Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Зінченко Олена Антонівна. Економічна оцінка рівня інноваційного розвитку гірничо-збагачувальних комбінатів та їх структурних підрозділів : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Криворізький технічний ун-т. — Кривий Ріг, 2006. — 224арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 177-196.



Анотація до роботи:

Зінченко О.А. Економічна оцінка рівня інноваційного розвитку гірничо-збагачувальних комбінатів та їх структурних підрозділів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. - Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2006.

Дисертація присвячена розгляду проблеми економічної оцінки інноваційного розвитку гірничо –збагачувальних комбінатів та їх структурних підрозділів. Відображено стан і специфіку інноваційного розвитку на залізорудних підприємствах, удосконалено термінологічний апарат стосовно предмету дослідження. Удосконалено нормативи результативності щодо оцінки інвестиційно – інноваційної діяльності комбінатів і їх підрозділів. Дістали подальшого розвитку методичні підходи щодо визначення економічного рівня інноваційного розвитку залізорудних комбінатів та їх структурних підрозділів. Запропоновано економіко – математичні моделі та організаційно – економічний механізм інноваційного розвитку залізорудного виробництва.

Розроблено методичні підходи щодо визначення рівня конкурентоспроможності комбінату і його структурного підрозділу, а також систему матеріального стимулювання працівників за підвищення рівня інновацізації виробництва.

У дисертаційній роботі, яка є завершеним науковим дослідженням, вирішене актуальне наукове завдання щодо удосконалення економічної оцінки рівня інноваційного розвитку гірничо - збагачувальних комбінатів та їх структурних підрозділів.

Виконані дослідження дозволили сформулювати такі основні висновки і рекомендації:

  1. Аналіз економічних проблем інноваційного процесу показав, що перехід гірничо – збагачувальних комбінатів України до нової економічної системи в умовах зростаючої конкуренції в значній мірі залежить від активізації інноваційних процесів на рівні структурних підрозділів, а це потребує вирішення такого важливого питання, як удосконалення економічної оцінки інновацізації залізорудного виробництва.

  2. Термінологічний апарат є важливим інструментом обєктивного і всебічного дослідження і розкриття сутності і змісту будь – якого економічного явища і процесу, в тому числі і інноваційного процесу. У звязку з цим в роботі розкрито сутність і запропоновано використання термінів «інновацізація виробництва» і «інновацізація підприємства», які на відміну від існуючих, характеризують і дають оцінку окремому етапу загального інноваційного процесу, що здійснюється відповідно або в межах виробництва, або в межах підприємства в цілому. Логічність, конкретність і зміст цих термінів сприятиме точності і грунтовності оцінки інноваційної складової в діяльності гірничо - збагачувальних комбінатів і їх структурних підрозділів.

  3. На базі аналізу сучасних економічних досліджень і статистичних даних прикладного характеру стосовно залізорудних комбінатів доведено, що для об’єктивної оцінки їх діяльності існує необхідність введення в економічний обіг наряду з відомим нормативом економічної ефективності одноразових витрат і другого нормативу, а саме - нормативу економічної ефективності поточних витрат. Обгрунтовано також необхідність вимірювання та використання при економічній оцінці інноваційного процесу в сфері виробництва, в тому числі на рівні структурних підрозділів комбінатів двох видів нормативів продуктивності витрат: на базі одноразових витрат і поточних витрат. Використання таких нормативів забезпечить більш ефективне управління виробництвом на комбінаті, воно буде більш пропорційним і контрольованим.

  4. Ринкові умови господарювання, складний перехідний етап економічного розвитку, наявність зростаючої тенденції конкурентної боротьби за ринки збуту залізорудної продукції потребують розробки обгрунтованих підходів до формування і реалізації ефективних інноваційних заходів на комбінатах і їх структурних підрозділах. З цією метою в роботі розроблено систему статичних оціночних показників і критеріїв інновацізації залізорудного виробництва. Науково обгрунтована оцінка інновацізації сприятиме більш ефективному, адекватному та своєчасному прийняттю управлінських рішень щодо розвитку гірничо - збагачувальних комбінатів.

  5. Ринкові чинники господарювання та мінливі умови залізорудного виробництва роблять останнє багатоваріантним з точки зору його розвитку, що потребує розробки обгрунтованих управлінських рішень, які зокрема базуються і на відповідних економіко – математичних моделях. З цією метою розроблено економіко – математичні моделі інновацізації залізорудного виробництва, які мають прикладне рішення через компютерну програму і в основу яких покладено принцип зростання організаційно – технічного рівня комбінату (підрозділу).

  6. Ефективний розвиток залізорудного комбінату потребує, в першу чергу, формування відповідної системи управління його інноваційним розвитком. Основу такої системи складає дієвий механізм забезпечення цього процесу на рівні структурного підрозділу. Запропонований в роботі організаційно – економічний механізм інновацізації залізорудного карєру враховує специфіку залізорудного виробництва і дозволяє більш ефективно проводити інноваційну політику в рамках даного структурного підрозділу.

  7. Інновацізація і конкурентоспроможність комбінату (підрозділу) є взаємопов’язаними і взаємозалежними чинниками. Зростання рівня інноваційного розвитку є головним напрямком підвищення конкурентоспроможності, а підвищення останньої є важливою умовою фінансування і реалізації інноваційних заходів на комбінаті (підрозділі). Оцінка впливу інноваційних заходів, наприклад, на рівень конкурентоспроможності залізорудного кар’єру комбінату потребує розробки таких його показників, які б враховували основні особливості його функціонування. З цією метою запропоновано показник внутрішньої конкурентоспроможності залізорудного кар’єру і методичні підходи до визначення двох видів її резервів: ринкових (зовнішніх) і внутріфірмових (внутрішніх).

  8. Будь-яка система управління інноваційним розвитком залізорудного виробництва не дасть очікуваного результату, якщо в ній буде відсутній або не буде ефективним такий важливий елемент, як матеріальне стимулювання цього процесу. Важливою складовою запропонованого організаційно – економічного механізму управління інноваційним розвитком залізорудного кар’єру є система матеріального стимулювання інноваційних заходів. Доведено, що така система повинна грунтуватись на формуванні величини заохочувального фонду для працівників залізорудного кар’єру в залежності від досягнутого рівня інновацізації кар’єрного виробництва. Реалізовано таке завдання шляхом розрахунку величини інноваційних факторів в розвитку залізорудного кар’єру та визначення показників і умов матеріального стимулювання, а також джерел фінансування.

  9. Отримані за результатами дисертаційного дослідження методики і рекомендації впроваджені в практику господарювання на ВАТ “Інгулецький гірничо – збагачувальний комбінат” і ТОВ ВКФ “Укркомплект”, що дозволило підвищити обгрунтованість і обєктивність оцінки і планування заходів щодо інноваційного розвитку і підвищення конкурентоспроможності цих підприємств.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Турило А.М., Зінченко О.А., Нусінов В.Я. Економічна оцінка інновацізації залізорудного виробництва: Монографія. – Кривий Ріг: Видавничий дім, 2006. – 200 с. [Особистий внесок здобувача: формування ідеї застосування категорії «інновацізація підприємства», розробка методики оцінки рівня інноваційного розвитку залізорудного виробництва, а також рекомендацій щодо використання даної методики для забезпечення активізації процесу інновацізації на гірничо - збагачувальних комбінатах].

Публікації у фахових виданнях:

  1. Зінченко О.А. Проблеми фінансового управління відтворенням основних виробничих фондів підприємства //Экономика Крыма.- 2003. - №8. - С.60-63.

  2. Турило А.М., Лисевич С.Г., Зінченко О.А. Основи визначення загального і організаційно - технічного рівнів підприємства // Актуальні проблеми економіки. - 2004. - №6.- С.168-171. [Особистий внесок здобувача: виконання аналізу складових оцінки організаційного рівня гірничо – збагачувальних підприємств].

  3. Зінченко О.А. Сутність і значення нормативів результативності в інвестиційно - інноваційній діяльності // Механізм регулювання економіки. - 2005. - №1. - С.155-159.

  4. Зінченко О.А. Проблеми інноваційного процесу у гірничорудній промисловості в умовах трансформації економіки // Вісник Криворізького технічного університету. – Кривий Ріг: КТУ, 2005. - №8.- С .239-244.

  5. Турило А.М., Зінченко О.А. Інновації – сутність і теоретичні характеристики// Актуальні проблеми економіки. - 2005. - №5. - С.76-79. [Особистий внесок здобувача: формування ідеї застосування категорії «інновацізація підприємства»].

  6. Зінченко О.А. Методичні засади оптимізації впровадження в виробництво комплексних інноваційних проектів // Экономика промышленности: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Редкол.: Иванов Н.И. (отв.ред.) и др. - Донецк, 2004. - С.289-297.

  7. Зінченко О.А. Основні методичні підходи з управління процесом інноваційного відтворення гірничо-транспортного устаткування на кар'єрах гірничо-збагачувальних комбінатів // Прометей: регіональний зб. наук. пр. з економіки. -Донецьк: ТОВ «Юго- Восток, Лтд», 2005.- Вип. 1(16). - С.91-93.

  8. Зінченко О.А. Економіко математичне моделювання інноваційного відновлення працездатності гірничо-транспортного устаткування // Актуальні проблеми економіки. - 2005. - №7. - С.145-149.

  9. Турило А.М., Зінченко О.А. Удосконалення методичних засад оцінки конкурентоспроможності підприємства і структурного підрозділу // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 14.- Черкаси:ЧДТУ, 2005. - С.233-236. [Особистий внесок здобувача: розробка методичних засад щодо оцінки конкурентоспроможності комбінату і карєру].

  10. Зінченко О.А. Організаційно- економічний механізм управління інноваційним розвитком кар’єрів залізорудних комбінатів // Актуальні проблеми економіки. - 2006. -№1.- С.170-177.

  11. Зінченко О.А. Оцінка резервів підвищення конкурентоспроможності залізорудних кар’єрів гірничо – збагачувальних комбінатів // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 15.- Черкаси:ЧДТУ, 2005.- С.279-282.

  12. Турило А.М., Зінченко О.А. Сучасні аспекти економіко – математичного моделювання інноваційного розвитку залізорудних кар’єрів //Актуальні проблеми економіки. - 2006. - №2.- С.173-179. [Особистий внесок здобувача: розробка економіко – математичної моделі інновацізації залізорудного виробництва].

  13. Турило А.М., Зінченко О.А. Матеріальне стимулювання інноваційного розвитку залізорудного виробництва // Економіка розвитку. Харків: Торгово - економічний інститут ХНТЕУ. – 2006. - №1(37). – С. 101-104.[Особистий внесок здобувача: розробка методики матеріального стимулювання інновацізації залізорудного виробництва].

Публікації у нефахових виданнях:

  1. Короленко С.М., Капітула С.В., Зінченко О.А. Аналіз існуючих, обґрунтування та розробка нової моделі прогнозування неплатоспроможності підприємства // Вісник Криворізького технічного університету.- Кривий Ріг:КТУ.- 2003. - №2. -С.142-144. [Особистий внесок здобувача: виконання аналізу законодавства щодо оцінки стану гірничо – збагачувальних підприємств].

Публікації за матеріалами конференцій:

  1. Турило А.М., Зінченко О.А., Турило А.А. О необходимости усовершенствования и систематизации терминологии при оценке экономической эффективности инновационно - инвестиционной деятельности предприятий // Матеріали міжнародної науково-практичної конф. «Інноваційний розвиток економіки регіону». - Дніпропетровськ: РВК НГУ. - 2004. - С.94. [Особистий внесок здобувача: формування ідеї удосконалення термінології, що стосується інноваційного процесу].

  2. Турило А.М., Турило А.А., Зінченко О.А. Роль показника приведених витрат в умовах ринкового господарювання // Матеріали V міжнародної науково-практичної конф. «Теорія і практика сучасної економіки».- Черкаси: ЧДТУ. - 2004. - С.222-223. [Особистий внесок здобувача: аналіз ролі показника приведених витрат].

  3. Турило А.М., Зінченко О.А. Інновацізація підприємства: сутність, оцінка і управління // Матеріали Міжнародної науково-практичної конф. "Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти". - Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2005. –Т.3. - С.85-87. [Особистий внесок здобувача: формування показників та критеріїв оцінки інновацізації].

  4. Турило А.М., Зінченко О.А. Турило А.А. Інвестиційно - інноваційна діяльність підприємства і роль в ній економічних нормативів результативності // Матеріали 5 Всеукраїнської науково-практичної конф. ”Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. –Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2004.- Том 1.- С.151-152. [Особистий внесок здобувача: розробка нових нормативів результативності].

  5. Зінченко О.А. Інновацізація гірничорудного виробництва в контексті міжнародних інтеграційних процесів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конф. "Проблеми розвитку економіки і підприємництва в Україні в контексті міжнародних інтеграційних процесів". - Тернопіль. - 2005. - С.31-32.

  6. Зінченко О.А. Актуальність і проблеми формування організаційно – економічного механізму забезпечення інноваційного розвитку залізорудних підприємств // "Проблеми економічної освіти і науковий прогрес". Матеріали міжвузівської науково - методичної конференції (25 листопада 2005 р.). - Кривий Ріг: Мінерал. - 2005. - С.155.

  7. Зінченко О.А. Мотивація інноваційної активності на залізорудних комбінатах України // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково - практичної конф. студентів та аспірантів "Перспективи економічного розвитку України в контексті євроінтеграційних процесів" - Чернівці:ЧТЕІ.- 2006. – С.175-177.