Файчук Олександр Михайлович. Економічні важелі регулювання аграрного ринку України в умовах міжнародної інтеграції : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.
Анотація до роботи:
Файчук О.М. Економічні важелі регулювання аграрного ринку України в умовах міжнародної інтеграції. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - економіка і управління національним господарством. - Національний аграрний університет, Київ, 2008.
Дисертаційна робота присвячена обґрунтуванню теоретичних і розробці практичних рекомендацій стосовно ефективного застосування економічних важелів регулювання аграрного ринку України в умовах міжнародної інтеграції.
На основі аналізу наукових літературних джерел визначено особливості формування економічних важелів державного регулювання аграрного ринку в умовах Світової організації торгівлі та інтеграції до Європейського Союзу.
Виявлено місце ринку сільськогосподарської продукції України у світовій аграрній сфері і проаналізовано ефективність його державної підтримки.
На основі розробленої методики оцінки потенційних порівняльних переваг товарів удосконалено напрями стратегії адаптації вітчизняного аграрного ринку до вимог Світової організації торгівлі. Здійснено оцінку потенційної величини експорту молочної продукції внаслідок зміни розміру прямої бюджетної підтримки. Розраховано економічні наслідки для суспільства від створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС в контексті ринку свинини. Запропоновано механізм формування економічних важелів регулювання регіонального аграрного ринку для підвищення міжнародної конкурентоспроможності продукції, що ґрунтується на стимулюванні процесу виробництва продукції високої якості і внутрішнього попиту на товари, укрупнення та об’єднання взаємопов’язаних підприємств.
Проведені дослідження дають змогу сформулювати наступні висновки та пропозиції як теоретичної, так і практичної спрямованості щодо ефективного застосування економічних важелів регулювання аграрного ринку України в умовах міжнародної інтеграції.
У сучасних умовах під міжнародним інтеграційним процесом доцільно розуміти вищу форму інтернаціоналізації господарського життя, що являє собою створення новітніх форм співробітництва між країнами шляхом поступового, регульованого об’єднання національних господарств, яким відповідає прогресивніша за якістю структурна модель розвитку. Специфічні особливості сільськогосподарської галузі розкривають міжнародну інтеграцію аграрних ринків як планомірно-регульований процес зближення і поступового об’єднання національних аграрних секторів в єдиний сільськогосподарський ринок, якому властиві коротко- і довгострокова фермерські проблеми. Міжнародний інтеграційний процес в аграрній сфері можна розглядати на трьох рівнях: транснаціональному, регіональному і глобальному.
В умовах СОТ та САП ЄС економічні важелі державного регулювання процесу сільськогосподарського виробництва, до яких належать митно-тарифне і кредитне регулювання, бюджетно-податкова і цінова політики, мають узгоджуватися з правилами і принципами, що висуваються перед країнами-учасницями, та формуватися на основі комплексного підходу до забезпечення адекватного рівня протекціонізму. Зокрема, заходи прямої бюджетної підтримки повинні розподілятися на «жовту», «зелену» і «блакитну» скриньки, цінове регулювання здійснюватись через інтервенційні інституції, а митно-тарифний захист - переважно за допомогою адвалерних ставок мита.
Історичний аспект зовнішньоекономічної діяльності аграрного сектора України став передумовою створення нормативно-правової бази, яка забезпечила стратегічний курс на євроінтеграцію та приєднання до СОТ. В результаті проведеного аналізу, за удосконаленим методичним підходом визначення комплексного ступеня інтегрованості галузі, виявлено факт найбільшої залежності вітчизняного аграрного ринку від країн світу, які не входять до регіональних об’єднань таких як ЄС, НАФТА та СНД. Звідси, одним із пріоритетних інтеграційних векторів можна вважати ринки держав Африки та Азії. Позитивним моментом також є тенденція до поглиблення взаємовідносин із Спільним аграрним ринком ЄС.
Проведена оцінка фактичних порівняльних переваг сільськогосподарських товарів засвідчила про високий рівень міжнародної конкурентоспроможності більшості традиційних видів вітчизняної аграрної продукції, а саме зерна пшениці, ячменю, кукурудзи, насіння олійних культур та сухого знежиреного молока. Дана методика підтвердила той факт, що країни Африки, Близького Сходу та Азії є резервними напрямами реалізації експортного потенціалу аграрного ринку України.
Рівень державної підтримки сільськогосподарського виробництва в Україні значною мірою поступається країнам ЄС, про що свідчить менша величина показника номінального коефіцієнта підтримки (NAC p) - на 31,3 %. Це поясню- ється, насамперед, вищими світовими цінами на аграрні товари порівняно із внутрішніми закупівельними. Встановлено, що низький рівень ефективності економічних важелів регулювання аграрного ринку України випливає із відсутності науково обґрунтованої та прозорої системи адресної бюджетної допомоги, недосконалості напрямів стратегії його адаптації до умов міжнародної інтеграції, а також незначних розмірів фінансування стимулюючих державних програм - механізму компенсації процентних ставок за кредити банків, який зарекомендував себе як найбільш прогресивний інструмент аграрної політики в економічно розвинутих країнах світу.
Запропонована методика оцінки потенційних порівняльних переваг товарів разом із адаптованою до аграрного ринку матрицею «зростання-відносна частка ринку» Бостонської консалтингової групи дали змогу виявити потенційно сильні конкурентні позиції України у виробництві зерна пшениці, ячменю, кукурудзи, насіння олійних культур, сухого знежиреного молока, вершкового масла і слабкі - стосовно цукру, яловичини і телятини, свинини та м`яса птиці.
Удосконалення напрямів стратегії адаптації аграрного ринку України до вимог СОТ повинно включати два підходи. З одного боку, має відбуватись процес посилення внутрішньогалузевої спеціалізації галузі на потенційно сильних конкурентних його позиціях за рахунок важелів як «жовтої», так і «зеленої» скриньок СОТ - прямої бюджетної підтримки, податкових пільг і механізму пільгового кредитування виробництва, розвитку ринкової інфраструктури, що дозволить отримати економічну вигоду вітчизняним товаровиробникам. З іншої сторони, лібералізація відносно слабких товарних позицій внаслідок поступового зниження ставок імпортного мита, дасть змогу одержати економічний виграш споживачам продукції.
На основі нелінійної регресійної моделі і балансового методу вдалося оцінити резервну величину експорту вітчизняного сухого знежиреного молока і вершкового масла. Крім того, такий науковий підхід дає змогу робити прогноз валютних надходжень від реалізації на зовнішній ринок інших видів сільськогосподарської продукції за умови пропорційних змін у розмірах прямої бюджетної підтримки аграрного виробництва.
В результаті створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, перша має реальну можливість отримати чистий економічний виграш по тих видах сільськогосподарської продукції, яким відповідає потенційно низький рівень цінової конкурентоспроможності, зокрема по свинині, що підтверджують практичні розрахунки за методикою оцінки рівня суспільного добробуту.
Підвищення ефективності застосування економічних важелів регулювання аграрного ринку, головним чином, має бути націлене на зростання рівня міжнародної конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції. Зокрема, вирішення проблеми низької якості товарів доцільно здійснювати шляхом прискорення процесу гармонізації національної системи стандартизації, сертифікації продукції із міжнародною. Крім того, через механізм компенсації процентних ставок за банківські кредити потрібно стимулювати процес укрупнення та об’єднання взаємопов’язаних підприємств (утворення кластерів). Також важлива роль має відводитись створенню лабораторій якості європейського рівня, апарату цінового моніторингу, дорадчих служб, фінансово-кредитних установ і розвитку транспорт- ної, соціальної інфраструктури. В результаті це дасть змогу нарощувати експорт вітчизняної аграрної продукції.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Файчук О.М. Передумови інтеграції АПК України у світове господарство // Економіка АПК. – 2005. № 12. – С. 58-63.
Файчук О.М. Теоретичні аспекти міжнародної інтеграції аграрних ринків як стратегічний напрям розвитку аграрної політики України // Зб. наук. праць ЛНАУ. Серія: «Економічні науки». – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. №61(84) – С.186-190.
Файчук О.М. Стан інтеграційного процесу АПК України у світове господарство // Зб. наук. праць ПДАТУ. – Кам’янець-Подільський: Абетка, 2006. – Вип. 14. - Т.2. – С. 103-105.
Файчук О.М. Значення порівняльних переваг у процесі інтеграції сільського господарства України у світовий аграрний ринок // Вісник Сумського НАУ/ Серія «Економіка та менеджмент». – Суми: ВТД «Університетська книга», 2007. Вип. 4-5 (24-25). – С. 173-177.
Файчук О.М. Стратегічне управління інтеграцією аграрного ринку України у світовий на основі методу БКГ // Актуальні проблеми економіки. – 2007. №5 (71). – С. 82-88.
Файчук О.М. Методологія визначення ступеня інтеграції сільського господарства України у світовий аграрний ринок // Науковий вісник НАУ – К.: Вид-во НАУ, 2007. – Вип.110. – Ч.1. – С. 39-43.
Білик Ю., Файчук О. Оцінка порівняльних переваг в умовах міжнародної економічної інтеграції // Економіка України. – 2007. №6 (547).– С.69-76. (Особис- тий внесок здобувача полягає у розробці методичного підходу щодо оцінки потенційних порівняльних переваг товарів).
Матеріали конференцій:
Файчук О.М. Передумова міжнародної економічної інтеграції – подібний рівень розвитку економічних систем // Интеграционные процессы и социально-экономическое развитие: Материалы междунар. науч.-практ. конф. ученых и специалистов. Симферополь, 25-26 апреля 2007 г. – Симферополь: Таврия, 2007. – С. 77-79.
Файчук О.М. Міжнародна економічна інтеграція як економічна категорія: генезис і формалізація // Глобальна економіка як сучасний етап співробітництва країн: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. студентів та аспірантів. Чернівці, 26-27 квітня 2007 р. У 2-х ч. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2007. – Ч.1. – С. 98-100.
Файчук О.М. Адаптація державної підтримки аграрного сектора України до вимог Спільної аграрної політики Європейського Союзу // Європейські інтеграцій- ні процеси і транскордонне співробітництво: IV Міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів і молодих науковців. Луцьк, 17-18 травня 2007 р. - Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. – С. 291-295.
Білик Ю.Д., Файчук О.М. Якісна складова трансформації світової продовольчої системи: орієнтир для України // Екологізація сталого розвитку агросфери і ноосферна перспектива інформаційного суспільства: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів і молодих учених. – Х.: ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, 2007. – С. 98-99. (Особистий внесок полягає у систематизації статистичної інформації стосовно відповідності вітчизняної сільськогосподарської продукції міжнародним (ISO) та європейським (EN) стандартам якості).