Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Аронова Марія Миколаївна. Епідеміологія грипу і ГРІ в Україні та удосконалення моніторингу за епідеміями грипу : дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Аронова М.М. Епідеміологія грипу і гострих респіраторних інфекцій в Україні та удосконалення моніторингу за епідеміями грипу.-Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02 – епідеміологія.- Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім.Л.В.Громашевського АМН України, Київ, 2005.

Дисертаційне дослідження виконано з метою удосконалення системи ЕН за грипом та ГРІ в Україні на основі вивчення їх епідеміології.

Визначено основні епідеміологічні характеристики ГРІ та грипу в Україні за 1992-2003 рр., встановлено динаміку захворюваності різних вікових груп населення, визначено тенденції розвитку епідемічного процесу.

На моделі м.Києва, де рівні захворюваності на грип та ГРІ перевищують середньоукраїнські показники в 1,5-1,7 разу, встановлений сильний прямий кореляційний зв`язок між метеорологічними факторами (температурою навколишнього середовища, кількістю опадів) і рівнем захворюваності населення на грип та ГРІ.

Розроблено та апробовано комп`ютерну математичну модель короткострокового та довгострокового прогнозів захворюваності до 2007 р.

Наведено порівняльну характеристику епідемій 1998-2002 років та визначено їх епідеміологічні особливості. Доведено ефективність роботи опорних баз УЦГГРІ МОЗ України як регіональних центрів щодо проведення ЕН за грипом та ГРІ. Отримані ними дані віддзеркалюють епідемічну ситуацію з грипу та ГРІ в країні. Впроваджено картографічне стеження за перебігом епідемій грипу. Доведено, що своєчасне впровадження обмежувальних протиепідемічних заходів у дитячих дошкільних, освітніх закладах, лікувальних установах, забезпечення маскового режиму зменшує вдвічі захворюваність на грип та ГРІ серед населення

В умовах України визначено групи ризику для проведення імунопрофілактики грипу на державному рівні.

Дано оцінку існуючій системі ЕН за грипом та ГРІ в Україні. Удосконалено систему епідеміологічного нагляду за грипом та ГРІ шляхом активізації моніторингу за розвитком епідемій на території країни, своєчасного проведення протиепідемічних та профілактичних заходів, що дозволяє скоротити тривалість епідемії, зменшити число хворих і ускладнень від них.

1. На сучасному етапі грип та ГРІ залишаються актуальними інфекціями та зберігають такі характеристики епідемічного процесу, як масовість, сезонність, багаторічна циклічність. Протягом 1992-2003 рр. спостерігається поступове зниження показників загальної захворюваності, переважно за рахунок дорослого та міського населення. Це обумовлено природною імунізацією населення одночасно циркулюючими вірусами грипу типів А і В та застосуванням актуальних до поточного епідемічного сезону вакцин. Зареєстровано тенденцію до зростання захворюваності дитячого населення з превалюванням вікової групи 7-14 років та сільського населення.

2. Протягом 1998-2002 рр. в Україні епідемії грипу реєструвались щорічно і були різними за інтенсивністю (від високого до низького ступеня) та екстенсивністю. Активність епідемічного процесу припадала на І квартал року, найчастіше з початком наприкінці січня. Доведено ефективність роботи опорних баз УЦГГРІ МОЗ України як регіональних центрів щодо проведення епідеміологічного нагляду за грипом та ГРІ. Отримані ними дані віддзеркалюють епідемічну ситуацію з грипу та ГРІ в країні. Впроваджено картографічне спостереження за перебігом епідемій грипу.

3. Найвищі рівні захворюваності на грип та ГРІ в Україні та перше рангове місце реєструвались у м.Києві. Вони перевищували середньоукраїнські показники в 1,5-1,7 раза. На моделі м.Києва встановлено сильний прямий кореляційний зв`язок між окремими метеорологічними факторами (температурою навколишнього середовища, кількістю опадів) і рівнем захворюваності населення на грип та ГРІ.

4. Розроблено та апробовано комп`ютерну математичну модель короткострокового та довгострокового прогнозів захворюваності на грип та ГРІ.

5. В умовах України визначено групи ризику для проведення імунопрофілактики грипу на державному рівні.

6. Доведено, що своєчасне впровадження обмежувальних протиепідемічних заходів у дитячих дошкільних, освітніх закладах, лікувальних установах зменшує вдвічі захворюваність на грип та ГРІ серед населення.

7. Удосконалено систему епідеміологічного нагляду за грипом та ГРІ шляхом активізації моніторингу за розвитком епідемій на території країни, своєчасного проведення протиепідемічних та профілактичних заходів, що дозволяє скоротити тривалість епідемії, зменшити число хворих і ускладнень від них.

Публікації автора:

1. Міроненко А.П., Локота В.В., Хмельницька Г.С., Падченко А.Г., Аронова М.Н., Мухопад В.О. Епідеміологічна характеристика епідемій грипу в Україні в 1997-1999 роках// Дитячі інфекції, Укр. Міжвідомча збірка.- 1999.- №26.-С.146-152. Особистий внесок – дисертантом проведено збір та узагальнено дані про щеплення населення України проти грипу восени 1999 року.

2. Бобильова О.О., Бережнов С.П., Мухарська Л.М., Падченко А.Г., Аронова М.М. Підходи Всесвітньої Організації Охорони Здоров`я з питань епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами в Європейському регіоні// Сучасні інфекції.- 2000.- №4.- C. 9 - 11. Проаналізовано та узагальнено матеріали ВООЗ стосовно ЕН за інфекційними хворобами в Європейському регіоні та представлено рекомендації ВООЗ державам Європейського Регіону відносно систем ЕН.

3. Бобильова О.О., Аронова М.М. Стратегія Всесвітньої Організації Охорони Здоров`я з питань епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами в Європі // Мат-ли Пленуму УНМТМЕП ім. Д.К.Заболотного.- Київ-Одеса, 2000.- C.8 - 9.

Аналіз матеріалів узгоджувальної наради з питань ЕН за інфекційними хворобами в Європейському Регіоні, зокрема представлено мету задачі 7 програми “Здоров‘я-21” стосовно інфекційних хвороб.

4. Бобильова О.О., Бережнов С.П., Мухарська Л.М., Падченко А.Г., Аронова М.М., Некрасова Л.С. Актуальність питань діяльності підрозділів протиепідемічного профілю Державної санітарно-епідеміологічної служби, які випливають із епідситуації, що склалася в першому півріччі 2000 року// Сучасні інфекції.- 2000.- №2.- C. 5 - 15.

Ретроспективний аналіз захворюваності населення України на грип та ГРІ за період з 1990 по 1999 рр.

5. Бережнов С.П., Падченко А.Г., Аронова М.М. Система оперативного стеження за перебігом епідемії грипу та гострих респіраторних інфекцій (ГРІ) в Україні в епідемічні сезони 1998 - 1999 та 1999 - 2000 років// Сучасні інфекції.- 2000.- №1.- C. 13 - 16.

Збір та узагальнення даних, ретроспективний аналіз захворюваності населення України під час епідемій 1998 – 2000 років.

6. Москаленко В.Ф., Бобильова О.О., Горбань Є.М., Бережнов С.П., Падченко А.Г., Аронова М.М. Оперативне стеження за перебігом епідемії грипу та гострих респіраторних інфекцій в Україні// Інфекційні хвороби.- 2000.- №4.- C. 5 - 9.

Збір статистичного матеріалу, епідеміологічний аналіз перебігу епідемій грипу 1998-1999 та 1999-2000 рр.

7. Бобильова О.О., Бережнов С.П., Мухарська Л.М., Падченко А.Г., Аронова М.М. Досягнення та перспективи охорони здоров`я в галузі імунопрофілактики населення України// Сучасні інфекції.- 2001.- №2.- C. 4 - 9.

Багаторічний епідеміологічний аналіз захворюваності населення України на грип та ГРІ та аналіз динаміки епідемії грипу в Україні у 2000 р., представлено завдання Міжвідомчої координаційної ради з питань імунізації в Україні та підходи до вакцинації населення, зокрема проти грипу, що увійшли до наказу МОЗ України від 31.10.2000 р. №276 "Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні".

8. Бобильова О.О., Міроненко А.П., Мухопад В.О., Аронова М.М., Гусаков В.В., Хмельницька Г.С. Епідеміологічний і вірусологічний нагляд за грипом у 2000 р. В Україні// Інфекційні хвороби. - 2001.- №2.- C. 22 - 26.

Здійснено збір, узагальнення та аналіз матеріалів щотижневого пообласного епідеміологічного стеження за грипом в Україні у період епідемії 2000 р.

9. Аронова М.Н. Оперативне стеження за перебігом епідемії грипу та ГРІ в Україні в епідемічний сезон 2001-2002 років// Мат-ли наради-семінару з актуальних питань роботи епідеміологічних відділів і вірусологічних лабораторій установ державної санепідслужби МОЗ України, Київ.- 2002.- С.21-23.

10. Фролов А.Ф., Аронова М.М. Прогнозування захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції в Україні// Тези ХІV з`їзду Українського науково-методичного товариства мікробіологів, епідеміологів та паразитологів ім.Д.К.Заболотного - Полтава, 2005. -С.153-154. Представлено підходи до вирішення питання прогнозування епідемій грипу та ГРІ в Україні.

11. Аронова М.М. Прогнозування грипу та гострих респіраторних інфекцій // СЕС профілактична медицина.- 2005.-№5.- С.62-65.