Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


375. Комарчук Олександр Васильович. Економіко-математичні моделі оптимізації структури виробництва корпоративних підприємств АПК: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Комарчук О.В. Економіко-математичні моделі оптимізації структури виробництва корпоративних підприємств АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Національний авіаційний університет, Київ, 2004.

Робота присвячена розробці теоретичної бази і методичних принципів економіко-математичного моделювання структури виробництва корпоративних підприємств (у тому числі з часткою державної власності), що дає можливість оптимізувати використання ресурсів виробництва АТ з метою підвищення ефективності господарської діяльності в умовах ринкових відносин.

У дисертації узагальнено основні тенденції та висвітлено особливості створення і функціонування корпоративних підприємств з державною часткою власності, обґрунтовано методичні основи моделювання управлінських процесів в корпоративних системах АПК, проведено аналіз тенденцій розвитку змішаного сектора економіки України та розроблено практичні рекомендації щодо реалізації державних корпоративних прав на основі методів математичного моделювання, визначено економічні і соціальні критерії щодо методології математичного моделювання і оптимізації агропромислового виробництва корпоративних підприємств з повним замкнутим виробничим циклом, здійснено варіантні розрахунки перспективного розвитку корпоративних підприємств на основі оптимізації виробничих програм та обґрунтування шляхів удосконалення управління державними корпоративними правами.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що розроблені в дисертації методи, моделі та методики можуть бути використані при обґрунтуванні структури виробництва корпоративних підприємств і на цій основі забезпечити підвищення ефективності їх господарської діяльності.

В дисертаційної роботі на основі критичного аналізу сучасних теоретичних положень та практики формування і функціонування корпоративних структур АПК вирішене наукове завдання створення механізму побудови моделей оптимізації структури виробництва підприємств корпоративного типу, включаючи підприємства з державною часткою власності, що має вирішальне значення для підвищення ефективності їх виробничо-фінансової діяльності. Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки:

1. Відсутність у даний час ефективної державної політики в системі корпоративних прав відчутно впливає на процеси приватизації малих і середніх підприємств та на наповнення бюджетної сфери. Сучасний стан корпоративного управління в Україні характеризується низьким рівнем корпоративної культури, яка не відповідає існуючий практиці корпоративного управління та загальноприйнятим принципам, а також недостатньою координацією державного управління у сфері корпоративних відносин, низькою ефективністю сучасного рівня управління державними корпоративними правами.

2. З методологічної точки зору на сучасному етапі можна відокремити два основних напрями моделювання: по-перше, принципово новим є розробка змішаного типу моделей оптимізації взаємодії різних економічних механізмів; по-друге, математичні моделі інтенсивного впливу НТП (інноваційні моделі).

Запропоновані в роботі методики охоплюють ситуації двох типів: попереднього прогнозування (не більше 3-4 місяців) розвитку стану об’єкта, що має на меті знешкодити існуючі неузгодженості (технологічні і в часі); прогнозування на основі системного вивчення підприємства і складання на його підставі економіко-математичної моделі. Такий підхід дає можливість прогнозувати розвиток основних параметрів і очікуваний ефект не від досягнутих рівнів, а від організаційного і технологічного узгодження всіх підсистем і оптимізації основних (базових) елементів виробничої програми акціонерного підприємства.

Розроблений метод економічної діагностики стану корпоративних підприємств і алгоритм його реалізації мають велике практичне значення, тому що дають можливість здійснювати управління і прогнозування основних показників виробництва на основі мінімального відхилення від траєкторії розвитку економіки господарства з врахуванням вимог ринку.

3. При моделюванні внутрішньої організаційної структури АТ, яку можна представити відносно самостійними підрозділами, запропоновано застосовувати модульно-ієрархічний принцип. В цьому випадку виникають різні інформаційні і технологічні рівні наповнення економіко-математичних моделей (при різних моделях одного і того ж класу). Так створюється принципово нова управлінська система багатоцільового призначення на основі комплексу економіко-математичних моделей. Система при такому підході працює в режимі “керовані (програмовані) параметри”. На цій основі розробляється система заходів щодо раннього попередження дестабілізації економіки акціонерного підприємства, яка реагує на дестабілізуючий вплив як контрольованих, так і неконтрольованих факторів, що повільно змінюються. Впровадження такої системи управління дає можливість звести до мінімуму наслідки дестабілізуючого впливу зовнішнього середовища.

4. Розроблена в дисертації конструкція дозволяє знайти залежності між стратегічним управлінням (спрямованим на досягнення максимального рівня прибутковості виробництва) і оперативним (практичним) управлінням окремими технологічними процесами в умовах дії випадкових факторів функціонування сільськогосподарського виробництва.

При цьому заходи підвищення ефективності виробництва з метою врахування компенсаційних ефектів розподіляються на два класи: внутрішні (удосконалення функцій управління, технологій тощо) і зовнішні (урядовий вплив на зміну політики кредитування, реакції споживачів і виробників на зміни ринкових цін, дисконтної політики банків при формування процентної ставки тощо). Такий підхід дав можливість розробити алгоритм адаптації приватизованих підприємств до умов ринку, основою якого є моделі оптимізації виробничої програми.

5. Методи удосконалення прийняття системних управлінських рішень у виробничій сфері діяльності корпоративних підприємств АПК дають можливість відобразити вплив інновацій на стан та ефективність виробництва з урахуванням часових лагів. При вирішенні цієї проблеми провідне місце належить розробленим у дисертації методикам математичного моделювання, що дають можливість обґрунтувати альтернативні напрями розвитку АПК та забезпечують оптимальні пропорції розподілу ресурсів і максимізації корисного ефекту від освоєння технології виробництва.

6. Пряма залежність кінцевих результатів виробництва акціонерних аграрних підприємств у сучасних умовах від взаємодії внутрішнього і зовнішнього середовища обумовлюють необхідність створення системи планування і управління підприємством, здатної швидко і ефективно реагувати на ринкові потреби в різноманітних видах продукції і послугах. Такою системою є створена в роботі інформаційно-комп’ютерна система управління товарною стратегією корпоративних підприємств на основі економіко-математичних моделей і їх інформаційного забезпечення.

Розроблений в дисертації алгоритм адаптації корпоративних підприємств до ринкових умов забезпечує оптимізацію перехідних станів, через які системі необхідно пройти, щоб досягти мети найбільш ефективним способом. Реалізація алгоритму на прикладі виробництва окремих видів продукції в умовах ринку здійснена на основі моделювання функціональних характеристик адаптивних можливостей планових рішень.

7. В основу розроблених у дисертації методів удосконалення прийняття системних управлінських рішень у виробничій діяльності корпоративних підприємств АПК покладено гіпотезу декомпозиції економічної системи на дві підсистеми, одна з них включає виробничу сферу (блок “виробництво”, інша - охоплює всю сферу отримання науково-технічних нововведень (блок “інноваційний менеджмент”). При цьому передбачено, що технологічна множина блоку “виробництво” із часом може розширюватись за рахунок приєднання нових способів виробництва, які є елементами блоку “інноваційний менеджмент”. Такий підхід дає можливість вибирати стратегію і тактику оновлення виробництва, які дозволяють забезпечити розвиток і конкурентоспроможність суб’єктів господарювання з максимальним економічним ефектом.

8. Відносно стану і функціонування корпоративних підприємств в ринкових умовах обґрунтовано їх орієнтацію на зниження ризикованості діяльності та отримання сталого прибутку (не максимального прибутку) в процесі господарської діяльності АТ, забезпечення стійких темпів його зростання як головної мети діяльності підприємства та добробуту його акціонерів.

Обґрунтовані в дисертації шляхи вдосконалення управління державними корпоративними правами в системі ринкових перетворень спрямовані на підвищення ролі державної корпоративної власності, основних напрямків її функціонування, організацію належного контролю за своєчасним і повним надходженням дивідендів держави, як власника корпоративних прав, до державного бюджету при розподілі прибутків суб’єктів підприємницької діяльності.

9. Важливим кроком удосконалення регулюючого впливу держави на ефективність управління виробництвом корпорацій є вдосконалення господарського механізму на різних рівнях планування.

Вимоги в сфері технологій, управління, кінцевих результатів є концентрованим виразом цілей створення і функціонування економічної системи акціонерного товариства. Аналіз наявності і класифікації таких вимог на рівні окремих підприємств показує, що деякі з них відносяться до всіх компонентів економічної системи, тобто до системи в цілому і є постійними (управління, трудові ресурси тощо), інші - характеризують окремі технологічні і організаційні процеси і відображають вимоги до складу реалізованих функцій у часі і просторі. Характерною особливістю їх якісного стану є можливість кількісної оцінки шляхом генерації, рішення і аналізу різних видів економіко-математичних моделей, які відображають ступінь забезпеченості досягнення кінцевого результату.

Розроблений підхід дає можливість використати метод розподільного структурування економічної системи, що враховує характерні особливості технологічних процесів з метою адаптації маркетингової поведінки корпоративного підприємства до конкурентних умов виробника.

Список друкованих праць

Публікації у фахових виданнях

1. Комарчук О.В. Економіко-математичні моделі оптимізації ресурсних перетворень в технологічних процесах рослинництва корпоративних підприємств АПК. Проблеми інформатизації та управління: Зб. наук. праць: Вип. 6. К.: НАУ, 2002. – С. 215-218.

2. Комарчук О.В. Організаційний і економічний механізми забезпечення сталого розвитку підприємств аграрної сфери. Вісник ЖІТІ, 2002. - № 21 / Екон. науки. – С. 220-231.

3. Комарчук О.В. Особливості організації та управління власністю в корпоративних підприємствах АПК. Вісник Житомирського інженерно- технологічного інституту, № 22. / Екон. науки. – Житомир, 2002. С, 218-220.

4. Жебка В.В., Комарчук О.В. Методичні основи моделювання управлінських процесів в корпоративних системах АПК. Проблеми інформатизації та управління. Зб. наук. праць. Вип.. 7. – К.:, НАУ, 2003. – С. 121-125.

Тези доповідей.

5. Комарчук О.В. Моделювання економічної динаміки виробничих структур в галузях АПК. – Зб. наук. праць «Кібернетика в сучасних економічних процесах. – К.: ІСОА. 2002. – С. 95-98.

6. Комарчук О. В. Шляхи підвищення ефективності державної корпоративної власності в ринкових умовах. Збірн. наук. праць Луганського аграрного університету. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції / Екон. науки, № 14 (26), т. 1. – Луганськ, 2002. С. 283-287.

7. Рашдорф З., Комарчук О.В. Менеджмент впровадження інформаційних технологій в систему управління корпоративними підприємствами. – Ринкова трансформація економіки АПК. Част. 4 “Стабілізація доходів сільських товаровиробників в умовах ринку. – К:, 2002. – с. 228-230.