Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Оптика, лазерна фізика


Негрійко Анатолій Михайлович. Експериментальні дослідження механічних та спектральних ефектів у взаємодії лазерного випромінювання з атомами та молекулами : дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Негрійко А.М. Експериментальні дослідження механічних та спектральних ефектів у взаємодії лазерного випромінювння з атомами та молекулами — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.05 – оптика, лазерна фізика. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2005.

У дисертації досліджувалася механічна дія лазерного світла на атоми і молекули, спектральні характеристики резонансів насиченого поглинання та флуоресценції, резонансна флуоресценція молекулярного йоду різного ізотопного складу. Вперше експериментально реалізовано силу резонансного свiтлового тиску нового типу — силу вимушеного свiтлового тиску на атоми і молекули, яка зберiгає знак на вiдстанi, що значно перевищує довжину хвилi свiтла, а для її розмiру вiдсутнє обмеження зверху величиною F = kg. Запропоновані і вивчені нові квантовi репери частоти — резонанси внутрiшньорезонаторної насиченої флуоресценцiї у He-Ne/127I2 лазерах. Уточнено природу модуляцiйного зсуву частоти He-Ne/127I2 лазера та зсуву, зумовленого змiною iзотопного складу нелiнiйно-поглинаючого середовища. Визначена гранична чутливiсть лазерно-флуоресцентного аналізу гетероізотопного йоду.

У дисертацiйнiй роботi поданi результати вивчення механiчних та спектральних ефектiв у взаємодiї лазерного випромiнювання з вiльними атомами та молекулами. Розв’язана наукова проблема керування рухом атомiв та молекул силами вимушеного свiтлового тиску, якi не мають обмеження зверху та дають змогу передавати значний iмпульс вiд свiтлового поля до молекул. Одержана нова наукова iнформацiя про спектральнi характеристики вузьких нелiнiйно оптичних резонансiв у випромiнюваннi гелiй-неонових лазерiв з внутрiшньорезонаторним поглинаючим середовищем, запропонованi та експериментально реалiзованi ефективнi методи лазерно-флуоресцентного аналізу гетероiзотопного молекулярного йоду, методи формування нелiнiйних резонансiв насиченої флуоресценцiї внутрiшньорезонаторного поглинання та їх використання як квантових реперiв для стабiлiзацiї частоти випромiнювання гелiй-неонового лазера.

Основнi результати дисертацiйної роботи можна сформулювати так:

  1. Вперше дослiджено силу резонансного свiтлового тиску нового типу — силу стимульованого (вимушеного) свiтлового тиску на атоми та молекули, зумовлену передачею iмпульсiв фотонiв атомнiй частцi внаслiдок упорядкування процесiв поглинання свiтла з одної хвилi та стимульованого випромiнювання у другу. Вже в найбiльш простому випадку зустрiчних амплiтудно-модульованих хвиль — бiхроматичного свiтлового поля — максимальне значення сили, яка дiє на атом, може бути значно бiльшим, нiж kг (-час життя атома у збудженому стані). Дослiджено силу вимушеного свiтлового тиску, яка дiє на атом у полi зустрiчних амплiтудно-модульованих хвиль з довiльним законом модуляцiї та у полi зустрiчних свiтлових iмпульсiв.

  2. Запропонованi, теоретично обгрунтованi та експериментально здiйсненi схеми спостереження дiї сили вимушеного свiтлового тиску на атоми натрiю у полi зустрiчних резонансних бiхроматичних свiтлових хвиль. Біхроматичне лазерне поле формувалося дисперсійним резонатором спеціально розробленого неперервного лазера на барвниках, параметри резонатора якого оптимізувалися за допомогою оригінального методу визначення частотної залежності втрат, які вносяться дисперсійним елементом. Вперше показано, що сила стимульованого свiтлового тиску зберiгає знак на вiдстанi, що значно перевищує довжину хвилi свiтла, для її розмiру вiдсутнє обмеження зверху величиною F = kг i вимушений характер сили дає змогу передати атому або молекулi iмпульс суттєво бiльший, нiж k. Максимальна величина сили вимушеного свiтлового тиску на атоми натрiю у наших експериментах становила F 1,2 kг, що перевищує максимальну силу дiї на атом поля однiєї бiжучої хвилi. Експериментально зареєстрована характерна для сили вимушеного свiтлового тиску залежнiсть вiдхилення атомiв вiд рiзницi фаз зустрiчних амплiтудно – модульованих хвиль x0(Ш), коли не тiльки величина вiдхилення, а i його знак змiнюється при вiдповiднiй змiнi Ш.

  3. Вперше запропонованi, проаналiзованi та експериментально здiйсненi схеми спостереження дiї сили стимульованого свiтлового тиску на молекули натрiю Na2 у полi коротких зустрiчних свiтлових iмпульсiв. Розглянуто поведiнку молекули в полi послiдовностей зустрiчних коротких iмпульсiв довiльної площi. Проведенi числовi розрахунки пiдтверджують можливiсть передачi значного, порядку сотень k, iмпульсу помiтнiй (порядку 0,01 - 0,1) долi молекул навiть у випадку, коли перiод слiдування iмпульсiв значно перевищує 1/г, а площа iмпульса лежить в дiапазонi 0,5р – р.

  4. Розроблено та експериментально реалiзовано схему спостереження дiї на молекули натрiю сили вимушеного свiтлового тиску зустрiчних коротких iмпульсiв випромiнювання аргонового iонного лазера з довжиною хвилi л @ 488 нм, якi збуджували перехiд мiж рiвнями X1У(v = 3, J = 43) B1Рu(v = 6, J = 43). Спостерiгалося вiдхилення молекулярного пучка на 7 10-4 радiан. Середня змiна iмпульса молекул, що залишилися в станi X1У (v = 3, J = 43) пiсля взаємодiї з полем вiдхиляючого лазера склала ~ 20 k. На робочому рiвнi пiсля взаємодiї з вiдхиляючим випромiнюванням залишалося приблизно 3% молекул.

  5. Обгрунтовано схему передачi молекулi iмпульсу 2j k, де j — обертальне квантове число, k — iмпульс фотона при її взаємодiї з двома зустрiчними iмпульсами з круговою поляризацiєю. Зробленi числовi розрахунки для молекули Na2 (X B електронного переходу) показують, що величина переданого імпульсу може досягати 100 k, причому практично всi молекули, якi залишилися на поглинаючому свiтло обертальному рiвнi j пiсля взаємодiї з полем, будуть знаходитись на одному магнiтному пiдрiвнi m = j.

  6. Запропоновано механізм пiдвищення ефективностi керування рухом мiкрочасток, який базується на ефекті резонансного збiльшення поглинання свiтла мiкрочасткою в присутностi атома з резонансною до падаючого свiтла частотою оптичного переходу. Запропоновано та експериментально здiйснено схему керування рухом малих поглинаючих матерiальних часток силами свiтлового лазерного тиску у полi лазерного пучка, утвореного двома рiзними поперечними модами.

  7. Показано, що в He-Ne/127I2 лазерах модуляцiйний зсув зумовлений спiльною дiєю лiнзоподiбних властивостей поглинаючого середовища та зiткнень молекул зi змiною швидкостi. Визначено параметри асиметрiї чlens (лiнзовий зсув) та чcoll (зсув, зумовлений зiткненнями), якi склали, вiдповiдно, чlens = - (5, 2±0, 2)10-2 та чcoll = (0, 90±0, 05)10-2. Внесок кожного з механiзмiв асиметрiї до результуючого модуляцiйного зсуву поблизу рекомендованого Мiжнародним комiтетом з мiр та ваг значень девiацiї D = 6 МГц приблизно однаковий.

  8. Визначено зсув частоти стабiлiзованого лазера, зумовлений змiною iзотопного складу нелiнiйно поглинаючого середовища, зокрема, малими домiшками iзотопу 129I у молекулярному 127I2 газi. Визначено теоретичну залежнiсть рiзницi частоти мiж лазером з комiркою, яка наповнена чистим 127I2, i з комiркою, яка забруднена iзотопом 129I, вiд вiдносної концентрацiї 129I. Показано, що вже при вмiстовi стороннього iзотопа 129I на рiвнi 0,25 % зсув частоти He-Ne/127I2 лазера, зумовлений вливом такої домiшки, є визначальним i складає величину, спiвмiрну iз сумарним впливом усiх iнших вiдомих факторiв при умовi їх мiнiмiзацiї до рiвня, що визначається вимогами сучасних метрологiчних норм.

  9. Встановлено, що оптимальнi умови спостереження резонансiв iнтенсивностi флуоресценцiї вiдрiзняються вiд оптимальних умов реєстрацiї резонансiв насиченого поглинання. Фонове поглинання йоду практично не впливає на контрастність резонансiв iнтенсивностi флуоресценцiї, яка може на порядок перевищувати максимальну контрастнiсть резонансiв насиченого поглинання, а форма резонансiв iнтенсивностi флуоресценцiї не чутлива до впливу лiнзоподiбних властивостей поглинаючого середовища. Ці властивості роблять їх перспективнми для стабілізації частоти He-Ne/127I2 лазерів.

  10. Уточнено данi про спектри збудження флуоресценцiї гетероiзотопних127I129I молекул йоду у видимому дiапазонi спектру. Виконано розрахунок спектрiв поглинання гетероiзотопної молекули 129I127I з точнiстю не гiрше 0,01 см-1 та здiйснено їх експериментальне спостереження. Розраховано положення чутливих спектральних лiнiй з q 105 для 127I2 i 127I129I у спектральнiй областi перебудови довжини хвилi лазера на барвнику Родамiн 6Ж 16380–17100 см-1. Показано принципову можливiсть вибору ряду лiнiй поглинання 127I129I, при збудженнi яких випромiнюванням вузькополосного лазера сигнал флуоресценції молекул 127I129I в105 разiв перевищує відповідний сигнал флуоресценції молекул 127I2 при однакових їх концентрацiях. За допомогою лазерного флуориметра з двомодовим лазером експериментально досягнута чутливість детектування відносної концентрації молекул 127I129I на фонi 127I2 на рiвнi 310-4.

  1. Показано, що розроблений метод детектування малих домiшок гетероiзотопних молекул йоду має чутливiсть, достатню для виявлення критичних концентрацiй стороннього iзотопу у йоднiй поглинаючiй комiрцi He-Ne/127I2 лазера, i може застосовуватись для контрою якостi поглинаючих комiрок метрологiчних лазерiв. Тестування таким методом комiрок, виготовлених в лабораторiї лазерної спектроскопiї Інституту фiзики НАН України вiдповiдно до розробленої i освоєної технологiї наповнення i контролю їх якостi, дозволило гарантувати відсутність зсуву частоти стабілізованого лазера, зумовленого можливою присутністю домішок стороннього ізотопа.

  2. Розроблені та досліджені стабілізовані по резонансах насиченого поглинання He-Ne/127I2 лазери з накачкою поперечним високочастотним розрядом, для яких у актуальному для роботи системи автоматичної підстройки частоти дiапазонi вiд 1 до 5 кГц спектральнi густини амплiтудних флуктуацiй вихiдного випромiнювання у чотири рази нижчі нiж для лазерiв з накачкою сталим струмом. Показано, що стабiльнiсть частоти випромiнювання лазерiв з високочастотною накачкою (варіація Аллана у (2, ф) при часі усереднення 100 с дорівнює 5 10-13) є вищою за стабільність частоти лазерів з накачкою сталим струмом при однакових інших умовах.

  3. Запропоновано та обгрунтовано використання резонансів насиченої внутрішньорезонаторної флуоресценції молекулярного йоду як частотних реперів для стабiлiзацiї частоти гелій-неонового лазера. Нестабiльнiсть частоти лазера, стабiлiзованого за цими резонансами склала 410-12 для часу усереднення 100 с. При стабiлiзацiї частоти за резонансами інтенсивності флуоресценцiї модуляцiйний зсув в області великих девіацій є майже на порядок меншим, ніж для лазера, стабiлiзованого за резонансами вихiдної потужностi, що підтверджує висновок про незначний вплив на форму резонансів інтенсивності флуоресценцiї лiнзоподiбних властивостей поглинаючого середовища.

  4. Шляхом звiряння розробленого стабілізованого лазера з накачкою поперечним високочастотним розрядом (лазер IФ2 (Iнститут фiзики НАН України,Київ)), та лазера ДЕ3, який входить до складу Державного еталона одиницi довжини (ДНВО “Метрологiя”, Харкiв) встановлено, що середня рiзниця частот мiж лазерами IФ2 та ДЕ3 становила 1,2 кГц, а її СКВ 3,2 кГц. Цей результат пiдтверджує достовiрність розвинених у роботi методiв розробки та створення лазерних джерел випромiнювання з високою стабiльнiстю частоти.

Публікації автора:

1*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. Давление света на атомы во встречных амплитудно-модулированных волнах.// ЖТФ — 1988. — т. 58, N.6. — P. 1174–1176.

2*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. Наблюдение стимулированного светового давления амплитудно-модулированных волн на атомы . // Письма в ЖЭТФ — 1989. — т. 49, N.3. — С. 138–140.

3*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. Вынужденное световое давление на атомы во встречных амплитудно-модулированных волнах. // ЖЭТФ — 1991. — т. 99, N.2. — С. 393–409.

4*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яцен ко Л.П. Давление света на атомы в поле двух встречных амплитудно-модулированных волн // Укр. фiз. журн. — 1991. — т. 36, N. 2. — С. 1042–1046.

5*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яцеко Л.П. Давление света на атомы в поле резонансных атомному переходу встречных амплитудно и частотно-модулированных волн // Квантовая электроника. — 1991. — т. 18, N. 9. — С. 1100–1102.

6*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. Давление света на атомы в поле последовательности световых импульсов // Укр. фiз. журн. — 1991. — т. 36, N. 3. — С. 332–337.

7*. Негрiйко А.М. Механiчна дiя свiтла на атоми та молекули в умовах когерентної їх взаємодiї з лазерним полем //Укр. фiз. журн. — 1999. — т. 44, N. 1-2. — С. 66–72.

8*. Данилейко М.В., Негрийко А.М., Ходаковский В.М. Двухчастотный лазер на красителе с резонатором Майкельсона. // Квант. электроника — 1987. — т. 14, N.11. — С. 2244–2246.

9*. Данилейко М.В., Войцехович В.С., Негpийко А.М., Ходаковский В.М., Яценко Л.П. Конденсация спектра излучения лазера с линзоподобной поглощающей средой в резонаторе. // Квант. электроника — 1990. — т. 17, N.6. — С. 725–727.

10*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. О возможности наблюдения вынужденного светового давления на молекулы // Укр. фiз. журн. — 1993. — т. 38, N. 2. — С. 212–218.

11* Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. Наблюдение светового давления на молекулы // Письма в ЖЭТФ. — 1994. — т. 59, N. 6. — С. 381–384.

12*. Данилейко М.В., Негрiйко А.М., Романенко В.I., Яценко Л.П. Адiабатичний перенос заселеностi по магнiтних пiдрiвнях молекул — нова можливiсть керування їх рухом // Укр. фiз. журн. — 1995. — т. 40., № 8. — С. 793–798.

13*. Негрiйко А.М., Дмитрiєв К.Ю. Свiтловий тиск на вiльнi мiкро- та наночастинки: утримання та манiпулювання // Науковi записки НаУКМА. — 2003. — т. 21. — С. 67–73.

14*. Бойко А.В., Негрiйко А.М., Яценко Л.П. Асимметрия резонансов насыщенного поглощения в He-Ne/127I2 лазерах с накачкой поперечным ВЧ разрядом // Квантовая электроника. — 1999. — Т.28. — N 8. — С.151–156.

15*. Boyko O.V., Negriyko A.M., Yatsenko L.P. Iodine-stabilized He-Ne laser pumped by transverse rf-discharge // Semiconductor physics, Quantum electronics and optoelectronics. — 1999. — v.2. — No.1. — P.133—141.

16*. Бойко О.В., Лихолiт М.М., Негрiйко А.М., Яценко Л.П. Дослiдження стабiльностi частоти випромiнювання He-Ne/127I2 лазерiв з накачкою високочастотним розрядом // Український метрологiчний журнал. — 1998. — Вип.4 — С.37–39.

17*. Бойко О.В., Лихолiт М.М., Негрiйко А.М., Яценко Л.П. Резонанси насиченої флуоресценцiї внутрiшньорезонаторного поглинаючого газу — новi ефективнi репери для лазерних стандартiв частоти // УФЖ. — 1999. — Т.44. —N 6. — С.709–711.

18*. Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Ходаковский В.М., Яценко Л.П. Лазерно-флуоресцентная спектроскопия гетероизотопного молекулярного йода // Оптика и спектроскопия.—1995.—Т.79, №1.—С.77–84.

19*. Негрийко А.М., Бойко А.М., Качалова Н.М., Ходаковский В.М. О влиянии примеси 129I на частоту излучения стабилизированного He-Ne/127I2 лазера // Квантовая электроника.—2004.—Т.34, № 5.—С.482–486.

20*. Бойко О.В., Качалова Н.М., Негрiйко А.М., Яценко Л.П., Мачехiн Ю.П., Смулаковський В.М. Звiрення He-Ne/127I2 лазерiв з поперечним ВЧ розрядом з He-Ne/127I2 лазером Державного еталона одиницi довжини України // Український метрологiчний журнал. — 1999.—в.1 —С.47–49.

21*. Negriyko A.M., Boyko O.V., Kachalova N.M., Khodakovskiy V.M., Klochko O.I. Design and testing of iodine cells for metrological laser application // Semiconductor Physics, Quantum Electronics and Optoelectronics.-2003.-Vol.6, №3.-P.370-377.

22*. Negriyko A.M., Boyko O.V., Kachalova N.M., Khodakovskiy V.M., Laser fluorescence test of iodine vapor cells // Advanced lasers and systems. Proc. of SPIE.-2003.-Vol.5137.-P.381-388.

23*. Способ измеpения коэффициента усиления: А.с. 1556490 СССР, МКИ H01 S 3/00/ Данилейко М.В., Войцехович В.С., Негpийко А.М., Удовицкая Е.Г., Ходаковский В.М., Яценко Л.П. (CCCР) — № 4444051; Заявл. 21.06.88; Опубл. 01.04.89, Бюл № 4. — 2 с.

24*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. Стимулированное световое давление на атомы. –К., 1990. —27 с. (Препр./АН УССР. Ин-т физики; №22).

25*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негpийко А.М., Ходаковский В.М., Яценко Л.П. О природе захвата частоты излучения широкополосных лазеров. –К., 1988. —29 с. (Препр./АН УССР. Ин-т физики; №15).

26*. Данилейко М.В., Кpавчук А.Л., Негpийко А.М., Полозов С.Б., Романенко В.И., Целинко А.М., Ходаковский В.М., Яценко Л.П. Лазеpно-флуоpесцентная спектpоскопия гетеpоизотопного молекуляpного йода. — К., 1993.— 32 с. (Пpепp. / АН Укpаины. Институт физики; №5).

27*. Качалова Н.М., Негрийко А.М. Йодные поглощающие ячейки для лазерной метрологии: технология наполнения и тестирования.// Iнновацiйнi технологiї.—2003.—Т.1, № 2–3.—С.76–83.

28*. Войцехович В.С., Данилейко М.В., Негрийко А.М., Романенко В.И., Яценко Л.П. Исследование действия вынужденного светового давления на атомные частицы// Тезисы XIV международной конференции по когерентной и нелинейной оптике (КиНО’91).—Ленинград, 1991.—С.154.

29*. Voitsekhovich V.S., Danileiko M.V., Negriiko A.M., Romanenko V.I., Yatsenko L.P. Stimulated

light force on atoms and molecules in amplitude modulated counter-propagated waves // Proc. International conference "Physics in Ukraine".—Kiev, 1993.—С.267–269.

30*. Boyko O.V., Negriyko A.M., Yatsenko L.P. Asymmetry of the saturation absorption resonances// Proc. XIY International School-Seminar "Spectroscopy of Molecules and Crystals".—Odessa, 1999.—p.33.

31*. Boyko O.V., Litvinov O.M., Negriyko A.M., Yatsenko L.P.Experimental Investigations of saturated fluorescence resonances of intracavity absorbing gas // Proc. XY International School-Seminar "Spectroscopy of Molecules and Crystals".—Chernihiv, 2001.—p.44.

32*. Boyko O.V., Negriyko A.M., Yatsenko L.P. Frequency stabilization of rf-pumped He-Ne/127I2 laser // American Physical Society Centennial Meeting. - Abstract NP01.76. - Atlanta, USA. - 20 26 March, 1999.

33*. Smulakovskiy V.M., Machehin Y.P. Boyko A.V., Kachalova N.M., . Negriyko A.M, Yatsenko L.P. "Comparison of He-Ne/127I2 laser with transversal high-frequency discharge and He-Ne/127I2 laser of Ukraine State length standard".// XXVI International Union of Radio Science (URSI) General Assembly. - Abstract A3.7. - Toronto, Canada. – 13 - 21 August, 1999.

34*. Негрiйко А.М., Ходаковський В.М., Яценко Л.П. Лазерна спектроскопiя молекулярного йоду-129 // Тези доповiдей XIII Нацiональної школи-семiнара з мiжнародною участю "Спектроскопiя молекул та кристалiв". — Суми, 1997.—С.48.

35*. Kachalova N.M.,Khodakovskiy V.M., Negriyko A.M. Molecular Iodine absorption Cells: Development and Applications in High-Resolution Laser Spectroscopy. // Proc. XY International School-Seminar "Spectroscopy of Molecules and Crystals".—Chernihiv, 2001.—p.221.

36*. Negriyko A.M., Khodakovskiy V.M. Laser fluorescence tests of iodine vapour cells // Techn. digest of International Quantum Electronics Conference IQEC2002 — Moscow (Russia), 2002.—P.121.

Список використаних літературних джерел

1. Hall J. L., Optical Frequency Measurement: 40 Years of Technology Revolutions // IEEE J. Selected Topics in Quant. Electron. — 2000. —N 6. — P. 1136–1144.

2. Летохов В.С., Чеботаев В.П. Нелинейная лазерная спектроскопия сверхвысокого разрешения. — М.: Наука, 1990. — 512 с.

3. Миногин В.Г., Летохов В.С. Давление лазерного излучения на атомы. — М.: Наука, 1986. — 224 с.

4 Павлик Б.Д. Холодные и ультрахолодные атомы. — К.: Наукова думка, 1993. — 269 с.

5.Ashkin A. Acceleration and trapping of particles by radiation pressure //Phys. Rev. Lett. —1970. — v. 25, N 19. — P. 1321–1324.

6. Усиков А.Я., Конторович В.М., Канер Э.О., Блиох П.В. Об использовании светового давления для избирательной откачки газов// Укр. физ. журнал —1972. — т. 17, N. 2. — P. 1245–1248.

7. Einstein A. Zum Quantumtheorie der Strahlung // Mitt. Phys. Ges. (Zurich) —1916. — N. 18. — P. 47–62. Переклад див.: Ейнштейн А. К квантовой теории света //Собрание научных трудов в 4 т. — М.: Наука, 1966. — т.3 — с. 393–406.

8. Казанцев А.П. Ускорение атомов светом // ЖЭТФ. —1974. — т. 66, N. 5. — С. 1599 –1612.

9. Cook R.J. Atomic motion in resonant radiation: An application of Ehrenfest’s theorem. //Phys. Rev. A — 1979. — т. 20, N.1. — P. 224–228.

10. Казанцев А.П. Ускорение атомов стационарным полем. //Письма в ЖЭТФ — 1973. — т. 17, N.1. — P. 212–215.

11. Казанцев А.П., Краснов И.В. Эффект выпрямления градиентной силы резонансного светового давления. //Письма в ЖЭТФ — 1987. — т. 46, N.7. — P. 264–267.

12. . Wineland D.I., Itano W.M. Laser cooling // Physics Today. — 1987. — N 6. — P. 34 – 45.

13. Герцберг Г. Спектры и строение двухатомных молекул. — М.: Иностранная литература, 1949. — 403 c.

14. Gerstenkorn S., Luc P. Atlas du spectre d’absorption de la molecule d’iode 14800 – 20000 cm-1. Component: Identication des transitions du systeme (B-X) — Editions du CNRS. Paris, 1985.

15. Данилейко М.В., Кравчук А.Л., Целинко А.М., Яценко Л.П. Гелий-неоновые лазеры, стабилизированные по насыщенному поглощению в йоде // К.: Квант. электроника. — 1989. — в.36. — С.1–20.