Савіна Наталія Борисівна. Економічна оцінка і прогнозування ефективності інвестицій: Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Український держ. ун-т водного господарства та природокористування. - Рівне, 2002. - 252 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 155-163.
Анотація до роботи:
Савіна Н.Б. Економічна оцінка і прогнозування ефективності інвестицій. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – організація управління, планування і регулювання економікою. – Український державний університет водного господарства та природокористування, Рівне, 2002.
У дисертації досліджені характеристики та особливості традиційних методів оцінки інвестицій і показана необхідність їх подальшого дослідження. Сформовані класифікаційні ознаки інвестиційних ризиків та методів їх оцінки як засобу прогнозування. З метою вдосконалення існуючих методів запропонована оцінка ризику на засадах теорії ентропії стосовно умов інвестиційних систем. Для чого приведені діаграми зміни ентропії системи при різних значеннях ймовірностей стану та інформаційної невизначеності окремого стану події. Як результат розроблено алгоритм оцінки ризику на основі ентропійного (Н)-критерію. Для оцінки вагомості впливу базових компонент інвестицій здійснена адаптація методу відносних відхилень. У відповідності із цим проведено перспективний факторний аналіз фінансових інвестицій і отримані факторні моделі для оцінки відхилень грошового потоку фінансових інвестицій, індексу доходності, ефективності акцій, ефективності облігацій. Показана можливість використання цих моделей для прогнозування невизначеності стану фінансових інвестицій. Проведено перспективний факторний аналіз реальних інвестицій на засадах використання методу відносних відхилень і отримані факторні моделі для оцінки відхилень індексу прибутковості, періоду окупності, чистої теперішньої вартості. Розкрита структура коефіцієнтів впливу параметрів на вказані показники. Розроблено алгоритм факторного аналізу та реалізовано на прикладі конкретного проекту реального інвестування. Сформовані умови та технологія управління ризиком за відхиленням параметрів інвестиційної діяльності та запропоновані таблиці невизначеності подій. Розроблене програмне забезпечення для спрощення практичного використання факторних моделей.
Враховуючи, що оцінка і прогнозування результатів інвестиційної діяльності супроводжується такою економічною категорією, як ризик, яка притаманна кожному фінансовому або економічному рішенню, то передбачення наслідків, які можуть мати місце при зміні параметрів ринку та складових інвестицій з часом, вимагає оцінки не тільки економічного показника інвестицій, а й вагомостей впливу та ймовірностей факторів, що обумовлюють цей показник. Встановлено що відомі показники оцінки інвестиційних проектів, такі як період окупності, внутрішня норма рентабельності, чиста теперішня вартість та інші забезпечують лише необхідну умову оцінки ефективності на стадії порівняння інвестиційних проектів і не забезпечують достатніх умов оцінки впливу відхилень факторів, що мають місце в процесі реалізації цих проектів. Це вимагає вдосконалення існуючих методів оцінки і прогнозування ефективності інвестицій та пошук науково-обґрунтованих технологій кількісної оцінки вагомостей впливу відхилень параметрів та показників інвестиційної діяльності, придатних для практичного використання при формуванні управлінських рішень, як на стадії оцінки, так і на етапі реалізації цих рішень учасниками інвестиційної діяльності.
Вирішення поставлених в роботі завдань здійснено шляхом адаптації методу диференційного числення стосовно залежностей, що описують показники інвестицій. В результаті цього отримані факторні моделі, які дозволяють оцінити в кількісному виді вагомість впливу відхилень параметрів на узагальнені показники, чим розширено теоретико-методологічну основу для економічної оцінки і прогнозування реальних і фінансових інвестицій.
В результаті адаптації методу відносних відхилень для факторного аналізу фінансових інвестицій вперше отримані моделі, що описують у відносних відхиленнях суму грошового потоку інвестиційних ресурсів , індексу доходності таких фінансових інструментів, як акції , облігації через відхилення їх параметрів та коефіцієнтів впливу.
На основі факторного аналізу реальних інвестицій отримані також моделі, що описують у відносних відхиленнях індекс прибутковості , період окупності , чисту теперішню вартість за відхиленнями чинників, що їх визначають.
В цих моделях обґрунтована структура коефіцієнтів впливу чинників фінансових та реальних інвестицій. За величиною і знаком коефіцієнтів впливу є можливим встановити вагомість відхилень та інформаційну значимість кожного із чинників за умови їх взаємного впливу на ефективність інвестицій. Останнє слід рахувати як засіб прогнозування та корекції управлінських рішень в процесі реалізації інвестицій.
На прикладі оцінки чистої теперішньої вартості реального інвестиційного проекту з використанням розроблених факторних моделей шляхом порівняння з традиційними методами визначення ЧТВ показана можливість та методологія оцінки вагомостей впливу параметрів на ЧТВ при будь-яких їх взаємних змінах. В результаті проведеного аналізу встановлено, що коефіцієнти впливу чинників інвестицій змінюються як за величиною так і за знаком в різних періодах інвестування. На цій основі показана можливість оцінки в кількісному виді значимості кожного із чинників для різних періодів інвестування. Останнє дозволяє моделювати можливість компенсації негативного впливу одних чинників позитивною зміною інших для досягнення мети інвестування. Використання визначеної в роботі методології факторної оцінки сприятиме підвищенню ефективності проектів в реальних умовах інвестування.
Обґрунтована можливість використання моделей кількісної оцінки чинників інвестицій для цілей прогнозування факторів ризику, обумовлених наявністю невизначеності в процесі інвестиційної діяльності. Вирішення поставленої задачі досягнуто в дисертаційній роботі шляхом адаптації поняття ентропії до умов інвестиційної діяльності.
Розроблено діаграми та таблицю інформаційної невизначеності подій, які придатні для оцінки ймовірності факторів ризику та невизначеності кінцевого стану інвестиційної системи.
З метою оперативного використання отриманих аналітичних залежностей в практиці оцінки і прогнозування відхилень показників ефективності інвестицій на засадах інформатизації розроблено програмне забезпечення для визначення коефіцієнтів впливу, вагомостей відхилень, інформаційної невизначеності та рейтингового розподілу вагомостей впливу за допомогою сучасних ЕОМ.
Відгуки, отримані від установ, в яких здійснювалась апробація результатів дисертаційної роботи, дають можливість рекомендувати:
Міністерству освіти і науки України використовувати методологію оцінки і прогнозування ефективності інвестицій в навчальному процесі в дисциплінах “Інвестування”, “Фінанси”, “Інвестиційний менеджмент” економічних спеціальностей;
страховим компаніям у процесі оцінки страхових ризиків та розміщення страхових резервів у інвестиційні проекти використовувати таблиці інформаційної невизначеності та Н-критерій;
банківським установам при розподілі фінансів, формуванні кредитної та інвестиційної політики застосовувати аналітичні залежності для визначення коефіцієнтів впливу та вагомостей відхилень;
агентствам розвитку підприємництва при розробці інвестиційних проектів і прогнозуванні результатів використовувати алгоритми розрахунку відхилень цих результатів за значеннями можливих відхилень параметрів та надавати рекомендації стосовно рейтингового розподілу впливу параметрів.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях
Савіна Н.Б. Аналіз показників фінансових інвестицій на основі методу відносних відхилень // Вісник Державного університету “Львівська політехніка”: “Проблеми економіки та управління”. - Львів, 1998. - № 353. – С. 100 – 104.
Савіна Н.Б., Брухаль Б.С. Метод відносних відхилень в аналізі діяльності ПФГ // Вісник Державного університету “Львівська політехніка”: “Логістика”. - Львів, 2000. – № 390. – С. 204-209. (Особистий внесок здобувача: розроблена методика прогнозування узагальнених показників за допомогою методу відносних відхилень).
Савіна Н.Б. Оцінка ризику на основі поняття ентропії економічної системи // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Проблеми економіки та управління”. - Львів, 2000. – № 391. – С. 148-152.
Савіна Н.Б. Факторний аналіз ефективності акцій // Наукові записки Національного університету “Острозька академія”: “Економіка”. – Острог, 2001. – № 2. – С. 96-103.
Савіна Н.Б. Методологічні засади оцінки та прогнозування ефективності інвестицій // Вісник Рівненського Державного технічного університету”: “Економіка”. - Рівне, 2002. – 1 (14). – С. 54-61.
Савіна Н. Б. Прогнозування відхилень ефективності реальних інвестицій // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Логістика”. - Львів, 2002. – № 446. – С. 83-86.
Савіна Н.Б. Методи факторного аналізу результативності інвестицій // Вісник Рівненського Державного технічного університету: “Економіка”. – Рівне, 2002. - № 3 (16). – С. 61-69.
Публікації в інших виданнях
Савіна Н.Б. Умови відкриття рахунків для здійснення підприємницької діяльності // Збірник статей Української державної академії водного господарства: “Облік та аудит, регіональна економіка”. - Рівне, 1997. – ч. 6. – С. 80 – 83.
Савіна Н.Б. Аналіз прибутковості інструментів фондового ринку на основі методу відносних відхилень // Вісник Української державної академії водного господарства: “Облік та аудит”. - Рівне, 1998. – № 353. – С. 104-107.
Савіна Н.Б. Аналіз прибуткових інструментів фондового ринку на основі методу відносних відхилень // Вісник Державного університету “Львівська політехніка”: “Проблеми економіки та управління”. - Львів, 1998. – № 353. – С. 104-107.
Савіна Н.Б. Проблеми вибору інвестиційних проектів в умовах ризику // Вісник Рівненського державного технічного університету: “Сучасні проблеми обліку, аналізу та фінансів”. - Рівне, 1999. – Вип. 2. - ч. 2. – С. 214-219.
Марчук Б.С., Крикавський Є.В., Савіна Н.Б. Оцінка ризику інвестиційного проекту на підставі поняття ентропії // : Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: Логістика. - Львів, 2000. – № 390. – С. 186-192. (Особистий внесок здобувача: розроблена методика оцінки ризику інвестиційного проекту на підставі поняття ентропії).