Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Доан Світлана Іванівна. Епідемічний процес та система епідеміологічного нагляду за ентеровірусними інфекціями в період ерадикації поліомієліту : дис... д-ра мед. наук.: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. — К., 2006. — 374арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 312-374.



Анотація до роботи:

Доан С.І. Епідемічний процес та система епідеміологічного нагляду за ентеровірусними інфекціями в період ерадикації поліомієліту. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.02.02 - епідеміологія. - Інститут епідеміології і інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню основних закономірностей епідемічного процесу ентеровірусних інфекцій (ЕВІ) в умовах ерадикації поліомієліту та удосконаленню сучасної системи епідеміологічного нагляду.

Встановлено, що заходи масової імунізації оральною поліомієлітною вакциною сприяли зменшенню кількісних параметрів епідемічного процесу ЕВІ за рахунок серотипів зі зниженою вірулентністю, зростанню ролі ентеровірусів у виникненні неврологічних захворювань, у т.ч. серозних менінгітів, збільшенню питомої ваги неідентифікованих ізолятів серед цитопатогенних вірусних агентів.

Серед маніфестних клінічних проявів ЕВІ провідне місце займають серозні менінгіти, частота виділення ентеровірусів від яких в останні 3 роки спостереження в 2-5 разів є вищою порівняно з іншими групами хворих і становить 9,1-10,9 %. Найчастіше на ЕВІ хворіють діти перших 3 років життя, у яких переважають симптоми з боку кишкового тракту. З віком зростає ризик розвитку важкої неврологічної патології. Безсимптомна форма інфекції найчастіше зустрічається серед дітей віком 4-6 років.

Вперше в Україні показано вплив активності епідемічного процесу на захворюваність на інсулінозалежний цукровий діабет та необхідність диспансерного спостереження за реконвалесцентами ЕВІ на наявність патології підшлункової залози.

Встановлено виражену циклічність у зміні епідемічно акутальних серотипів. На підставі високої питомої ваги в загальній етіологічній структурі енетровірусної патології доведено епідемічну актуальність для вірусів ЕСНО-9, -13, -18 та –30 та Коксакі В-1, -3, -5.

Визначено суттєві недоліки в системі та структурі епідеміологічного нагляду і наведено пріоритетні шляхи розвитку та удосконалення інформаційної, аналітично-діагностичної та організаційно-виконавчої його підсистем.

На підставі визначення та теоретичного узагальнення основних характеристик епідемічного процесу ЕВІ з урахуванням біологічних властивостей збудника вирішено проблему, що полягає у розробці сучасної концепції епідеміологічного нагляду та профілактики ЕВІ.

  1. На сучасному етапі епідемічний процес ЕВІ характеризується різною інтенсивністю в багаторічній і річній динаміці, вираженою територіальною нерівномірністю, загальною тенденцією до зниження частоти виділення ЕВ загалом на тлі зростання захворюваності на ентеровірусний менінгіт, літньо-осінньою сезонністю зі зсувами у бік зимових і весняних місяців у роки його активізації, превалюванням водного фактору передачі збудника при спорадичній захворюваності та крапельного механізму передачі – при спалахах серозних менінгітів, зменшенням серотипового розмаїття циркулюючих ЕВ, періодичними змінами епідемічно актуальних серотипів, значним рівнем персистентних варіантів вірусів.

  2. Масова імунізація проти поліомієліту (1996 р. та 1998 р.) сприяла зменшенню кількісних проявів епідемічного процесу ЕВІ за рахунок серотипів зі зниженою вірулентністю, зростанню ролі ЕВ у виникненні неврологічних захворювань, у т.ч. серозних менінгітів, збільшенню питомої ваги неідентифікованих ізолятів серед цитопатогенних вірусних агентів.

  3. Провідне місце серед маніфестних клінічних проявів ЕВІ займають серозні менінгіти (темп приросту частоти виділення збудника становить 4,5 %). Кількість осіб з неврологічними захворюваннями ентеровірусної етіології в 4-19 разів перевищувала аналогічний показник щодо інших груп інфекційних хворих. Частота виділення ЕВ від таких хворих в останні 3 роки спостереження в 2-5 разів є вищою порівняно з іншими об’єктами обстеження і становить 9,1-10,9 %.

  4. На моделі окремих регіонів визначено наявність сильного кореляційного зв’язку між частотою виділення ЕВ із стічної води та рівнем захворюваності на ІЗЦД (r=(0,7±0,1)–(0,8±0,1)). Це свідчить про вплив активності епідемічного процесу ЕВІ на захворюваність на ІЗЦД та необхідність відповідного диспансерного спостереження за реконвалесцентами ЕВІ.

  5. Найчастіше на ЕВІ хворіють діти перших 3 років життя, у яких переважають симптоми з боку кишкового тракту. З віком зростає ризик розвитку важкої неврологічної патології. Вікова структура гострих респіраторних ЕВІ носить рівномірний характер. Безсимптомна форма інфекції найчастіше зустрічається серед дітей віком 4-6 років.

  6. Річна динаміка частоти виділення ЕВ залежить від інтенсивності епідемічного процесу, превалюючої нозологічної форми захворювання, домінуючого серотипу серед циркулюючих збудників, регіону. У роки високої активності епідемічного процесу сезонний підйом відбувається раніше - у весняно-літній період і триває до вересня, при низькій - у пізнє-осінній, йому передує активізація циркуляції ЕВ серед здорових осіб. Початок сезонного підйому пов'язаний з легкими клінічними проявами інфекції з подальшим зростанням захворюваності на серозні менінгіти. Активізація епідемічного процесу ЕВІ розпочинається з південного регіону.

  7. Високий рівень вірусної контамінації стічної води (6,7 %) порівняно з іншими об’єктами довкілля (0,7-3,8 %) (Р<0,001), доводить важливість її дослідження для об’єктивної оцінки активності циркуляції ЕВ. Середній та сильний кореляційний зв’язок (r=(0,6±0,1)-(0,9±0,1)) між частотою виділення ЕВ з усіх водних об’єктів підтверджує залежність активності таких факторів передачі як питна вода і вода відкритих водоймищ від рівня забрудненості стічної.

  8. На території України має місце постійна циркуляція вірусів ЕСНО-6, -11, -16 та Коксакі В-1, -3, -4, -5, -6, для яких характерним є періодичне зростання поширеності на тлі втрати вірулентних властивостей в межах адаптаційної мінливості. На підставі високої питомої ваги в етіологічній структурі інфекційної захворюваності епідемічно актуальними визнані віруси ЕСНО-6, -13, -30 та Коксакі В-1, -3, -5. Експериментально доведено вищу інтерферуючу активність високовірулентних ЕВ порівняно з вакцинним поліовірусом типу 2, що розкриває один із механізмів заміщення ними екологічної ніші, утвореної після припинення циркуляції “диких” поліовірусів.

  9. Виявлення антитіл до епідемічно актуальних серотипів ЕВ (Коксакі В-1, -3, -5 та ЕСНО-6, -13) у 32,6-56,5 % населення на тлі невисокої частоти ізоляції цих вірусів свідчить про недостатню ефективність вірусологічного методу дослідження у системі епідеміологічного нагляду за ЕВІ. Показано високу активність циркуляції ентеровірусу типу 71 у різних регіонах України.

  10. Встановлено інгібуючий вплив на інтенсивність циркуляції ЕВ середньомісячної температури +24,5С і вище, збільшення числа безхмарних і малохмарних днів з денною температурою понад +30С, зменшення кількості опадів.

  11. Доведено недоцільність використання маркуючої ознаки rct40 для оцінки нейровірулентності неполіомієлітних ЕВ.

  12. Визначено оптимальні параметри застосування нових дезінфекційних засобів різних хімічних груп в системі протиепідемічних та профілактичних заходів щодо ЕВІ. Експериментально доведенa антивірусну активність препарату “Амізон” щодо ЕВ свідчить про перспективність досліджень з метою його застосування для екстреної профілактики і лікування ЕВІ.

  13. На підставі аналізу епідемічної ситуації з ЕВІ виявлено суттєві недоліки в системі та структурі епідеміологічного нагляду і наведено пріоритетні шляхи розвитку та удосконалення інформаційної, аналітично-діагностичної та організаційно-виконавчої його підсистем.

Публікації автора:

  1. Доан С.І. Епідеміологічний аналіз захворюваності на ентеровірусні інфекції з урахуванням клінічних проявів, вікового і територіального розподілу //Запорожский медицинский журнал. – 2006. – №2. – С.62-67.

  2. Доан С.І., Задорожна В.І. Оцінка епідеміологічного нагляду за ентеровірусними інфекціями в Україні //Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. - №4. – С.108-110.

  3. Доан С.І. Динаміка виділення ентеровірусів від хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції //Військова медицина України. – 2005. – т.5, №1. – С.65-71.

  4. Доан С.І. Оцінка епідеміологічної ефективності вірусологічного дослідження стічної води //Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. - №2. – С.94-96.

  5. Доан С.І. Ентеровіруси як етіологічний фактор інсулінозалежного цукрового діабету //Військова медицина України. – 2006. – т.6, №1-2. – С. 87-93.

  6. Доан С.І. Річна динаміка циркуляції ентеровірусів у залежності від середньомісячних температур повітря //Запорожский медицинский журнал. – 2005 . - №5. – С.45-48.

  7. Доан С.І. Про доцільність обстеження на ентеровіруси хворих з нетиповою для ентеровірусних інфекцій патологією //Військова медицина України. – 2005. – т. 4, №4. – С.60-66.

  8. Доан С.І. Сероепідеміологічний моніторинг ентеровірусних інфекцій //Запорожский медицинский журнал. – 2006 . - №4, (37). – С.18-21.

  9. Доан С.І., Задорожна В.І. Характеристика серотипового розмаїття ентеровірусів //Запорожский медицинский журнал. – 2006 . - №3 (36). – С.57-60.

  10. Доан С.І., Задорожна В.І. Ентеровіруси як головна причина серозних менінгітів //Проблеми військової охорони здоров’я. – 2006. – Вип. 10. – С.166-172.

  11. Доан С.І., Задорожна В.І. Етіологічна роль ентеровірусів у виникненні гострих респіраторних захворювань //Проблеми військової охорони здоров’я. – 2004. – Вип. №12. – С.127-137.

  12. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І. Епідеміологічні особливості гострих кишкових захворювань ентеровірусної етіології //Сучасна гастроентерологія. - №3, (23). – 2005. – С.35-38. (Особистий внесок – статистичне опрацювання та узагальнення результатів обстеження на ЕВ хворих з ГКЗ за період 1998-2002 рр.).

  13. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І. Циркуляція ентеровірусів серед здорових як прояв активності епідемічного процесу //Сучасні інфекції – 2005. - №1. – С.11-15. (Особистий внесок – визначення особливостей річної і багаторічної динаміки частоти виділення ЕВ від планово обстежених здорових осіб).

  14. Доан С.І., Задорожна В.І. Безсимптомне носійство ентеровірусів в Україні //Проблеми військової охорони здоров’я. – 2004. – Вип. №12. – С.84-91.

  15. Доан С.І., Задорожна В.І. Багаторічна та сезонна динаміка виділення ентеровірусів від хворих з нейроінфекціями //Лабораторна діагностика. – 2004. - №3. – С.38-42.

  1. Задорожна В.І., Фролов А.Ф., Доан С.І., Кракович А.В. Харчові продукти як фактор передачі збудників вірусних інфекцій //Проблеми харчування. – 2006. - №1. (10) – С.5-7. (Особистий внесок – епідеміологічний аналіз частоти виділення ЕВ з продуктів харчування, підготовка до друку).

  2. Доан С.І., Задорожна В.І, Демчишина І.В. Динаміка захворюваності на ентеровірусні менінгіти в Україні //Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. - 2004. – Вип.13, кн. 2. – С.414-418. (Особистий внесок – узагальнення і статистична обробка результатів вірусологічного обстеження на ЕВ хворих з серозними менінгітами).

  3. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Доан С.І. Діарея ентеровірусного походження у дітей молодшого віку //Сучасна гастроентерологія. – 2004. – №1. – С.42-45. (Особистий внесок - узагальнення та інтерпритація даних обстеження на ентеровірусидітей віком до 3 років, хворих на ГКІ, підготовка до публікації).

  4. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Бура Т.О., Зубкова Н.Л. Динаміка ентеровірусної контамінації води відкритих водоймищ протягом 1998-2002рр. //Довкілля та здоров’я. – 2004. - №2. – С.15-19. (Особистий внесок - епідеміологічний аналіз частоти виділення ЕВ з води відкритих водоймищ, підготовка до публікації).

  5. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Доан С.І. Шлунково-кишкова патологія, викликана ентеровірусами //Сучасна гастроентерологія. – 2001. - №4, (6). – С.9-12. (Особистий внесок – пошук наукових джерел з питань ролі ЕВ як етіологічного агенту патології шлунково-кишкового тракту, статистичне опрацювання результатів обстеження на ЕВ осіб з ГКІ).

  6. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Доан С.І. Роль ентеровірусів у розвитку патології людини //Журнал Академії наук України. – 2005. – 11, № 3. – С.511-524. (Особистий внесок – аналіз даних світової наукової літератури щодо поліморфізму клінічних проявів ЕВІ, оцінка епідемічної ситуації з ЕВІ в Україні).

  7. Бондаренко В.І., Задорожна В.І, Доан С.І., Зубкова Н.Л., Бура Т.О. Змішана ентеровірусна та бактеріальна інфекція //Сучасні інфекції. – 2003.- №3. – С.35 –38. (Особистий внесок – статистична обробка і аналіз результатів виділення ЕВ від хворих на ГКІ, підготовка до опублікування).

  8. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Ліпатнікова К.І., Бура Т.О., Доан С.І., Зубкова Н.Л., Гриценко Л.М. Захворюваність на ентеровірусні інфекції населення різних вікових груп //Дитячі інфекції. Укр. Міжвід. збірка. – Київ, 1999. – Вип.26. – С.140-145. (Особистий внесок – узагальнено дані щодо обстеження на ЕВ різних груп інфекційних хворих, визначено вікові групи ризику).

  9. Задорожна В.І., Маричев І.Л., Бондаренко В.І., Доан С.І. Роль ентеровірусів у виникненні захворювань підшлункової залози //Сучасна гастроентерологія. – 2002. - №3, (9). – С.25-27. (Особистий внесок – здійснено огляд наукової літератури з особливостей енеровірусного ураження підшлункової залози, обґрунтована необхідність вивчення етіологічного значення ЕВ у виникненні інсулінозалежного цукрового діабету).

  10. Задорожна В.І., Мартинюк В.Ю., Мухарська Л.М., Гриценко Л.М., Маричев І.Л., Торбенко В.В., Зубкова Н.Л., Доан С.І., Бура Т.О., Єктова Л.І., Куцева В.В. Серозні менінгіти ентеровірусної етіології //Український медичний альманах. – 2000. – т.3, № 2. – С.56-59. (Особистий внесок – визначено епідеміологічні особливості спалахів серозних менінгітів в Одеській та Донецькій областях, у мм. Києві та Севастополі).

  11. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Лауген Е.А., Зубкова Н.Л., Доан С.І., Гриценко Л.М., Бура Т.О., Маричев І.Л. Гострі в’ялі паралічі в Україні у 1999 році //Дитячі інфекції. Укр. Міжвід. Збірка.- Київ, 2001.- Вип. 28. – С.100 – 104. (Особистий внесок – показана роль неполіомієлітних ЕВ у виникненні гострих в’ялих паралічів у 1999 р.).

  12. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Моісеєва Г.В., Лауген Е.А., Крамарєв С.О., Маричев І.Л., Михайленко Т.Ф., Приходько Є.Ф., Демчишина І.В., Зубкова Н.Л., Доан С.І. Розповсюдженість гострих в’ялих паралічів у період ерадикації поліомієліту. //Сучасні інфекції. – 2001.- №3. – С. – 65-70. (Особистий внесок - показана роль неполіомієлітних ЕВ у виникненні гострих в’ялих паралічів у 1998-2000 рр.).

  13. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Зубкова Н.Л., Маричев І.Л., Гриценко Л.М., Бура Т.О., Доан С.І. Вплив масового застосування живої поліомієлітної вакцини в Україні на забруднення довкілля ентеровірусами //Довкілля та здоров’я. – 2002. - №1, (20). - С.26-28. (Особистий внесок – проаналізовано рівні ентеровірусної контамінації об’єктів довкілля за період 1994-1997 рр.)

  14. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Доан С.І. Бронхольмська хвороба: погляд на проблему //Військова медицина України. – 2005. – т.5, №3. – С.36-39. (Особистий внесок – проведено пошук наукових джерел, підготовку статті до опублікування).

  15. Задорожна В.І.Бондаренко В.І., Доан С.І., Бура Т.О. Зубкова Н.Л. Роль ентеровірусу типу 71 у патології людини //Сучасні інфекції. - №3. -2003. – С.63-70. (Особистий внесок – сформульовано основні недоліки діючої системи епідеміологічного нагляду за ЕВІ).

  16. Фролов А.Ф., Задорожна В.І., Доан С.І. Вода як фактор передачі вірусних інфекцій //Актуальні проблеми транспортної медицини. - №1, (3). – 2006. – С.65-69. (Особистий внесок – статистична обробка та порівняльний аналіз результатів дослідження на ЕВ води різного виду, підготовка статті до друку).

  17. Визначення віруліцидної активності дезінфекційних препаратів. Методичні рекомендації /Марієвський В.Ф., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Бура Т.О., Доан С.І., Зубкова Н.Л., Ведмеденко В.В., Рибалко С.Л. /затверджено наказом МОЗ України від 26 травня 2006 р. за №333. – 2006. - 22 с. (Особистий внесок – ідея сформульована авторами спільно, здобувачем особисто підготовлено матеріали до вступу та до розділу “Вивчення віруліцидної активності дезінфектантів при знезаражуванні виробів медичного призначення та поверхонь”).

  18. Доан С.І., Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Зубкова Н.Л., Бура Т.О., Маричев І.Л. Характеристика вірусної контамінації водопровідної води //Стандартизація, сертифікація, якість. – 2003. - №4. – С.12-15. (Особистий внесок – узагальнення результатів дослідження на ЕВ водопровідної води підготовка статті до друку).

  19. Зубкова Н.Л., Доан С.І., Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Гриценко Л.М., Маричев І.Л., Бура Т.О., Лауген Е.А. Виділення ентеровірусів від інфекційних хворих //Бюлетень Інституту сільськогосподарської мікробіології. – 2000. - № 7. – С.54. (Особистий внесок – узагальнено дані вірусологічного обстеження інфекційних хворих за період 1994-1998 рр.).

  20. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І. Стічні води – фактор передачі вірусних інфекцій //Вода і водоочисні технології. – 2002. - №1. – С.61-66. (Особистий внесок – здійснено огляд наукової літератури з питань ролі стічної води в поширенні ЕВІ).

  21. Доан С.І., Зубкова Н.Л., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Гриценко Л.М. Бура Т.О., Забруднення ентеровірусами води різного походження //Бюлетень Інституту сільськогосподарської мікробіології. – 2000. - № 7. – С.54-55. (Особистий внесок – проведено порівняльний аналіз енетровірусного забруднення води різного виду за період 1994-1998 рр.).

  22. Задорожна В.І, Доан С.І., Бондаренко В.І., Зубкова Н.Л., Бура Т.О. Методика виділення, індентифікації та зберігання ентеровірусів //Роботи співробітників музею патогенних для людини мікроорганізмів. – 2004. – Вип.3. – С. 26-29. (Особистий внесок – обґрунтування необхідності застосування мінімальної кількості клітинних культур при ізоляції ЕВ різних груп).

  23. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Бура Т.О., Зубкова Н.Л. Демчишина І.В., Ведмеденко В.В., Характеристика ентеровірусного забрдунення води відкритих водоймищ //Вода і водоочисні технології. – 2005. - №4. – С.32-35. (Особистий внесок - здійснено огляд наукової літератури з питань ролі води відкритих водойм як фактору передачі ЕВІ).

  24. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Романюк О.В., Ведмеденко В.В., Бура Т.О., Зубкова Н.Л. Багаторічна та річна динаміка вірусної контамінації стічної води //Вода і водоочисні технології. – 2005. - №4. – С.28-31. (Особистий внесок – узагальнено результати дослідження на ЕВ стічної води за період 1994-2004 рр.).

  25. Доан С.І., Бондаренко В.І., Задорожна В.І. Роль морської води в поширенні ентеровірусних інфекцій //Вода і водоочисні технології. – 2002. - №2-3. – С.41-46. (Особистий внесок – здійснено огляд наукової літератури з питань ролі морської води в поширенні ЕВІ).

  26. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Бура Т.О., Доан С.І., Зубкова Н.Л., Маричев І.Л. Вплив водосховищ-охолоджувачів на екологію регіонів //Вода і водоочисні технології. – 2003. - №1, (5). – С.27-30. (Особистий внесок - узагальнено дані світової літератури щодо забруднення кишковими вірусами водойм-охолоджувачів).

  27. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Доан С.І., Бура Т.О., Маричев І.Л. Забруднення вірусами водопровідної води //Вода і водоочисні технології. – 2002. - №1. – С.56-60. (Особистий внесок – здійснено огляд літератури з питань визначення ролі водопровідної води як фактору передачі ЕВІ).

  28. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Доан С.І., Гриценко Л.М., Маричев І.Л., Демчишина І.В., Приходько Є.Ф. Характеристика вірусної контамінації води відкритих водоймищ України //Вода і водоочисні технології. – 2002. - №1. – С.52-55. (Особистий внесок – статистична обробка і узагальнення результатів дослідження на ЕВ води відкритих водойм, підготовка до опублікування).

  29. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Зубкова Н.Л., Бура Т.О., Доан С.І. Локальні водоймища – об’єкти підвищеного ризику інфікування кишковими інфекціями //Вода і водоочисні технології. – 2003. - №1, (5). – С.31-33. (Особистий внесок – узагальнено результати дослідження води плавальних басейнів на ЕВ).

  30. Бура Т.О., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Доан С.І. Поширення ентеровірусів водою відкритих водойм //Вода і водоочисні технології. – 2002. - №4. – С.54-57. (Особистий внесок – здійснено узагальнення даних світової наукової літератури з питань ролі води відкритих водойм в поширенні ЕВІ).

  31. Зубкова Н.Л., Кракович А.В., Василенко В.В., Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Доан С.І., Бура Т.О. Питна вода як фактор передачі збудників інфекційних хвороб //Вода і водоочисні технології. – 2004. - №1. – С.33-37. (Особистий внесок – узагальнено дані дослідження на ЕВ питної води).