лікувально-профілактичних закладах (ЛПЗ) різного профілю, удосконаленню системи епідеміологічного нагляду (ЕН) і профілактики внутрішньолікарняних гепатитів.

Багатофакторний епідеміологічний аналіз захворюваності дозволив визначити особливості розповсюдження, тенденції, етапи розвитку і рушійні сили ЕП гепатиту В в Україні. Представлена характеристика сучасного етапу розвитку ЕП гепатиту В.

Вперше в Україні проведено комплексне вивчення епідеміологічних особливостей розповсюдження внутрішньолікарняних гепатитів В та С. Встановлена висока інфікованість вірусами гепатитів В та С пацієнтів і персоналу ЛПЗ. Частота визначення HBsAg у пацієнтів та медичних працівників складала, відповідно, 4,0 і 5,4 %, анти-НВс - 24,2 і 26,8 %, анти-ВГС – 6,9 і 3.6 %. Виявлена залежність показників частоти виявлення маркерів інфікування вірусами гепатитів В та С від профілю лікувальних закладів. Надано порівняльну оцінку епідеміологічної значущості різних чинників і шляхів передачі збудників, які сприяють внутрішньолікарняному розповсюдженню гепатитів В та С; виявлені групи підвищеного ризику зараження пацієнтів і професійного інфікування медичних працівників. Показана роль хворих на безжовтяничні, субклінічні форми гострих і хронічних гепатитів В та С у формуванні прихованого компоненту епідемічного процесу.

Розроблена інформаційна підсистема ЕН за внутрішньолікарняними гепатитами В та С і її структура. Науково обгрунтована стратегія профілактики внутрішньолікарняних гепатитів В та С.

У дисертації наведено узагальнення та нові рішення наукової проблеми, які полягають у встановленні закономірностей розвитку ЕП ВЛ ГВ та ГС, визначення дійсного рівня їх розповсюдження у ЛПЗ різного профілю, розробки та вдосконалення системи ЕН й стратегії профілактики цих інфекцій.

1. Вперше в Україні на основі епідеміологічного аналізу динаміки багаторічної захворюваності на ГВ встановлено два періоди розвитку ЕП: І – 1970-1989 рр., який відзначався постійним зростанням рівня захворюваності (з 6,8 до 31,5 на 100 тис. населення), і коли провідним був штучний парентеральний шлях передачі ВГВ при проведенні медичних втручань; ІІ – 1990-2004 рр., коли намітилась тенденція до зниження захворюваності на ГВ, що реєструється (у 2003р. її рівень складав 14,5 на 100 тис. населення), та зростання активності статевого та штучного парентерального шляхів передачі збудника інфекції при введенні наркотичних речовин.

2. Особливостями ЕП ГВ у сучасних умовах є широке розповсюдження; зміна домінуючих шляхів передачі збудника; наявність груп високого ризику інфікування; залучення до ЕП молодих осіб віком від 15 до 29 років (більш за 70 %); виражена територіальна нерівномірність розповсюдження; тенденція до зниження захворюваності, що реєструється, та збільшення кількості безжовтяничних, субклінічних форм ГГВ, ХГВ та хронічного вірусоносійства, які формують прихований компонент ЕП.

3. Встановлено широке розповсюдження маркерів інфікування вірусом ГВ серед пацієнтів ЛПЗ різного профілю (28,1 %). Високий ризик інфікування пацієнтів відзначався у відділеннях гемодіалізу – показник виявлення HВsAg 10,0 %, анти-НВс – 60,0 %; гематології та переливання крові відповідно 7,5 та 32,5 %; у ШВД 6,5 та 30,9 %; у гастроентерологічних 6,0 та 25,7 % та пульмонологічних 5,3 та 27,5 % стаціонарах.

4. Захворюваність медичних працівників клінічно вираженими формами ГГВ (1995 – 2002 рр.) була в 1,4-1,6 разів вища, ніж у решти дорослого населення (м. Київ). При серологічному ж обстеженні персоналу ЛПЗ різного профілю HВsAg виявлено у 5,4 %, анти НВс - у 26,8 %, сума маркерів – у 32,2 %.

5. До ЛПЗ підвищеного ризику інфікування ВГВ медичних працівників відносяться відділення гемодіалізу – частота виявлення HВsAg 15,9 %, анти-НВс 52,3 %; гематології та переливання крові - відповідно 6,8 та 33,5 %; стоматологічні 6,4 та 33,0 %; хірургічні 7,2 та 29,7 % відділення; клініко-діагностичні та біохімічні лабораторії відповідно 5,9 та 29,7 %.

6. Доведена можливість розповсюдження ВЛ ГС. Серед пацієнтів медичних закладів антитіла до ВГС виявлено у 6,9 % випадків – у 5,3 рази частіше, ніж в індикаторній групі. Найбільш високі показники виявлення анти-ВГС, що є відображенням активності ЕП, зареєстровані при обстеженні пацієнтів у відділеннях гемодіалізу (27,5 %), ШВД (16,3 %), відділень гематології та переливання крові (8,8 %), гастроентерологічних (8,0 %) та пульмонологічних (7,1 %) стаціонарах.

7. Встановлено широке розповсюдження ГС серед медичних працівників. Показник виявлення анти-ВГС при обстеженні персоналу ЛПЗ складав 3,6 %, що у 2,9 разів вище, ніж у групі порівняння. До стаціонарів високого ризику інфікування медичних працівників відносять відділення гемодіалізу – частота виявлення специфічних антитіл - 8,9 %, гематології та переливання крові 6,1 %, стаціонари хірургічного профілю 5,3 %.

8. ЕП ВЛ ГВ та ГС характеризується невідповідністю між високими показниками виявлення специфічних маркерів інфікування та відносно невеликою кількістю клінічно маніфестних форм інфекції; провідною роллю прихованого компоненту, активність якого визначається переважанням недіагностованих субклінічних, безжовтяничних форм інфекційного процесу; нерівномірністю розповсюдження цих інфекцій серед пацієнтів та медичного персоналу лікувальних закладів різного профілю; наявністю груп та стаціонарів підвищеного ризику інфікування.

9. Доведено необхідність поглибленого клініко-лабораторного обстеження та проведення диспансеризації пацієнтів ЛПЗ та медичного персоналу при виявленні у них маркерів інфікування ВГВ та ВГС навіть за відсутності клінічних проявів.

10. Основними факторами, які сприяють інфікуванню пацієнтів ЛПЗ та розповсюдженню ВЛ ГВ та ГС, є інтенсивні та/ чи тривалі курси ін’єкційної терапії, хірургічні, стоматологічні втручання, гемотрансфузії, довготривале перебування на стаціонарному лікуванні. Встановлено прямий корелятивний зв’язок між частотою виявлення серологічних маркерів цих інфекцій у пацієнтів та активністю парентеральних втручань.

11. Ризик інфікування ВГВ та ВГС медичного персоналу ЛПЗ пов’язаний з професійними контактами з кров’ю та її препаратами, біологічними рідинами хворих, які є невиявленими джерелами збудників інфекції, у процесі проведення лікувально-діагностичних процедур. Показник виявлення слідів крові у змивах з рук медичних працівників у відділеннях хірургічного профілю складав 27,3 %, клініко-діагностичних лабораторіях 18,8 %, відділеннях терапевтичного профілю 5,6 %.

12. Розроблено інформаційну підсистему ЕН за ВЛ ГВ та ГС, яка дозволяє оцінити епідеміологічну ситуацію, визначити параметри ЕП, його рушійні сили, оцінити ефективність профілактичних та протиепідемічних заходів, є основною ланкою цілісної системи ЕН.

13. Науково обґрунтовані та визначені основні шляхи підвищення ефективності боротьби з ВЛ ГВ та ГС, що включають впровадження сучасної стратегії специфічної лабораторної діагностики; заходи з попередження посттрансфузійних та посттрансплантаційних гепатитів, переривання механізмів штучного парентерального інфікування при проведенні лікувально-діагностичних та профілактичних маніпуляцій; впровадження програм універсальних заходів профілактики заражень медичних працівників. Найбільш ефективною та соціально виправданою стратегією боротьби з ВЛ ГВ є вакцинопрофілактика.

Публікації автора:

  1. Актуальні питання епідеміології та профілактики гепатиту В в Україні /Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Шагінян В.Р., Матошко Г.В. //Інфекційні хвороби.- 1996. - № 3. - С.12-17. (Особистий внесок: епідеміологічний аналіз багаторічної захворюваності на гепатит В в Україні, аналіз карток епідеміологічного обстеження осередків захворювання на гепатит В, формулювання основних напрямків профілактики гепатиту В в Україні, підготовка до друку).

  2. Антитіла до вірусу гепатиту С у різних груп населення /Гураль А.Л. Марієвський В.Ф., Шагінян В.Р. //Інфекційні хвороби. - 1996. - № 2. - С.55-56. (Особистий внесок: визначення мети та завдань дослідження, добір контингентів обстежуваних осіб, підготовка до друку).

  3. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А. Эпидемиологические аспекты проблемы гепатитов В и С в Украине //В кн.: "Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика", Київ, 2000. - Вип. 9, книга 4. - С.56-60. (Особистий внесок: проведений епідеміологічний аналіз захворюваності на гепатит В та розповсюдження гепатиту С серед різних груп населення України, сформульовані узагальнення та рекомендації).

  4. Епідеміологічна характеристика гепатиту В в Україні і шляхи підвищення ефективності його профілактики /Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Севальнєв А.І., Кракович А.В., Клякіна Л.Д. //Інфекційні хвороби - 2003. - № 2. - С.35-42. (Особистий внесок: підготовлені матеріали щодо особливостей та рушійних сил ЕП гепатиту В в Україні в сучасних умовах).

  5. Эпидемиологические особенности распространения гепатита С среди различных групп населения /А.Л. Гураль, В.Ф. Мариевский, Л.Л. Громашевская, Т.А. Сергеева, В.Р. Шагинян, О.Н. Рубан //Експериментальна і клінічна медицина, Харків. - 2001. - № 2. - С.74-77. (Особистий внесок: проаналізована динаміка розповсюдження гепатиту С в різних групах населення, оцінені та статистично опрацьовані результати сероепідеміологічних обстежень медичних працівників та пацієнтів лікувально-профілактичних закладів, сформульовані висновки).

  6. Мариевский В.Ф. Внутрибольничный гепатит В и стратегия его профилактики //Сб. "Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы", Киев. - 2001.- С.47 - 50.

  7. Марієвський В.Ф. Гепатит В: проблеми та перспективи //Сб. "Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб", Київ. - 2002. - С.81-86.

  8. Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Шагинян В.Р. Сероэпидемиологическое изучение гепатита С как внутрибольничной инфекции //Проблеми медичної науки та освіти. Харків. - № 2. – 2000. – С.23–26. (Особистий внесок: аналіз та узагальнення результатів сероепідеміологічних обстежень пацієнтів та медичного персоналу спеціалізованих відділень різного профілю).

  9. Мариевский В.Ф. Стратегия профилактики внутрибольничного гепатита В //Вісник проблем біології і медицини. Полтава-Харків. – 1998, № 22. – С.123–127.

  10. Мариевский В.Ф. Риск инфицирования вирусом гепатита С пациентов и медицинских работников в лечебных учреждениях //Врачебное дело. - № 4. – 1998. – С.64–67.

  11. Марієвський В.Ф., Гураль А.Л. Проблема гепатиту В в Україні //Журнал практичного лікаря. – 1999. - № 3. – С.2-8. (Особистий внесок: зібрані та проаналізовані матеріали щодо захворюваності на гепатит В в Україні, сформульовані основні напрямки його профілактики, підготовлений матеріал до друку).

  12. Специфическая иммунодиагностика в системе эпидемиологического надзора за гепатитом В /Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Мартыненко А.Н. //Лаб. диагностика. - 1998. - № 1. - С.35-38. (Особистий внесок: розробка концепції інформаційного забезпечення епідеміологічного нагляду за гепатитом В, підготовка до друку).

  13. Вопросы эпидемиологии и профилактики гепатита В в Украине /Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Клякина Л.Д. //Сучасні інфекції. - № 2. – 2000. – С.117–123. (Особистий внесок: проаналізована динаміка ЕП гепатиту В в Україні, сформульовані основні напрямки профілактики внутрішньолікарняного поширення цієї інфекції).

  14. Марієвський В.Ф. Шляхи та фактори внутріщньолікарняної передачі збудників гепатитів В та С і стратегічні напрямки по зменшенню їх дії //Експериментальна і клінічна медицина.-2005.-№3.-С.79-83. (Особистий внесок:визначені основні шляхи і фактори за допомогою яких підтримується достатньо інтенсивний ЕП гепатитів В та С у ЛПУ).

  15. Новий метод контролю за розповсюдженням гепатиту В (ГВ) та оцінки його клінічного перебігу / Марієвський В.Ф., Гураль А.Л., Шагінян В.Р. //Галузеве нововведення. МОЗ України. – Випуск 10 – 11. – К., 1999. – С.60–61. (Особистий внесок: ідея сформульована авторами спільно, пошукувачем самостійно проведений аналіз причин хибнопозитивних результатів при виявленні HBsAg методом імуноферментного аналізу).

  16. Марієвський В.Ф. Внутрішньолікарняний гепатит В статистика та реалії //Весник гигиены и эпидемиологии. –2005.- том 9, №1.-С.99-102. (Особистий внесок: епідеміологічний аналіз захворюваності на вірусний гепатит В в Україні та узагальнення результатів сероепідеміологічних обстежень пацієнтів та медичних працівників ЛПУ ).

  17. Гепатит С: епідеміологія, діагностика, клініка, лікування /Громашевська Л.Л., Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Вовк А.Д., Сергеєва Т.А., Шагінян В.Р., Матяш В.І. //Методичні рекомендації, Київ, 2003. - 31 с. (Ідеї сформульовані авторами спільно, пошукувачем особисто підготовлені матеріали до вступу, розділу “Епідеміологічна характеристика гепатиту С”, висновків).

  18. Гепатит С: епідеміологічне вивчення розповсюдження /А.Л.Гураль, В.Ф.Марієвський, Т.А.Сергеєва, В.Р.Шагінян //Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами. Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. - Тернопіль: "Укрмедкнига". - 2004. - С.59-61. (Особистий внесок: визначення динаміки епідемічного процесу гепатиту С серед пацієнтів та персоналу спеціалізованих відділень різноманітного профілю).

  19. Определение HBsAg методом конкурентного анализа /Оргель М.Я., Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Мельник А.В., Маричев И.Л, Захарцев О.Ю., Теплицкая Н.Л. // Клиническая и лабораторная диагностика. – 1994. - №6. – С. 40-41. (Ідея сформульована авторами спільно, пошукувачем особисто проведено статистичне опрацювання результатів та підготовка матеріалу до друку).

  20. Марієвський В.Ф. Стратегія профілактики внутрішньолікарняних гепатитів В та С // Тези XIV з”їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. – Україна, Полтава. – 2004. – С. 119.

  21. Marievskiy V.Ph. Hepatitis B in Ukraine //The intern. congress of Infectious Diseases, Hon-Kong: Absracts.- 1996. - P. 121.

  22. Marievskiy V.Ph. Hepatitis C as Nosocomial Infection in Ukraine //The intern. congress of Infectious Diseases, Hon-Kong: Absracts.- 1996. - P. 16.

  23. Сравнительная характеристика эпидемиологии вирусных гепатитов и ВИЧ-инфекции / Москаленко В.Ф., Мариевский В.Ф., Мальцев В.И., Волянский Ю.Л., Юрченко В.Д. //В кн. "Вирусные гепатиты и ВИЧ-инфекция (эпидемиологические и иммунологические параллели). - Харьков: АО “Бизнес Информ”, 1997. – С. 9-51. (Особистий внесок: аналіз та узагальнення даних літератури щодо клініко-епідеміологічних особливостей вірусних гепатитів та ВІЛ-інфекції, сероепідеміологічний аналіз захворюваності медичних працівників лікувально-профілактичних закладів різного профілю на гепатит В, підготовка матеріалу до друку).

  24. Підвищення ефективності лабораторного контролю крові донорів на маркери гепатитів В, С та ВІЛ-інфекції /Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Сергеєва Т.А., Кислих О.М., Шагінян В.Р., Максименок О.В., Мартиненко А.М. //Лабораторна діагностика. – 1999. - № 3. – С.26-32. (Особистий внесок: аналіз захворюваності на гепатит В в Україні, формулювання основних напрямків стратегії лабораторного обстеження донорів на маркери інфікування збудниками гепатитів В і С).

  25. Сероэпидемиологическое обследование медицинских работников на маркеры гепатита В / Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Манько В.Г. //Мікробіологічний журнал. – 1994. - т.56, № 5.- С.71-72. (Особистий внесок: статистичний аналіз результатів сероепідеміологічного обстеження медичних працівників , підготовка до друку).

  26. Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Шагинян В.Р. Гепатит С как проблема внутрибольничных инфекций //Инфекционные болезни: диагностика, лечение, профилактика, VI Российско-Итальянская научная конференция 14-16 декабря 2000 г. - Санкт-Петербург, 2000. - с. 159. (Особистий внесок: проаналізовані результати сероепідеміологічного обстеження пацієнтів та персоналу спеціалізованих відділень багатопрофільних стаціонарів).

  1. Сероэпидемиологическое изучение распространенности гепатита С среди различных групп населения / Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р. //Инфекционные болезни: диагностика, лечение, профилактика, VI Российско-Итальянская научная конференция 14-16 декабря 2000 г. - Санкт-Петербург, 2000. - С.71-72. (Особистий внесок: проаналізована можливість внутрішньолікарняного поширення гепатиту С серед пацієнтів та персоналу спеціалізованих відділень багатопрофільних стаціонарів).

  2. Розвиток вчення Л.В.Громашевського про епідемічний процес при гепатиті В в Київському інституті епідеміології та інфекційних хвороб /Гураль А.Л., Марієвський В.Ф., Шагинян В.Р., Матошко Г.В. //Тезис. Докл наук.-проктич. Конф., присвячених памяті Л.В. Громашевського до 110-річчя від дня народження, Київ, 1997.- С.45-49. (особистий внесок: розробка основних питань теорії та практики епідеміології гепатиту В ).

  3. Розповсюдження антитіл до вірусу гепатиту С серед різних груп населення /Марієвський В.Ф., Гураль А.Л., Шагінян В.Р. та інші //Тез. докл. ХІІІ з,їзду Укр. наук. товариства мікроб., епід, та паразітологів.- Київ – Вінниця, 1996. - С. 162. (Особистий внесок: визначення контингентів осіб для сероепідеміологічного обстеження, статистична обробка результатів досліджень).

  4. Епідеміологічні особливості внутрішньолікарняного гепатиту В /Марієвський В.Ф., Гураль А.Л., Шагінян В.Р. та інші //Тез. докл. ХІІІ з,їзду Укр. наук. товариства мікроб., епід, та паразітологів.- Київ – Вінниця, 1996. - С.158-159. (Особистий внесок: епідеміологічний аналіз захворюваності на гепатит В медичних працівників лікувальних закладів різного профілю міста Києва, підготовка до друку).

  5. Marievskiy V.Ph. Preventing Occupational Blood Exposures Among Health Care Workers Introduction // Program for Appropriate Technology in Health (PATH), Seattle-Kyiv. – 1997. – P.2-4.

  6. Эпидемиологические особенности внутрибольничного гепатита В /Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Матошко Г.В. //Тезисы докл. “Новые направления гепатологии”, Россия, Санкт-Петербург, 1996. - С.105. (Особистий внесок: аналіз та узагальнення результатів сероепідеміологічних обстежень пацієнтів та медичних працівників лікувально-профілактичних закладів різного профілю).

  7. Изучение распространения антител к вирусу гепатита С среди различных групп населения Украины /Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р. //Тезисы докл. “Новые направления гепатологии”, Россия, Санкт-Петербург, 1996. - С. 250. (Особистий внесок: аналіз та узагальнення результатів сероепідеміологічних обстежень на маркери інфікування вірусом гепатиту С різних груп населення м. Києва).

  8. Маркеры гепатита В у медицинских работников на Украине /Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Матошко Г.В., Лейбензон А.С. //Идеи Пастера в борьбе с инфекциями: Международный симпозиум.- Санкт-Петербург.-1995. - С. 93. (Особистий внесок: визначення мети досліджень, статистичне опрацювання результатів, підготовка до друку).

  9. Выявление антител к вирусу гепатита С у населения г. Киева /Гураль А.Л.,Мариевский В.Ф., Матошко Г.В.. Опанасенко И.С. //Гепатит В, С и Д – проблемы изучения, диагностики, лечения и профилактики: Тез. докладов научно-практи-ческой конф. - М, 1995. - С. 42. (Особистий внесок: вивчення поширеності НСV-інфекції у різних груп населення м. Києва ).

  10. Марієвський В.Ф., Руденко А.О., Щербинська А.М. Інфекційні хвороби в Україні на рубежі двох століть //Сучасні інфекції.– 1999. - №2. – С. 18–23. (Особистий внесок: епідеміологічний аналіз захворюваності на вірусні гепатити в Україні, підготовка до друку).

  11. Оптимізація методів забезпечення вірусної безпеки у службі крові / Гураль А.Л., Криштоф А.М., Шагінян В.Р., Марієвський В.Ф., Ємельянова Л.Г., Третякова І.А., Штефан Р.В., Канарик М.Г., Василенко Л.І., Остапенко Н.Н., Круглов Ю.В., Кунинець Л.І. //Лабораторна діагностика. – 2004. - № 3. – С.3-9. (Особистий внесок: підготовлені матеріали до огляду літератури, проаналізовані причини хибнопозитивних результатів тестування на маркери інфікування збудниками парентеральних гепатитів, сформульовані принципи раціоналізації системи лабораторного контролю крові донорів на маркери гепатитів В і С).

  12. Проблеми внутрішньолікарняного гепатиту В /Марієвський В.Ф., Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Матошко Г.В. //Тези докл. науково-практич. конф., присвячених 100-річчю КНДІЕІХ.-1996. - С. 32-33. (Особистий внесок: формулювання мети та завдань дослідження, узагальнення результатів).

  13. Эпидемиологические аспекты проблемы гепатита С /Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Матошко Г.В., Опанасенко И.С. //Журнал практического врача. – К. – 1996. - № 3. – С.9-11. (Особистий внесок: епідеміолоічний аналіз захворюваності на гепатит С, статистична обробка результатів серологічних обстежень різних контингентів населення та підготовка матеріалу до друку).

  14. Мариевский В.Ф. Распространение вирусного гепатита В среди медицинских работников // Журнал практического врача .- 1997, №1, С.6-7. (Ообистий внесок:аналіз та узагальнення сероепідеміологічних досліджень на маркери гепатиту В серед медичних працівників з метою розробки та втілення програми вакцинації).

  15. Гепатиты как проблема внутрибольничных инфекций /Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р., Матошко Г.В. //Медицина Украины. - 1996. - № 1. - С.18-20. (Ідеї сформульовані авторами спільно, пошукувачем проведений епідеміолоічний аналіз захворюваності на гепатит В медичних працівників різних лікувальних закладів м. Києва, статистична обробка результатів серологічних обстежень та підготовка матеріалу до друку).

  16. Эпидемиологические параллели между гепатитами В, С и ВИЧ-инфекцией /Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Круглов Ю.В., Севальнев А.И., Горегляд Н.И., Марциновская В.А. //Сб. "Вирусные гепатиты с парентеральным механизмом передачи возбудителей и их исходы", Киев. - 2001. - С.25-28. (Особистий внесок: сероепідеміологічний аналіз захворюваності медичних працівників лікувально-профілактичних закладів різного профілю на гепатити В і С, підготовка матеріалу до друку).

  17. Инфицированность вирусами гепатитов В и С в отделении гемодиализа /Шагинян В.Р., Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Кругликов В.Т.//Гепатит В, С и Д – проблемы изучения, диагностики, лечения и профилактики": Тез. докладов научно-практи-ческой конф. - М, 1995. - С.152. (Особистий внесок: проаналізовані результати розповсюдження маркерів гепатуту В і С серед персоналу та хворих відділень гемодіалізу).

  18. Риск инфицирования гепатитом С медицинских работников и пациентов лечебных учреждений / Мариевский В.Ф., Гураль А.Л., Шагинян В.Р., Семенова Н.Н., Рогоцкая Л.Т. // Гепатиты В, С, D,G - проблемы изучения, диагностики и профилактики: Тез. Док. 2-й Рос. науч.-практ. конф. с междунар. участием. 14-16 октября 1997 г. - Москва, I997. - C.140. (Особистий внесок: аналіз результатів сероепідеміологічних обстежень на антитіла до вірусу гепатиту С пацієнтів та медичних працівників лікувальних відділень різного профілю, підготовка до друку).

  19. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А. Эпидемиологические особенности гепатитов В и С на Украине и стратегия профилактики этих инфекций //Тезисы докладов 4-ой Российской научно-практической конференции "Гепатит В, С и D - проблемы диагностики, лечения и профилактики, Москва. - 2001.- С. 94. (Особистий внесок: сформульовані основні шляхи підвищення ефективності епідеміологічного нагляду за гепатитами В і С в Україні).

  20. Эпидемиологические особенности распространения гепатита В в Украине /Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Сергеева Т.А., Шагинян В.Р., Севальнев А.И. //Вирусный гепатит В – диагностика, лечение и профилактика (к 40-летию открытия HBsAg) – Москва, 19-20 мая 2004г. – С. 41 - 42. (Особистий внесок: проведений епідеміологічний аналіз захворюваності на гепатит В).

  21. Мариевский В.Ф. Медучреждения – эпидемический очаг ГВ //Тезисы докладов VI Всероссийской научно-практической конференции "Вирусные гепатиты - проблемы эпидемиологии, диагностики, лечения и профилактики", Москва, 24-26 мая 2005 г. - Москва, 2005. - С. 197-199.

  22. Гураль А.Л., Мариевский В.Ф., Шагинян В.Р. Вирусные гепатиты //Основы инфекционного контроля: Практическое руководство.- American International Health Alliance, 1997. - С. ІХ-10 - ІХ-17. (Особистий внесок: формулювання основних принципів профілактичних заходів щодо попередження нозокоміальних парентеральних вірусних гепатитів).

  23. Лабораторні критерії гарантованої безпеки донорської крові /В.Ф.Марієвський, А.Л.Гураль, В.Р.Шагінян, І.Л.Маричев, О.І.Процап //Інформаційний лист МОЗ №34-97. Про нововведення в системі охорони здоров’я. – 3 с.