Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Павлішак Юрій Володимирович. Економіко-математичне моделювання в управлінні підприємствами санаторно- курортної сфери : Дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2006. — 179арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 164-175.



Анотація до роботи:

Павлішак Ю.В. Економіко-математичне моделювання в управлінні підприємствами санаторно-курортної сфери. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання – Львівський національний університет імені Івана Франка. Львів, 2006.

Дисертацію присвячено вивченню проблем управління підприємствами санаторно-курортної сфери (ПСКС), застосуванню економіко-математичного моделювання та комп’ютерних технологій для підвищення ефективності управління такими підприємствами. Проведено аналіз основних факторів, які впливають на діяльність підприємств у цій галузі та виокремлено проблеми, які є типовими для санаторіїв та пансіонатів України.

Досліджено потоки інформації та комунікаційні канали на ПСКС та наведено рекомендації щодо покращення комунікаційного процесу та забезпечення інформацією. Наголошено на неможливості застосування економіко-математичних моделей без ефективної інформаційної системи. Запропоновано структуру комп’ютерної інформаційної системи, зокрема, структуру бази даних маркетингу.

Запропоновано використання економетричних моделей для більш ефективного аналізу діяльності ПСКС. Розроблено пакет оптимізаційних моделей для підвищення ефективності управління ПСКС, зокрема оптимізації процесу прийому працівників на роботу, максимізації задоволення потреб клієнтів, оптимізації розподілу коштів на реконструкцію номерів, забезпечення максимальної ефективності діяльності об’єднання підприємств.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення наукового завдання – підвищення ефективності управління підприємствами санаторно-курортної сфери. Проведене дослідження дало підстави сформулювати такі висновки та пропозиції:

  1. Попри відсутність належної уваги зі сторони держави, сфера санаторно-курортних послуг в Україні стрімко розвивається. Проте, для більш успішної діяльності ПСКС в Україні необхідно впроваджувати нові підходи в управлінні підприємствами, широко застосовувати маркетингову концепцію менеджменту, системно підходити до вирішення проблем, які виникають в процесі діяльності ПСКС. За теоретичну основу для управління ПСКС у ринковому середовищі запропоновано використовувати елементи кількісного, процесного, системного та ситуативного підходів. Їхнє комплексне застосування дозволяє найбільш ефективно управляти підприємством.

  2. ПСКС розглянуто як відкриту систему і зроблено висновок, що для успішної роботи підприємства мають швидко пристосовуватись до вимог зовнішнього середовища, в якому вони знаходяться. Проведено системний аналіз факторів зовнішнього та внутрішнього впливу на ПСКС та виокремлено типові проблеми, які виникають в ході діяльності ПСКС в Україні.

  3. Проведено дослідження процесу підготовки та вироблення управлінських рішень, зроблена їх класифікація. Вказано на відмінності у підходах до управління ПСКС в порівнянні з іншими підприємствами сфери гостинності та оздоровчими закладами. Проведено класифікацію інформації, яка використовується управлінським персоналом на ПСКС. Інформаційні процеси та комунікації вивчаються як ланки, що з’єднують елементи ПСКС як відкритої системи. Запропоновано методи підвищення ефективності комунікаційних каналів.

  4. Проаналізовано специфіку маркетингових досліджень у випадку ПСКС. Розглянуто переваги та недоліки різних методів збору первинної та вторинної інформації, на основі чого визначено найраціональніші.

  5. Вказано на необхідність впровадження комп’ютерної інформаційної системи (КІС) та запропоновано структуру такої КІС для ПСКС. Особлива увага в роботі приділяється елементу КІС – маркетинговій інформаційній системі (МІС). Пропонується ефективна структура бази даних маркетингу. Окремі елементи МІС було впроваджено у санаторіях ЗАТ “Трускавецькурорт”

  6. Розглянуто проблему ефективного управління об’єднанням ПСКС. Запропоновано використання економетричних моделей для оцінки залежності результатів діяльності санаторіїв від реінвестованих коштів. Розроблено моделі для планування розподілу клієнтів різних категорій серед підприємств для забезпечення максимальної ефективності об’єднання.

  7. Досліджено процес моніторингу фінансової діяльності ПСКС та виявлено недостатню ефективність існуючих методів розподілу операційних витрат на постійні та змінні. Запропоновано використання економетричної моделі для постійного моніторингу фінансових показників діяльності ПСКС.

  8. При переході на маркетингову концепцію управління одна з основних задач санаторіїв і пансіонатів є вивчення потреб клієнтів та адаптація можливостей підприємств до якомога повнішого їх задоволення. Розглянуто методи збору первинної та вторинної інформації та виділено найбільш ефективні з них. Розроблено моделі максимізації задоволення потреб клієнтів ПСКС.

  9. Однією з основних проблем санаторіїв та пансіонатів, побудованих в радянські часи, є недостатньо розвинута матеріально-технічна база. Значна частина прибутків та інвестицій, які отримує ПСКС, направляється на реконструкцію існуючих номерів в номери вищої категорії. Запропоновано використання апарату теорії ігор для вирішення задачі оптимізації вкладання коштів у переобладнання номерного фонду санаторіїв.

  10. При створенні нових та реорганізації існуючих ПСКС гостро стоїть питання забезпечення їх кваліфікованими кадрами. Розроблено модель для забезпечення оптимального процесу прийому працівників на роботу в ПСКС.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Павлішак Ю.В. Структура бази даних служб маркетингу ЗАТ “Трускавецькурорт” // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку : Вісник НУ “Львівська політехніка” №436, Львів, 2001. – С.91-96.

  2. Павлішак Ю.В. Фактори впливу на ціноутворення та основні підходи до встановлення ціни підприємством санаторно-курортного бізнесу // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку : Вісник НУ “Львівська політехніка” №457, Львів, 2002. – С.51-58.

  3. Павлішак Ю.В. Маркетинг як складова частина менеджменту підприємств санаторно-курортної сфери // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку : Вісник НУ “Львівська політехніка” №466, Львів, 2002. – С.201-207.

  4. Твердохліб І., Цегелик Г., Павлішак Ю. Підхід до визначення параметрів багатофакторної лінійної регресійної моделі // Вісник Львівського університету. Серія економічна, Львів, 2002. Вип. 31. – С.431-435

  5. Павлішак Ю.В. Використання Інтернет-технологій і маркетингових інформаційних систем в управлінні діяльністю суб’єктів санаторно-курортного бізнесу. Вісник Львівського університету. Серія економічна. Випуск 31, Львів, 2002. – С.334-341.

  6. Павлішак Ю.В. Особливості здійснення маркетингових досліджень підприємствами сенаторно-курортного бізнесу // Логістика : Вісник НУ “Львівська політехніка” №469, Львів, 2003. – С.462-466

  7. Павлішак Ю.В. Альтернативний метод аналізу прибутковості суб’єкта санаторно-курортної діяльності // Формування ринкової економіки в Україні : Науковий збірник Вип.12. Під ред.проф.З.Г.Ватаманюка, Львів Інтереко, 2003. – С.208-212.

  8. Павлішак Ю.В., Цегелик Г.Г. Використання економетричних моделей для прогнозування ефективності експлуатації суб”єктів санаторно-курортного бізнесу. // Формування ринкової економіки в Україні : Науковий збірник Вип.12. Під ред.проф.З.Г.Ватаманюка, Львів Інтереко, 2003. – С.378-382.

  9. Павлішак Ю., Цегелик Г. Математичне моделювання оптимального обслуговування клієнтів в підприємствах санаторно-курортної сфери // Вісник Львівського університету. Серія економічна, Львів, 2005. Вип. 34. – С.513-515.

В інших виданнях:

  1. Павлішак Ю.В. Інформаційне забезпечення системи підтримки прийняття рішень у виробничій сфері. // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність”. Київ, Трускавець, Дрогобич, 1999. – С.86-88.

  2. Павлішак Ю.В. Комп”ютеризовані системи підтримки управлінських рішень, сучасний стан і проблеми. // Міжнародна науково-практична конференція. “Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку”. Збірник тез доповідей, Львів-Дрогобич-Трускавець, 2000. С.56-57.

  3. Павлішак Ю.В., Цегелик Г.Г. Використання багатофакторних лінійних регресій них моделей для прогнозування діяльності суб’єктів сфери гостинності. // Дев”ята Всеукраїнська наукова конференція “Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики”. Тези доповідей, Львів, Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2002. – С. 100-101.

  4. Павлішак Ю.В. Особливості проведення маркетингових досліджень на підприємствах санаторно-курортного бізнесу. // Тези доповідей ІV Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика”, Видавництво НУ “Львівська політехніка”, Львів, 2002. – С.277-278.

  5. Павлішак Ю.В. Використання Інтернет-технологій суб’єктами санаторно-курортного бізнесу в маркетингових цілях. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Актуальні проблеми формування економічної системи України”, Львів, 2002. – С.231-233.

  6. Павлішак Ю.В., Цегелик Г.Г. Впровадження нових маркетингових підходів в управлінні суб’єктами санаторно-курортного бізнесу. // Психолого-педагогічні основи гуманізації навчально-виховного процесу в школі та ВУЗі. Випуск №3, Рівне, 2002. – С.412-413.

  7. Павлішак Ю.В., Цегелик Г.Г. Роль інформаційної системи в діяльності суб’єкта санаторно-курортного бізнесу. // Праці ІІ Міжнародного Конгресу “Інформатизація рекреаційної та туристичної діяльності: Перспективи культурного та економічного розвитку”. Трускавець, 2003. – С.74-78.

  1. Павлішак Ю.В. Модель оптимізації ліжкового фонду підприємств санаторно-курортної сфери. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Економічна система України. Минуле, сучасне, майбутнє”. Львів, 2005. – С.258-259.