ЖЕЗЗІНІ АДНАН АББАС. Електрогальванічна характеристика тканин порожнини рота у хворих з переломами нижньої щелепи, лікованих консервативним методом. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2002.
Анотація до роботи:
Жеззіні Аднан Аббас. Електрогальванічна характеристика тканин порожнини рота у хворих з переломами нижньої щелепи, лікованих консервативним методом. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 - стоматологія. – Національний медичний університет ім.акад.А.А.Богомольця, Київ, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню особливостей консервативного методу лікування хворих з переломами нижньої щелепи. Доведено, що динаміка зміни показника електрогальванічного потенціалу порожнини рота залежить від металу, з якого виготовлено назубну шину, і не залежить від виду застосованого лігатурного дроту. Високі негативні електрогальванічні потенціали алюмінієвих назубних шин та нерівномірний їх розподіл в порожнині рота викликає появу електрогальванічних мікрострумів, характеризується відповідною клінічною симптоматикою і знижує місцеву та загальну неспецифічну резистентність організму хворих з переломами нижньої щелепи. Електрогальванічні зміни призводять до розвитку посттравматичних запальних ускладнень і сприяють появі на слизовій оболонці плоскої форми лейкоплакії та ерозивно-виразкових ушкоджень. Найбільш оптимальним способом репозиції та фіксації відламків щелеп при переломах є застосування шин, виготовлених з нержавіючої сталі.
В роботі вирішена актуальна медична задача по підвищенню ефективності консервативного лікування хворих з переломами нижньої щелепи – аргументована доцільність використання для репозиції та фіксації відламків щелепи назубних шин із нержавіючої сталі, які не утворюють гальванічні мікроструми в порожнині рота, тобто не спричиняють виникнення запальних ускладнень та інших патологічних процесів під час їх використання.
Застосування при переломах нижньої щелепи для репозиції та фіксації відламків назубних металевих шин може викликати появу в порожнині рота електрогальванічних мікрострумів, які проявляються відповідною клінічною симптоматикою і справляють негативний вплив на стан місцевої та загальної неспецифічної резистентності організму хворого, а також можуть бути однією з причин розвитку посттравматичних запальних ускладнень.
Порівняльне дослідження результатів використання назубних металевих шин показало, що при застосуванні для репозиції відламків щелеп алюмінієвих шин в ротовій порожнині хворих зявляються високі негативні електрогальванічні потенціали, більші ніж мінус 450 мВ, а при сталевих шинах - показники позитивних електрогальванічних потенціалів не виходять за межі коливань даних величин у здорових людей.
Електрогальванічні потенціали, що утворюються в порожнині рота, залежать від металу, з якого виготовлено назубну шину, і не залежать від виду застосованого лігатурного дроту. Підкручування останнього, в динаміці лікування хворих з переломами нижньої щелепи, не викликає змін електрогальванічних потенціалів, що є в ротовій порожнині, і не може впливати на перебіг репаративної регенерації у пошкодженій ділянці нижньої щелепи.
Нерівномірний розподіл в порожнині рота негативних та позитивних величин електрогальванічних потенціалів, які виникають при застосуванні алюмінієвих шин, викликає появу електрогальванічних мікрострумів, що характеризується відповідною клінічною симптоматикою і знижує місцеву та загальну неспецифічну резистентність організму хворих з переломами нижньої щелепи.
Електрогальванічні потенціали металевих включень (алюмінієвих шин), які зсуваються у негативний бік, та нерівномірний їх розподіл в ротовій порожнині призводять до розвитку посттравматичних запальних ускладнень і сприяють появі на слизовій оболонці, що контактують з даними металевими включеннями, плоскої форми лейкоплакії та ерозивно-виразкових уражень.
Показник активності катіонних білків нейтрофілів периферичної крові та емігрувавших через слизову оболонку щоки є прогностичним тестом ефективності консервативного лікування, що проводиться у хворих з переломами нижньої щелепи. Якщо в динаміці лікування хворих даний показник збільшується, то це вказує на розвиток посттравматичних запальних ускладнень (нагноєння кісткової рани, посттравматичний остеомієліт). Нормалізація активності катіонних білків в динаміці лікування хворих з переломами нижньої щелепи вказує на сприятливий перебіг репаративної регенерації нижньої щелепи.
Найбільш оптимальним способом репозиції та фіксації відламків щелеп при переломах є застосування шин, виготовлених з нержавіючої сталі, котрі не викликають утворення гальванічних мікрострумів в порожнині рота, появу дистрофічних та ерозивно-виразкових уражень слизової оболонки, а також не знижують рівня місцевої і загальної неспецифічної резистентності організму хворого, що сприяє скороченню строків лікування.