Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Миронов Віктор Вікторович. Економіко-організаційні основи оптимізації зрошуваного і богарного землеробства Автономної Республіки Крим : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Миронов В.В. Економіко-організаційні основи оптимізації зрошуваного і богарного землеробства Автономної Республіки Крим. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Миколаївська державна аграрна академія, Миколаїв, 2002.

Узагальнені наукові основи меліорації земель і її ефективність, особливості економічної оцінки меліоративних заходів, організаційно-економічні особливості реформування агропромислового комплексу в умовах великих зрошувальних систем.

Розкриті основні причини різкого скорочення виробництва сільськогосподарської продукції в період реформування АПК (1990-2000 рр.), низькоефективного використання земельних і водних ресурсів, матеріально-технічної бази сільськогосподарських підприємств і всього водогосподарського комплексу, запропоновані шляхи і резерви по вирішенню проблем.

Удосконалена методика визначення тарифів за водопостачання і розрахунків вартості води з урахуванням інтересів державних організацій і приватного товаровиробника. Науково-обгрунтована необхідність широкого використання поверхневих способів поливу, що дає значний економічний ефект.

Опрацьовані моделі науково-обгрунтованих польових і кормових сівозмін для степової зони півдня України. Запропоновані основні шляхи оптимізації співвідношення зрошуваних і богарних земель, що обумовлено раціональним використанням усіх наявних ресурсів, особливо резервів поливної води для земель-“супутників”. Проведено техніко-економічне обгрунтування зрошувальних мереж і різних типів водоймищ.

1. Степова зона Автономної Республіки Крим характеризується значним біокліматичним потенціалом, родючими грунтами і, водночас, несприятливим водним режимом для вирощування сільськогосподарських культур. Освоєння Північно-Кримського каналу та його оптимальний рівень експлуатації відкрили великі потенційні можливості розвитку агропромислового комплексу Криму. Разом з тим, за останні дев’ять років в АПК Криму відбулася глибока деформація сільськогосподарського виробництва. Середньорічне виробництво валової продукції в усіх категоріях господарств скоротилось на 63,5%.

2. Порушення комплексного, системного підходу в управлінні меліорацією в останні роки супроводжувалось значним зниженням рівня використання поливних земель і продуктивності зрошувальної води. Якщо у 1990 році на зрошення сільськогосподарських культур було використано 2542,4 млн.м3 води, то у середньому за 1999-2000 рр. – лише 1081,9 млн.м3. Одночасно мали місце погіршення матеріально-технічної бази сільськогосподарських підприємств і водогосподарських організацій, дефіцит і висока вартість енергоносіїв, машин, устаткування, добрив і хімічних засобів захисту рослин, пасивність в освоєнні і впровадженні енерго- і ресурсозберігаючих технологій. Як результат, врожайність практично усіх сільськогосподарських культур знизилася за дев’ять років у 2-5 разів.

3. Проведений аналіз і розрахунки по удосконаленню методики визначення оптимального водокористування, включаючи тарифи на водоподачу і вартість води, переконливо свідчать про необхідність більш широкого застосування поверхневих способів поливу, що забезпечує значний економічний ефект у порівнянні з вирощуванням сільськогосподарських культур без зрошення (на 100 га прибавка валової продукції у грошовому виразі сягає 28,90 тис.грн). В умовах дефіциту енергоресурсів і їх високої вартості у підприємствах достатню економічну ефективність забезпечують всі три запропоновані різновидності поверхневого способу поливу.

4. В 1999-2000 рр. резерви зрошувальної води від загальної водоподачи в АР Крим складали 54,9% проти 41,8% в 1990 р. Це обумовлено і вкрай значним скороченням об’ємів додаткового зрошення. Площа земель-"супутників" з 65,8 тис. га зменшилась до 3,2 тис. га або більш ніж у 20 разів. При цьому водоподача на зрошувані землі за дев’ятирічний період зменшилась на 57,4 %, а на землі-“супутники” – на 97,3 %.

5. Енергозбереження в нинішніх умовах є важливим фактором ефективності функціонування підприємств. Розроблені моделі науково обгрунтованих польових і кормових сівозмін для степової зрошуваної зони півдня України, критерієм оцінки яких є енергетичні показники, за нашими дослідженнями забезпечують найбільший вихід сукупної валової і чистої енергії з одиниці площі в семипільній сівозміні за рахунок вирощування на одній і тій же площі двох врожаїв на рік – зернових і пожнивних кормових.

6. Дослідження і розрахунки свідчать про необхідність оптимізації співвідношення зрошуваного і богарного землеробства, що обумовлено прагненням раціонального використання усіх наявних ресурсів у зрошуваному комплексі: земельних, водних, трудових, матеріальних, енергетичних та ін. Ця позиція закріплюється не тільки короткостроковим економічним ефектом, отриманням значної додаткової сільськогосподарської продукції, але й поліпшенням екологічного стану степової зони Криму. Розробки свідчать, що на зрошуваних масивах з зерно-кормовими сівозмінами на кожний гектар основного (регулярного) зрошення необхідно мати 0,68 га богарних площ додаткового зрошення і, в залежності від наявних резервів зрошувальної води, – 0,9 га в овоче-кормовій сівозміні. На рисових зрошувальних системах на кожний гектар основного зрошення доцільно мати до 4 га прилеглих богарних площ за рахунок резервів води від основного зрошення.

7. З метою комплексного ресурсозбереження для великих зрошувальних систем Криму розроблені рекомендації з техніко-економічного обгрунтування додаткової зрошувальної мережі до основної. Враховуючи значний досвід застосування її в ряді сільськогосподарських підприємств, проведена оптимізація різних варіантів влаштування її складових.

8. Основні положення наших розробок пройшли перевірку у виробничих умовах агрофірми "Дружба народів" Червоногвардійського району та сільськогосподарських підприємствах Червоноперекопського району АР Крим і забезпечили додаткове одержання продукції на суму від 131 до 289 грн. з кожного поливного гектару.

Публікації автора:

1.Благодатний В.І., Миронов В.В. Наукові та теоретичні основи ресурсозберігання на зрошуваних землях півдня України // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 1998. – Вип. 8. – С.141-143 (особистий внесок здобувача: опрацьовані та систематизовані матеріали оптимізації співвідношення зрошуваних і богарних земель з врахуванням використання різних сівозмін).

2.Благодатний В.І., Миронов В.В. Ефективне використання зрошуваних та богарних земель в агрофірмі “Дружба народів” Республіки Крим // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 1999. – Вип. 11. – ч. 2. – С.13-17 (особистий внесок здобувача: зібрані і проаналізовані дані поливу прилеглих до основних систем зрошення земель-“супутників”, виробничі і економічні показники агрофірми “Дружба народів”).

3.Миронов В.В. Організаційно-економічні особливості аграрного виробництва Автономної Республіки Крим // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 1999. – Вип. 12. – С.169-172.

4.Благодатний В.І., Миронов В.В. Про ресурсозбереження на зрошуваних землях Криму // Економіка АПК. – К:, 2000. - №2. – С.62-65 (особистий внесок здобувача: узагальнені результати роботи сільськогосподарських підприємств і водогосподарських організацій за ряд років – врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність зрошувальної води).

5.Миронов В.В. Зрошуване землеробство - основа забезпечення розвитку тваринництва // Вісник аграрних наук Причорномор’я. – Миколаїв, 2000. - Вип. 2(9) – С. 95-100.

6.Миронов В.В. Меліоративний комплекс Криму – основа стабілізації та розвитку сільськогосподарського виробництва. // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2000. – Вип. 13. – С.148-153.

7.Благодатный В.И., Миронов В.В. Ресурсосберегающее направление при использовании орошаемых земель в современных условиях // Экономика и управление. – Симферополь, 2000. - №4. – С.10-11 ( особистий внесок здобувача: проведений аналіз способів поливу сільськогосподарських культур Криму в розрізі районів, дано техніко-економічне обгрунтування поверхневого способу поливу).

8.Миронов В.В. Фінансове забезпечення водогосподарського комплексу Криму – важлива умова розвитку реформованого сільськогосподарського вироб-

ництва // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2000. – Вип. 14. – С.110-115.

9.Миронов В.В. Використання системних моделей для планування оптимальних сівозмін // Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2000. – Вип. 16. – С. 129-133.

10.Миронов В.В. Удосконалення методики визначення оптимального водокористування у зрошуваному землеробстві// Таврійський науковий вісник. – Херсон, 2001. – Вип. 17. – С. 131-135.

11.Миронов В.В. Экономико-экологические аспекты оптимизации сочетания орошаемых и богарных площадей // Вісник аграрної науки Причорномор,я. – Миколаїв, 2001. – спец. вип. 3 (12). – Том 1. – С. 432-436.