Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


РоздобудькоЕлла Вікторівна. Економіко-екологічній механізм підвищення ефективності захисту навколишнього середовища від шкідливих викидів об'єктів промисловості : Дис... канд. наук: 08.08.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Роздобудько Е.В. Економіко-екологічній механізм підвищення ефективності захисту навколишнього середовища від шкідливих викидів об'єктів промисловості. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – „Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища”. – Національний гірничий університет,- Дніпропетровськ, 2006.

Дисертацію присвячено розробці та використанню ринкового механізму перерозподілу ліцензій на право викиду забруднюючих речовин на основі концепції „осередку” для підвищення ефективності захисту навколишнього середовища від шкідливих викидів об'єктів промисловості.

Автором для основних підприємств-забруднювачів міста визначено вектор керованого перерозподілу ліцензій на право емісії забруднюючих речовин в атмосферне повітря, як основи отримання економічної вигоди, а також науково обґрунтована економічна сутність використання розробленої економіко-математичної моделі перерозподілу ліцензій. Отримані залежності питомих капітальних витрат від ступеня уловлення шкідливих викидів підприємств промислового міста. Запропоновані практичні рекомендації, які на відміну від відомих, дозволяють здійснювати оперативне керування екологічним станом міста з мінімізацією капітальних витрат на підвищення ефективності роботи пилогазоочисних установок. Отримані результати роботи доводять економічні переваги використання механізму перерозподілу ліцензій на основі концепції „осередку”.

У дисертаційній роботі висвітлено теоретичне узагальнення і нові науково-методичні підходи до вирішення наукової задачі доцільності використання економіко-екологічного механізму підвищення ефективності захисту навколишнього середовища від шкідливих викидів об’єктів промисловості. Це знайшло відображення у розробці теоретичних і прикладних засад за даною проблематикою, що сприятиме економіко-екологічному розвитку промислових підприємств. Результати дослідження дають підстави для таких висновків.

1. Встановлено, що для забезпечення екологічно безпечного сталого розвитку, ефективного функціонування існуючої системи економічного механізму екологічного регулювання, заохочення еколого-практичної діяльності промислових підприємств Придніпровського регіону, найбільш доцільним є формування, використання, та подальше удосконалення ринково орієнтованого економіко-екологічного механізму підвищення ефективності захисту навколишнього середовища, з принципами ресурсно-екологічного оподаткування, що забезпечить підвищення конкурентноздатності економіки в умовах ринкових відносин в Україні.

2. Аналіз існуючих економіко-екологічних інструментів, які використовуються для поліпшення захисту навколишнього середовища показав, що одним з ефективних ринкових механізмів зниження забруднення атмосферного повітря є керований перерозподіл ліцензій на право викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря з метою мінімізації витрат для досягнення запланованих гранично допустимих викидів з одержанням прибутку, який ґрунтується на концепції „осередку”. Використання концепції „осередку” дає економію природоохоронних витрат в порівнянні з іншими економіко-екологічними механізмами до 25% від початкового рівня.

3. Використання розробленої економіко-математичної моделі керованого перерозподілу ліцензій дозволяє визначити залежність природоохоронних витрат від ступеня уловлення викидів для кожного промислового підприємства, оптимальний перерозподіл викидів при мінімальних витратах, вектор торгівлі і рівень прибутку при реалізації ринково орієнтованого механізму перерозподілу ліцензій з урахуванням специфіки промислового регіону. При визначенні ціни ліцензій на право викиду забруднюючих речовин доцільно додатково застосовувати коригуючий коефіцієнт, який враховує територіальні і соціально-екологічні особливості міста, що дозволяє максимально ефективно використовувати ринковий механізм перерозподілу ліцензій.

4. Розроблені організаційні заходи по впровадженню ринкового механізму керованого перерозподілу ліцензій, в якій, на відміну від існуючих, передбачається групування джерел підприємств-забруднювачів промислового міста в єдине джерело згідно концепції „осередку”, з урахуванням інтегральної оцінки частки підприємств у забрудненні навколишнього середовища міста. Використання запропонованого економіко-екологічного механізму перерозподілу ліцензій потребує проведення реорганізації управління охорони навколишнього природного середовища міської ради з наданням йому функції координатора по торгівлі ліцензіями та створення екологічної біржі, що забезпечує перехід на економіко-екологічний шлях розвитку промислових підприємств.

5. Реалізація розроблених практичних рекомендацій, які, на відміну від існуючих, включають комплекс заходів з удосконалення та впровадження економіко-екологічного механізму підвищення ефективності захисту навколишнього середовища від шкідливих викидів об’єктів промисловості забезпечить в регіоні формування ринку екотехнологій і екопослуг з мінімальними витратами, отриманням прибутку і соціального ефекту.

6. Особливістю використання удосконаленої системи „Вектор торгівлі - промислові викиди” і аналітично-інформаційної системи управління промисловими викидами в атмосферне повітря, а також розробленого економіко-екологічного механізму керованого перерозподілу ліцензій є те, що вони зведені в єдину комп’ютерну технологію, яка дозволяє здійснювати оперативне керування екологічним станом міста з мінімізацією капітальних витрат на підвищення ефективності роботи пилогазоочисних установок, що в значній мірі підвищує ефективність економіко-екологічного механізму в цілому.

7. Розраховані економічні вигоди від впровадження запропонованого економіко-екологічного механізму керованого перерозподілу ліцензій на право викиду забруднюючих речовин згідно концепції „осередку” дорівнюють: від перерозподілу викидів-1347800 грн./рік; від торгівлі ліцензіями-2499877 грн./рік та у координатора 493377 грн./рік. Це доводить його переваги на прикладі підприємств міста Дніпродзержинська і засвідчує про доцільність використання розроблених наукових положень, рекомендацій і висновків в їх практичній діяльності для підвищення ефективності захисту навколишнього середовища.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Роздобудько Э.В. Применение метода прогноза для предотвращения непредвиденных затрат // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 201: В 5 т. Том V.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2005.– С. 1211-1217.

2. Роздобудько Е.В. Підвищення ефективності роботи устаткування хлоропереливної станції// Держава і регіони. – 2005.-№1. – С. 221-225.

3. Роздобудько Е.В., Маслов П.М. Економіко-екологічна ефективність зниження розміру матеріальних збитків // Вісник Донецького університету економіки та права: серія „ Економіка та управління”. Зб. наук. пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2004. - №2. – С. 139-142. Особистий внесок автора: обґрунтування впровадження економіко-екологічного інвестиційного проекту для зниження матеріальних збитків від шкідливих викидів.

4. Роздобудько Е.В., Грабовський І.С. Оптимізація витрат при розливі та транспортуванні хлору // Вісник Донецького університету економіки та права: серія „Економіка та управління”. Зб. наук.пр. – Донецьк: ДонУЕП, 2005. - №1– С. 37-40. Особистий внесок автора: розробка математичної моделі оптимізації витрат.

5.Роздобудько Е.В. Економіко-екологічні механізми забезпечення сталого розвитку // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 204: В 5 т. Том V.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 1099-1112.

6. Роздобудько Е.В. Економіко-екологічний регіональний механізм керованої торгівлі ліцензіями на право емісії забруднюючих речовин в атмосферне повітря. // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 205: В 3 т. Том ІІІ.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 856-865.

7. Роздобудько Е.В. Економічний механізм планування торгівлі ліцензіями на право викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря. // Вісник Хмельницького національного університету: серія „Економічні науки”. №5, Ч.2. Т.1.-Хмельницький: ХНУ, 2005.– С. 66-71.

8. Роздобудько Е.В. Механізм визначення вектору торгівлі ліцензіями та управління зменшенням промислових викидів // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 209: В 4 т. Том ІІ.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 469-476.

Публікації в інших виданнях:

9. Роздобудько Э.В., Милютин В.Н., Конох Н.М. Защита атмосферы от выбросов установки десульфурации чугуна. - Сборн. научн. трудов. Серия „Экология”. Вып. 1., Днепродзержинск: ДГТУ, 1996.-С. 114-118. Особистий внесок автора: нова система аспірації і розрахунки на ЕОМ розповсюдження викидів забруднюючих речовин установки десульфурації.

10. Роздобудько Е.В. Економіко-екологічний регіональний механізм керованої торгівлі ліцензіями на право емісії забруднюючих речовин в атмосферне повітря // Матер. межвуз. научно-практ. конфер. – Днепропетровск: Дн-ский университет экономики и права, 2005. – С. 80-82.

11. Роздобудько Э.В., Милютин В.М. Модернизация системы газооочистки установки десульфурации.- Труды НТК „Экологичность технологических процесов и охрана окружающей среды.”- Одесса, 1997.- С.116-117. Особистий внесок автора: запропоновані нові економічні варіанти системи газоочисної установки.

12. Роздобудько Е.В. Торгівля ліцензіями на право викиду забруднюючих речовин в атмосферу // Матер. третьої Міжнар. науково-практ. конфер. „Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки. – Днепропетровск: ПП „Моноліт” 2005.- С. 61-63.