Макогон Віталій Вікторович. Економічна ефективність відтворення в сільському господарстві : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2006. — 250арк. — Бібліогр.: арк. 209-225.
Анотація до роботи:
Макогон В.В. Економічна ефективність відтворення в сільському господарстві. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – Економіка сільського господарства і АПК. – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2006.
У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретико-методичні основи ефективності відтворення в сільському господарстві, розкрито зміст та співвідношення категорій "розширене відтворення", "економічне зростання"; сформульовано сутність народногосподарської та госпрозрахункової ефективності відтворення; розглянуто та удосконалено методики оцінки сталості відтворювального процесу й ефективності відтворення з урахуванням екологічних факторів.
Досліджено стан, тенденції й ефективність відтворювального процесу в сільському господарстві України та Харківської області, розглянуто особливості відтворення окремих елементів ресурсного потенціалу аграрного сектора. Розроблено економіко-математичну модель для досліджень ефективності відтворювального процесу в окремому сільськогосподарському підприємстві. Здійснено оцінку ефективності відтворювального процесу з урахуванням його екологічних наслідків.
Розроблено пропозиції щодо удосконалення методики оцінки ефективності використання та відтворення трудових ресурсів. Обґрунтовано напрями удосконалення цінової, податкової, кредитної політики стосовно аграрного сектора економіки.
Практична реалізація теоретичних розробок стосовно забезпечення нормальних умов протікання відтворювального процесу в аграрному секторі не набула у роки ринкових перетворень в Україні необхідної послідовності та цілеспрямованості у формі державної аграрної політики. Це призвело до появи великої низки проблем у ході відтворення в сільському господарстві, зокрема відбулося зниження родючості ґрунтів, руйнування матеріально-технічної бази, зменшення обсягів інвестицій, погіршення умов життя сільського населення, посилення демографічних проблем. Усе це обумовлює необхідність та актуальність подальших досліджень теоретичних основ забезпечення розширеного відтворення у аграрному секторі в ринкових умовах, визначення його ефективності та показників її оцінки на народногосподарському та госпрозрахунковому рівнях.
Дослідження теоретичних підходів до визначення сутності та співвідношення категорій "розширене відтворення" та "економічне зростання" вказують на те, що остання є конкретизацією теорії відтворення з урахуванням конкретноісторичної специфіки суспільної форми виробництва, рівня розвитку виробничих сил під впливом науково-технічної революції, економічної функції держави, глобального розвитку міжнародних економічних відносин і процесу інтернаціоналізації виробництва у світовому масштабі. Категорія "економічне зростання" вужче меж категорії "розширене відтворення", оскільки вона включає в себе лише кількісну характеристику зміни масштабів відтворення суспільного продукту та ті його якісні риси, які безпосередньо реалізуються в темпах економічного зростання.
Ефективність відтворення в ринкових умовах доцільно розглядати на двох рівнях – народногосподарському та госпрозрахунковому. Народногосподарська ефективність відтворювального процесу в сільському господарстві визначається загальнодержавними цілями забезпечення продовольчої безпеки держави. Показниками народногосподарської ефективності відтворення є стале зростання обсягів виробництва та продажу сільськогосподарської продукції. Госпрозрахункова ефективність відтворювального процесу відображає ефективність відтворення з позицій власників. Показником госпрозрахункової ефективності є стале зростання капіталу та прибутків.
Для оцінки ефективності відтворення доцільно використовувати обґрунтований нами коефіцієнт сталості відтворення як співвідношення середньорічного темпу приросту показників народногосподарської та госпрозрахункової ефективності з коефіцієнтом їх варіації, обчисленим за середньоквадратичними відхиленнями від лінії тренда.
У відтворенні ефективної родючості грунтів, використовуваних в сільськогосподарському виробництві у Харківській області, як і в цілому по Україні, простежується звужене відтворення. Так, дефіцит поживних речовин у ґрунтах зріс з 89,2 кг/га в 1998 р. до 172,7 кг/га 2005 р., а дефіцит гумусу коливався від 530 кг/га до 700 кг/га. На фоні деякого підвищення прибутковості сільськогосподарського виробництва в 1998-2005 рр. звужене відтворення ефективної родючості грунтів указує на "проїдання" природного ресурсного потенціалу. Динамічний ряд чистого прибутку на 1 га, скоригованого на витрати, необхідні для відновлення родючості грунтів, свідчить про збільшення збитків - з 364,4 грн у 1998 р. до 459,0 грн у 2005 р.
Відтворення трудових ресурсів сільського господарства України в цілому і Харківської області зокрема у останні роки мало чітко виражений звужений характер. Так, середньорічна чисельність працівників сільськогосподарських підприємств в Україні скоротилася на протязі 1990-2004 рр. з 4 млн до 1,2 млн чол., а у Харківської області на протязі 1990-2005 рр. з 170 тис. до 40,4 тис. чол. Ураховуючи загальносвітові тенденції відтворення трудових ресурсів сільського господарства та вивільнення працівників з галузі внаслідок розвитку науково-технічного прогресу і підвищення продуктивності праці, ефективність відтворення трудового потенціалу доцільно оцінювати з урахуванням зміни продуктивності праці. У сільськогосподарських підприємствах Харківської області вартісний індекс виробництва валової продукції в розрахунку на 1 люд.-год. прямих затрат праці в 2005 р. у порівнянні з 1990 р. дорівнював 112,4%, а трудовий – лише 67,3%, що свідчить про загальне майже дворазове зниження продуктивності праці. Більший спад продуктивності праці спостерігався в рослинництві, де трудовий індекс продуктивності праці в 2005 р. у порівнянні з 1990 р. склав 47,6%, а у тваринництві – 65,9%. Для комплексної оцінки ефективності відтворення трудових ресурсів нами було запропоновано обчислювати індекс ефективності відтворення трудових ресурсів як добуток індексів середньорічної чисельності працюючих у галузі та продуктивності їх праці. У сільськогосподарських підприємствах Харківської області запропонований індекс в 2005 р. дорівнював 16% від рівня 1990 р., що свідчить про неефективне відтворення трудового потенціалу в досліджуваному періоді.
Дослідження залежності тенденцій відтворення виробництва валової продукції сільськогосподарськими підприємствами Харківської області від рівня матеріально-технічного забезпечення показало, що у 1998-2005 рр. підвищення рівня фондозабезпеченості на 1 тис. грн супроводжувалося збільшенням на 150 грн. обсягів виробництва валової продукції на в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь У той же час тенденції відтворення окремих елементів матеріально-технічної бази свідчать про звужений характер відтворення. Так, за досліджуваний період, чисельність тракторів у сільськогосподарських підприємствах Харківської області зменшилась у 2,2 раза, зернозбиральних комбайнів – у 2,1 раза, обсяги внесення, а відповідно і закупівлі мінеральних добрив – у 12 разів, у тому числі в розрахунку на 1 га – в 9,3 раза. Можна стверджувати, що розширене відтворення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції у 2000-2005 рр., не підкріплене відповідним зміцненням матеріально-технічної бази сільськогосподарських товаровиробників, не може бути сталим та ефективним у найближчий перспективі.
Для прогнозування показників народногосподарської і госпрозрахункової ефективності відтворення сільськогосподарського виробництва на рівні сільськогосподарського підприємства при зміні умов зовнішньоекономічного середовища доцільно використовувати розроблену нами економіко-математичну модель відтворення. В її основу покладено модель оптимізації галузевої структури сільськогосподарського підприємства, в якій галузева структура зафіксована на досягнутому рівні. Факторами, які впливають на госпрозрахункову ефективність відтворення, а через неї на народногосподарську ефективність, є динаміка цін на сільськогосподарську та промислову продукцію, зміни в системі оподаткування сільськогосподарських товаровиробників, зміни відсотків по банківських кредитах та рівня їх відшкодування державою тощо. Моделювання відтворювального процесу на перспективу в базових господарствах показало, що при існуючих тенденціях зміни зазначених факторів рентабельність виробництва у СФГ "Корал" Слов’янського району Донецької області на протязі 2006-2008 рр. знизиться на 11,4%, у ВАТ "Торець" Слов’янського району Донецької області – на 7,1%, у ДП "Агроресурс" Чугуївського району Харківської області – на 2,0%; норма прибутку у СФГ "Корал" знизиться на 0,3%, у ВАТ "Торець" – на 1,3% та ДП "Агроресурс" зросте на 2,9%.
Встановлено, що вирішальним фактором ефективного відтворення в сільському господарстві є динаміка паритету цін на сільськогосподарську та промислову продукцію. Істотне покращання паритету цін на користь сільськогосподарського виробництва, на перший погляд, призведе до значного зростання рівня рентабельності галузі. У реальній дійсності покращання паритету цін і збільшення грошових доходів сільськогосподарських товаровиробників забезпечить умови для розширеного відтворення основних елементів аграрного ресурсного потенціалу, що буде супроводжуватися значним зростанням виробничих витрат. Моделювання відтворювального процесу в досліджуваних господарствах за умови дворазового покращання паритету цін, як пропонують деякі провідні вчені, та збільшення витрат на підтримку бездефіцитного балансу поживних речовин показало, що рентабельність виробництва зерна озимої пшениці зросте у СФГ "Корал" з (-7,6%) до 50,0%, у ВАТ "Торець" – з 36,4 до 90,3%, у ДП "Агроресурс" – з 9,2 до 69,1%, збитковість виробництва 1 ц цукрових буряків у ВАТ "Торець" знизиться з (-52,5%) до (-12,1%).
Моделювання впливу передбачених у законодавстві змін у системі оподаткування сільськогосподарських підприємств, зокрема виведення зі складу фіксованого сільськогосподарського податку внесків до Пенсійного фонду і поступове їх збільшення, показало, що податкове навантаження на сільськогосподарські підприємства Харківської області зросте втричі, кількість прибуткових господарств в області зменшиться з 48 до 19%. У базових господарствах відбудуться аналогічні зміни. На протязі 2005-2008 рр. у СФГ "Корал" податкове навантаження зросте у три рази проти 2005 р., а рентабельності виробництва знизиться з 34,0 до 17,1%, у ВАТ "Торець" податкове навантаження зросте вдвічі, а рентабельність виробництва знизиться з 14,4 до 6,8%, у ДП "Агроресурс" податкове навантаження зросте більш ніж у чотири рази, а збитковість виробництва – з (-21,5) до (-26,4%).
Публікації автора:
Статті у фахових виданнях
Макогон В.В. Проблеми відтворення й ефективного використання трудових ресурсів аграрного сектора // Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні: Вісник ХНАУ. – 2006. – № 8. – С. 211-215.
Макогон В.В. Еколого-економічна складова ефективного відтворення в сільському господарстві // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. – Вип. 34. – Харків, 2006. – С. 137-140.
Макогон В.В. Екологічні проблеми ефективного відтворення у аграрному секторі // Зб. наук. пр. / Луган. нац. аграр. ун-т: Економічні науки. - 2006. – № 61 (84). – С. 319-323.
Макогон В.В. Необхідність розширеного відтворення в тваринництві для забезпечення продовольчої безпеки // Інтенсифікація і сталий розвиток сільськогосподарського виробництва: Вісник ХНАУ. – 2006. – № 2. – С. 171-177.
Макогон В.В. Вплив спрощеної системи оподаткування на відтворення в сільському господарстві // Облік і фінанси АПК. – 2006. – № 3. – С. 116-121.
Макогон В.В. Розподіл витрат та ефективність відтворювального процесу у окремих галузях сільського господарства // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 6 – С. 40-45.
Макогон В.В. Сталість виробництва як фактор ефективності відтворення // Економіка АПК. – 2004. - № 12. - С. 96-102.
Макогон В.В. Методичні підходи до оцінки ефективності сільськогосподарського виробництва // Ринкова трансформація та розвиток продуктивних сил аграрного сектора: Вісник ХНАУ. – 2004. – № 8. – С. 317-323.
Макогон В.В. Прибутковість сільськогосподарських підприємств і стан відтворювального процесу в них // Сталий розвиток аграрного сектора економіки: Вісник ХНАУ. – 2004. - № 4. – С. 106-111.
Публікації в інших виданнях
Макогон В.В. Влияние механизма ценообразования на воспроизводство в сельском хозяйстве // Проблемы сельскохозяйственного производства на современном этапе и пути их решения: Мат-лы 10-й междунар. науч.-производ. конф. – Белгород, 2006. – С. 144.
Макогон В.В. Екологічна складова відтворювальних процесів у аграрному секторі економіки // Екологічні проблеми сталого розвитку агросфери в умовах реформування земельних відносин та шляхи раціонального використання і охорони земель: Мат-ли міжнар. наук. конф. студентів та аспірантів. - Харків, 2005. – С. 304-305.
Макогон В.В. Екологічна оцінка сталості відтворення в сільському господарстві // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: Мат-ли міжнар. форуму молодих вчених. - У 2-х тт. – Т.1 – Харків, 2005. – С. 232-233.
Олійник О.В., Макогон В.В. Фінансово-економічні важелі ефективного відтворення в сільському господарстві: Лекція /Харк. нац. аграр. ун-т. – Харків, 2005. – 40 с.