Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Войцеховська Вікторія Вікторівна. Економічне оцінювання та вибір варіантів інноваційного розвитку підприємств машинобудування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Войцеховська В.В. Економічне оцінювання та вибір варіантів інноваційного розвитку підприємств машинобудування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2007.

Дисертаційна робота присвячена створенню нових підходів та методів економічного оцінювання та оптимізації інноваційного розвитку підприємств машинобудування.

Вперше на основі аналізу темпів зростання обсягів продукції та використаних при її виготовленні виробничих ресурсів виявлена кількісна закономірність динаміки ресурсовіддачі в залежності від показника оновлення основних засобів та введеного показника їх інноваційності. Розроблено підхід до визначення пріоритетів інноваційного оновлення основних засобів за окремими ланками виробничої системи підприємства. Здійснено оцінювання нормативних показників інноваційності нової техніки, котрі можуть слугувати орієнтирами для розробників та виробників нового устаткування з метою досягнення певного рівня ресурсозбереження.

Побудована економіко-математична модель для визначення темпів зростання основних засобів із врахуванням параметрів, що характеризують джерела інвестування, ефективність та тривалість використання основних засобів. Модель використана для оцінювання та вибору варіантів ресурсного забезпечення інноваційного розвитку виробництва.

Розроблений методичний підхід до оптимізації розподілу інвестиційних коштів між напрямками інноваційних змін на підприємстві. При цьому використовуються методи нелінійного програмування, котрі забезпечують диверсифікацію інвестицій. Здійснена ілюстрація методу на прикладі реалізації організаційно-технічних заходів на машинобудівному підприємстві.

У дисертаційній роботі виконано дослідження та запропоновані нові методологічні підходи до вирішення наукових завдань, що стосуються економічного оцінювання та вибору варіантів інноваційного розвитку підприємств машинобудування. У результаті дослідження цієї проблеми сформульована низка висновків, пропозицій та методичних рекомендацій практичного спрямування, котрі становлять нове вирішення поставлених завдань.

1. Основу сталого економічного зростання визначають інновації, які на рівні підприємства охоплюють основні елементи виробничого процесу (сировина, комплектуючі, технологія та основні засоби, продукція), його організацію, зв’язки із зовнішнім економічним середовищем, зокрема, стосовно ринків збуту продукції, що виготовляється на підприємстві.

У теоретичному та практичному аспектах крім класифікацій нововведень, що носять якісний характер, потрібно шляхом введення відповідного показника надавати їм кількісну економічну оцінку з точки зору інноваційності. Цей показник повинен бути підпорядкований такому ключовому критерію, як ресурсовіддача, оскільки інноваційний розвиток передбачає перш за все економію виробничих ресурсів. Як встановлено, в цьому напрямку доцільно розглядати різницю темпів зростання обсягів продукції та виробничих витрат. Аналіз динаміки загальноприйнятого показника ресурсовіддачі не дає можливості визначити кількісний взаємозв’язок цього показника із факторами, що його обумовлюють.

2. Динаміка ресурсовіддачі у процесі впровадження технічних інновацій характеризується кількісною закономірністю, зміст якої полягає у тому, що різниця між темпами зростання обсягів продукції та виробничого ресурсу обумовлюється добутком двох показників – коефіцієнта оновлення основних засобів та введеного показника інноваційності техніки стосовно конкретного ресурсу (праця, енергія, сировина, виробничі площі тощо). Цей показник визначається за параметрами діючої та інноваційної техніки. Таким чином, динаміка ресурсовіддачі залежить не лише від обсягів інвестування розвитку, але також від ступеня інноваційності нових основних засобів.

Показник інноваційності узагальнюється для системи виробничих ланок із різним обладнанням як середня зважена величина. При цьому ваговими коефіцієнтами виступають локальні частки інвестицій в їх загальному обсязі.

Встановлена кількісна закономірність використана для визначення пріоритетів інноваційного оновлення обладнання як для однієї, так і для системи виробничих ланок підприємства із врахуванням особливостей інноваційного прогресу окремих видів техніки та загальних інвестиційних обмежень. Ключову роль при цьому відіграє вартість заміщення виробничого ресурсу інвестиціями.

3. Побудована економіко-математична модель (рівняння) для визначення темпів зростання основних засобів дозволяє визначити вплив на їх динаміку параметрів, що характеризують частку інвестованого прибутку, рентабельність основних засобів, механізм та норму амортизаційних відрахувань, а також тривалість використання основних засобів.

У зв’язку з тим, що в отриманих аналітичних залежностях темпи зростання не виражені в явному вигляді, для оцінки впливу в принципі керованих параметрів застосовувалась методика складання відповідних таблиць з їх подальшим аналізом.

За табличними даними отримані наближені залежності темпів зростання основних засобів від вказаних вище параметрів, що дає можливість здійснити більш простіше оцінку їх впливу на ці темпи.

Отримане рівняння може бути використане для розв’язання таких задач, як визначення амортизаційних нормативів і відповідних їм строків служби, економічного оцінювання відхилення від цих термінів, а також інтерпретації методу чистої теперішньої вартості (NPV) та його параметрів.

Модифіковане рівняння, в котрому враховується залучення кредитних ресурсів, дозволяє визначити умову доцільності їх використання, яка полягає у тому, що відношення кредитної ставки до рентабельності основних засобів не повинне перевищувати певної величини.

Отримані кількісні залежності можуть бути використані для вибору раціональних варіантів інвестування інноваційного розвитку основних засобів підприємств машинобудування, оскільки цей розвиток обумовлюється дією широкого кола чинників та можливістю вибору різних джерел формування фінансових потоків.

4. Для розробників та виробників нової техніки важливою є орієнтація на нормативні показники її інноваційності, за яких досягається достатній рівень ресурсозбереження. Статистичні дані свідчать, що в реальній господарській практиці нарощення обсягів виробництва може здійснюватись не тільки при постійному абсолютному рівні використання окремих видів ресурсів, але й навіть при їх зменшенні (прикладом є трудові ресурси). Прогнозування дефіцитності певних видів ресурсів (енергетичних, водних, земельних тощо) може послужити передумовою обґрунтування відповідних нормативних показників інноваційності, зокрема, при створенні нових поколінь техніки. Розроблений методичний підхід до розв’язання цього завдання базується на використанні аналітичних залежностей та відповідних табличних даних.

5. Запропонований метод коригування виробничої програми із врахуванням інноваційного оновлення продукції на машинобудівних підприємствах зорієнтований на максимізацію обсягів виробництва при обмеженні на фонд робочого часу працюючих.

Розподіл фонду робочого часу на виробництво різних видів продукції здійснюється у два етапи. На першому етапі задається певний фонд робочого часу для виготовлення нового виробу, а та частина його, що залишилася, оптимальним чином розподіляється між виробами, які вже знаходились у виробництві.

На другому етапі аналізу можна змінювати структуру цих частин і відповідно досягати компромісу між обсягами виготовлення нової продукції та продукції, що була у виробництві до інноваційних змін. Новизна методичного підходу полягає в тому, що шляхом введення елементів нелінійності враховується непередбаченість динаміки попиту на продукцію на ринку та необхідність її диверсифікації.

6. Розроблений метод розподілу інвестиційних ресурсів, спрямованих на реалізацію інноваційних організаційно-технічних заходів, передбачає забезпечення найбільшого ефекту у вигляді прибутку при обмеженнях на ці ресурси і за умови впровадження заходів, що мають об’єктивно меншу ефективність інвестицій. Запропонований підхід дозволяє досягнути компромісу між ефективністю інвестицій та їх диверсифікацією і реалізується шляхом використання економіко-математичної моделі нелінійного програмування.

7. Розроблені у дисертаційному дослідженні теоретичні положення, методи аналізу, практичні рекомендації та алгоритми розрахунків, що стосуються інноваційного розвитку виробництва, можуть використовуватись на рівні окремих підприємств, інжинірингових фірм, науково-дослідних та проектних організацій, органами законодавчої та виконавчої влади.

8. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати:

- Міністерству економіки України у процесі розроблення стратегії державної інвестиційної та інноваційної політики використовувати положення дисертації та отримані кількісні закономірності щодо співвідношення темпів зростання обсягів виробництва та ресурсних витрат при виготовленні продукції;

- Міністерству промислової політики України використати розроблені методичні та прикладні рекомендації щодо економічного оцінювання та вибору варіантів інноваційного розвитку підприємств машинобудування у процесі реалізації Концепції розвитку промислового комплексу України до 2017 року;

- Міністерству освіти і науки України при підготовці спеціалістів у сфері економіки інновацій та інноваційного менеджменту застосувати теоретичні положення дисертації щодо закономірностей та оптимізації інноваційного розвитку підприємств.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

1. Войцеховська В.В. Кількісні закономірності для темпів інноваційного зростання основних виробничих фондів// Збірник наукових статей Управління розвитком №2-2004 „Проблеми і перспективи розвитку інформаційних систем і технологій в економіці ”-Харків : ХНЕУ, 2004-С.8-9.

2. Войцеховська В.В. Метод розподілу інвестиційних ресурсів, спрямованих на реалізацію організаційно-технічних заходів //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми управління ефективністю інновацій в регіоні (збірник наукових праць)/НАН України. Інститут регіональних досліджень. - Львів, 2005-Вип 1 (LI)-С.95-100.

3. Войцеховська В.В., Економічна оцінка інноваційних змін основних засобів підприємства// Проблеми економіки та управління. Збірник наукових праць НУ „Львівська політехніка”. – Львів: вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2005-№533. С.26-31.

4. Войцеховська Ю.В., Войцеховська В.В. Амортизація у ресурсному забезпеченні інноваційного оновлення основних засобів//Вісник Національного університету „Львівська політехніка” №579 „Проблеми економіки та управління. - Львів: вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2007 – С.46-49.( Особистий внесок автора: запропоновано модель розрахунку амортизації за умови механізму її нарахування за залишковою вартістю)

5. Войцеховський В.Б., Войцеховська В.В. Строки використання основних засобів та ресурсне забезпечення їх відтворення у процесі інноваційного розвитку підприємств.// Збірник наукових праць. Економічні науки. Випуск 3: Чернівці. Видавництво „Книги XXI”, 2007-С.16-23.(Особистий внесок автора: розроблено підхід до визначення взаємозв’язку між термінами використання основних засобів та формуванням коштів їх відтворення)

6. Войцеховська В.В. Войцеховська Ю.В. Виробничий потенціал та параметри довкілля//Вісник Національного університету „Львівська політехніка” №448. Проблеми економіки та управління. Львів: вид-во ДУ ”Львівська політехніка”2002.-С.86-89. (Особистий внесок автора: визначено взаємозв’язок виробничого потенціалу із параметрами довкілля)

7. В.Б.Войцеховський, В.В.Войцеховська. Оптимізація розподілу інвестицій, спрямованих на зменшення забруднення навколишнього середовища//Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Програмування і прогнозування соціально-економічного розвитку регіону (Збірник наукових праць) Вип.4(LIV)/НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2005 –С.131-138. (Особистий внесок автора: сформульований критерій оптимізації розподілу інвестицій)

Публікації в інших виданнях:

8. Войцеховська В.В Аналіз конкурентоспроможності японських фірм на автомобільному ринку США// Японський досвід: вивчення, узагальнення та застосування в Україні.Збірник наук.-прикладних статей.-Львів:Державний університет „Львівська політехніка”,2000.-С.35-37.

9. Войцеховська В.В.Статистичний аналіз впливу виробничого потенціалу регіону на параметри навколишнього середовища//Природничі та гуманітарні науки. Актуальні питання. Тези доповідей V студентської науково-практичної конференції ТДТУ імені Івана Пулюя (22-23 травня 2002р.)Тернопіль: Вид-во Тернопільського державного технічного університету ім. Івана Пулюя.2002-С.143-144.

10. Войцеховська В.В. Моделювання динаміки основних виробничих фондів// Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання : матеріали міжнар.наук.-практ.конф. Тези доп. (3-5 червня 2005р.) Луцьк, 2005.С.778-779.

11. Войцеховська В.В., Войцеховська Ю.В., Оптимізація інноваційного оновлення основних засобів в системі менеджменту підприємства//Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції Маркетинг та логістика в системі менеджменту. Львів: Вид-во Національного університету „Львівська політехніка”,2004-С.46. (Особистий внесок автора: сформульована оптимізаційна задача щодо інноваційного оновлення основних засобів )

12. Войцеховська В.В., Войцеховський В.Б. Економіко-математичний аналіз впливу параметрів фінансування на динаміку інноваційного розвитку основних засобів// Збірник наукових праць. Економічні науки. Випуск 1: Чернівці. Видавничий дім „Букрек”, 2005-С.89-96. (Особистий внесок автора: запропоновано враховувати кредитні кошти при визначенні темпів зростання основних засобів)

13. Войцеховський В.Б., Войцеховська В.В. Економічна оцінка інноваційності оновлення основних засобів виробничих систем// Збірник наукових праць. Економічні науки. Випуск 2: Чернівці. Видавничий дім „Букрек”, 2006-С.38-48.(Особистий внесок автора: введено поняття інноваційності техніки)

14. Voytsekhovska V.V. Developing active investment and business relations in order to promote Ukrainian economic progress and integration – WTO accession//The Weimar triangle in the New Europe – A cooperation Model between East and West. An international Experts’ and Students conference October 25th-26th 2002.-Poland.Cracow.-5p.

15. Voytsekhovska V.V. Statistic Analysis of the Development of the Envirnment parameters of the Region Its Productin potential//Сборник тезисов международной конференции студентов и молодых ученых "Ломоносов-2002”Секция экономика (15-17 апреля 2002)- Москва ТЕНИС.2002.-С.51-52.

16. Voytsekhovska V.V. Ukrainian Integratiоn into European Union Model of Cooperation and Integration//Сборник тезисов международной конференции студентов и молодых учених „Ломоносов-2003”Секция Экономика (15-17 апреля 2003г.) – Москва: ТЕНИС. 2003.- С.31-32.

17. Wiktor Wojciechowski, Wiktoria Wojciechowska. Metoda: optymalizacja podziaіu zasobуw finansowych miкdzy objektami gospodarczymi. Rocznik wydzialu nauk prawnych I ekonomicznych KUL, Towarzystwo Naukowe KUL , Lublin, 2005 – Str 25-31.(Особистий внесок автора: зроблена оцінка поділу фінансових коштів із позицій їх диверсифікації)

18. Viktor Voytsekhovskyy, Viktoriya Voytsekhovska. Linear production functions in econometrical analysis of production potential of the region. Rocznik wydzialu nauk prawnych I ekonomicznych KUL, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin, 2006 – Str 725-733. (Особистий внесок автора: визначена лінійна виробнича функція за статистичними даними)