Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Скляр Євгенія Володимирівна. Економічні засади розвитку харчової промисловості в складі АПК : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Тернопільський держ. економічний ун-т. — Т., 2006. — 227арк. — Бібліогр.: арк. 187-202.



Анотація до роботи:

Скляр Є.В. Економічні засади розвитку харчової промисловості в складі АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2006.

В дисертації розглянуто сукупність теоретичних, методичних та практичних проблем розвитку харчової промисловості в складі АПК. Розроблено моделі впливу різних факторів на рівень розвитку галузей харчової промисловості. Проаналізовано сучасний стан розвитку харчової промисловості в області. На основі механізму вступу України до СОТ розроблено шляхи впливу на розвиток харчової промисловості.

У роботі запропоновано послідовність проведення досліджень комплексного розвитку харчової промисловості в складі АПК.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових і методичних проблем розвитку харчової промисловості в складі агропромислового комплексу. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети, розв’язання завдань дослідження і дають змогу зробити наступні висновки:

  1. Дослідження теоретичних основ розвитку харчової промисловості і перетворення, що відбуваються в агропромисловому комплексі України, мають певні особливості, які потрібно врахувати з метою забезпечення стабільного розвитку сільськогосподарського виробництва. На підставі вивчення таких перетворень та дослідження їх структури встановлено та виявлено комплекс економічних, економіко-правових та маркетингових проблем, які стримують розвиток харчової промисловості. Тому, в роботі запропоновано послідовність проведення досліджень комплексного розвитку харчової промисловості в складі агропромислового комплексу. Системне вивчення теоретичних аспектів харчової промисловості показало відсутність єдиних підходів до визначення трактування харчової промисловості. Внаслідок аналізу різних точок зору автором відзначено, що харчова промисловість це сукупність підприємств, галузей і підгалузей з виробництва однорідної за економічним призначенням продукції в процесі кількісних та якісних перетворень у виробництві і доведенні до споживача продуктів харчування, при створенні яких, специфічно поєднуються природні, кліматичні, економічні, геополітичні та екологічні чинники життєдіяльності населення.

  2. Аналіз сучасного стану розвитку харчової промисловості України та Чернівецької області показав, що виробництво продуктів харчування має значне природно-ресурсне та достатнє інфраструктурне підґрунтя для свого розвитку. Але, внаслідок таких чинників, як висока ціна на енергоресурси, застаріле технологічне обладнання, відсутність високоякісної сировини, потенціал загальнодержавного та

обласного ринків продуктів харчування використовується неефективно. Загалом, розвиток галузі має негативні тенденції, які зумовлені відсутністю задекларованої стратегії розвитку національного агробізнесу та механізму реалізації продовольчих товарів.

  1. Входження України до СОТ потребує чіткого впровадження основ ринкової економіки в агропромисловому виробництві і, зокрема, в харчовій та переробній промисловості. Вступ до СОТ сприятиме суттєвій лібералізації умов виходу іноземних виробників на український ринок і, в результаті, українські виробники повинні будуть протистояти наслідкам такої експансії. Разом з тим, альтернативи входженню України до СОТ немає, а це означає, що потрібно на державному рівні заохочувати та підтримувати галузі харчової промисловості через систему інвестування.

  2. Наявність значної кількості підгалузей у харчовій промисловості України зумовила необхідність їх класифікації за критерієм розміщення сировини: 1) галузі, які виробляють продукти харчування з обмеженим терміном реалізації (виробництво хліба та хлібобулочних виробів, молочна промисловість); 2) галузі, що розміщені в кожному обласному або районному центрах (м’ясна, молочна, борошномельно-круп’яна); 3) галузі, що переробляють малотранспортабельну сировину (переробка овочів та фруктів); 4) галузі, які розвиваються в окремих областях (соляна, рибна, чайна).

  3. Проведений аналіз дослідження діяльності харчової промисловості свідчить, що в той час як відбувається різке неприпустиме зменшення обсягів експорту, обсяг імпорту продовольчих товарів постійно збільшується. Для покращення роботи харчової промисловості потрібно проводити маркетинговий моніторинг, моніторинг ринку продовольчих товарів, прогнозування основних тенденцій розвитку. Оскільки основою формування високої ціни в харчовій промисловості є система збуту і реалізації продукту, слід проводити постійний моніторинг цін.

  4. Використання економіко-математичних методів дає змогу визначити в умовах ринкових відносин перспективи розвитку харчової промисловості і розробити прогнозні сценарії такого розвитку. З цією метою слід використовувати модель прогнозування потрібного рівня продуктів споживання та реального рівня виробництва цих продуктів. Репрезентовані сценарії можуть використовуватись у роботі підприємств харчової промисловості для вибору альтернативного варіанту їх розвитку.

  5. В нинішніх умовах розвитку харчової промисловості України виробникам потрібно створювати логістичні центри, оснащені сучасними системами управління збутом продукцією. Ця система автоматизації обліку руху товару забезпечить повний контроль і аналіз переміщення готової продукції, дозволить збільшити швидкість всіх логістичних потоків та дасть можливість постійно і достовірно відстежувати рух товарів від виробничих цехів до роздрібної мережі. Все це дозволить виробнику отримувати повну і оперативну інформацію про наявний в тій чи іншій торговельній мережі асортимент і про терміни його зберігання. Поряд з цим, така структура забезпечить додаткові робочі місця.

  6. Основним індикатором визначення пріоритетних тенденцій розвитку харчової промисловості області є дослідження попиту та пропозиції продуктів харчування, зважаючи на купівельну спроможність населення, і традиції окремих категорій за місцем проживання. У дисертації визначено структуру територіального поділу і виділено 3 пріоритетні галузі, які доцільно розвивати в області (м’ясна та молочна промисловості, промислова переробка овочів та фруктів). Поглиблення економіко-статистичного аналізу та підвищення його практичного значення сприятиме покращенню регіональної ситуації щодо виходу з кризи.

  7. Запропоновані економічні засади розвитку харчової промисловості в складі АПК, дозволять товаровиробникам продуктів харчування більш досконало вивчати ринки та канали збуту, а також зосереджувати особливу увагу на маркетинговому плануванні й використанні маркетингових інструментів і можливостей в реалізації продовольчих товарів як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Скляр Є.В. Особливості інвестиційних процесів у харчовій та переробній промисловості // Зб. наук. пр. Подільської державної аграрно-технічної академії: Вип. 10. – Кам’янець-Подільський; 2002.– 275с., С.189-191.

  2. Скляр Є.В. Формування стратегії продовольчої безпеки в Чернівецькій області // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. IV: Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2003. – 444 с., С.137-143.

  1. Скляр Є.В. Виробничий менеджмент та кадровий потенціал харчової промисловості // Зб. наук. пр. Подільської державної аграрно-технічної академії: Випуск 11. – Кам’янець-Подільський; 2003. – 360с., С.269-272.

  2. Скляр Є.В. Маркетинг ковбасних виробів в Україні та в регіоні // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип. IІІ: Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – 518 с., С.388-397.

  3. Скляр Є.В. Вступ України до СОТ та вплив на розвиток харчової промисловості // Зб. наук. пр. Подільського державного аграрно-технічного університету: Випуск 12. – Кам’янець-Подільський; 2004. – 386с., С.291-293.

  4. Скляр Є.В. Застосування методу кореляційного аналізу для підприємств харчової промисловості Чернівецької області // Зб. наук. пр. Подільського державного аграрно-технічного університету: Випуск 13. – Кам’янець-Подільський; 2005. – 493с., С.406-409.

  5. Скляр Є.В. Акомодація підприємств харчової промисловості при вступі в світову організацію торгівлі //Зб. наук. пр. Луганського національного аграрного університету. Серія: Економічні науки. – №61/84. - Луганськ 2006,– 506с., С.178-181.

В інших виданнях:

  1. Скляр Є.В. Теоретичні основи організації роботи переробної та харчової промисловості України в умовах ринкової економіки // Зб. наук. пр. Луганського національного аграрного університету. У 3-х томах. – Луганськ: Вид-во “Элтон-2”, 2002. – № 14(26). – 477с., С.422-425.

  2. Скляр Є.В. Розвиток харчової промисловості // Наукові праці національного університету харчових технологій. Спеціальний випуск: Економічні науки. – №17. – Київ: НУХТ, 2005. – 306с., С.118-121.

  3. Скляр Є.В. Впровадження нової системи забезпечення безпеки продуктів харчування в Україні: Зб. наук. пр. – Випуск 146. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – 208с., С.186-189.

  4. Скляр Є.В. Аналіз розміщення підприємств харчової промисловості України // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. – Випуск 197: В 5 т. – Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – 286с., С.905-910.

  5. Скляр Є.В. Побудова та аналіз однофакторної лінійної регресійної моделі для підприємств харчової промисловості: Зб. наук. пр. Чернівецького фінансово - юридичного інституту: Економічні науки: – Випуск 1. – Чернівці, 2005. – 290с., С.283-290.