Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


784. Семенцова Марія Михайлівна. Економіко-екологічна ефективність створення та експлуатації морських багатоцільових природоохоронних комплексів: дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Семенцова М.М. Економіко-екологічна ефективність створення та експлуатації морських багатоцільових природоохоронних комплексів. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – Економіка природокористування й охорони навколишнього природного середовища. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. - Одеса, 2004.

В дисертації викладено основні концептуальні підходи до економіко-екологічної оцінки природокористування, його ефективності, визначення сутності, критеріїв та особливостей використання й охорони природних ресурсів. Проаналізовано економіко-екологічні проблеми та особливості створення та експлуатації багатоцільових природоохоронних комплексів.

Удосконалено систему показників економічного аналізу шляхом введення показників - коефіцієнт економіко-екологічної ефективності витрат держави на запобігання збитку та екоприбуток. На підставі розроблених методологічних підходів визначено дефініцію та класифікацію багатоцільових природоохоронних комплексів.

Обґрунтовано необхідність і економіко-екологічну доцільність створення багатоцільового природоохоронного комплексу в Одеському регіоні.

В дисертаційній роботі проведено всебічне дослідження теоретичних, методологічних і практичних аспектів та знайдено нове вирішення актуальної проблеми

Основні наукові і прикладні результати, рекомендації з наукового і практичного їх використання полягают у такому:

  1. На основі результатів дисертаційного дослідження автором розроблено і удосконалено існуючі теоретико-методологічні підходи до економіко-екологічної оцінки природокористування, визначення його ефективності, сутність, критерії і особливості використання і охорони природних ресурсів. Результати досліджень свідчать про негативні тенденції в морському природокористуванні.

  2. Проведений в дисертаційному дослідженні економіко-екологічний аналіз впливу антропогенно-техногенних факторів на природно-ресурсний потенціал виявив, що створення комплексної теорії багатоцільових природоохоронних комплексів - загальна потреба сучасного етапу розвитку науки, теорії і практики збалансованої взаємодії суспільства та природи, що вимагає міжнародної і державної підтримки координованих зусиль учених на стиці широкого спектру спеціальностей і спеціалізацій. Не менш актуальна, на наш погляд, проблема економіко-правового обґрунтування міжнародної компенсації (з деталізацією країн , які зацікавлені у роботі багатоцільових природоохоронних комплексів) витрат багатоцільових природоохоронних комплексів щодо запобігання забруднення природного середовища.

  3. В дисертації доведено, що розрахунок і впровадження відповідної статистики за показником коефіцієнту економіко-екологічної ефективності витрат держави на запобігання збитку дозволить упорядкувати і скоординувати заходи щодо державної підтримки не тільки створення й експлуатації багатоцільових природоохоронних комплексів, але й всього комплексу екологозахисних заходів, проведених в Україні. Не менш важливий аналіз вітчизняної і міжнародної статистики за даним показником для забезпечення конкурентноздатності вітчизняних природозахисних комплексів на світовому ринку і, як наслідок, залучення іноземних інвестицій для їх розвитку в Україні.

  4. Проведене дослідження показало, що при використанні системного підходу і основної методології алгоритмізації економіко-екологічних задач і значного обсягу аналітичної інформації щодо проведення економіко-екологічних обґрунтувань багатоцільових природоохоронних комплексів у вітчизняній і закордонній практиці, стало можливим обґрунтування і розробка методичного підходу до формування алгоритму вирішення і програмно-методичного забезпечення рішення задачі "Економіко-екологічне обґрунтування структури багатоцільових природоохоронних комплексів".

Даний алгоритм є дієвим інструментом прогнозування економіко-екологічної ефективності роботи природоохоронних комплексів, що дозволяє поліпшити якість і скоротити терміни економіко-екологічних обґрунтувань доцільності створення і комплексного системного удосконалювання їхньої експлуатації.

5. За допомогою введення нових дефініцій «екоприбуток» і «економіко-екологічний аналіз» автором дисертації доведено, що при репрезантивному економіко-екологічному обґрунтуванні природоохоронні вкладення приносять істотний прибуток.

  1. В дисертаційній роботі виявлено, що з теоретичної і практичної точок зору (з огляду на економічний, екологічний, соціальний і політичний аспекти проблеми) надто важливо реалізувати розроблені економіко-екологічні рекомендації щодо створення багатоцільового природоохоронного стаціонарного комплексу “Екопорт”. Проведений маркетинг ринку і прогноз експлуатаційних можливостей гарантує рентабельну роботу багатоцільового природоохоронного стаціонарного комплексу й інтенсивний розвиток за рахунок власних коштів.

Економіко-екологічне обґрунтування проекту отримало повну підтримку на міжнародному, державному і регіональному рівнях.

7. В дисертаційній роботі доведено, що створення багатоцільових природоохоронних комплексів – достатньо ефективний крок наближення природоохоронної науки до виробництва і переведення їхньої організації на принципи самооплатності (включаючи стимулювання впровадження “ноу-хау” технологій). Економічна наука має і здатна забезпечити стійкий розвиток суспільства, зберігаючи і поліпшуючи середовище його перебування.

Публікації автора:

Фахові видання:

  1. Семенцова М.М. Экономический анализ эффективности государственной поддержки проектов создания многоцелевых природоохранных комплексов // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті. Випуск 13. – Одесса: ОНМУ. - 2002. – С. 171-178.

  2. Семенцова М.М. К вопросу экономического анализа эффективности многоцелевых природоохранных комплексов // Економіка: проблема теорії та практики. Випуск 169. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. – С.240-243.

  3. Семенцова М.М. Обучение и формирование экологического мировоззрения – одна из основных функций многоцелевого экологического комплекса // Социальному государству – социальное образование. – Одесса: ОНУ. - 2003. – С. 45-49.

  4. Семенцова М.М. До аналізу ефективності державної підтримки в рішенні екологічних проблем // Вісник соціально-економічних досліджень №16. – Одеса: ОДЕУ. – 2004. – С. 263-267.

Інші видання:

  1. Семенцова М.М. Экономический аспект обоснования многоцелевых экологических комплексов на акваториях мирового океана. – Одесса: ХГЭУ, 2000. – 105 с.

  2. Семенцова М.М. Теоретико-экологические основы создания и эксплуатации многоцелевых экологических комплексов на акваториях мирового океана. – Одесса: ХГЭУ, 2001. – 63 с.

  3. Семенцова М.М. Многоцелевой природоохранный комплекс на страже экологии Черноморско-Азовского бассейна // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта `2004». Том 58. Екологія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 58-60.

  4. Семенцова М.М. Крыжановский Р.А. Прогнозирование экономико-экологических ситуаций с позиций маркетингового подхода // «Сучасні технології менеджменту, моделювання і маркетингового проектування, ефективного використання Інтернет: економічний, правовий і психологічний аспекти». Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції, 2004. – С. 113 – 117.