Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Мартякова Олена Володимирівна. Економічний механізм регулювання соціальних процесів : Дис... д-ра наук: 08.02.03 - 2005.



Анотація до роботи:

Мартякова О.В. Економічний механізм регулювання соціальних процесів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.

У дисертації досліджується економічний механізм державного регулювання соціальних процесів. Розглянуто теоретико-методологічні та методичні основи державного регулювання соціальних процесів, еволюцію економічних форм регулювання соціальних процесів у різноманітних економічних системах. Запропоновано напрями подальшого методологічного дослідження щодо узгодження соціальної та економічної політики держави на підставі соціальних ризик-менеджменту та маркетингу з метою мінімізації ризиків та оптимізації соціальних витрат суспільства.

Введено у науковий обіг поняття соціального ризик-менеджменту та удосконалено поняття соціального ризику, економічного механізму регулювання соціальних процесів, соціального маркетингу. Розроблено методологію формування економічного механізму соціального захисту працюючих на виробництві на основі концепції соціального ризик-менеджменту та маркетингу.

Розроблено модель запобігання ризику втрати працездатності на виробництві на базі корпоративного фонду соціального страхування як найбільш адекватного умовам України, обґрунтовано його економічну модель та теоретично визначено напрямки оптимізації соціальних витрат суспільства в системі страхування від нещасних випадків з метою підвищення ефективності використання фінансових ресурсів на підставі економічного механізму регулювання соціальних процесів. Визначено параметри економічного механізму реформи в галузі запобігання ризику втрати працездатності на виробництві та напрямки підвищення ефективності його діяльності.

У дисертації розв'язано важливу наукову проблему вдосконалення економічного механізму державного регулювання в соціальному секторі економіки на основі розробки і реалізації наукової концепції узгодження соціальної і економічної політики. Вона заснована на узагальненні форм і методів управління соціальними ризиками, використанні соціального маркетингу і врахуванні особливостей та змін економіки України. Розроблена концепція дозволила обґрунтувати напрями вдосконалення економічного механізму управління ризиком втрати працездатності на виробництві і оптимізації витрат в умовах розвитку ринкових відносин. За результатами дослідження сформульовано висновки концептуального, теоретичного і науково-практичного спрямування.

1. Виконане в дисертаційній роботі дослідження суперечності між внутрішніми законами ринку, економічною свободою і умовами життєдіяльності людини в різних економічних системах та етапах розвитку свідчить про необхідність регулювання ринкових відносин у соціальних цілях. Його мета полягає в забезпеченні ефективності функціонування ринку і досягнення соціальних цілей. Визначено, що в ході розвитку під впливом соціальних чинників виникає необхідність трансформації ринкових відносин, що приводить до їх "соціалізації" та утворення найрозвиненішої їх форми – соціальної ринкової економіки. Загальна логіка трансформації в процесі еволюції державного регулювання соціальних процесів полягала у знаходженні форм і методів економічного механізму регулювання соціальних процесів для досягнення консенсусу між соціальною справедливістю і економічною ефективністю. Було виявлено закономірності макроекономічного регулювання соціальних процесів, які полягають у розвитку системної якості регулювання соціальної сфери.

2. Досліджено еволюцію економічних теорій з точки зору визначення ролі та міри регулювання соціальних процесів і зроблено її класифікацію. Дістала подальшого розвитку теорія державного економічного регулювання соціальних процесів на підставі класифікації різних економічних теорій і концепцій суспільного розвитку з метою встановлення ролі і рівня державного регулювання соціальних процесів, що сприяє встановленню необхідних траєкторій соціально-економічного розвитку в соціальній і економічній політиці.

3. Доповнено систему дефініцій по економіці соціальних процесів – економічний механізм регулювання соціальних процесів, соціального ризику, соціального маркетингу, соціалізації економіки; введено до наукового обігу поняття соціального (працеохоронного) ризик-менеджменту, соціалізації економіки.

4. Обґрунтовано методологічні основи регулювання соціальних процесів заходами економічної політики в сучасних трансформаційних умовах. Розроблено економічний механізм регулювання соціальних процесів, заснований на ідеї управління соціальними ризиками (шансами) і використанні соціального маркетингу, що дозволяє мінімізувати соціальні ризики і оптимізувати соціальні витрати суспільства.

Розроблено концепцію узгодження соціальної та економічної політики на підставі соціальних ризик-менеджменту і маркетингу. Як показало виконане дослідження, узгодження економічної і соціальної політики необхідно здійснювати з урахуванням науково визначеного поняття економічного механізму регулювання соціальних процесів. Обґрунтовано, що економічним механізмом регулювання соціальних процесів є система форм і методів регулювання соціальних процесів (соціальних ризиків, соціальних проблем і соціального розвитку) на різних рівнях управління. Така система забезпечить гармонізацію інтересів робітника, роботодавця і держави по досягненню соціальних цілей відповідно з прийнятими концепціями розвитку та оптимізації соціальних витрат суспільства. Запропоновані підходи дозволили розробити методологію процесу узгодження економічної і соціальної політики країни.

Економічний механізм регулювання соціальних ризиків концептуально визначено як систему дослідження ризиків, яким піддається соціум, і систему заходів для їх зменшення на підставі заходів протидії ризику, що дозволяє узгоджувати цілі людського розвитку (сталого розвитку) і соціальні витрати суспільства.

5. З позицій людського розвитку розкрито, що реалізація інтересів держави в збереженні здоров’я нації у процесі праці може бути представлена як замкнене коло профілактики травматизму і захворюваності на виробництві, лікування і медико-соціальної реабілітації постраждалих, підтримки непрацездатних унаслідок виробничих травм і профзахворювань, а також членів їх родини. Таким чином, протидія ризику втрати працездатності на виробництві – охорона праці – це цілеспрямована діяльність щодо підтримки повного фізичного, психічного і соціального добробуту людини у праці. Об'єднання в економічному механізмі соціального страхового фонду всіх видів діяльності з охорони праці та відносин, що виникають у процесі цього управління, дає змогу проводити працеохоронний ризик-менеджмент. Розроблено комплекс напрямів удосконалення економічного механізму реформи в галузі запобігання ризику втрати працездатності на виробництві, зокрема розробці економічної моделі управління ризиком втрати працездатності на виробництві.

6. Адаптовано компаративістську методологію до завдань дослідження еволюції державного регулювання соціальних процесів та економічного механізму його реалізації, що включає: 1) систематизацію економічних систем і країн за моделями соціально-економічного розвитку; 2) відокремлення основних етапів соціалізації макросистем у контексті соціальних реформ і економічного механізму їх реалізації; 3) встановлення загальної характерної риси соціальних реформ – надання грошової допомоги непрацездатним, а також соціальних послуг працюючим; 4) розробку парадигми аналізу соціалізації економіки; 5) обґрунтування системи показників для оцінки соціальних реформ і механізмів їх реалізації. Як методологічний апарат узгодження соціальних і економічних цілей розвитку в дисертації обґрунтовано технологію соціального ризик-менеджменту.

7. Виконано аналіз соціальних реформ та економічного механізму їх реалізації в конкретних національних економіках за єдиною сукупністю параметрів, які визначають ситуацію соціального ризику, що дозволило виявити прогресивні та негативні тенденції в розвитку соціальних процесів у різних країнах.

8. Проведено аналіз впливу реформи в галузі охорони праці та страхових платежів у Фонд страхування від нещасних випадків на фінансовий стан підприємств і сектори економіки, який свідчить, що за умов наукового обґрунтування тарифів внесків на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та реструктуризації боргу Фонд має бути ліквідним.

9. Ефективне проведення заходів з охорони праці вимагає суттєвого вдосконалення економічного механізму регулювання соціальних процесів. Для цього запропоновано:

методичні підходи до системно-структурного аналізу соціальних реформ і економічних механізмів їх реалізації. Розроблено методичний підхід до дослідження еволюції економічних механізмів регулювання соціальних процесів на основі компаративістської методології. Такий підхід дозволяє виділити закономірності розвитку і якісної трансформації ринкової економіки та її соціалізації;

методику розрахунку витратної частини бюджету Фонду загальнообов‘язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, а саме – методику визначення розміру матеріальної шкоди потерпілим на виробництві; методику економічної оцінки вартості послуг з медичної, професійної і соціальної реабілітації; методику економічної оцінки моральної шкоди внаслідок шкідливих і небезпечних умов праці; методичні підходи до визначення економічної оцінки вартості профілактичних заходів на макроекономічному рівні;

методику розрахунку доходної частини бюджету Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань України, а саме – методику визначення групових й індивідуальних класів небезпеки по галузях економіки; методику розрахунку надбавок і знижок до тарифів класів небезпеки та механізм балансування доходної і видаткової частин бюджету Фонду.

10. Здійснено експериментальну перевірку методичних підходів щодо диференціації тарифів при страхуванні від нещасних випадків і профзахворювань на виробництві; запропоновано економічний механізм запобігання та зниження ризику втрати працездатності на виробництві на мікрорівні. Проведений експеримент перевірки методики дозволив виявити: реальність методичних положень, а також прийнятність і економічну обґрунтованість запропонованих надбавок і знижок до тарифів. Запропонований економічний механізм і алгоритм диференціації тарифів дозволяє забезпечити баланс доходної і витратної частини та ліквідність бюджету страхового фонду і економічно стимулювати роботодавця до профілактичних дій, що сприяє зменшенню розміру страхового тарифу та оптимізації витрат суспільства.

Публікації автора:

Монографія

  1. Мартякова Е.В. Экономический механизм реформирования социальных процессов: страхование, маркетинг, риск-менеджмент / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2003. – 589 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Мартякова Е.В. Охрана труда и экономика // Современные проблемы управления экономикой. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1994. – С.149-154.

  2. Мартякова Е.В. Становление и развитие экономического механизма управления охраной труда // Социально-трудовые отношения: оценка и направления совершенствования. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1996. – С.58-64.

  3. Мартякова Е.В. Экономические проблемы охраны труда в угольной промышленности // Економіка промисловості. – 1997. – №1. – С. 77-85.

  4. Мартякова Е.В. Затраты на охрану труда и макроэкономика // Проблемы развития промышленного региона. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1998. – С. 70-94.

  5. Мартякова Е.В. Экономический механизм управления профессиональным риском в Украине // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1998. – С.155-170.

  6. Мартякова Е.В. Раннее социальное законодательство и экономические функции государства // Экономика промышленности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1999. – С. 77-90.

  7. Мартякова Е.В. Социальное страхование от несчастных случаев на производстве и профзаболеваний в системе социального и экономического управления // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1999. – Т.1. – С.42-50.

  8. Мартякова Е.В. Социальные программы и стабилизация экономики // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 1999. – С. 431-445.

  9. Мартякова Е.В. Несовершенства рыночной системы хозяйствования и социально-экономическая политика // Економіка промисловості. – 1999. –№2 (4). – С.134-139.

  10. Мартякова Е.В. Угольная промышленность и экономические проблемы реформирования охраны труда // Менеджер. – 1999. – №3. – С. 25-30.

  11. Мартякова Е.В. Экономика охраны труда: от прошлого в настоящее и будущее // Економіка промисловості. – 2000. – №1 (7). – С.74-77.

  12. Мартякова Е.В. Экономические условия и социальное законодательство конца XVIII века и до 70-х гг. ХІХ в. // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – C. 286-310.

  13. Мартякова О.В. Сучасні соціальні проблеми та протиріччя суспільного розвитку // Экономика промышленности (Организационные аспекты управления). – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2000. – С. 134-141.

  14. Мартякова Е.В. Социальное законодательство и экономическое развитие некоторых стран мира с 70-х гг. XIX в. и до первой мировой войны // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины.– 2001. – С. 122-144.

  15. Мартякова Е.В. Экономика и социальная политика: проблемы согласования // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Проблемы и решения трансформационного периода. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – С. 168-175.

  16. Мартякова Е.В. Экономическая модель риска потери трудоспособности на производстве в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечение иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – С. 445-447.

  17. Мартякова Е.В., Лепа В.В. Сущность социального риска в современном обществе // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 143. – С. 252-257.

Особистий внесок: проаналізовано особливості сучасних підходів до визначення соціального ризику та його сутності.

  1. Мартякова Е.В. Социальный маркетинг как метод согласования социальной и экономической политики // Вісник Донецького університету. Сер. В.: Економіка і право. – 2002. – № 2/2. – С. 286-290.

  2. Мартякова О.В., Лепа В.В. Підвищення конкурентоспроможності регіонів і соціальний ризик-менеджмент // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечение иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Ч. 1. – С. 297-299.

Особистий внесок: обґрунтовано методологію визначення сутності соціального ризик-менеджменту.

  1. Мартякова О.В. Проблеми взаємозв’язку соціальних ризиків і мотивації // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – 2003. – № 4. – Ч. 1, т.1. – С. 139-143.

  2. Мартякова Е.В. Социальный риск-менеджмент как инструмент государственного регулирования: согласование экономической и социальной политики // Научные труды. Рижский институт мировой экономики. – Рига: РИМЭ. – 2003. – Вып. №7. – С. 42-49.

  3. Мартякова Е.В. Институционализм и социальное реформирование // На-
    укові праці Донецького державного технічного університету. Сер.: Економічна. – Донецьк: ДонДТУ. – 2003. – Вип. 56. – С. 99-102.

  4. Мартякова Е.В. Подходы к согласованию экономической и социальной политики в свете общетеоретических вопросов системных трансформаций // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2003. – Вип. 172. – С.502-505.

  5. Мартякова Е. Макроэкономические проблемы экономики социальных процессов // ZINATNISKIE RAKSTI: Ekonomika un vad`iba Inform`acijas tehnolo`gijas Ties`idu zin`atnes Kult`uras probl`emas. – Rїga: HIGHER SCHOOL OF ECONOMICS AND CULTURE. – 2003. – C.127-131.

  6. Мартякова Е.В. Повышение эффективности реформы социального страхования от несчастных случаев // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. – Т.1. – С.260-269.

Матеріали наукових конференцій

  1. Мартякова О. Економічні пропорції національної моделі управління професійним ризиком в Україні: За матеріалами Третьої міжнар. наук. конф. “Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: регіональні і соціально-економічні аспекти” (Ялта-Форос, 14-16 вер. 1998 р.) // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 1998. – Спец. вип. – № 6. – С. 139-142.

  2. Мартякова Е.В. Экономика социальных процессов // Материалы Междунар. науч.-практ. конф. «Трудовата заетост и социалната политика в условията на евроинтеграцията». – Свищов: «Ценов». – 2000. – С.21-24.

  3. Мартякова О.В. До методології соціально-економічного ризик-менеджменту // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Ризикологія в економіці та підприємництві” (Київ, 27-28 бер. 2001 р.). – К.: КНЕУ, Академія ДПС України. – 2001. – С.249 - 250.

  4. Мартякова Е.В. Научно-методическое обеспечение социального реформирования на основе социального риск-менеджмента // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. «Прикладна соціальна політика: проблеми використання та розповсюдження» (Донецьк, 29-30 жовт. 2002 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2002. – Т.1. – С. 49-53.

  5. Мартякова Е.В. Использование методологии риск-менеджмента для согласования экономического роста и социального развития // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала: [По материалам II Междунар. науч.-практ. конф. (Донецк-Славянск, 15-18 апр. 2003 г.)]. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2003. – Т.4, ч.2. – С. 259-267.

Публікації в інших виданнях

  1. Мартякова Е.В. Экономический механизм управления условиями труда // Охрана труда. – 1994. – №4. – С. 2-3.

  2. Науково-практичний коментар до Закону України «Про охорону праці»/ С.П. Ткачук, В.В. Андрійчук, З.М. Васильова, В.П. Вишіпан, О.В. Гашицький, М.К. Голота, В.І. Горецький, В.Г. Єнін, І.В. Зуб, Ю.С. Зубенко, І.В. Казакевич, М.Г. Карнаух, В.М. Кириленко, Л.М. Коваль, Л.О. Кузнєцова, В.Ф. Кузьменко, Г.Г. Лесенко, М.О. Лисюк, О.В. Мартякова, М.А. Миленький, В.М. Мостовий, О.Ф. Новікова, В.М. Петров, В.А. Позинич, З.К. Симорот, О.А. Синицин, Б.С. Стичинський, В.Ф. Стрєлов, Д.П. Тимошина, К.Н. Ткачук, Ю.А. Шкіль. – К.: Основа, 1996. – 528 с.

Особистий внесок: розроблено механізм здійснення виплат із соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань.

  1. Посібник з оцінки економічної ефективності заходів щодо поліпшення умов і охорони праці / А. Водяник, О. Амоша, О. Мартякова, Д. Томанек, Н. Данько, М. Калініченко, К. Штегеман, В. Крюгер, Р. Тігофф. – К.: Тасіс, 2000. – 57 с.

  2. Мартякова Е.В. Продолжить начатое // Охрана труда. – 1998. – №6. –
    С. 9-12.

  3. Мартякова Е.В. Социально-экономическое развитие и здоровье человека в труде//Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – Донецьк: СП ТОВ «ДЕГІ», ІЕПІ НАН України. – 2001. – Вип.5. – С. 157-166.

  4. Мартякова Е.В. Эволюция экономических доктрин и их значение в государственном регулировании человеческого развития // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – Донецьк: СП ТОВ «ДЕГІ», ІЕПІ НАН України. – 2002. – Вип.7. – С. 265-277.