Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Плакіда Віктор Тарасович. Економічний механізм підвищення ефективності діяльності енергопостачальних підприємств: дисертація канд. екон. наук: 08.07.01 / Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін-т". - Х., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Плакіда В.Т. Економічний механізм підвищення ефективності діяльності енергопостачальних підприємств. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 - економіка промисловості - Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2003.

У дисертації розв’язано задачу створення економічного механізму підвищення ефективності діяльності енергопостачальних підприємств в умовах трансформаційної економіки, досліджено суть цього поняття та визначено групи факторів, що впливають на їх діяльність. Для оцінки їх впливу створено факторну модель, яка враховує особливості роботи обленерго і показує необхідність зниження наднормативних втрат енергії, дебіторської і кредиторської заборгованостей, а також покупного тарифу на електроенергію. Обґрунтовано вибір лічильника енергії на основі методів регресивного аналізу, ієрархій і порівняння з приладом-“ідеалом”. Запропоновано теоретичні засади щодо використання системи комерційного ціноутворення шляхом застосування націнок, кумулятивних знижок та подвійних ступінчатих знижок для зменшення існуючої дебіторської і кредиторської заборгованості обленерго. Оцінка дії економічного механізму складається з розрахунку сукупного економічного ефекту від впровадження автоматизованої системи обліку енергії, ліквідації дебіторської та кредиторської заборгованостей і показників руху грошових коштів. Вона підтвердила економічну доцільність впровадження даних наукових розробок.

Результати дисертаційного дослідження в сукупності вирішують наукову задачу удосконалення теоретико-методичного забезпечення підвищення ефективності діяльності енергопостачальних підприємств на базі побудови удосконаленого економічного механізму. Основні висновки по результатах даної роботи полягають у такому.

1. Аналіз інституціональних особливостей та стану енергопостачальних підприємств України підтвердив, що для забезпечення економічного зростання держави необхідно налагодити ефективну роботу галузі. Обґрунтовано, що одним з найбільш перспективних напрямків фінансової стабілізації обленерго є побудова економічного механізму, що дозволить покращити систему управління діяльністю цих підприємств та енергетики у цілому.

2. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і удосконалено сутність поняття “економічний механізм”, що включає засади ефективного управління енергетичними та грошовими потоками в умовах формування ринкових відносин в державі. Економічний механізм представлено у широкому розумінні – у рамках галузі, й у вузькому розумінні – у межах виробничої та фінансової діяльності підприємства.

3. Дослідження теоретичних засад стосовно факторів, що впливають на ефективність діяльності промислових підприємств, дозволило обґрунтувати доцільність використання для енергопостачальних підприємств чотирьох груп чинників - науково-технічних, організаційно-управлінських, факторів, що формують доходи та витрати. Доведено, що у період переходу до ринкових відносин у галузі організаційні та управлінські фактори треба розглядати разом, тому що удосконалення системи управління потребує змін у системі організації виробництва. Для оцінки впливу чинників складено факторну модель, за допомогою якої встановлено, що найбільш важливими з точки зору фінансового результату діяльності енергопостачальних підприємств є дебіторська заборгованість, величина покупного тарифу та технологічні втрати електроенергії.

4. Проведено аналіз існуючих теоретичних підходів щодо класифікації втрат електроенергії, який показав, що в спеціальній літературі немає єдиного підходу до визначення втрат електроенергії і методики їх визначення. Запропоновано розподілити втрати на технологічні, нетехнологічні і комерційні, що дасть можливість скоротити їх наднормативний обсяг та крадіжки електроенергії.

5. На базі економіко-математичних методів: аналізу ієрархій, регресійного аналізу і порівняння з “ідеальним” засобом обліку електроенергії розроблено методичні рекомендації по економічному обґрунтуванню прийняття управлінського рішення вибору найкращого приладу обліку електроенергії. Ці методичні підходи можна застосовувати при оцінюванні інвестиційних проектів технічного переозброєння виробництва. У результаті дослідження виявлено, що лічильник “Енергія-9” має найкращі техніко-економічні показники. Його доцільно використовувати енергопостачальним підприємствам в автоматизованій системі комерційного обліку енергії (АСКОЕ).

6. Запропоновано теоретичні основи комерційного ціноутворення в електроенергетиці на базі методу беззбитковості, коефіцієнту економічної безпеки підприємства, а також кумулятивних, ступінчатих і подвійних ступінчатих знижок для погашення дебіторської і кредиторської заборгованості. У роботі запропоновано подвійну ступінчату знижку та обґрунтовано її максимальну абсолютну величину на підставі прогнозу обсягу реалізації продукції і тарифу на покупну енергію, що розраховані методом найменших квадратів. На базі урахування часу (графіка) погашення дебіторської і кредиторської заборгованостей за електроенергію представлено методичні рекомендації щодо управління рухом коштів енергопостачальних підприємств шляхом розрахунку їх позитивного, негативного та чистого грошових потоків.

7. У роботі запропоновано удосконалену методику розрахунку сукупного економічного ефекту та показників ефективності. Вона відрізняється від існуючих тим, що дозволяє розраховувати ефект від впровадження АСКОЕ та комерційного ціноутворення, та може бути використана широким колом енергопостачальних підприємств для ліквідації дебіторської і кредиторської заборгованостей та покращення свого фінансового стану. На підставі результатів дисертаційного дослідження пропонується Мінпаливенерго розглянути можливість використання розроблених теоретико-методичних основ формування економічного механізму у системі управління енергопостачальними підприємствами, комерційного ціноутворення, а також економіко-математичного обґрунтування управлінських рішень по застосуванню автоматизованої системи комерційного обліку енергії, прогнозуванню основних техніко-економічних показників діяльності обленерго.

Публікації автора:

  1. Плакида В.Т. Анализ коммерческих потерь и пути их снижения на предприятии // Вестник Харьковского государственного политехнического университета Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: ХГПУ. – 2000. – выпуск 122. – С. 34-38.

  2. Плакида В.Т. Анализ дебиторской задолженности и пути ее снижения на предприятии “Феодосийские электрические сети” // Вестник Харьковского государственного политехнического университета Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: ХГПУ. – 2000. – выпуск 128. – С. 27-31.

  3. Плакида В.Т. Современное состояние электроэнергетики Украины // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт” Технический прогресс и эффективность производства. – Харьков: НТУ “ХПИ”. – 2001. – выпуск 24. – С. 53-58.

  4. Плакида В.Т. Некоторые аспекты управления денежными потоками энергоснабжающих предприятий // Матеріали 5 Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2002”. – Дніпропетровськ, Житомир, Донецьк. – 2002. – Т.14. – С. 16-17.

  5. Плакида В.Т. Методологические подходы к построению экономико-математической модели обоснования эффективности современных средств учета электроэнергии // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт” Технический прогресс и эффективность производства.–Харьков: НТУ “ХПИ”. – 2002. – выпуск 11. – С. 110-118.

  6. Архипова Е.С., Плакида В.Т., Черепанова В.А. Коммерческое ценообразование в электроэнергетике – элемент экономического механизма повышения эффективности деятельности облэнерго // Збірник наукових праць ДНУ: “Економіка: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: ДНУ 2002. – випуск 156. – С. 173-176.

  1. Плакида В.Т., Черепанова В.А. Некоторые направления повышения эффективности системы учета электроэнергии в ОАО “Крымэнерго” // Энергетика и электрификация. — Киев. – 2003. – № 2. – С. 23-26.

  2. Груба Г.І., Плакіда В.Т., Черепанова В.О. Державна політика стосовно формування економічного механізму підвищення ефективності діяльності обленерго // Збірник наукових праць ХарРІ НАДУ : “Актуальні проблеми державного управління”. – Харків: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”. – 2003. – випуск 2 (17), частина 2. – С. 65-69.