Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Орлова Ольга Василівна. Економічні складові механізму взаємодії операторів у сфері телекомунікацій : Дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Одеська національна академія зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 2005. — 185арк. — Бібліогр.: арк. 158-168.



Анотація до роботи:

Орлова О.В. Економічні складові механізму взаємодії операторів у сфері телекомунікацій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і звязку. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. – Одеса, 2005.

Дисертація присвячена питанням удосконалення механізму взаємодії операторів при наданні послуг зв’язку. У роботі виявлено та обґрунтовано існуючі теоретико-методичні проблеми господарського механізму управління в телекомунікаційній сфері, запропоновано основні засади та шляхи вирішення деяких з них. Показано, що у процесі вирішення практично усіх визначених проблем однією з ключових та одночасно найбільш складних є проблема визначення витрат операторів на окремі послуги. Сформульовано вихідні науково-методичні передумови та положення, а також побудовано систему моделей визначення витрат операторів на надання телекомунікаційних послуг.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні механізму економічної взаємодії операторів у сфері телекомунікацій. У процесі його вирішення автором розроблено вихідні науково-методичні передумови розробки моделей витрат операторів зв’язку на загальнодоступні телекомунікаційні послуги, які враховують особливості умов надання та розвитку послуг в Україні, побудовано систему моделей витрат операторів зв’язку на надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг, розроблено метод визначення частки доходів від міжміських і міжнародних телефонних послуг, яка обумовлена винятковістю тарифів на ці послуги і має спрямовуватись на покриття збитків і подальший розвиток сільського телефонного зв’язку. Розроблені автором напрями та шляхи удосконалення механізму економічної взаємодії операторів зв’язку дають можливість суттєво підвищити рівень ефективності управлінських рішень та дозволяють підвищити ефективність функціонування телекомунікаційної сфери України.

Основні наукові результати автора, рекомендації з наукового і практичного їх використання полягають у наступному:

1. В ході дослідження здобувачем доведено, що в сучасних умовах галузь звязку є одним із самих динамічних секторів економіки України. Разом із тим, за високих темпів зростання та вражаючих відносних показниках українських телекомунікацій, за абсолютними цифрами вони значно поступаються не тільки розвиненим країнам, але й країнам – найближчим сусідам. При цьому, однією з основних проблем сфери телекомунікацій на сучасному етапі розвитку є необхідність вирішення суперечності між зростаючою потребою суспільства у продукті цієї сфери діяльності та обмеженими можливостями на її задоволення.

2. Виконаний автором аналіз показує, що одним із основних напрямів вирішення цих проблем є удосконалення господарського механізму управління телекомунікаційної сфери. При розв’язанні цієї задачі слід враховувати економічну природу звязку та специфічні риси, які випливають з його галузевих особливостей.

3. Виконані дослідження дозволили визначити низку існуючих проблем, подальше вирішення й практична реалізація яких покликані сприяти побудові ефективного економічного механізму управління в галузі звязку. Мова йде про створення механізму економічної взаємодії операторів зв’язку, який має адекватно відбивати економічну суть їх взаємодії у процесі надання послуг та створювати умови для справедливого економічного партнерства операторів у процесі такої взаємодії.

4. Цей механізм має: забезпечувати перерозподіл доходів між операторами звязку, з урахуванням конкретного внеску кожного оператора у формування цих доходів; створювати умови, які виключають дискримінаційні вимоги до нових операторів у процесі їх доступу до використання сполученого обладнання; мати відповідні важелі та стимули щодо залучення операторів звязку до процесів розвитку соціально-значимих, але, як правило, низько рентабельних або навіть збиткових послуг.

5. Виконані дисертантом дослідження дозволили визначити та обгрунтувати найбільш важливі напрями і шляхи удосконалення господарського механізму управління в галузі звязку. Автором запропоновано методи вирішення деяких з них.

6. У процесі вирішення практично всіх визначених проблем побудови та удосконалення економічного механізму управління в телекомунікаційній сфері однією з ключових та одночасно найбільш складних проблем є проблема визначення витрат операторів як на окремі послуги, так і окремі елементи цих послуг. Складність проблеми призвела до того, що сьогодні у сфері телекомунікацій різних країн світу використовується значна кількість підходів до визначення витрат операторів щодо надання послуг та методів, що реалізують ці підходи. При цьому, як відзначає більшість фахівців, задача розробки оптимальної методики не знайшла остаточного вирішення у жодній країні світу.

7. Автором сформульовано вихідні науково-методичні передумови та положення, створення методики обліку витрат операторів, щоб урахувати особливості умов надання та розвитку послуг в Україні.

8. В дисертаційній роботі, з урахуванням сформульованих вихідних науково-методичних передумов та положень, побудовано систему моделей визначення витрат операторів на надання телекомунікаційних послуг, які враховують можливі різні умови їх застосування. Надано пропозиції, які дозволяють певною мірою модифікувати найбільш поширену в країнах світу, для визначення витрат операторів звязку, модель FL LRIC, що дозволяє значно розширити сферу ефективного застосування цієї моделі.

9. Запропоноване автором застосування в побудованих моделях сучасних функціональних еквівалентів мереж електрозв’язку дозволяє усунути вплив витратного механізму в процесі використання даних щодо витрат операторів зв’язку, наприклад, для розподілу між ними доходів, або визначення розміру відшкодування збитків від надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг.

10. Запропоновано методи визначення тієї частини доходів від міжміських і міжнародних розмов, яка одержана внаслідок винятковості тарифів на послуги МТЗ, і яка не підлягає розподілу між операторами зв’язку та має спрямовуватись на покриття збитків від надання послуг зв’язку в сільській місцевості і розвиток сільського телефонного звязку.

11. В дисертації розглянуто можливі альтернативні шляхи вирішення проблеми забезпечення жителів України загальнодоступними телекомунікаційними послугами.

12. Виконані дослідження дозволили також визначити та сформулювати низку проблем, яка має стати предметом подальших досліджень з боку наукових та практичних працівників галузі.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Гранатуров В. М., Орлова О.В. К вопросу взаимных расчетов между предприятиями, предоставляющими услуги междугородной и международной телефонной связи / В кн. “Формування ринкових відносин та проблеми їх відображення в курсах економічних дисциплін”. – Ч. 1. – Одеса: ІРЕНТ, 1997. – С. 427-428 (Особистий внесок здобувача – аналіз загальних принципів взаєморозрахунків між операторами зв’язку – 0,1 д.а ).

2. Гранатуров В.М., Литовченко І.В., Орлова О.В. Науково-методичні передумови розробки моделей витрат операторів звязку на загальнодоступні послуги//Державне регулювання економічного розвитку. – Т. 4. Вип. 29. – Донецьк: ДЕУУ, 2003. – С.69-75 (Особистий внесок здобувача – визначення розміру збитків від надання загальнодоступних послуг – 0,2 д.а.).

3. Гранатуров В.М., Литовченко І.В., Орлова О.В. Моделювання витрат операторів при наданні загальнодоступних телекомунікаційних послуг // Наукові праці ОНАЗ ім. О.С. Попова, 2004. – Одеса: ОНАЗ ім. О.С. Попова. – 2005. – № 3. – С. 80-84 (Особистий внесок здобувача – аналіз визначення частини доходів, яка не підлягає розподілу між операторами звязку при наданні ЗТП – 0,2 д.а.).

4. Орлова О.В. Сучасні тенденції розвитку телекомунікацій та їх вплив на створення нових напрямків теорії управління // Розвиток методів управління та господарювання на транспорті: Зб. наук. пр. – Вип. 21. – Одеса: ОНМУ. – 2005. – С. 176-187.

5. Орлова О.В. Проблеми удосконалення механізму регулювання економічної взаємодії операторів в сфері телекомунікацій // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 201. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – С. 109-119.

Інші видання

6. Гранатуров В.М., Орлова О.В. Актуальные направления совершенствования системы взаиморасчетов между предприятиями связи // Звязок. – 2000. – №1 (21). – С. 19-21 (Особистий внесок здобувача – аналіз системи взаєморозрахунків між підприємствами зв’язку – 0,15 д.а.).

7. Економіка підприємства зв’язку: Навчально-методичний посібник практичних занять / Н.Ю. Потапова-Сінько, О.А. Князєва, Г.А. Отливанська, О.В. Орлова. – Одеса: ОНАЗ ім. О.С. Попова, 2000. – 65 с. (Особистий внесок здобувача – розробка третього розділу “Трудовые ресурсы и их использование” – 0,8 д.а.)

8. Экономика предприятия связи: Учебно-методическое пособие к практическим занятиям для специальностей факультета менеджмента и экономики предприятия. – Ч. 1. / Н.Е. Потапова-Синько, Л.А. Захарченко, Е.А. Князева, Г.А. Отливанская, О.В. Орлова. – Одесса: ОНАС им. А.С.Попова, 2003. – 65 с. (Особистий внесок здобувача – розробка задач до практичних занять – 0,9 д.а.)

Матеріали і тези конференцій

9. Орлова О.В. Пути решения организации распределения доходов между предприятиями в отрасли связи // Труды Украинской академии экономической кибернетики (Южный научный центр). – Киев-Одесса: ИСЦ. – 1999. – Вып. 1. – Ч. 1. – С. 99-105.

10. Орлова О.В. Проблема совершенствования взаиморасчетов в отрасли связи // Труды III Международной научно-практической конференции «Системы и средства передачи и обработки информации». – Одесса: ОАО «Нептун», УГАС им. А.С. Попова. – 1999. – С. 79.

11. Орлова О.В. Организационно-экономические основы взаиморасчетов между операторами на рынке услуг // Труды IV Международной научно-практической конференции «Системы и средства передачи и обработки информации». – Одесса: УГАС им. А.С. Попова. – 2000. – С. 98.

12. Орлова О.В. Порядок взаиморасчетов между операторами междугородной и международной связи // Труды V Международной научно-практической конференции «Системы и средства передачи и обработки информации». – Одесса: УГАС им. А.С. Попова. – 2001. – С. 76-77.

13. Орлова О.В. Факторы, влияющие на систему взаиморасчетов за услуги электросвязи // Доклады 3-й международной научно-технической конференции студентов, аспирантов и молодых специалистов стран СНГ «Техника и технология связи» – Одесса: УГАС им. А.С. Попова. – 2001. – С. 556- 559.

14. Орлова О.В. Удосконалення економічного механізму управління галуззю звязку // Труды VI Международной научно-практической конференции «Системы и средства передачи и обработки информации». – Одесса: УГАС им. А.С. Попова. – 2002. – С. 188.

15. Орлова О. В. Составляющие взаиморасчетов между предприятиями электросвязи // Доповіді, тези Всеукраїнського науково-практичного семінару “Проблеми економічного розвитку й ефективного управління в галузі звязку”. – Одеса: ОНАЗ ім. О.С.Попова. – 2003. – С. 82.

16. Орлова О.В. О механизме экономического взаимодействия операторов электросвязи // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. – Том 18. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С. 46-47.

17. Орлова О.В. Составляющие механизма регулирования экономического взаимодействия операторов на телекоммуникационном рынке // Доповіді, тези Всеукраїнського науково-практичного семінару “Науково-технічні пріоритети економічного розвитку і галузі звязку: нові стратегії та технології. – Одеса: ОНАЗ ім. О.С.Попова. – 2004. – С. 54-55.

18. Орлова О.В. Моделювання витрат операторів звязку по наданню послуг // Труды VIII Международной научно-практической конференции «Системы и средства передачи и обработки информации». – Одесса: УГАС им. А.С. Попова. – 2004. – С. 189.