Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Неделько Ірина Георгіївна. Економічна стратегія переробних підприємств АПК на ринку сокової продукції: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Миколаївський держ. гуманітарний ун-т ім. Петра Могили навчально-наукового комплексу "Києво-Могилянська академія". - Миколаїв, 2002. - 192арк. - Бібліогр.: арк. 165-180.



Анотація до роботи:

Неделько І.Г. Економічна стратегія переробних підприємств АПК на ринку сокової продукції – Рукопис.

Дисертація на отримання наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Національний університет харчових технологій, Київ, 2002.

Дисертація присвячена проблемам формування економічної стратегії переробних підприємств АПК. Концептуально узагальнено та систематизовано теоретичні та методичні аспекти стратегічного управління підприємством. Виявлено закономірності економічного стану і організації виробництва підприємств-виробників соків та проведено оцінку рівня їх конкурентного статусу. Запропоновано та обгрунтовано механізм впровадження маркетингового підходу як визначального при стратегічному управлінні підприємствами. Розроблено методичні підходи щодо оцінки ефективності економічної стратегії розвитку підприємств-виробників сокової продукції. Запропоновано модель інформаційної системи стратегічного управління підприємством, побудовану за принципами мережевих структур та інформаційної логістики. Розроблено методичний підхід до управління витратами на якість, спрямований на зменшення цих витрат чи на управління ними без збільшення інших витрат. Основні результати дисертаційної роботи впроваджено в практику.


17

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у визначенні ролі та місця стратегічного підходу в управлінні виробництвом на підприємствах з метою адаптації його до умов господарювання українських переробних підприємств АПК.

  1. Узагальнені теоретичні та практичні дослідження розвитку сокового ринку в Україні показали, що дана сфера діяльності АПК знаходиться в стані формування і має свої особливості, проблеми та закономірності, які на сьогодні потребують більшої уваги та застосування наукового підходу до розробки економічної стратегії розвитку. Для створення сучасного виробництва світового класу необхідне застосування принципів та методів стратегічного управління, що дозволить враховувати конкурентні переваги і чітко реагувати на зміни оточуючого середовища, забезпечуючи стійке і довгострокове положення на ринку.

2. Стратегію охарактеризовано як встановлену на достатньо тривалий період сукупність напрямків, пріоритетів, орієнтирів, сфер, засобів і правил діяльності, що забезпечують зростання і високу конкурентоспроможність підприємств, зміцнюють позиції на ринку, підвищують здатність до виживання в конкретній ситуації.

  1. Діагностика проблем розвитку ринку соків та напоїв в Україні дозволила виявити наступне: виробництво та продаж соків і напоїв – молода швидкозростаюча галузь АПК, що характеризується мобільністю, адекватною реакцією на зміни в попиті споживачів; на ринку присутні близько 20-30 конкурентоспроможних фірм, які поперемінно займають різні положення на національному та регіональному ринку, але відсутність чіткої обгрунтованої економічної стратегії розвитку цих підприємств не дозволяє в повній мірі використовувати їх ресурсний потенціал та можливості в стратегічних зонах господарювання. Необхідний системний і комплексний підхід до формування пріоритетних цілей та розробка стратегії за принципами та методами цивілізованого менеджменту, що дозволить підвищити ефективність та результативність діяльності переробних підприємств АПК та активізувати ринкову інфраструктуру навколо них.

  2. Провідне місце на ринку сокової продукції займає ТОВ “Сандора” за рахунок формування образу сучасної компанії, започаткованому на принципах гарантії високої якості продукції, що випускається, надійності у співробітництві з партнерами на ринку, прагнення до вдосконалення в роботі. Використання підприємницького потенціалу дозволило фірмі успішно конкурувати на вітчизняному ринку підприємств-виробників сокової продукції, показуючи зразки сучасного менеджменту, організаційної культури та ділової активності.

  3. Формування економічної стратегії повинно проводитись на засадах багаторівневої оцінки виробничого потенціалу підприємств. Це в свою чергу


15

вимагає вироблення принципів і підходів до розробки і реалізації стратегії. Рекомендуються наступні принципи: прогнозування і вироблення довгостро-кового курсу дій; пошук корисних, рентабельних для підприємств споживачів; створення умов для доведення стратегічних цілей до реального впровадження; забезпечення реалізації (на основі маркетингових досліджень) конкурентної спроможності продукції на внутрішньому ринку. Дотримання цих принципів дозволить досягти ефективності в реалізації економічної стратегії, досягаючи збалансованості виробничої і збутової діяльності.

6. В напрямку формування окремих складових стратегії підприємствам-виробникам сокової продукції слід враховувати наступне: для успішної реалізації стратегії якості рекомендується використовувати концепцію аналізу витрат і користі від управління якістю, що започатковується на співставленні витрат як негативного, а користі як позитивного аспекту фінансових результатів. Широке застосування стандартів ISO та методів TQM дозволить забезпечити високий рівень конкурентоспроможності не лише продукції, а й підприємства та забезпечить йому відповідні конкурентні переваги на ринку.

7. Розробка економічної стратегії передбачає діалог між стратегічним плануванням (як центральним блоком інформаційної системи) і проблемними зонами (функціональними стратегіями). Для здійснення такого постійного та системного діалогу пропонується модель інформаційної системи стратегічного управління підприємством, що забезпечить в свою чергу сприятливі умови для високоефективного розвитку за рахунок можливості пошуку підприємством партнерських відносин, скорочення витрат та забезпечення швидкої реакції підприємства на зміни кон’юнктури ринку.

8. Запропоновані методичні підходи до оцінки ефективності реалізації економічної стратегії рекомендуються для широкого впровадження в практику підприємств шляхом розробки спеціальних нормативних та організаційних документів підприємства, необхідних для здійснення стратегічного управління. Лише системний та директивний підхід дозволить досягти ефективності та результативності діяльності та підвищити ділову активність підприємств, забезпечуючи конкурентні переваги на ринку.

Річний економічний ефект від впровадження розроблених методичних підходів до стратегічного управління підприємством за рахунок підвищення ефективності виробництва та покращення організаційної культури управління, складає 120 тис.грн. на рік.

Публікації автора:

  1. Борисенко І.Г. Стратегічне управління як складова частина успіху сучасного підприємства на ринку // Збірн.наук.праць УДМТУ. – Миколаїв: УДМТУ, 1999. - №2 (362). – С. 134-144.

  2. Борисенко І.Г. Економічна стратегія підприємства на прикладі ТОВ «Сандора» // Экономические инновации. – Одесса, 1999. – №4. – С.225-227.


16

  1. Борисенко І.Г. Становище та проблеми розвитку вітчизняного виробництва соків // Економіст. – Київ, 1999. – №7. – С.62-65.

  2. Борисенко І.Г. Проблеми та перспективи розвитку ринку напоїв в південному регіоні України // Вісник аграрної науки причорномор’я. – Миколаїв:МДАА, 1999. – №2 (7). – С. 15-19.

  3. Неделько І.Г. Методичні аспекти формування економічної стратегії підприємств АПК// Наукові праці: Науково-методичний журнал. Вип.6. Економічні науки. - Миколаїв: Видаництво МДГУ ім. П.Могили, 2002. – С. 72-78.

  4. Федулова Л.І., Неделько І.Г. Маркетинговий підхід у стратегічному управлінні (на прикладі ТОВ “Сандора”) // Наукові праці МАУП. – Київ: МАУП, 2001. – Випуск 2. – С.72-75.

  5. Неделько І.Г. Роль стратегічного планування в антикризовому управлінні // Наукові праці МАУП. – Київ: МАУП, 2001. – Випуск 1. – С.105-106.

  6. Неделько І.Г. Шляхи застосування сучасних підходів до управління якістю на підприємстві. // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб.наук.праць.-Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.-Вип.139.-С.60-65.