Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Лук'янченко Олександр Олексійович. Економіко-організаційне забезпечення розвитку комунальної містообслуговуючої сфери : Дис... д-ра наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Лук'янченко О.О. Економіко-організаційне забезпечення розвитку комунальної містообслуговуючої сфери. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Донецьк, 2008.

Дисертацію присвячено вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми розробки теоретичних положень, методологічних підходів і практичних рекомендацій щодо розвитку комунальної містообслуговуючої сфери на основі формування і використання відповідного економіко-організаційного забезпечення з урахуванням особливостей функціонування в ринкових умовах.

У роботі визначено суть поняття «комунальна містообслуговуюча сфера», яка є невід'ємною частиною сфери міських послуг. Розроблено концептуальні основи розвитку комунальної містообслуговуючої сфери, адекватні економічним умовам України. Обґрунтовано напрями ефективного використання об'єктів комунальної власності, що враховують особливості їх передачі в оренду, концесію, а також передачу в оперативне управління комунальних підприємств. Розроблено організаційно-інформаційну модель управління комунальною містообслуговуючою сферою на основі формування єдиної інформаційної системи міста, що забезпечує ухвалення ефективних рішень по розвитку сфери міських послуг. Запропоновано методичний підхід до диверсифікації та підвищення якості послуг. Удосконалено методи використання прийомів аналізу і синтезу економіко-організаційних проблем функціонування комунальної містообслуговуючої сфери; методичні підходи до вибору напрямів житлової і тарифної політики; організаційні підходи до процесу планування розвитку комунальної містообслуговуючої сфери; вибір методів фінансування комунальної містообслуговуючої сфери на основі використання структурно-функціональної моделі формування місцевих фінансових ресурсів.

У дисертації теоретично узагальнено і запропоновано нове вирішення актуальної науково-прикладної проблеми, пов’язаної з формуванням і використанням економіко-організаційного забезпечення розвитку комунальної містообслуговуючої сфери в ринкових умовах. Основні висновки методологічного, теоретичного і науково-практичного характеру полягають у наступному:

1. Комунальна містообслуговуюча сфера є невід'ємною частиною сфери міських послуг, яка об'єднує підприємства за видами діяльності – наданням послуг соціального, комунального і побутового характеру – і виконує функції забезпечення життєдіяльності населення і бізнесу міста. Комунальна містообслуговуюча сфера включає підприємства, які знаходяться у власності територіальної громади і здійснюють свою діяльність в її інтересах при вирішенні завдань міського економічного та соціального розвитку відповідно до власних і делегованих повноважень.

2. При переході від державної форми власності до комунальної організаційно-економічне забезпечення функціонування комунальної містообслуговуючої сфери повинно трансформуватися відповідно до ринкових умов, які включають формування конкурентного середовища, попиту і пропозиції, вільне ціноутворення (тарифоутворення).

3. На пострадянському просторі відбувся широкомасштабний перехід від державної власності до комунальної і колективної в достатньо короткі терміни, що серйозно вплинуло на процеси як функціонування, так і розвитку комунальної містообслуговуючої сфери. Оскільки в загальносвітовій практиці відносини комунальної власності зазвичай розвиваються разом з державною і приватною формами власності, пряме (безпосереднє) використання досвіду розвинених країн малоефективне і тому необхідні особливі підходи до адаптації зарубіжного досвіду при формуванні економіко-організаційного забезпечення розвитку міської сфери послуг в Україні.

4. В роботі розробка концептуальних основ розвитку комунальної містообслуговуючої сфери включає сукупність етапів, зокрема організаційно-підготовчий, аналітичний, їх безпосередню розробку і узгодження. Концептуальні основи розвитку комунальної містообслуговуючої сфери адекватні економічним умовам України та включають принципи самозабезпеченості, багатоваріантності, збалансованості і самодостатності, що створює передумови формування стратегії економічного і соціального розвитку, а також дозволяє визначити найбільш пріоритетні напрями розвитку.

5. Застосування стратегічних підходів до планування міського розвитку обумовлене необхідністю забезпечення результативного управління економічним, соціальним і екологічним потенціалом міста на основі визначення основних, пріоритетних напрямів розвитку містообслуговуючої сфери, що дозволяють підвищити якість життя його населення за рахунок забезпечення загальної доступності і прийнятної якості соціальних благ і послуг, що надаються. Крім того, при визначенні економічної і соціальної стратегії розвитку містообслуговуючої сфери необхідно керуватися не тільки принципами прибутковості, рентабельності, ліквідності роботи комунальних підприємств, але і принципами рівнозабезпеченості міського населення цими послугами незалежно від районів мешкання.

6. Як інструмент реалізації стратегії виступає економічно обґрунтована програма економічного та соціального розвитку, що включає визначення мети програми, її пріоритетних напрямів, фінансових інструментів, термінів, виконавців, а також моніторингу результатів реалізації програми міського економіко-соціального розвитку. При цьому пріоритетними напрямами розвитку комунальної містообслуговуючої сфери повинні залишатися будівництво і ремонт автодоріг; регулювання роботи автотранспорту і торгівлі; вивіз, переробка і захоронення побутових відходів; вирішення завдань постачання води і забезпечення населення гарячою водою, електроенергією і газом.

7. Результати аналізу економіко-організаційних проблем функціонування комунальної містообслуговуючої сфери отримані на основі використання методів аналізу і синтезу: структурного, функціонального, інформаційного, параметричного. У результаті аналізу обґрунтовано твердження, що основними причинами, які обумовлюють збитковість підприємств комунальної містообслуговуючої сфери, є недосконалість тарифної політики, низька платіжна дисципліна, зношеність основних засобів підприємств галузі, високі питомі витрати матеріальних і енергетичних ресурсів.

8. Існуючий стан матеріально-технічної бази комунальних підприємств вимагає залучення значних обсягів фінансування не тільки для розширеного відтворення, але і для простого відновлення інженерних мереж і комунікацій, а ефективність управління комунальними підприємствами істотно знижується через нестачу кваліфікованих, досвідчених кадрів, здатних працювати в умовах, що постійно змінюються.

9. Фінансування розвитку комунальної містообслуговуючої сфери, в основному, ведеться за рахунок власних коштів і коштів бюджету розвитку. У той же час використання бюджету розвитку обмежено джерелами, визначеними Бюджетним кодексом України, а фіксовані тарифи з урахуванням масових неплатежів населення за комунальні послуги не дозволяють створювати власні накопичення для розвитку.

10. При виборі напрямів ефективного використання об’єктів комунальної власності доцільно враховувати особливості передачі в оренду, концесію, оперативне управління комунальним підприємствам. Практика господарювання свідчить про те, що органи місцевого самоврядування стикаються із серйозними проблемами міського розвитку, вирішити які можливо за рахунок залучення приватного капіталу в комунальний сектор економіки. Досвід роботи в цьому напрямі накопичений в розвинутих країнах і тому необхідна адаптація його до умов України. Зокрема, здійснення корпоратизації комунальних унітарних підприємств; безпосередня приватизація цілісних майнових комплексів комунальних підприємств; залучення приватного капіталу в комунальну сферу шляхом здійснення торгів на надання послуг; удосконалення орендних, концесійних відносин, делегованого управління; залучення коштів у результаті операцій на фінансовому ринку. У кожному конкретному випадку рішення ухвалюються виходячи із забезпечення максимальної прибутковості міського бюджету і зниження соціальних проблем.

11. Використання структурно-функціональної моделі формування місцевих фінансових ресурсів, що діє у відповідному правовому полі і об'єднує інституційну інфраструктуру, органи управління, методи й інструменти, показує, що найбільший вплив на можливості фінансування розвитку комунальної містообслуговуючої сфери роблять неподаткові джерела поповнення бюджету, такі як: доходи від приватизації комунальної власності і продажу земельних ділянок. У той же час, у зв'язку з тим, що Земельним кодексом, законодавством України не до кінця врегульовані питання продажу землі, необхідно удосконалювати відповідну нормативно-правову базу, а також права оренди і права забудови земельних ділянок.

12. Методичні підходи до обґрунтування перспектив економічного розвитку комунальної містообслуговуючої сфери включають вибір напрямів реалізації соціальної політики, виявлення і залучення економічних резервів за рахунок упровадження інновацій і ресурсозберігаючих технологій комунальними підприємствами. У зв'язку з цим для впорядкування відносин у сфері житлово-комунального господарства необхідно впровадити в практику діяльності комунальних містообслуговуючих підприємств укладання прямих договорів на надання житлово-комунальних послуг між споживачем і їх виконавцем.

13. При визначенні тарифної політики доцільно проводити поглиблену експертизу економічної обґрунтованості цін і тарифів з обґрунтуванням рекомендацій щодо зниження витрат. Моніторинг рівня постійних і змінних витрат і тарифів на житлово-комунальні послуги необхідний, перш за все, для аналізу й оцінки ефективності діяльності підприємств житлово-комунального господарства міста. Крім того, здійснення такого контролю дозволить вирішити два завдання: з одного боку, забезпечувати захист споживачів від необґрунтованого підвищення цін (тарифів), з іншого – виявляти нераціональні витрати бюджетних коштів, неправомірне і нераціональне формування, встановлення і застосування цін і тарифів на комунальні послуги.

14. При виборі ефективних методів організації обслуговування населення необхідне створення єдиних міських розрахункових центрів, єдиних вікон, служб єдиного замовника, що забезпечує надання населенню максимуму послуг високої якості при мінімальній оплаті за рахунок послідовної передачі частини функцій з надання населенню послуг від вищого рівня адміністративно-територіального управління на нижчий. При цьому ефективність цих процесів підвищується за рахунок інформаційного забезпечення органами місцевого самоврядування з метою ухвалення обґрунтованих управлінських рішень з розвитку сфери міських комунальних послуг. Для досягнення вказаної мети в дисертації сформована організаційно-інформаційна модель управління комунальною містообслуговуючою сферою на основі використання відповідної інформаційної бази.

15. Вдосконалення методів планування розвитку комунальної містообслуговуючої сфери повинно враховувати те, що ринкові умови господарювання в місті обумовлюють необхідність формування конкурентного середовища, зокрема між суб'єктами комунальної містообслуговуючої сфери, та використання принципів маркетингу як самостійного інструментарію у сфері управління міським господарством. Для цього доцільна організація інформаційно-маркетингового центру міської ради, який буде виконувати організаційну, аналітичну, прогнозну, експертно-консультаційну, інформаційну, коопераційну функції та дозволить визначати необхідність розширення спектру послуг та підвищенні їх якості для задоволення відповідних потреб міського населення.

16. Вирішення проблем розширення спектру послуг у процесі диверсифікації та підвищення їх якості за рахунок технологічного оновлення нерозривно пов’язано з розробкою та реалізацією інвестиційних проектів, для обґрунтування яких доцільно застосувати експертний метод інвестиційного аналізу. При цьому комплексна оцінка результативності вкладення матеріальних і фінансових коштів повинна здійснюватися відповідно до домінантних критеріїв: «ефективності», або результативності, який передбачає оцінку прямих ефектів; «синергетичного ефекту», який характеризує прояв соціального ефекту від реалізації того або іншого проекту розвитку комунальної містообслуговуючої сфери; «реалізуємості», який дозволяє оцінити можливість досягнення мети інвестиційного проекту з мінімальними відхиленнями від проектних розрахунків при існуючому стані зовнішнього середовища в задані терміни в умовах ресурсних обмежень. Використання зазначених оцінок дозволяє приймати обґрунтовані рішення щодо фінансування проектів інноваційного розвитку підприємств комунальної містообслуговуючої сфери.

17. Реалізація результатів дисертації, в якій узагальнено теоретичні основи функціонування ринку міських послуг, розроблено методологічні основи дослідження функціонування комунальної містообслуговуючої сфери, визначено напрями вдосконалення системи планування і фінансування її розвитку, виявлено проблеми організації діяльності й обґрунтовано необхідність формування відповідної організаційно-інформаційної моделі управління комунальною містообслуговуючою сферою, а також сформовано пропозиції щодо забезпечення ефективного використання комунальної власності міста, комплексу маркетингу, резервів економічного розвитку комунальної містообслуговуючої сфери, запропоновано методичні підходи до ухвалення рішень на основі використання інформаційних технологій, вибору раціональних методів розпорядження комунальною власністю і способів розподілу бюджетних коштів з метою реалізації інвестиційних проектів міського розвитку, забезпечує не лише розвиток комунальної містообслуговуючої сфери, але і вирішення завдань економічного та соціального розвитку міста в цілому.

Публікації автора:

  1. Лукьянченко А.А. Градообслуживающая коммунальная сфера: теория и практика обеспечения устойчивого развития: Монография / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2007. – 209 с. 1

  2. Лукьянченко А.А. Трансформация градообслуживающей системы (теория и практика): Монография / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2004. – 238 с.

  3. Амитан В.Н., Зорина Е.Ю., Лукьянченко А.А. Город: проблемы демократических и рыночных трансформаций / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2001. – 217 с. (Особистий внесок здобувача: визначено умови вирішення проблем ринкових перетворень в економіці міста, зокрема, у комунальній містообслуговуючій сфері).

  4. Социально-экономическое развитие городов промышленного региона: Монография / В.Н. Амитан, В.В. Финагин, А.А. Лукьянченко и др. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2002. – 254 с. (Особистий внесок здобувача: на підставі аналізу особливостей розвитку міст в промисловому регіоні визначено напрями стратегії економічного і соціального зростання та підвищення ефективності функціонування міської економіки).

  5. Городские системы промышленного региона (теория и практика развития): Монография / В.Н. Амитан, А.А. Лукьянченко, Ю.Д. Денисов и др. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2004. – 348 с. (Особистий внесок здобувача: розроблено пропозиції щодо розвитку міських систем з урахуванням теорії і практики функціонування їх у промисловому регіоні, а також визначено проблеми діяльності містообслуговуючої сфери у рамках міських систем).

  1. Проблемы теории и практики развития городской хозяйственной системы: Монография / С.В. Богачев, М.В. Мельникова, А.А. Лукьянченко и др. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2006. – 381 с. (Особистий внесок здобувача: визначено особливості реформування місцевого самоврядування в Україні, напрями підвищення інвестиційно-інноваційної активності, можливості виявлення та залучення резервів розвитку містообслуговуючих підприємств, а також шляхи вдосконалення земельних відносин у місті).

  2. Лукьянченко А.А. Градообслуживающая сфера города: сущность и проблемы управления. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО «Юго-Восток, Лтд», 2001. – 20 с.

  3. Амитан В.Н., Лукьянченко А.А., Денисов Ю.В. Территориальные особенности диверсификации промышленных городов Донбасса. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО «Юго-Восток, Лтд», 2001. – 58 с. (Особистий внесок здобувача: визначено особливості розвитку містообслуговуючої сфери в процесі диверсифікації промислових міст у територіальному аспекті).

  4. Лукьянченко А.А. Инвестиционная привлекательность территорий со специальными экономическими режимами // Экономика и право. – 2001. – №1. – С. 45-51.

  5. Лукьянченко А.А. Финансовое обеспечение полномочий городского самоуправления // Экономико-правовые проблемы городского самоуправления: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, 2001. – С. 35-44.

  6. Амитан В.Н., Лукьянченко А.А., Денисов Ю.Д. Городское развитие – приоритет региональной экономики // Экономика и право. – 2002. – № 1. – С. 51-56. (Особистий внесок здобувача: визначено напрями міського розвитку в контексті реформування регіональної економіки).

  7. Лукьянченко А.А. Приватизация жилья: цели и результаты // Экономика и право. – 2002. – №2(3). – С. 10-15.

  8. Лукьянченко А.А., Денисов Ю.Д. Организационно-правовые аспекты развития местного самоуправления // Менеджер. – 2002. – № 2(18). – С. 4-11. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано проблеми та визначено шляхи реформування місцевого самоврядування у організаційно-правовому аспекті).

  9. Лукьянченко А.А. К вопросу оптимизации взаимодействия регионов и государства // Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – С. 217-226.

  10. Лукьянченко А.А. СЭЗ и ТПР как основной рычаг повышения эффективности экономики города // Економіст. – 2003. – №9(203). – С. 20-21.

  11. Лукьянченко А.А., Ермаков В.Н., Денисов Ю.Д. Взаимодействие территориальных и отраслевых органов управления в процессе реструктуризации // Уголь Украины. – 2003. – № 4. – С. 29-34. (Особистий внесок здобувача: визначено напрями забезпечення ефективної взаємодії територіальних та галузевих органів управління у Донецькому регіоні).

  12. Лукьянченко А.А. Стратегия развития города: вопросы теории // Экономика и право. – 2004. – № 1(8). – С. 13-19.

  13. Лукьянченко А.А. Концептуальные основы жилищной политики // Збірник наукових праць Донецького державного університету управління «Економіка та маркетинг підприємства і території». – Серія «Економіка». – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – Вип. 34. – Т. V. – С. 3-12.

  14. Лук’янченко О., Джабраілов Р. Економіко-правове забезпечення розвитку житлово-комунального господарства на концесійній основі // Схід. – 2006. – № 1(73). – С. 5-8. (Особистий внесок здобувача: запропоновано методи впровадження концесійних відносин у міському господарстві).

  15. Лук’янченко О.О. Міські інформаційні системи: досвід і перспективи // Економіка та держава. – 2006. – № 7. – С. 11-13.

  16. Лук’янченко О.О. Економіко-правове забезпечення розвитку житлового господарства як складової містообслуговуючої сфери // Экономика и право. – 2006. – № 3(16). – С. 83-88.

  17. Лук’янченко О.О. Інформаційні технології в управлінні містообслуговуючою комунальною сферою // Економіка будівництва і міського господарства. – 2006. – № 4. – Т.2. – С. 183-188.

  18. Лук’янченко О.О. Організаційні аспекти функціонування системи маркетингу промислового міста // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 6. – С. 186-190.

  19. Лук’янченко О.О. Формування умов розвитку підприємництва у великому промисловому місті // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 217. – Т.1. – С. 197-203.

  20. Лук’янченко О.О. Про тарифну політику у сфері виробництва та надання житлово-комунальних послуг // Вісник Хмельницького національного університету. Серія: Економічні науки. – 2006. – № 4. – Т. 3. – С. 55-58.

  21. Лук’янченко О., Кавиршина В. Розвиток сфери послуг у міському середовищі // Регіональна економіка. – 2006. – №4. – С. 111-119. (Особистий внесок здобувача: досліджено закономірності розвитку сфери послуг у сучасних соціально-економічних умовах, розкрито особливості дії механізму мінімізації витрат на обслуговування населення у великому місті, його взаємозв’язки із розміщенням об’єктів сфери послуг).

  22. Лук’янченко О. Методичний підхід до оцінки ефективності проектів розвитку містообслуговуючої комунальної сфери // Схід. – 2007. – № 3(81). – С. 3-6.

  23. Лукьянченко А.А. Проблемы согласования интересов при реализации отдельных направлений политики развития градообслуживающей сферы // Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С. 102-112.

  24. Лукьянченко А.А. Соответствие инфраструктуры г. Донецка критерию устойчивости к нагрузкам, связанным с развитием туристической деятельности // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонНУ, 2007. – С. 16-22.

  25. Лук’янченко О.О. Проблеми залучення додаткових джерел фінансування розвитку містообслуговуючої комунальної сфери // Економіка та право. – 2007. – № 2(18). – С. 67-72.

  26. Лук’янченко О. Земельні ресурси як джерело поповнення міського бюджету // Вісник Тернопільського національного економічного університету. – 2007. – № 3. – С. 54-61.

  27. Лукьянченко А.А. Проблемы рыночной трансформации системы городских услуг // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – №11(29). – С. 183-192.

  28. Лукьянченко А.А. Развитие регионов – важнейшее условие стабильности государства // Проблемы реструктуризации экономики шахтерских городов: опыт и решения: Материалы Междунар. конф. (16-18 июля 2001 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО «Юго-Восток, Лтд», 2001. – С. 12-16.

34. Лукьянченко А.А. К вопросу ресурсного обеспечения местного развития // Актуальные проблемы управления ресурсами городского развития: Материалы Междунар. науч.-практ. конф. (20 нояб. 2003 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – С. 14-20.

35. Лук’янченко О.О. Про управління земельними ресурсами великого промислового міста // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні: Матеріали Міжнар. наук. конф. (13-14 квіт. 2006 р.). – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч. І. – С. 228-231.

36. Лук’янченко О.О. Формування моделі інформаційної системи міста // Дні науки: Зб. тез доповідей Міжнар. наук.-практ. конф. “Особливості соціально-економічного розвитку України і регіонів” (5-6 жовт. 2006 р.). – Запоріжжя: Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 2006. – Т. 2. – С. 74-75.

37. Лук’янченко О.О. Про доцільність розширення джерел фінансового забезпечення розвитку міста // Теорія та практика державного управління в умовах євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. (8-9 черв. 2006 р.). – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2006. – С. 66-67.

38. Лукьянченко А.А. Проблемы определения полномочий районных и областных органов местного самоуправления // Распределение полномочий – основа регионального и местного развития: Материалы кр. стола (6 февр. 2003 г.). – Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – С. 23-27.