Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Яровенко Тетяна Сергіївна. Економічний механізм забезпечення надійності інвестиційних проектів на промисловому підприємстві : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Яровенко Т.С. Економічний механізм забезпечення надійності інвестиційних проектів на промисловому підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. - Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертація присвячена розробці методичних підходів до забезпечення надійності інвестиційних проектів на промисловому підприємстві. Науково обґрунтовано методичну базу та удосконалено понятійний апарат інвестиційного менеджменту щодо трактування ризику та надійності інвестиційних проектів. Надійність проекту не ототожнюється з безризиковістю, крім того “ризик” не трактується як антитеза “надійності”, а є лише однією з її складових частин поряд з доходністю та ліквідністю. Розгляд категорій доходності, ризику і ліквідності у взаємозв’язку та взаємообумовленості дозволив розглянути категорію “надійності” з позицій “забезпечення” за рахунок впровадження заходів “ризик-менеджменту” в єдиній системі інвестування. Розроблено методичні підходи до визначення параметрів інвестиційного менеджменту (характеристик проекту – доходності, ризику і ліквідності) та процесу управління проектними ризиками з урахуванням відхилень показників проекту в умовах вірогідного характеру сценаріїв його розвитку. Науково обґрунтовано економічний зміст оптимізаційної моделі економічного механізму забезпечення надійності інвестиційних проектів на промисловому підприємстві на основі системи управління інвестиційними характеристиками та урахування їх зміни під впливом заходів “ризик-менеджменту”.

З метою реалізації наукових положень, висновків і рекомендацій у реальних умовах промислових підприємств запропоновано економічний механізм забезпечення надійності інвестиційних проектів, що вони втілюють. Результати дисертації впроваджено на ТОВ “Демурінський ГЗК”, ТОВ “Екосістемс”, ЗАТ “Запорізький залізорудний комбінат”.

У дисертації на базі проведених досліджень вирішено актуальну наукову задачу, що полягає у забезпеченні надійності інвестиційних проектів на промисловому підприємстві та визначенні оптимальних для інвестора заходів “ризик-менеджменту” на основі встановлення залежності між основними інвестиційними характеристиками проекту (доходністю, ризиком і ліквідністю). Науково обґрунтовано методичні підходи до аналізу і оцінювання інвестиційних характеристик проекту, створення дійової системи управління ризиками проекту, що має суттєве значення для розвитку наукових основ економіки підприємств і практики підвищення ефективності використання фінансових ресурсів проектів на вітчизняних підприємствах.

Основні наукові висновки, що отримані на основі використання наукових методів дослідження, зводяться до такого:

1. Аналіз і теоретичне узагальнення існуючих методичних засад забезпечення надійності інвестиційних проектів на промисловому підприємстві дозволили встановити, що:

економічну категорію “надійності” інвестиційного проекту слід розглядати з позицій взаємозв'язку категорій “доходність – ризик – ліквідність”, які є взаємозалежними, взаємодіють у процесі інвестування в єдиній системі забезпечення надійності і обумовлюють рівень використання фінансових ресурсів проекту на промисловому підприємстві;

з метою всебічного оцінювання та врахування ризику iнвестицiйного проекту задля забезпечення його надійності, на базі узагальнення існуючих теоретичних засад доцільно залучення системно-комплексного підходу, щодо методів оцінки та управління характеристиками проекту на основі поетапного підходу з урахуванням специфіки ризиків певного етапу та взаємозв’язків між ними;

еволюційний розвиток методичних підходів до управління ризиком інвестиційного проекту здійснювався під впливом розвитку ринкової економіки та розширення можливостей використання в аналітичному дослідженні фінансово-господарської діяльності підприємств економіко-математичних оптимізаційних методів і пройшов етапи: виявлення та вибір інвестиційних цілей, їх узгодженість, оцінка ризику, вибір стратегії та застосування методів управління ним, оцінка результатів;

основним напрямом сучасного етапу розвитку теорії забезпечення надійності інвестиційного проекту є поглиблення розуміння сутності його функціонування на базі зміни інвестиційних характеристик (доходності, ризику та ліквідності), встановлення існуючих об’єктивних залежностей між ними і розширення використання оптимізаційних методів з метою створення дієвої системи ефективного використання фінансових ресурсів.

  1. У ході досліджень встановлено, що сучасний стан теорії та практики інвестиційного менеджменту потребує подальшого наукового обґрунтування кількісних характеристик таких параметрів як: надійність, ризик, доходність та ліквідність інвестиційного проекту, що знижує ефективність використання фінансових ресурсів на промисловому підприємстві. Встановлено, що надійність проекту необхідно забезпечувати впровадженням заходів “ризик-менеджменту” на основі встановлених залежностей між його характеристиками - доходністю, ризиком та ліквідністю.

  2. Ефективність управління ризиками проекту, як показали дослідження, необхідно визначати з урахуванням відхилень показників доходності, ризику та ліквідності проекту і на цій основі планувати заходи “ризик-менеджменту” у заданих інвестором обмеженнях вхідних показників.

  3. Інтегральні показники інвестиційних характеристик (доходності, ризику та ліквідності) проекту необхідно визначати з урахуванням вірогідного характеру сценаріїв його розвитку та відхилень між абсолютними значеннями їх одиничних показників. Це дає змогу ураховувати реальні умови інвестування на промислових підприємствах і підвищити наукову обґрунтованість нормативів обсягу коштів, що спрямовуються на заходи з управління ризиком проекту.

  4. У роботі доведено, що при різноманітті видів ризиків, методів оцінювання інвестиційних характеристик проектів і методів управління ними надійність проекту слід визначати за допомогою розробленої у ході досліджень економіко-математичної моделі, що на відміну від існуючих, ураховує можливість зіставлення та порівняння інвестиційних характеристик різних за ознаками та одиницями виміру, а також вплив на їх рівень заходів “ризик-менеджменту”.

  5. Забезпечення надійності інвестиційних проектів повинно спиратися на розроблену у ході досліджень систему управління інвестиційними характеристиками проектів, яка передбачає формування та реалізацію оптимізаційних моделей з використанням запропонованого організаційно-економічного механізму.

  6. Реалізація розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій у процесі їх впровадження на промислових підприємствах Придніпровського регіону підтвердила їх достовірність та доцільність використання.

  7. Наукові положення, висновки, рекомендації та розроблена на їх основі методика забезпечення надійності інвестиційних проектів на промисловому підприємстві рекомендуються для використання фінансово-економічними службами промислових підприємств, науково-дослідними організаціями, проектними інститутами, аудиторськими та консалтинговими компаніями.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Багрова І.В., Яровенко Т.С. Оцінка ризиків та ефективності інвестицій промислового підприємства у сучасних умовах // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип.186, т.1. – С.99 – 104. (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано методичний системний підхід щодо застосування методів оцінювання ризику інвестиційного проекту та методів управління ним).

  2. Багрова І.В., Яровенко Т.С. Шляхи удосконалення та перспективи розвитку методики оцінки інвестиційних проектів // Вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту. – 2003. – №2 (10). – С. 96 – 101. (Особистий внесок здобувача – розроблено комплексний розподіл ризиків за фазами (стадіями) проекту).

  3. Яровенко Т.С. Оцінка інвестиційних рішень // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 187, т.2. – С. 295 – 299.

  4. Яровенко Т.С. Шляхи удосконалення та перспективи розвитку методики оцінки інноваційно-інвестиційних проектів // Науковий вісник Чернівецького торгівельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. пр. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – Вип.3. – С. 247 – 254.

  5. Яровенко Т.С. Інвестиційні проекти та їх роль у механізмі управління ЗЕД // Культура народів Причорномор’я. – 2005. – №59. – С. 69 – 71.

  6. Яровенко Т.С. Підвищення ефективності роботи підприємства при поглибленні врахування ризиків інвестиційної діяльності // Культура народів Причорномор’я. – 2005. – №62. – С. 53 – 55.

  7. Багрова І.В., Яровенко Т.С. Інвестиційні проекти у становленні ринку освітянських послуг // Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2006. – №4. – С.20 – 26. (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано визначення надійності інвестиційних проектів у галузі освіти).

  8. Яровенко Т.С. Забезпечення надійності інвестиційних проектів при поглибленні врахування ризиків // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип.214, т.1. – С.283 – 288.

  9. Яровенко Т.С. Проблеми та перспективи інвестиційної діяльності підприємств гірничо-металургійного комплексу// Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип.218,т.1. – С.45 – 50.

В інших наукових виданнях 15 робіт:

  1. Яровенко Т.С. Оцінка ефективності інвестиційних рішень // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – т.ІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С.155 – 156.

  2. Яровенко Т.С. Врахування ліквідності інвестиційного проекту в процесі його оцінки // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2004”: Інвестиційна діяльність. – т.12. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С.71 – 72.

  3. Яровенко Т.С. Сучасні проблеми управління інвестиційними проектом // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С.183 – 184.

  4. Яровенко Т.С. Сучасні аспекти та проблеми обґрунтування інвестиційних рішень // Тези доп. Всеукр. наук.-конф. аспірантів і молодих учених “Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу”. – Донецьк: Юго-Восток Лтд. – 2004. – С.43 – 45.

  5. Яровенко Т.С. Сучасні проблеми оцінки ефективності інвестиційних проектів // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – т.1. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С.152 – 153.

  6. Яровенко Т.С. Ризики капітальних вкладень, як один з аспектів інноваційного розвитку регіонів // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – т.2. –Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С.217 – 218.

  7. Яровенко Т.С. Інвестиції як фактор інтеграції України в систему міжнародних економічних відносин // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. аспірантів і молодих науковців “Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право”. – Луцьк: Вежа. – 2005. – С.227 – 230.

  8. Яровенко Т.С. Вплив НТП на управління ризиком інвестування // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2005”: інвестиційна діяльність і фондові ринки. – т.76. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – С.59-60.

  9. Яровенко Т.С. Роль ризик – менеджменту в механізмі управління інвестиційними проектами // Тези доп. Міжвуз. наук.-практ. конф. “Проблеми побудови та функціонування операційних систем в умовах невизначеності та динамічності зовнішнього середовища”. – Дніпропетровськ: Офис-Люкс. – 2005. – С.44 – 45.

  10. Яровенко Т.С. Підвищення ефективності роботи підприємства при поглибленні врахування ризиків інвестиційної діяльності // Тези доп. Всеукр. наук. – практ. конф. “Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів”. – Сімферополь: КДІПУ. – 2005. – С.71 – 74.

  11. Яровенко Т.С. Підвищення надійності прийняття інвестиційних рішень методом впливу на ризики проекту // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. присвячена 70 річчю факультету економіки та менеджменту НМАУ. – Дніпропетровськ: НМАУ. – 2005. – С.84 – 86.

  12. Яровенко Т.С. Практичні аспекти реалізації інвестиційних проектів на підприємствах // Тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. “Актуальні проблеми соціально-економічного розвитку регіонів”. – Сімферополь: КІПУ. – 2006. – С.188-189.

  13. Багрова І.В., Яровенко Т.С. Роль інвестиційних проектів в умовах глобалізації // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. “Дні науки”: особливості соціально-економічного розвитку України і регіонів. – т.2. – Запоріжжя: ЗІДМУ. – 2006. – С.18 – 19. (Особистий внесок здобувача – обґрунтована необхідність розгляду надійності інвестування з метою стабілізації національної економіки).

  14. Багрова І.В., Яровенко Т.С. Аудиторська експертиза інвестиційних проектів в сучасних умовах // Тези доп. Міжвуз. наук.-практ. конф. “Майбутнє – аудит”. – Кривий Ріг: Видавничий дім. – 2006. – С.23. (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано необхідність удосконалення експертизи інвестиційних проектів).

  15. Багрова І.В., Яровенко Т.С. Проблеми оцінювання інвестиційних проектів у сучасних умовах // Тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. “Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”. - Донецьк: Друк-Інфо. - 2007.- С.243. (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано необхідність удосконалення механізму оцінювання проектів).