Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Бурак Олена Миколаївна. Економічне регулювання розвитку системи озеленення міст та регіонів України в умовах урбанізації : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Бурак О.М. Економічне регулювання розвитку системи озеленення міст та регіонів України в умовах урбанізації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 - розвиток продуктивних сил та регіональна економіка. Харківська національна академія міського господарства, 2009. - Харків.

У дисертації висвітлено проблематику, пов’язану з механізмом економічного регулювання розвитку сфери озеленення в умовах підвищеного антропогенного тиску, зумовленого надмірною урбанізацією територій.

Виявлені проблеми й недоліки функціонування сфери озеленення як у теоретико-методологічному, так і у практичному аспектах в містах та регіонах.

Для усунення недоліків термінологічної бази запропоновано закріпити нове змістовне наповнення категорії “система озеленення міст(регіонів)”.

За результатами проведеного аналізу виявлено, що з кожним роком погіршується стан комплексної зеленої зони міст, а на підприємствах з озеленення поглиблюються кризові явища.

Наведено обґрунтування процесів перспективного планування і фінансування як основи економічного регулювання системи озеленення. Виявлено, що більшість міст і регіонів України не реалізовують заходи з перспективного планування. Запропоновано впровадити практику планування у формі складання перспективних планів комплексного озеленення для різних населених пунктів (далі–План). Для реалізації запропонованого автором удосконалені існуючі й розроблені нові форми для складання Плану. При розробці перспективних планів запропоновано використовувати нормативи на капітальний ремонт зелених насаджень, що розроблені дисертантом.

Розроблено методику формування коштів на капітальний ремонт зелених насаджень на підґрунті п’ятирівневої схеми згідно з їх якісними характеристиками.

Дослідження спрямоване на висвітлення проблем економічного регулювання системи озеленення міст та регіону. В ході аналізу й систематизації інформації виявленні суттєві недоліки в предметному й економічному плануванні розвитку системи озеленення, а також у механізмах її фінансування.

У роботі визначено основні завдання, розроблено теоретичні й практичні пропозиції щодо функціонування системи озеленення і її економічного регулювання:

1. Досліджено особливості використання загальнонаукового методологічного апарату у сфері озеленення, зокрема, системний підхід. У сфері озеленення, як свідчать результати аналізу, універсальні й специфічні теоретико-методологічні прийоми використовують рідко. У дисертації обґрунтовано необхідність визначення економічного поняття «система озеленення міст (регіонів)»; виявлено елементи системи озеленення; визначено особливості її структури і організації; функцій. Для вирішення завдань дослідження застосовано трансдисциплінарний підхід, що дало змогу інтегрувати знання таких дисциплін, як економіка, екологія, містобудування, менеджмент в міському господарстві, інформаційні системи управління та ін.

2. У контексті урбанізаційних процесів виявлено основні проблеми розвитку територій, що пов’язані із системою озеленення: недосконалість існуючої галузевої нормативно-законодавчої бази, недостатня увага з боку органів місцевої влади до питань перспективного планування розвитку зеленої зони міст і регіонів, брак коштів на фінансування сфери озеленення.

3. Проведений аналіз стану та тенденцій розвитку системи озеленення виявив наступні проблеми: неефективна організаційна структура управління підприємств з озеленення; незадовільний фінансово-господарський стан підприємств, пов’язаний з недоліками, в першу чергу, нормативно - правових засад діяльності і специфічністю ресурсної складової господарювання; пасивність до отримання конкурентних переваг серед виробників послуг з озеленення; загальна незбалансованість видів діяльності (вирощування квітів, створення об’єктів зелених насаджень і благоустрій, експлуатація зелених насаджень). Проведено аналіз стану об’єктів озеленення і процесу нормування зелених насаджень, в результаті чого простежені історичні зміни в наявності рослинності на території регіонів і міст. Доведено, що існує невпорядкованість методик визначення аналітичних показників щодо нормування насаджень на питому одиницю (1 мешканець, 1 м2 площі та ін.).

4. На основі даних міських бюджетів досліджено процес фінансування заходів з благоустрою і в їх числі – з озеленення. Виявлено, що надмірне узагальнення витрат, пов’язаних з фінансуванням “Благоустрою міст, селищ і сіл”, призводить до непрозорості даних за окремими складовими даного коду економічної класифікації видатків; непріоритетність виділення коштів на озеленення у порівнянні з витратами на шляхове господарство, що підтверджується низькою питомою вагою (5-10% у видатках на “Благоустрій”); непропорційність виділення коштів на озеленення основним територіальним характеристикам населених пунктів, що призводить до погіршення стану міської рослинності взагалі по Україні; недостатність джерел фінансування витрат на озеленення і відсутність механізму вирішення даної проблеми.

5. У дисертаційній роботі обґрунтовано процеси фінансування і перспективного планування як основи економічного регулювання системи озеленення. Виявлено, що більшість міст і регіонів України не реалізовують заходи з перспективного планування. Запропоновано впровадити практику планування у формі складання перспективних планів комплексного озеленення для різних населених пунктів. Для реалізації запропонованого автором удосконалені існуючі й розроблені нові форми для складання перспективного плану комплексного озеленення територій. Розробку перспективних планів запропоновано виконувати, використовуючи нормативи на утримання, поточний і капітальний ремонт зелених насаджень. Нормативів на капітальний ремонт зелених насаджень немає, тому вони розроблені дисертантом. У роботі розрахований показник комплексної характеристики території, який визначає якісний стан міст та регіонів стосовно сфери озеленення. Спираючись саме на вищевказану характеристику, розроблено методику визначення нормативів фінансування витрат на капітальний ремонт зелених насаджень і проведені їх розрахунки для обласних центрів України. Методичні пропозиції розрахунку нормативів дозволяють озброїти органи місцевого самоврядування при фінансовому плануванні інструментарієм для обґрунтованих розрахунків потреби у фінансових ресурсах на функціонування системи озеленення.

6. Розроблено методику формування коштів на капітальний ремонт зелених насаджень і їх подальшого диференціювання на підґрунті п'ятирівневої схеми. Запропонована схема убезпечить від впливу фактора суб’єктивізму при розподілі асигнувань з бюджету. У сьогоднішніх економічних реаліях фінансування зелених насаджень відбувається за застарілою схемою залишкового принципу, без економічного обґрунтування. У роботі запропоновано визначати суми витрат на озеленення пропорційно основним характеристикам зелених насаджень: місцезнаходженню об’єкту, функціональному призначенню зелених насаджень, їх виду, породі й віку. Запропонований механізм дозволить економічно обґрунтувати обсяги фінансування окремих зелених насаджень, необхідні грошові суми будуть формуватися за чітко окресленими етапами, що знизить до мінімуму вплив імовірнісних факторів на прийняття рішень розпорядників бюджетних коштів. Чітке обґрунтування необхідної величини коштів для фінансування зелених насаджень дозволить раціонально планувати грошові надходження з різних джерел для забезпечення планових обсягів озеленення. Виходячи з економічних рекомендацій роботи щодо формування коштів на заходи з озеленення, органи місцевого самоврядування матимуть змогу ефективно спрямовувати бюджетні кошти.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Бурак О.М. Перспективне планування як інструментарій для впорядкування системи озеленення міст / О.М. Бурак //Збірник наукових праць «Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: «Проблеми економіки та управління», № 628. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту «Львівська політехніка», 2008. – С. 411-416.

  2. Бурак О.М. Комплексна характеристика території – основа перспективного планування розвитку системи озеленення міста /О.М. Бурак // Ученые записки Крымского инженерно-педагогического университета. Вып. 12. Экономические науки. – Симферополь: НИЦ КИПУ, 2008. – С. 56 – 59.

  3. Бурак О.М. Проблеми формування економічно обґрунтованих нормативів фінансування заходів з озеленення територій /О. М. Бурак // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Вип. 239: В 5 т. – Т. V. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – С.1176-1181.

  4. Бурак О.М. Заходи щодо підвищення ефективності використання бюджетних коштів на озеленення міст /О.М. Бурак // Комунальне господарство міст: Наук.-техн. зб. Вип. 68. Серія: Економічні науки. – К.: «Техніка», 2006. – С.165-170.

  5. Бурак О.М. Стратегічні та тактичні завдання розвитку системи озеленення міст /О.М. Бурак // Комунальне господарство міст: Наук.-техн. зб. Вип. 77. Серія: Економічні науки. – К.: «Техніка», 2007. – С. 38-44.

  6. Бурак Е.Н. Определение нормативов финансирования затрат на капитальный ремонт зеленых насаждений и их дифференцирование / Т.П. Юрьева, Е.Н. Бурак // Научный информационный журнал «БИЗНЕС ИНФОРМ». – Харьков: ИД «ИНЖЭК».-№ 11.- 2007.- С. 113-116.

(особистий внесок автора: розроблена методика визначення нормативів фінансування витрат на капітальний ремонт зелених насаджень, розраховані нормативи для регіональних центрів України).

  1. Бурак О.М. Бюджетне фінансування системи озеленення і його недоліки / Т.П. Юр’єва, О.М. Бурак // Комунальне господарство міст: Наук.-техн. зб., Вип. 80. Серія: Економічні науки. – К.: «Техніка», 2008. - С. 147-152

(особистий внесок автора: виявлені основні недоліки бюджетного фінансування системи озеленення міст та регіонів, запропоновано шляхи їх подолання).

Матеріали конференцій:

  1. Бурак О.М. Економічне регулювання системи озеленення як передумова сталого розвитку регіону / О.М. Бурак //Праці Дев’ятої міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – Ч.5. – Донецьк: Донецьк. нац. ун–т, 2008. – С. 15-17.

  2. Бурак О.М. Економічні проблеми збереження і розвитку системи озеленених територій міст та промислових регіонів / О.М. Бурак //Збірник статей учасників IV Всеукраїнської конференції «Охорона навколишнього середовища промислових регіонів як умова сталого розвитку України». – Запоріжжя: Видавництво, 2008. – С.169-170.

  3. Бурак О.М. Регіональні особливості розвитку невиробничої сфери економіки / О.М. Бурак // Материали за 4-а международна научна практична конференция «Динамика изследования». Т.8. Экономики. София. «Бял ГРАД-БГ» ООД, 2008. – С.48-50.

  4. Бурак О.М. Реформування системи управління у сфері озеленення / О.М. Бурак // Материали за 4-а международна научна практична конференция «Бъдещето проблемите на световна наука». Т. 9. Экономики. София. «Бял ГРАД-БГ» ООД, 2008р. – С.54-57.

  5. Бурак О.М. Інноваційний статус підприємства: сутність категорії, підходи до оцінки/ С.В. Дворкін, О.М. Бурак // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Інноваційний розвиток України: наукове, економічне та правове забезпечення”.- Х. : Видавничий Дім «ІНЖЕК», 2007. – С.155-164.

(особистий внесок автора: запропоновано підхід до визначення інноваційного статусу, зокрема, для суб’єктів сфери озеленення).

  1. Бурак О.М. Системний підхід до вибору організаційної структури зеленого господарства міст / О.М. Бурак // Материалы Международной научно-практической конференции «Усовершенствование экономических структур строительной отрасли в условиях трансформации экономики Украины к рыночным условиям». – Х.: ХГАГХ, 2005. – С. 56-58.

  2. Бурак О.М. Нові організаційно-виробничі структури підприємств зеленого будівництва, націлені на отримання синергетичного ефекту / Т.П. Юр’єва, О.М. Бурак // Материалы Международной научно-практической конференции «Системотехнические основы полидименсионального формирования синергетического инвестиционного цикла в строительной отрасли». – Х.: ХНАГХ, 2007.- С.69-70.

(особистий внесок автора: запропоновано удосконалювати функціонування підприємств галузі озеленення шляхом отримання синергічного ефекту від концентрації виробництва).

  1. Бурак О.М. Особливості надання послуг з озеленення у контексті ринкових процесів / О.М. Бурак // Материалы научно-технической конференции преподавателей, аспирантов и сотрудников ХНАГХ. – Х.: ХНАГХ, 2008. – С. 5-6.

  2. Бурак О.М. Про недосконалість термінології у галузі озеленення / О.М. Бурак // Материалы научно-технической конференции преподавателей, аспирантов и сотрудников ХНАГХ. – Харьков: ХГАГХ, 2006. – С. 25-27.