Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Дерій Жанна Володимирівна. Економічний розвиток транспортно-підприємницького комплексу прикордонних територій : дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Чернігівський держ. технологічний ун-т. — Чернігів, 2006. — 215арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 191-208.



Анотація до роботи:

Дерій Ж.В. Економічний розвиток транспортно-підприємницького комплексу прикордонних територій – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. – Київський університет економіки і технологій транспорту. Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена проблемам ефективного функціонування та розвитку ТПК в умовах сучасного динамічно мінливого середовища, та визначення на цій основі науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з оцінки та зростання ефективності транспортного підприємництва.

Обґрунтовано нову концепцію – ТПК, яку побудовано з використанням принципів підприємництва та системного аналізу, що дозволяє забезпечити ефективну підприємницьку діяльність в умовах сучасності та підвищити кінцеві результати суб’єктів господарювання.

Виявлено передумови формування, фактори становлення ТПК, розроблено організаційно-економічний механізм розвитку, що включає систему форм, методів та інструментів, яка базується на принципах підприємництва.

Наведено методичні підходи до визначення ефективності функціонування і розвитку транспортно-підприємницького комплексу, запропоновано систему показників оцінки транспортного бізнесу та методику оцінки ефективності підприємницької діяльності в галузі транспорту, яка базується на параметрі інтенсифікації підприємницької діяльності.

Проведене узагальнення організаційно-економічних основ розвитку ТПК прикордонних територій показує, що в дисертації обґрунтовані та отримані нові результати, які в сукупності вирішують конкретну науково-практичну задачу, а саме – підвищення ефективності функціонування транспортно-підприємницьких структур, які мають суттєве значення для росту економік різних видів транспорту. Серед висновків та рекомендацій найбільш значущими є наступні.

  1. Виконаний комплексний техніко-економічний аналіз розвитку перевезень різними видами транспорту, як важливого виду сучасної економічної діяльності, дозволив виявити основні тенденції, встановити проблеми функціонування, що свідчить про необхідність і актуальність пожвавлення бізнес-процесів на основі комерціалізації і підприємництва.

  2. Встановлено, що еволюція теоретичних напрацювань про зміст, форми, методи та ефективність підприємництва в транспортному виробництві вказує на його перспективність та суттєву роль в реальному секторі економіки прикордонних територій.

  3. Враховуючи специфіку об’єкта дослідження опрацьовано визначення прикордонної території як тієї частини країни, що більш тісно взаємодіє з суміжними іноземними державами, характеризується спільністю природного середовища та має за мету стабільний економічний розвиток з використанням переваг розташування.

  4. Обґрунтовується поняття “транспортно-підприємницька система”, як сукупність елементів, що утворюють певну єдність та мають цілісність, для яких характерна оптимальність і ефективність перевізного процесу на принципах самостійності, ініціативності та ризикованості.

  5. З урахуванням нормативно-правових актів введено поняття “транспортно-підприємницький комплекс” як сукупність бізнес-структур об’єднаних на договірно-правовій основі, для яких характерна ефективність перевізного процесу на принципах самостійності, ініціативності та ризикованості, що враховують особисті та суспільні інтереси, збільшують пропозицію надання транспортних та суміжних послуг з метою отримання стабільного прибутку.

  6. Виявлено техніко-технологічні, економічні, правові, організаційні, соціальні та психологічні передумови становлення та функціонування ТПК; доведено, що рушійними силами розвитку є суперечності, які загострюючись породжують проблеми в транспортному забезпеченні, вирішення яких можливе завдяки відродженню комерціалізації та підприємництва з метою стабільного розвитку різних видів транспорту.

  7. Розроблено класифікацію основних факторів становлення та розвитку ТПК за різними ознаками: середовище впливу, структура, способи впливу, які мають суттєве значення для ефективного функціонування транспортного комплексу прикордонних територій.

  8. Сформульовано основні принципи окремих стадій існування ТПК, таких як: становлення, функціонування, розвиток у їх нерозривному зв’язку з підприємницьким середовищем, що визначаються ланцюгом “транспортна послуга – якість – ціна”, і використовуються для досягнення довгострокового сталого функціонування транспорту на прикордонній території.

  9. Визначено сутність і структуру економічного механізму розвитку ТПК, який складається із взаємодіючих елементів, що забезпечують цілеспрямований тривалий вплив на якість та ефективність перевізного процесу і включає як зовнішні, так і внутрішні форми, методи та інструменти.

  10. Систематизовано критерії і показники результативності функціонування суб’єктів ТПК прикордонної території; запропоновано методику оцінки ефективності підприємницької діяльності в галузі транспорту, яка базується на параметрі інтенсифікації підприємницької діяльності.

  11. Обґрунтовано головні напрямки стратегії розвитку сучасних транспортно-підприємницьких структур в регіоні: взаємодія суб’єктів різних організаційно-правових форм, підтримка малого та середнього підприємництва, бізнес-контракти та ін.

Таким чином, отримані результати та рекомендації є науково-методичною і практичною базою вдосконалення організаційно-економічних відносин, що виникають в процесі розвитку транспортного підприємництва в рамках нового утворення – ТПК.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Гавриленко Н.І., Дерій Ж.В. Малий бізнес в умовах приватизації підприємств регіону // Сіверянський літопис. – 1999. – №6. – С. 221–227. (Особистий внесок автора: аналіз стану малих транспортних підприємств регіону створених в процесі приватизації;0,11 друк. арк.).

  2. Гавриленко Н.І., Дерій Ж.В. Тенденції розвитку малого бізнесу в регіоні // Вісник Чернігівського державного технологічного університету. Збірник. – Чернігів: ЧДТУ, 2000. – №11. С. 158–162. (Особистий внесок автора: розроблено заходи щодо стимулювання розвитку малого підприємництва в регіоні; 0,05 друк. арк.).

  3. Дерій Ж.В. Управління витратами як фактор ефективності діяльності транспортного підприємства // Вісник Чернігівського державного технологічного університету. Збірник. – Чернігів: ЧДТУ, 2002. – №16. – С. 131–134. (0,14 друк. арк.).

  4. Дерій Ж.В. Структурно-просторові фактори взаємодії в підприємницькому секторі транспортного комплексу регіону // Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Збірник. – Чернігів: ЧДТУ, 2003. – №19. – С. 113–121. (0,4 друк. арк.).

  5. Дерій Ж. Ефективність підприємницької діяльності на автотранспорті регіону // Зб. наук. пр. КУЕТТ, серія “Економіка і управління”, – К.: КУЕТТ, 2004. – Випуск 5. – С. 155–161. (0,4 друк. арк.).

  6. Дерій Ж.В. Еволюція підприємництва на транспорті // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. пр. – Випуск 23. – Одеса: ОНМУ, 2005. – С. 159–175. (0,76 друк. арк.).

  7. Дерій Ж.В. Малий бізнес як визначальна складова ефективного розвитку транспортно-підприємницького комплексу регіону // Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Збірник – Чернігів: ЧДТУ, 2005. – №24. – С. 75–83. (0,44 друк. арк.).

  8. Дерій Ж.В. Методи оцінки бізнесу в транспортно-підприємницькому комплексі регіону // Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем. Зб. наук. пр. Випуск 10. – К.: Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем НАН і МОН України, 2005. – С. 94–100. (0,26 друк. арк.).

  9. Дерій Ж.В. Передумови становлення та розвитку регіонального транспортно-підприємницького комплексу // Вісник Львівської державної фінансової академії: Зб. наук. пр. Економічні науки. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – №8. – С. 316–322. (0,37 друк. арк.).

  10. Дерій Ж.В. Принципи становлення транспортно–підприємницького комплексу регіону // Зб. наук. пр. КУЕТТ, серія “Економіка і управління”, – К.: КУЕТТ, 2005. – Випуск 7. – С. 65–71. (0,5 друк. арк.).

  11. Дерій Ж.В., Мініна О.В., Бобор Л.М. Підприємництво як пріоритетний напрямок регіонального розвитку в умовах інтеграції // Вісник Львівської державної фінансової академії: Зб. наук. пр. Економічні науки. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – № 7. – С. 146–152. (Особистий внесок автора: визначено особливості підприємництва в транспортній галузі регіону; 0,2 друк. арк.).

  12. Дерій Ж.В., Шадура-Никипорець Н.Т., Мініна О.В. Система оцінки економічної ефективності транспортного підприємництва // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – Львів: Видавництво Львівської комерційної академії, 2005. – Випуск 18, частина 2. – С. 308–313. (Особистий внесок автора: запропоновано систему показників оцінки транспортного підприємництва; 0,08 друк. арк.).

  13. Дерій Ж.В., Шаповал П.Д. Механізм розвитку транспортно-підприємницького комплексу регіону // Зб. наук. пр. КУЕТТ, серія “Економіка і управління”, – К.: КУЕТТ, 2004. – Випуск 5. – С. 50–58. (Особистий внесок автора: розробка механізму розвитку транспортно-підприємницького комплексу, запропоновано схему взаємодії його окремих складових елементів; 0,23 друк. арк.).

  14. Дерій Ж.В., Шаповал П.Д. Держава як головний партнер розвитку транспортно-підприємницького комплексу // Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Збірник. – Чернігів: ЧДТУ, 2005. – №23. – С. 28–34. (Особистий внесок автора: розробка моделі державного регулювання транспортно-підприємницького комплексу; 0,25 друк. арк.).

  15. Дерій Ж.В., Шаповал П.Д., Кріщенко С.М. Пріоритетні напрямки розвитку транспортно-підприємницького комплексу регіону // Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Збірник. – Чернігів: ЧДТУ, 2005. – №24. – С. 153–158. (Особистий внесок автора: розробка концепції розвитку ТПК регіону; 0,14 друк. арк.).

  16. Мініна О.В., Дерій Ж.В., Бобор Л.М. Методичні підходи до визначення типу побудови ринку послуг виробничої інфраструктури регіону // Зб. наук. пр. ВІЕМ. – Луцьк: “Надстир’я”, 2004. – С. 257–266. (Особистий внесок автора: проаналізовано діяльність транспортних підприємств регіону та виявлено тенденції їх розвитку; 0,05 друк. арк.).

  1. Сич Є.М., Дерій Ж.В. Підприємництво у сфері розвитку транспортного комплексу регіону // Вісник Чернігівського державного технологічного університету: Збірник. – Чернігів: ЧДТУ, 2002. – №17. – С. 46–51. (Особистий внесок автора: визначено сутність, види, форми та чинники підприємництва в транспортному комплексі регіону; 0,08 друк. арк.).

  2. Сич Є.М., Дерій Ж.В. Транспортно-підприємницький комплекс в ринковій економіці // Зб. наук. пр. КУЕТТ, серія “Економіка і управління.” – К.: КУЕТТ, 2003. – Випуск 4. – С. 130–135. (Особистий внесок автора: введення та розкриття терміну “транспортно-підприємницький комплекс”, вияв його характерних ознак; 0,2 друк. арк.).

  3. Сич Є.М., Дерій Ж.В. Формування стратегії розвитку бізнесу транспортного підприємства // Зб. наук. пр. КУЕТТ, серія “Економіка і управління”. – К.: КУЕТТ, 2004. – Випуск 6. – С. 55–61. (Особистий внесок автора: класифікація показників кон’юнктури ринку транспортних послуг; 0,09 друк. арк.).

  4. Шишкіна О.В., Дерій Ж.В. Регіональні аспекти зайнятості населення в умовах розвитку підприємництва // Вісник Чернігівського технологічного інституту. Збірник – Чернігів: ЧТУ, 1999. – №8. – С. 65–76. (Особистий внесок автора: класифікація підприємницьких структур та вияв тенденцій їх розвитку; 0,12 друк. арк.).

Матеріли конференцій і тези доповідей

  1. Дерій Ж.В., Шадура Н.Т. Залучення інвестицій до малого бізнесу регіону // Матеріали наук.-практ. конф. “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах“. – Дніпропетровськ, 2000. – Т. 2. Економічні науки. С. 310–311.

  2. Мініна О.В., Дерій Ж.В. Регіональні аспекти інвестиційної діяльності // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону” – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 142.

  3. Дерій Ж.В., Мініна О.В. Оцінка ефективності діяльності транспортного підприємства // Матеріали 5 Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – Т. 9. Економіка. – С.38.

  4. Дерій Ж.В. Амортизаційна політика держави в галузі транспорту // Тези доп. 2-ї Всеукр. конф. “Крок у майбутнє”. – Київ, 2002. – С. 230.

  5. Дерій Ж.В. Розвиток підприємництва в окремих галузях народногосподарського комплексу // Тези доп. Міжн. наук.-теоретич. конф. “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”. – Тернопіль, 2003. – С. 246.

  6. Дерій Ж.В., Самко О.О. Сучасні особливості ціноутворення на транспортних підприємствах // Матеріали Міжн. наук.-практ. конф. “Україна наукова 2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Т. 16 Економіка підприємства. – С. 22–23.

  7. Дерій Ж.В. Доцільність взаємодії малого підприємства з великою господарською структурою // Матеріали наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень, 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 46. Економіка підприємства. – С. 42–43.