Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Російська мова


Чепуріна Інна Володимирівна. Емотивні дієслова як база іменного словотвору (семантико-функціональний аспект): дисертація канд. філол. наук.: 10.02.02 / Таврійський національний ун-т ім. В.І.Вернадського. - Сімф., 2003.



Анотація до роботи:

Чепуріна І.В. Емотивні дієслова як база іменного словотвору (семантико-функціональний аспект). Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата філологічних наук за фахом 10.02.02 - російська мова. Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2003.

Дисертація присвячена вивченню російських емотивних дієслів як бази іменного словотвору. У роботі пропонується комплексне дослідження семантико-словотворчих зв'язків емотивних дієслів та їх іменних похідних з урахуванням функціональних особливостей дериватів. В дисертації вводиться поняття розширеної типової словотворчої парадигми, до складу якої включаються деривати формально-семантичного та семантичного рівня, утворені за регулярними метонімічними моделями. В рамках відзначеного поняття виявлено список потенційних дериваційних значень емотивних імен на рівні словотворчих категорій «ім'я дії», «ім'я особи», «ім'я якості», досліджується характер взаємодії міжслівної і внутріслівної мотивації в межах одного полісеманта.

1. Розуміння емотивних дієслів як бази іменного словотвору спирається на поняття словотворчої парадигми, що розглядається нами як набір потенційних похідних двох рівнів - слів і значень (ЛСВ). Словотворча парадигма емотивного дієслова трактується як комплексна одиниця, що включає формально-семантичні та семантичні деривати метонімічного типу. Підставою для включення останніх у СП послужила наявність двох рівнів метонімічного переносу: внутріслівного та міжслівного, що діють паралельно.

Даний підхід обумовив введення поняття розширеної типової словотворчої парадигми, що являє собою набір похідних словотворчого і семантичного типу. У рамках виділеного поняття ми виявили список потенційних дериваційних значень емотивних імен у межах словотворчих категорій «ім'я дії», «ім'я особи», «ім'я якості». На рівні лексико-семантичних варіантів вони визначають якісне наповнення розширеної ТСП. Аналіз полісемії похідного слова в межах словотворчих категорій дає нове бачення даного мовного феномена, створеного семантичною структурою категорії.

2. Аналіз фактичного матеріалу показав, що головним фактором дериваційної активності емотивних дієслів є така особливість їхньої семної організації, як дводенотативність. Пересічність емотивів із семантичними полями мови, звуку і поведінки дає максимальну кількість похідних слів і значень.

3. Встановлено, що в основі формування семантики іменних емотивних дериватів лежить реалізація елементів структурно-логічної схеми утворюючого дієслова. Це обумовило використання пропозиційного підходу в описі системних зв'язків мотивуючих і мотивованих одиниць і виділення словотворчо-пропозиційного значення як основного типу словотворчої семантики в сфері досліджуваних імен. Об'єктивація словотворчо-пропозиційного значення складає наповнення типових внутріслівних парадигм іменника і прикметника.

4. Проведене дослідження показало, що пропозиційні структури в семантиці похідних багатозначних субстантивів і ад'єктивів реалізуються на рівні міжслівних, міжслівно-внутріслівних і внутріслівних мотивацій, що виявляють три однойменних рівні метонімії. Внутріслівні відносини адекватні відносинам міжслівного характеру.

У сфері похідних емотивних імен виявлена тенденція підвищення питомої ваги міжслівно-внутріслівної деривації. Цей факт свідчить про актуалізацію вертикальних зв'язків у системі дієслівного словотвору.

5. В результаті дослідження складена така розширена ТСП емотивного дієслова:

6. Наведена парадигма свідчить про паралельне формування дериваційних значень віддієслівних емотивних імен. При цьому прикметники відрізняються більш активною конкретною реалізацією словотворчо-пропозиційної семантики на рівні лексико-словотворчого та індивідуального лексико-словотворчого значення.

7. Встановлено, що на формування семантичної структури лексем впливає не тільки мотивуюче дієслово, а також і виділені лексико-семантичні параметри поля емоцій.

8. Опис словотворчих парадигм з позицій семно-компонентного аналізу, у тому числі актантноо розподілу дієслівної семантики, органічно поєднується з концепцією фреймів: називаючи якийсь процес, ми відтворюємо у свідомості валентнісний склад слова, що дозволяє співвіднести дію з його компонентами і структурою. Так, виявлені значення - це окремі фрагменти, що, складаючись у деяку систематизовану послідовність подій, являють собою структурну схему фрейму (фреймів) емоцій. Аналіз словотворчої парадигми як лінгвістичного конструкта, що формує фрейми на дієслівно-предикатній основі, побудова фреймів на основі похідних віддієслівних імен представляє самостійний ракурс дослідження, який ми розглядаємо як перспективний.

Публікації автора:

1. Чепуріна І.В. Формування семантики ад'єктива в тричленному словотворчому ланцюзі // Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського. - Сімферополь. - 2000. - № 13 (52). - С. 101 - 106.

2. Чепуріна І.В. Семантична структура емотивних похідних (на прикладі віддієслівних іменників зі значенням особи) // Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського. - Сімферополь. - 2001. - Т. 14 [53]. - № 1. - С. 84 - 91.

3. Чепуріна І.В. Лінгво-когнитивний потенціал емотивних дієслів // Культура народів Причорномор'я. - Сімферополь. - 2002. - № 27. - С. 111 - 121

4. Чепуріна І.В. Похідний емотивний агентив: функціонально-комунікативний аспект // Вчені записки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського. - Сімферополь. - 2002. - Т. 15 [54]. - № 2. - С. 128 - 132.

5. Чепуріна І.В. Ресурси індивідуальної семантики ад'єктиву // Філологічні студії: Український міжвузівський філологічний журнал - Сімферополь. - 2001. - № 3. - С. 154 - 156.

6. Чепуріна І.В. Значеннєва структура імен дії-стану в її відношенні до мотивуючого дієслова (на матеріалі дієслів зі значенням емоційної діяльності) // Матеріали міжнародної наукової конференції «Діахронічне, типологічне і контрастивне дослідження германських, романських і слов'янських мов (семантика й словотвір)». - Донецьк, 2001. - С. 227 - 332.

7. Чепуріна І.В. Особливості значеннєвої структури емотивних дієслів і їхніх похідних (на прикладі іменників) // Міжкультурні реалії і перспективи: Збірник доповідей наукової конференції Крим, Алушта, 27 - 31 травня 2002 р. - М.: Видавн. РУДН, 2002. - С. 154-165.