Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Кузь Тетяна Володимирівна. Епідеміологічна характеристика та профілактика гепатитів В і С у Полтавській області : дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / Вищий держ. навчальний заклад України "Українська медична стоматологічна академія". — Полтава, 2006. — 146арк. — Бібліогр.: арк. 117-145.



Анотація до роботи:

Кузь Т.В. Епідеміологічна характеристика та профілактика гепатитів В і С у Полтавській області. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.02.02. – епідеміологія. – Інститут епідеміології і інфекційних хвороб імені Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню епідеміологічних особливостей гепатитів В і С у Полтавській області та вдосконаленню системи профілактичних і протиепідемічних заходів.

Визначені епідеміологічні особливості розповсюдження гепатитів В і С: дійсна інтенсивність, параметри, тенденції розвитку і рушійні сили епідемічного процесу. Встановлена провідна роль прихованого компонента епідемічного процесу, активність якого визначається переважанням безжовтяничних, субклінічних недіагностованих форм гострих та хронічних гепатитів. Установлена дійсна інфікованість донорів крові ВГВ і ВГС з уточненням форми і стадії інфекційного процесу.

Проведений порівняльний аналіз чутливості різних методів виявлення слідів прихованої крові та вдосконалений контроль якості передстерилізаційного очищення медичного інструментарію багаторазового використання за рахунок тесту “Гемофан”. Обґрунтована доцільність застосування альдегідовмісних дезінфікуючих засобів у знезараженні вірусів гепатитів В і С.

Розроблені основні напрямки вдосконалення профілактичних і протиепідемічних заходів у Полтавській області, спрямованих на зниження інтенсивності епідемічного процесу вірусних гепатитів із парентеральним механізмом передачі збудників.

У дисертації наведено узагальнення та нове вирішення наукової проблеми, яке полягає у встановленні епідеміологічних особливостей ГВ і ГС у Полтавській області та визначенні шляхів удосконалення системи ЕН і заходів профілактики цих інфекцій.

1. За результатами епідеміологічного аналізу динаміки багаторічної захворюваності на ВГ із парентеральним механізмом передачі збудників у Полтавській області встановлено три періоди розвитку ЕП: I – із 1970 р. до 1994 р., коли визначалося постійне зростання рівня захворюваності на ГВ (із 3,4 до 28,8 на 100 тис. населення); ІІ – 1995-1997 рр. – захворюваність, що реєструється, стабілізувалася на досить високому рівні (середньорічний показник - 27,7 на 100 тис. населення); ІІІ – 1998-2005 рр., коли намітилася тенденція до зниження захворюваності на ГВ (середньорічний показник - 17,8 на 100 тис. населення) та зростання - на ГС (із 0,99 у 2003 р. до 1,47 на 100 тис. населення у 2005 р.).

2. Епідемічний процес ГВ і ГС у Полтавській області в сучасних умовах характеризувався зміною домінуючих шляхів передачі збудників – зниженням ролі штучного парентерального шляху при ін’єкційному введенні наркотичних речовин – до 8,4 %, збільшенням питомої ваги статевого – до 55,5 % на фоні збереження значущості штучного парентерального шляху інфікування під час медичних втручань - 24,2 %; залученням до ЕП осіб молодого віку від 21 до 30 років (50 %) і старше 50 років (30 %).

3. Частота виявлення HBsAg та анти-ВГС серед донорів крові, які є критерієм поширеності ГВ- і ГС-інфекцій серед інших груп населення, складала в 2005 р. за даними офіційної статистики 0,9 % і 1,9 % відповідно. При обстеженні донорів крові з визначенням широкого спектра серологічних (HBsAg, анти-НВс IgG і IgM, анти-ВГС) і молекулярно-біологічних (ДНК ВГВ і РНК ВГС) маркерів поширеність цих інфекцій виявилася вищою - 6,0 % і 12,0 % відповідно.

4. Серед донорів крові з уперше виявленими HВsAg і анти-ВГС при поглибленому клініко-лабораторному обстеженні виявлені різні форми інфекційного процесу. Із 71 HВsAg-позитивної особи в 15,5 % діагностували ГГВ, у 36,6 % - ХГВ, у 21,1 % - хронічний мікст-гепатит (В+С), у 26,8 % - паст-інфекцію; із 43 анти-ВГС-позитивних: у 72,1 % - ХГС, у 16,3 % - хронічний мікст-гепатит (В+С), у 11,6 % – паст-інфекцію.

5. Порівняльний аналіз чутливості методів виявлення залишків прихованої крові на медичному інструментарії багаторазового використання показав, що азопірамовий метод і з реактивом “Факел“ не гарантують вірогідного контролю якості передстерилізаційного очищення. Доведено, що тест “Гемофан” чутливіший і специфічніший щодо виявлення залишків прихованої крові.

6. Експериментально досліджуючи ефективність дезінфікуючих засобів щодо ВГВ і ВГС, установлено, що за дезінтегруючою дією на нуклеїнові кислоти цих збудників альдегідовмісні дезінфікуючі засоби активніші, ніж хлоровмісні.

7. Розроблені та обґрунтовані основні напрямки вдосконалення профілактичних і протиепідемічних заходів, спрямовані на зниження інтенсивності ЕП ВГ із парентеральним механізмом передачі збудників у Полтавській області, які передбачають удосконалення системи верифікації та реєстрації ВГ, упровадження сучасної стратегії специфічної лабораторної діагностики, запобігання поширеності ГВ і ГС під час медичних парентеральних втручань шляхом удосконалення якості обробки виробів медичного й парамедичного призначення багаторазового використання, широкої санітарно-просвітницької роботи.

Публікації автора:

1. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В., Полтавець Н.О., Грінченко Н.В. Розповсюдженість маркерів гепатитів В та С серед донорів Полтавської області // Інфекційні хвороби. – 2004. - № 4. – С. 14-16. (Особистий внесок - з’ясована частота інфікування ВГВ і ВГС донорів крові, встановлені можливі шляхи інфікування).

2. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В., Байбарза І.І., Кривошеєва Н.М. Деякі аспекти контролю якості обробки медичного інструментарію в лікувально-профілактичних закладах області // Актуальні проблеми сучасної медицини. – 2004. – Т. 4, № 2(8). – С. 80-82. (Особистий внесок - проведені комплексні перевірки дотримання санітарно-протиепідемічного режиму ЛПЗ Полтавської області, проаналізовані й узагальнені отримані результати).

3. Дубинська Г.М., Кузь Т.В., Полтавець Н.О., Байбарза І.І., Балацкій В.М. Удосконалення системи скринінгового обстеження для активного виявлення прихованих джерел HBV- і HCV- інфекцій // Актуальні проблеми сучасної медицини. – 2004. – Т. 4, № 2(8). – С. 80-82. (Особистий внесок - проведене поглиблине клініко-лабораторне обстеження донорів крові з визначенням широкого спектра серологічних і молекулярно-біологічних маркерів, проаналізовані й узагальнені отримані результати).

4. Кузь Т.В., Литвиненко К.Л., Маційчук П.В., Липко П.М., Гречаний Л.А., Дубинська Г.М. Вивчення віруліцидної активності деяких дезінфектантів у відношенні до збудників гепатитів В та С // Вісник біології та сучасної медицини. – 2006. – № 2. – С. 116-118. (Особистий внесок - вивчені дезінтегруючі властивості дезінфікуючих засобів на нуклеїнові кислоти збудників ГВ і ГС, проаналізовані й узагальнені отримані результати).

5. Кузь Т.В. Удосконалення методів обробки медичного інструментарію на етапі передстерилізаційного очищення // Лабораторна діагностика. – 2006. - № 2(36). – С. 48-50.

6. Кузь Т.В. Актуальні питання епідеміологічної ситуації гепатитів В і С у Полтавській області та завдання щодо їх профілактики // Актуальні проблеми сучасної медицини. – 2006. – Т. 6, № 4(16). – С. 136-137.

7. Інфекційний контроль у стоматології: Методичні рекомендації / Г.М. Дубинська, В.Ф. Шаповал, О.М. Ізюмська, П.В. Маційчук, Т.І. Коваль, Т.В. Кузь / Затверджено наказом МОЗ України від 2 квітня 2004. – 2004. - 35 с. (Особистий внесок - проаналізовані літературні джерела з питання).

8. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В., Маційчук П.В. Інформаційний лист “Удосконалення контролю якості передстерилізаційного очищення з використанням тесту “Гемо-Фан””, №44-2006. (Особистий внесок - розроблений і апробований новий метод контролю якості передстерилізаційного очищення медичного інструментарію з використанням тесту «Гемофан», розроблена методика забору матеріалу з виробів медичного призначення).

9. Деклараційний патент на корисну модель № 17786 України, МПК А61L 2/00. Спосіб контролю обробки медичного інструментарію / Г.М. Дубинська, Т.В. Кузь. Заявка 2006003828, Заявлено 07.04.2006 р., Опубліковано 16.10.2006. Бюл. № 10. (Особистий внесок - розроблений і апробований новий спосіб контролю обробки медичного інструментарію з використанням тесту «Гемофан», розроблена методика забору матеріалу з виробів медичного призначення).

10. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В., Байбарза І.І. Епідеміологічна ситуація з вірусних гепатитів у Полтавській області: Тез. доп. ХІV з’їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 58-59. (Особистий внесок - проаналізовані результати власного обстеження донорів на розширений спектр серологічних маркерів ВГВ і ВГС).

11. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В. Частота виявлення маркерів вірусних гепатитів серед населення Полтавської області: Збірн. наук.-практ. конф. “Сепсис: патогенез, діагностика та терапія”. - Харків, 2004. – С. 96. (Особистий внесок - проведений ретроспективний аналіз статистичних даних щодо інфікованості донорів крові ВГВ і ВГС (2001-2005 рр.), проаналізовані й узагальнені отримані результати).

12. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В., Маційчук П.В. Деякі аспекти профілактики внутрішньолікарняного інфікування вірусами ГВ і ГС у ЛПЗ Полтавської області: Збірн. наук.-практ. конф. “Вакцинопрофілактика керованих інфекцій та її безпека”. – К., 2006. – С. 59-60. (Особистий внесок - проведений ретроспективний аналіз шляхів і факторів інфікування ВГВ і ВГС за 10 років (1996-2005 рр.), проаналізовані й узагальнені отримані результати).

13. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В., Маційчук П.В. Оцінка віруліцидної активності дезінфікуючих засобів по відношенню до HBV і HCV: Збірн. наук.-практ. конф. “Вакцинопрофілактика керованих інфекцій та її безпека”. – К., 2006. – С. 117-118. (Особистий внесок - проведене вивчення дезінтегруючих властивостей дезінфікуючих засобів на нуклеїнові кислоти збудників ГВ і ГС, проаналізовані й узагальнені отримані результати).

14. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Маційчук П.В., Кузь Т.В. Про вдосконалення підготовки студентів та практичних лікарів Полтавщини з питань профілактики внутрішньолікарняних інфекцій у галузі стоматології на сучасному етапі: Тез. доп. ХІV з’їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 95-96. (Особистий внесок - проаналізовані літературні джерела з питання).

15. Дубинська Г.М., Шаповал В.Ф., Кузь Т.В., Коваль Т.І., Горбенко Н.В. Деякі аспекти розвитку епідемічного процесу ГВ і ГС у Полтавській області: Тез. доп. VII з’їзду інфекціоністів “Інфекційні хвороби – загальномедична проблема”. (Особистий внесок - проведений багаторічний епідеміологічний аналіз динаміки основних показників епідемічного процесу ГВ і ГС у Полтавській області, узагальнені отримані дані).