Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Бибик Олена Юріївна. Експериментальне обгрунтування комбінованого застосування ацелізину та тіотриазоліну в умовах гострої ішемії головного мозку : Дис... канд. наук: 14.03.05 - 2002.



Анотація до роботи:

Бибик О.Ю. Експериментальне обгрунтування комбінованого застосування ацелізину та тіотриазоліну в умовах гострої ішемії головного мозку.- Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.05.-фармакологія.- Інститут фармакології та токсикології АМН України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена експериментальному обгрунтуванню доцільності комбінованого застосування ацелізину та тіотриазоліну в умовах гострої церебральної недостатності ішемічного генезу.

В експерименті показано, що найвищу профілактичну активність ацелізин в комбінації з тіотриазоліном проявляють, відповідно, у дозах 43,5 мг/кг і 67,9 мг/кг за 70 хвилин до моменту двобічної оклюзії загальних каротидних артерій.

В основі церебропротекторного ефекту препаратів лежить спроможність попереджати формування розповсюдженої мембранопатії нейронів різних утворень головного мозку і передусім його стовбурової частини шляхом регулювання прооксидантно-антиоксидантної рівноваги за рахунок виявленої антиоксидантної активності з антирадикальними властивостями, збереження фонду ендогенного антигіпоксанту – цАМФ в сироватці крові і мозку, а також протекторний ефект щодо захисно-адаптаційних механізмів, реалізованих на етапі біотранспорту за рахунок підвищення ємностей та афінітету сироваткових білків до ліганду.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової задачі, що визначаєтья експериментальним обгрунтуванням доцільності та ефективності застосування з профілактичною метою ацелізину в комбінації з тіотриазоліном в умовах гострого порушення церебрального кровообігу ішемічного генезу.

  2. На моделі гострої ішемії головного мозку білих щурів з 11 вивчених препаратів різних фармакологічних груп значну церебропротекторну активність проявили ацелізин, тіотриазолін і, особливо, їх комбінація, на що вказують значне збільшення середньої тривалості життя тварин (на 40,12 ч; Р<0,001) і більш сприятливий перебіг клінічної картини патології.

  3. Найвищу церебропротекторну ефективність препарати спричиняють при їх внутрішньоочеревинному введенні в дозах 43,47 мг/кг (ацелізин) та 67,86 мг/кг (тіотриазолін) за 70 хвилин до початку двобічного лігування каротидних судин.

  4. Біохемілюмінесцентний аналіз церебропротекторної дії комбінації ацелізину з тіотриазоліном в різних утвореннях мозку щурів з ішемічним інсультом в дослідах in vitro вказує на спроможність цих препаратів суттєво корегувати кінетику надслабкого світіння як на початкових етапах розвитку вільно-радикальних реакцій, так і в період розгалуження ланцюга в більшій мірі в стовбурі мозку та дещо менше – у гіпокампі та неокортексі.

  5. Профілактичне застосування ацелізину в комбінації з тіотриазоліном при гострій церебральній ішемії спричиняє виражену мембранопротекторну дію за рахунок антиоксидантних властивостей препаратів, що проявляється попередженням значного зростання рівня первинних (дієнових кон’югатів), проміжних (гідроперекисів) та кінцевих (які реагують з 2-тіобарбітуровою кислотою) продуктів ліпідпереокислення з одночасним попередженням зниження активності і вмісту основних компонентів антиоксидантної системи захисту організму (супероксиддисмутази, каталази, сульфгідрильних груп високо- та низькомолекулярних біосубстратів, у т.ч. і глутатіону відновленого) в утвореннях головного мозку – стовбурі, гіпокампі та корі.

  6. Особливістю фармакодинаміки комбінації ацелізину з тіотриазоліном, які застосовуються з профілактичною метою в умовах моделювання цереброваскулярного кризу ішемічного генезу, є здатність корегувати аденілатциклазний месенджерний каскад за рахунок підвищення вмісту цАМФ в сироватці крові (P<0,001) і корі головного мозку (P<0,001) протягом 24 годин після оклюзії загальних сонних артерій.

  7. Церебропротекторна активність ацелізину в комбінації з тіотриазоліном реалізується в їхній спроможності модифікувати в динаміці комплексоутворюючі властивості білків сироватки крові щурів з формою ішемічного інсульту, що моделюється, шляхом багатократного збільшення константи асоціації комплексу «білок-ліганд» (у 3,8 –4,0 рази), а також кількості зв’язувальних центрів на молекулі протеїну (у 2,5 – 4,0 рази).

  8. Профілактичне введення щурам з гострою церебральною недостатністю ішемічного генезу ацелізину в комбінації з тіотриазоліном попереджує виникнення структурних порушень в стовбурі, гіпокампі та корі головного мозку, в першу чергу за рахунок поліпшення гемоциркуляції в цих утвореннях.

Публікації автора:

  1. Бибик О.Ю. Пошук засобів медикаментозної профілактики гострої ішемії головного мозку // Ліки.-1999.-№2.-С.83-85.

  2. Лысенко Е.А., Бибик Е.Ю., Кравец Д.С. Биохемилюминисцентный анализ действия ацелизина, тиотриазолина и их комбинации // Український медичний альманах.-2000.-№3.-С.98-101.

  3. Лук’янчук В.Д., Бибик О.Ю. Розробка дозового режиму комбінованого застосування ацелізину та тіотриазоліну за умов гострої ішемії головного мозку // Одеський медичний журнал.-2000.-Т.61,№5.-С.13-15.

  4. Лук’янчук В.Д., Міщенко К.М., Бибик О.Ю. Прооксидантно-антиоксидантний гомеостаз в ранньому постішемічному періоді при профілактичному застосуванні ацелізину та тіотриазоліну //Ліки.-2000.-№6.-С.48-51.

  5. Лук’янчук В.Д., Бибик О.Ю. Вплив комбінованого застосування тіотриазоліну з ацелізином на динаміку змін комплексоутворюючих властивостей сироваткових білків при церебральному ішемічному інсульті // Клінічна фармація.-2001.-№3.-С.75-77.

  6. Лук’янчук В.Д., Савченкова Л.В., Бибик О.Ю. Окисний гомеостаз мозку при ішемії і досвід експериментальної фармакотерапії (огляд літератури та власних джерел) // Журнал АМН України.-2001.-Т.7, №4.-С.647-659.

  7. Бибик Е.Ю. , Лысенко Е.А., Савченкова Л.В. Сравнительная оценка состояния процессов липидпереокисления в различных структурах мозга при острой церебральной ишемии на фоне комбинированного применения ацелизина и тиотриазолина // Буковинський медичний вісник.-2001.-№4.-С.143-147.

  8. Фармакология средств, регулирующих прооксидантно-антиоксидантное состояние организма /В.Д.Лукьянчук., Е.А.Лысенко, Л.В.Савченкова, Е.Ю.Бибик /Метод. Рекомендации.- Под ред. проф. В.Д.Лукьянчука.- Луганск,1999.-40с.

  9. Пат. 339673 А Україна, 61 К 5/0205. Спосіб комбінованої лікарської профілактики ішемічного інсульту/ В.Д.Лук’янчук, О.Ю.Бибик, О.М.Дзюба; Бюл.№1; Заявл. 12.12.1999; Опубл.15.06.2001.

  10. Бибик Е.Ю. Скрининг средств с церебропротекторной активностью // Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті: Матеріали V нац. з’їзду фармацевтів України.- Харків,1999.-С.552.

  11. Лысенко Е.А., Бибик О.Ю. Биохемилюминисцентный анализ фармакодинамики потенциальных церебропротекторных средств in vitro // Матеріали IY Конгресу студентів та молодих вчених.- Тернопіль,2000.-С.336-337.

  12. Лисенко О.А., Бибик О.Ю. Вплив засобів з церебропротекторною активністю на перебіг вільнорадикальних реакцій в модельних дослідах //Тези доповідей YIII Конгресу Світової Федерації Українських лікарських товариств.-Львів,2000.-С.452-453.

  13. Равновесный диализ как базовый метод на этапе биотранспорта /В.Д.Лукьянчук, Д.С.Кравец, Е.Ю.Бибик, Д.М.Болгов, А.А.Коробков //Тези доповідей наукової конференції офтальмологів, присвяченій 125-річчю з дня народження акад. В.П.Філатова.-Одеса,2000.-396-397.

  14. Белоусова И.П., Бибик Е.Ю. Фармакологическая регуляция окислительного гомеостаза // Проблеми військової охорони здоров’я: Збірник наукових праць Української військово-медичної академії. Випуск 7.-Київ,2000.-С.473-477.

  15. Бибик Е.Ю. Комбинированная фармакокоррекция антиоксидантной недостаточности при острой церебральной ишемии //Материалы научно-практической конференции “Лекарства - человеку”.- Харьков, 2001.-С.9-10.

  16. Бибик Е.Ю. Влияние ацелизина в комбинации с тиотриазолином на интенсивность липидпереокисления в различных структурах ишемизированного мозга // Матеріали V Конгресу студентів та молодих вчених.-Тернопіль, 2001.-С.195.

  17. Бибик Е.Ю. Влияние средств комбинированной фармакокоррекции на комплексообразующие свойства сывороточных белков при церебральной ишемии // Матеріали міжнародної медичної конференції студентів та молодих вчених «Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини”, присвяченої 85-річчю з дня заснування Дніпропетровської медичної академії.- Дніпропетровськ,2001.-С.178.

  18. Лукьянчук В.Д., Бибик Е.Ю. Современные подходы к фармакотерапии ишемического инсульта //Материалы научно-практической конференции «Лекарства-человеку».- Харьков, 2001.-Т.XV, №1-2-С.30-33.

  19. Бибик Е.Ю., Мищенко Е.М. Антиоксидантная активность с антирадикальными свойствами нового цереброактивного препарата – тиотриазолина в комбинации с ацелизином / Тези доповідей II Національного з’їзду фармакологів України “Фармакологія 2001-крок у майбутнє”.- Дніпропетровськ, 2001.-С.22.

  1. Лисенко Е.А., Бибик Е.Ю. Влияние ацелизина в комбинации с тиотриазолином на состояние липидпереокисления в условиях острой церебральной ишемии / Тези доповідей II Національного з’їзду фармакологів України “Фармакологія 2001-крок у майбутнє”.- Дніпропетровськ, 2001.-С.156.

  2. Дзюба О.М., Бибик О.Ю. Комбінована лікарська профілактика гострої ішемії головного мозку /Інформаційний листок про нововведення в системі охорони здоров’я № 16.- Луганський центр науково-практичної та економічної інформації, 2000 -4с.

  3. Дзюба О.М., Бибик О.Ю. Церебропротекторна ефективність тіотриазоліну в комбінації з ацелізином при ішемічному інсульті / Інформаційний листок про нововведення в системі охорони здоров’я №35.- Луганський центр науково-практичної та економічної інформації, 2000 -4с.