Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


590. Никифорчин Ірина Володимирівна. Економіко-математичне моделювання процесу розвитку малих підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Никифорчин І.В. Економіко-математичне моделювання процесу розвитку малих підприємств. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 — економіко-математичне моделювання — Київський національний економічний університет, Київ, 2004.

Дисертація містить результати досліджень процесів розвитку малих підприємств в умовах трансформаційної економіки засобами економіко-математичного моделювання. У роботі висвітлено динаміку, перспективи і проблеми розвитку малих підприємств, проведено порівняльний аналіз методів їх математичного моделювання. Запропоновано комплексний підхід моделювання малих підприємств як складних відкритих ієрархічних систем з використанням мікроімітаційного моделювання на основі систем комп’ютерної математики та динамічного програмування.

Відповідно до цих положень розроблено оптимізаційну модель використання кредитних ресурсів для розвитку виробничих засобів малого підприємства, а також імітаційні моделі впливу запасів, асортименту та виробничих потужностей на збут. На основі результатів реалізації даної моделі побудовано динамічну стохастичну модель керування запасами. Апарат марковських ланцюгів застосовано для побудови моделі визначення частки ринку малого підприємства в конкурентному середовищі.

Запропоновано методику формування інформаційної бази для моделювання на основі поєднання маркетингових досліджень та експертних методів. Імітаційні моделі реалізовано у вигляді пакетів для системи комп’ютерної математики SciLab. Шляхом обчислювальних експериментів отримано практичні висновки про оптимальну стратегію розвитку і діяльності малого підприємства з врахуванням впливу екзогенних та ендогенних чинників на систему.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі підвищення ефективності функціонування та розвитку малих підприємств із застосуванням методів економіко-математичного моделювання. Основні результати, отримані в дисертації, можна сформулювати у вигляді таких положень :

1. Виходячи з основних проблем розвитку малого підприємництва, породжених нестабільністю економічного, правового, соціального становища в країні, а також з ролі малих підприємств у трансформації економіки і розв'язанні соціально-економічних проблем, отримано висновок про необхідність створення ефективної системи підтримки даного сектора, яка включає організаційне сприяння,

полегшення доступу до кредитно-фінансових ресурсів, розвиток нормативно-правової бази, гармонізованої з нормами міжнародного права, надання в розпорядження керівництва малих підприємств та державних органів, відповідальних за розвиток малого підприємництва, сучасних наукових та інформаційних засобів для прогнозування та оптимізації діяльності.

2. Встановлено, що мале підприємство є складною ієрархічною відкритою системою, якій властива багатоваріантність поведінки, динамізм параметрів, інформаційна невизначеність. З загальних позицій системного підходу структуризовано функціональні задачі керуючої підсистеми малого підприємства щодо залучення кредитно-інвестиційних ресурсів, розвитку виробничих засобів, маркетингової діяльності.

3. Вивчено рівень застосування менеджментом малих підприємств сучасних методів обробки інформації і планування діяльності. Обґрунтовано необхідність адаптації до класу малих підприємств методів економіко-математичного, зокрема, імітаційного моделювання. З їх використанням відповідно до запропонованої структури управлінських задач розроблено комплекс моделей оптимізації розвитку і функціонування малих підприємств, призначених для прогнозування в умовах невизначеності та багатокрокової оптимізації.

4. Розроблено програмне забезпечення у вигляді інтегрованої системи функціональних модулів на основі системи комп'ютерної математики SciLab, яке застосовує стохастичне імітаційне моделювання та принцип Беллмана (динамічного програмування), що дозволяє отримувати програми розвитку підприємства, оптимальні як у близькій, так і у довгостроковій перспективі, детально аналізувати діяльність малого підприємства, можливості удосконалення його структури і напрямку діяльності. Дослідження результатів проведених обчислювальних експериментів підтвердили адекватність реальним процесам запропонованих гіпотез, моделей, висновків. На основі отриманих даних розроблено конкретні рекомендації щодо оптимального розвитку вивченого класу систем.

5. Представлені економіко-математичні моделі і алгоритми оптимізації адаптовані до реальних умов і цілей малого підприємства, сприяють вивченню процесів, що відбуваються у даному секторі економіки. Подальші дослідження розвитку малих підприємств доцільно здійснювати в напрямку розробки важелів державної підтримки і регулювання, побудови нових методів і моделей оптимізації та прогнозування, поєднаних з засобами отримання вихідних даних і реалізованих у вигляді програмних засобів.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

1. Благун І.С., Никифорчин І.В. Модель розвитку регіонів // Науковий журнал. Вісник Тернопільської академії народного господарства: економіко-математичне моделювання. — 1999. — №2(6). — С. 22-26, 0,3 д.а. Особистий внесок автора (0,16 д.а.): запропоновано оптимізаційну модель підтримки підприємництва органами державного управління.

2. Благун І.С., Никифорчин І.В. Стан і аналіз проблеми розвитку малого підприємництва в регіоні // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 116. — Дніпропетровськ: ДНУ. — 2001. — С. 190-193, 0,25 д.а. Особистий внесок автора (0,12 д.а.): досліджено причини нестабільності розвитку малих підприємств.

3. Благун І.С., Никифорчин І. В. Моделювання виробничих систем у ринкових умовах // Трансформація ринкової економіки / За ред. Благуна І.С. — Івано-Франківськ: Плай, 2001. — С. 5-11, 0,25 д.а. Особистий внесок автора (0,16 д.а.): розроблено системний підхід до застосування ймовірнісних та імітаційних моделей у дослідженні малого підприємництва.

4. Никифорчин І.В. Стохастична задача керування запасами з ймовірнісним попитом, опукло залежним від пропозиції // Вісник Тернопільської академії народного господарства. — №9-10. — 2001. — С.79-85, 0,39 д.а.

5. Никифорчин І.В. Застосування об'єктно-орієнтованого програмування для мікроімітаційного моделювання в сферах з переважання дрібного підприємництва // Вісник Тернопільської академії народного господарства. — №11-12. —2002. — С. 43-45, 0,16 д.а.

6. Никифорчин І.В. Прогнозування збуту в умовах відсутності стабільних виробничих відносин // Економіка: Проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 162. — Дніпропетровськ: ДНУ. —2002. — С. 30-33, 0,16 д.а.

7. Никифорчин І.В. Модель боротьби фірми за частку ринку з застосуванням теорії марковських процесів // Вісник Тернопільської академії народного господарства. — №13. — 2003. — С. 3-10, 0,55 д.а.

в інших виданнях:

1. Никифорчин І.В. Багатоетапна задача керування запасами торгівельного підприємства // Тези доп. VIII Всеукраїнської науково-методичної конференції “Проблеми економічної кібернетики”. — Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2003. — С. 56-57, 0,08 д.а.