Серебряков Валентин Валентинович. Екологічні закономірності міграції птахів фауни України в часі та просторі: Дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 486 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 323-385.
Анотація до роботи:
Серебряков В.В. “Екологічні закономірності міграції птахів фауни України в часі та просторі”.
Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2002.
Дисертація присвячена дослідженню екологічних закономірностей міграції птахів фауни України. Проведено аналіз багаточисельної літератури, на основі чого вперше складено повний список птахів фауни України, що нараховує 414 видів, 355 з яких є кочовими або перелітними, та встановлено їх сучасний статус. Методично зроблено два підходи щодо аналізу великого фактичного матеріалу термінів прильоту понад 18 модельних видів птахів: аналіз багаторічних рядів спостережень (часовий підхід) та аналіз спостережень на території всієї України (просторовий підхід). Запропонована нова концепція ареалу мігруючих тварин. Суть її полягає в тому, що ареал мігруючих тварин становить єдиний простір (територію), куди включено гніздові та зимові території, а також міграційні шляхи, на підставі того, що птахи на всіх цих територіях завжди включаються у трофічні мережі екосистем. На цій же основі проведено аналіз ходу прильоту весною та відльоту восени деяких видів птахів на території України. Доведено, що перші мігруючі весною особини вказують екологічні русла перельоту свого виду (популяції). Те ж саме стосується останніх відльотних особин восени. Таким чином, мігруючі особини раніше з’являються весною і довше затримуються восени на екологічно вигідних територіях, а це є міграційні шляхи птахів.
Аналіз багаторічних рядів, загальною сумою понад 13 тисяч дат, спостереження прильоту 18 видів птахів в 91 пункті Східної Європи дав можливість обґрунтувати та сформулювати правило варіювання термінів міграції птахів, яке полягає в тому, що варіація термінів прильоту та відльоту (навіть в межах одного виду) птахів змінюється залежно від широти: чим більша широта, тим менша варіація.
На основі сформульованого правила вперше запропонована гіпотеза зміни балансу впливу екзогенних та ендогенних факторів на формування міграційного стану птахів та контроль їхньої міграції. Перед міграцією і на її початку в основному переважає вплив зовнішніх (екологічних) факторів, а в ході міграції починають домінувати внутрішні (біологічні) фактори.
Всі теоретичні викладки щодо просторового та часового розміщення птахів під час міграції мають екологічне трактування на прикладі екосистем водно-болотних угідь та їх птахів.
В роботі вперше представлені карти ареалів 61 виду птахів, що екологічно пов’язані з водно-болотними угіддями.
Міграції птахів (в часі і просторі) є динамічною картиною просторового відношення птахів до певних екосистем та часу перебування в них, що відображає результат взаємодії зовнішніх факторів навколишнього середовища та внутрішніх біологічних чинників, які стимулюють та впливають на хід міграції.
До фауни птахів України віднесено 414 видів, з яких 268 є мігрантами різних категорій, 59 - осілими і 87 - залітними птахами. Серед мігруючих птахів в фауні України розрізняють
207 видів, що гніздяться та перелітають, 39 видів пролітних і 22 види прилітно-зимуючих. Статус птахів є умовною фауністичною, а не екологічною характеристикою виду, так як
внаслідок зміни екологічних факторів та під впливом антропічних чинників він змінюється.
Ареал перелітних птахів, як і у всіх інших живих організмів (до яких це поняття застосовується і якщо він не є розірваним), є єдиний простір/територія, де вони перебувають і виконують свої біологічні та екологічні функції. Поняття гніздовий та зимовийареали, а також міграційнішляхи перелітних птахів – є частинами їхнього єдиного ареалу, що заселяються чи відвідуються в міру їх біологічних чи екологічних потреб. Концепція біареальності мігруючих тварин суперечить основним положенням екології.
Вивчення просторового розміщення перелітних видів птахів під час їх переміщення в поєднанні з часовими характеристиками (початок прильоту, остання реєстрація перелітних птахів, масова міграція тощо) дає можливість виявити екологічні русла їх міграцій. Екологічні русла формують перелітні шляхи птахів, тому у окремих екологічних груп видів існують спільні перелітні шляхи.
На формування міграційного стану та хід міграції птахів впливають не тільки внутрішні (ендогенні) чинники та екологічні (екзогенні) фактори навколишнього середовища, а і сам стан сезонного розвитку екосистеми, частиною якої вони є. Час та послідовність прильоту і відльоту птахів відповідає послідовним етапам змін структур екосистеми. Птахи, що належать до вищих трофічних рівнів, прилітають, як правило, після прильоту основних видів птахів, що відносяться до нижчих трофічних рівнів.
Час міграції птахів з року в рік змінюється в певних межах залежності від екологічних умов. Показники варіації термінів прильоту та відльоту (навіть в межах окремого виду) залежать від широти: чим більша широта, тим менша варіація. В цьому полягає суть правила варіації термінів прильоту птахів, вперше сформульованого нами.
Правило варіації термінів міграції птахів та вивчення інших екологічних особливостей розподілу перелітних птахів в часі та просторі дало можливість вперше обґрунтувати гіпотезу зміни балансу впливу екзо- та ендогенних факторів на формування міграційного стану птахів та хід самої міграції. Суть її зводиться до того, що до і на початку перельоту основними факторами у формуванні міграційного стану птахів та контролю самої міграції виступають екзогенні (екологічні) чинники. В ході протіканні явища міграції в просторі і часі баланс впливу змінюється на користь ендогенних факторів, які наприкінці міграції виступають як домінуючі.
Аналіз просторового розміщення водно-болотних видів птахів та часу їх міграцій в Україні за останнє століття показує суттєві зміни, які відбулися в результаті, як глобальних, так і регіональних змін екологічних факторів. Глобальне потепління, а також антропічний вплив на довкілля (інтенсивне гідробудівництво, створення водойм з підігрітими водами, тощо) сприяють поширенню на зимівлі та гніздуванні багатьох видів птахів названої екологічної групи, що в свою чергу вносить зміни в характер, терміни та шляхи їх міграцій.
На прикладі водно-болотних видів птахів виявлена залежність мігрантів від стану екосистем (водно-болотних угідь), з якими вони органічно зв’язані. За наявності сприятливих факторів птахи далеко не відлітають, а зимують на внутрішніх водоймах України. Чисельність та розміщення птахів на зимівлях залежить від льодової обстановки. При відсутності сприятливих факторів птахи мігрують на більші відстані.
Міграції не є видоспецифічним пристосуванням птахів до переживання несприятливих умов існування. В глобальному екологічному розумінні - це процес переносу високоорганізованої живої речовини з одних частин біосфери до інших в залежності від того, де і як екосистеми відповідно до сезону змінюють свої структури та процеси трансформації сонячної енергії. Явище міграції розвинуте у багатьох рухомих організмів і в більшості випадків протікає однаково, але птахи, як більш рухливі організми, що здатні переміщуватися на великі відстані, як такі, що характеризуються високим та швидким обміном речовин, у цьому процесі виграють.
Серебряков В.В., Алексеенко В.Р. Водно - болотные угодья Азово - Черноморского побережья Украины. – К.: Wetlands International – AEME, 2000. – 202 с.
Svazas S., Meissner W., Serebryakov V., Kozulin A., Grishanov G. Changes of wintering sites and waterfowl in Central and Eastern Europe / OMPO Special publication. – Vilnius: “OMPO Vilnius” & Lithuanian Institute of Ecology, 2001. – 149 p.
Andersson A., Hecker N., Keller V., Musil P., Ormerod S., Salathe T., Sarigul G., Serebryakov V., Staneviscius V., van Vessem J., Wieloch M., Yarar M. Inland Wetlands // Habitats for birds in Europe: A conservation strategy for the wider environment / Edit. by: G.Tucker and M.Evans. – UK, Cambridge: BirdLife International, 1997. – P. 125-157.
Serebryakov V. Pallid Harrier. Demoisele Crane. Sociable Plover. Great Black-headed Gull. Slender-billed Gull. Paddyfied Warbler. Azur Tit. // The EBCC Atlas of European Breeding Birds: Their Distribution and Abundance. (Edit.: E.J.M.Hagemeijer and M.J.Blair). - London: T&AD Poyser, 1997. - 903 p.: 152; 239; 270; 323; 331; 565; 646.
Rose L., Heredia B., Allavena S., Crockford N., Galbraith C., Galiano E., Geiser R., Hykle D., Karpovich Z., Merne O., Mischenko A., Nogales M., Serebryakov V., Teixeira A., van Vessem J., Yarar M. Globally threatened birds in Europe: Action Plans / Edit. B.Heredia, L.Rose, M.Painter. - Strasbourg (France): Council of Europe Publishing, 1996. - 408 p.
Энциклопедия охотника: Справочное издание / Е.П.Авдеенко, И.А.Акимов, Т.Б.Ардамацкая, В.А.Архипчук, ..., В.В.Серебряков и др. / Под. ред Л.А.Смогоржевского. – К.: Изд-во “Українська енциклопедія”, 1996. – 349 с.
Conservation of the Black Sea Wetlands: A review and preliminary action plan / Profirov L., Michev T., Iankov P., Gigineishvili G., Baboianu G., Ilyashenko V., Vinokurov F., Magnin G., Yarar M., Serebryakov V., Stetsenko N. / Edit. by: A.Wilson and M.Moser. – UK, Slimbridge, 1993. - IWRB Publication. – No 33. - 76 p.
Сохранение водно-болотных угодий побережья Черного моря: Обзор и предварительный план действий / Профиров Л., Ианков Р., Гигинешвили Г., Бабояну Г., Ильяшенко В., Винокуров А., Магнин Г., Ярар М., Серебряков В., Стеценко Н. / Под. ред. А. Вильсон, М.Мозера. – Великобритания, Слимбридж, 1994. – IWRB публикация № 33. – 90 с.
Серебряков В.В. Международная конференция по учетам и Европейскому атласу птиц // Вестн. зоол. - 1990. - № 1. - С.80.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Ход весенней миграции черного коршуна на Украине по данным фенологических наблюдений // Вестн. зоол. - 1990. - № 5. - С.79-81.
Серебряков В.В. 3-й Международный симпозиум по лебедям // Вестн. зоол. - 1990. - № 1. - С.80.
Серебряков В.В. Международный симпозиум по журавлям Палеарктики // Вестн. зоол. - 1990. - № 1. - С.80.
Габер Н.А., Серебряков В.В. Белый аист в Херсонской и Запорожской областях Украинской ССР // Вестн. зоол. - 1990. - № 6. - С.80-82.
Серебряков В.В. Международный симпозиум «Управление Средиземноморскими водно-болотными угодьями и их птицами на период до 2000 года и далее» // Вестн. зоол. - 1991. - № 6. - С.83-84.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Миграции снегиря на Украине (по данным фенологических наблюдений) // Вестн. зоол. - 1991. - № 3. - С.73-76.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Миграции и зимовки скворца на Украине по данным фенологических наблюдений // Вестн. зоол. - 1993. - № 3. - С. 59-65.
Серебряков В.В. Всесоюзное совещание рабочей группы по аистам СССР при Национальной секции СССР СИПО // Вестн. зоол. – 1990. - № 1. – С. 81.
Korzjukov A.I., Koshelev A.I., Serebryakov V.V. The present status of the Mute Swan (Cygnus olor) in the Ukraine, USSR // Wildfowl. - 1991. - Supplement No.1. - P.49-52.
Serebryakov V.V., Grishchenko V.N., Poluda A.M. The migration of swans (Cygnus spp.) in the Ukraine, USSR // Wildfowl. - 1991. - Supplement No.1. - P.218-223.
Давиденко І.В., Серебряков В.В. Інтенсивність токування деркача та вплив на неї різних факторів // Вісн. Київськ. нац. ун-ту. Біологія. – К., 2000. – Вип. 32. – С. 49-50.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. К вопросу о стайности серого журавля Grus grus (Linnaeus) в период миграций на территории Украины // Журавли Палеарктики: биол., морфол., распространение. - Владивосток, 1988. - С.63-72 (226-227).
Серебряков В.В. Миграции серого журавля на Украине в 1975-1984 гг. // Сообщен. Прибалт. комиссии по изучен. миграций птиц. - Тарту, 1989. - № 21. - С. 122-133.
Serebryakov V.V., Grishchenko V.N. The number of Rooks (Corvus frugilegus) in the Ukraine in 1984 // Bird Census News. - The Netherlands, 1990. - Vol. 3. - No. 1. - P.15-19.
Serebryakov V.V., Grishchenko I.A., Grishchenko V.N. Number and distribution of White Stork (Ciconia ciconia) in the Ukraine // Bird Census News. - 1992. - Vol.5. - No.1. - P.35-39.
Mikhalevich I., Serebryakov V., Grishchenko V. Atlas of breeding herons in Ukraine // Bird Census News. – 1994. – Vol. 7. – No. 1. – P. 32-37.
Грищенко В.М., Серебряков В.В. Миграции белого аиста на Украине по данным фенологических наблюдений // Сезонные миграции птиц на территории Украины. - К.: Наук. думка, 1992. - С.258-273
Grischtschenko V., Serebryakow V., Galinska I. Phanologie des Weisstorchzuges (Ciconia ciconia) in des Ukraine // Die Vogelwarte. - 1995. - 38/1. - P.24-34.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В., Борейко В.Е., Грищенко И.А. Современное состояние популяции белого аиста (Ciconia ciconia) на Украине // Русский орнитологический журнал. - 1992. - № 1(2). - С.147-156.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Миграции серой цапли на Украине по данным фенологических наблюдений // Бюлл. МОИП: Отд. Биол. - 1993. - Т. 98. - Вып. 5. - С.33-37.
Serebryakov V.V., Bulakhov V.L., Gorban I.M., Grishchenko V.N., Gubkin A.A., Gubkin Al.A., Klestov N.L., Makarenko M.M., Marisova I.V., Poluda F.V., Taranenko L.I. The migration of the Common Crane in the Ukraine // Crane research and protection in Europe (Ed.: H.Prange). – Germany: Halle, M.L.University, 1995. – P.246-255.
Serebryakov V.V. Are the bird migrations only self species/population adaptation or …? // 22nd International Ornithological Congress: Durban 16-22August 1998. Abstracts of oral presentations and Posters. - Ostrich. - 1998. - Vol. 69. - No. 3-4. - P.365-366.
Мусієнко М., Серебряков В.В. Екологічна освіта в університетах Центральної та Східної Європи // Ойкумена. – 1992. - № 4. – С. 26-27.
Дідух Я., Андрієнко Т., Серебряков В., Вольвач Ф., Філенко А., Лопарьов С., Чумак К. Заказник “Лісники” та його проблеми // Ойкумена. – 1994. - №. 1-2. – С.116-127.
Serebryakov V.V. Phenology of spring migration in Ukraine // Acta XVIII Congressus Internationalis Ornithologici.- Moscow, 1982. - Vol. 2. - P.1170-1171.
Serebryakov V.V. New important wintering areas of waterfowl in Ukraine // Acta Zoologica Lituanica. – 2001. – Vol. 11. – No. 3. – P. 266-272.
Serebryakov V., Poluda A. Recent data on Common Crane Grus grus migration in Ukraine (1989-1996) // Vogelwelt. – 1999. – Vol. 120. – P. 357-361.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Ход весенней миграции чибиса на Украине по данным фенологических наблюдений // Кулики в СССР: распространение, биол., и охрана. - М.,1988. - С.41-44.
Серебряков В.В., Грищенко В.Н., Грищенко И.А. Динамика численности белого аиста на Украине с 1931 по 1987 год // Аисты: распространен., экол., охрана. - Минск, 1990. - С.147-151.
Серебряков В.В., Габер Н.А. Учет белого аиста на Украине и Молдавии в 1931 году // Аисты: распространен., экол., охрана. - Минск, 1990. - С.141-146.
Головач О.Ф., Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Современная численность, распространение и миграции черного аиста на Украине // Аисты: распространен., экол., охрана. - Минск, 1990. - С.191-203.
Серебряков В.В., Дремлюга Г.М., Грищенко В.М. Чисельність зимуючих водоплавних птахів на Україні у 1988-1989 роках // Орнітофауна Зах. обл. України та проблеми її охорони. - Луцьк, 1990. - С.106-109.
Серебряков В.В., Полуда А.М. Зимовки лебедей во внутренних областях Украины // Экол. и охрана лебедей в СССР. - Мелитополь, 1990. - Ч.1. - С.33-37.
Серебряков В.В., Галинская И.А., Грищенко В.Н. Сезонные миграции белого аиста на Украине в 1975-1989 гг. и в 1931 г. // Аисты: распространен. экол., охрана. - Минск: Навука і тэхніка, 1992. - С.45-53.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Підсумки проведення “Року чорного лелеки” в Україні // Чорний лелека в Україні. - Чернівці,1992. - С.1-16.
Серебряков В.В., Грищенко В.Н., Серебрякова И.В. Результаты анкетного учета грачей на территории Украины в 1984 г. // Врановые птицы в антропогенном ландшафте. - Липецк, 1993. - Вып.1.- С.91-104.
Грищенко В.Н., Борейко В.Е., Бабко В.М., Серебряков В.В. и др. Результаты проведения “Года орлана-белохвоста” на Украине в 1989 г. // Беркут, 1993. - № 2. – С.31-41.
Серебряков В.В., Грищенко В.Н., Грищенко И.А. Динамика численності білого аиста на Украине с 1931 по 1987 год // Аисты: распространение, екологія, охрана. – Минск, 1990. – С. 147-151.
Галинская И.А., Серебряков В.В., Грищенко В.Н. Сезонне миграции белого аиста на Украине в 1975-1989 гг. и в 1931 г. // Аисты: распространение, экологія , охрана. – Минск, 1990. – С. 45-53.
Кошелев А.И., Корзюков А.И., Лысенко В.И., Серебряков В.В. Современное размещение и численность лебедя-шипуна на Украине // Екология и охрана лебедей в СССР. – Мелитополь, 1990. – Ч. 1. – С.28-33.
Серебряков В.В. Миграции лебедей на территории Украинской ССР. - К.: Киевск. ун-т. - 1984. - 26 с. (Деп. в УкрНИИНТИ 28.06.1984 г. №1132).
Серебряков В.В. Миграции серого журавля на Украине (1975-1984 гг.) по данным фенологических наблюдений. - К.: Киевск. ун-т, 1985. - 38 с. (Деп. в УкрНИИНТИ 02.09.1985 г. №2019-Ук).
Серебряков В.В. Систематический список птиц Украины. - К.: Киевск. ун-т, 1987. - 34 с. (Деп. в УкрНИИНТИ 25.05.1987 г. №1511-Ук87).
Серебряков В.В., Грищенко В.Н. Размещение и численность грача на Украине по данным анкетного учета в 1984 г. 1. Винницкая область. – К.: Киевск. ун-т, 1988. - 20 с. (деп. в УкрНИИНТИ 04.01.1988 г. №43-Ук88).
Серебряков В.В., Грищенко В.Н. Размещение и численность колоний грача на Украине по данным анкетного учета в 1984 г. 2. Волынская область. – К.: Киевск. ун-т, 1988. - 10 с. (Деп. в УкрНИИНТИ 04.01.1988 г. №45-Ук88).
Серебряков В.В., Грищенко В.Н. Размещение и численность колоний грача на Украине по данным анкетного учета в 1984 г. 3. Ворошиловградская область. - К.: Киевск. ун-т, 1988. - 10 с. (Деп. в УкрНИИНТИ 04.01.1988 г. №46-Ук88).
Мельничук В.А., Серебряков В.В., и др.. Водно-болотные угодья Киевской области как места концентрации зимуючих и колониально гнездящихся птиц. – К.: ред ж. Вестн. Зоол, 1988. – 41. (Деп.. в ВИНИТИ 23.01.1989 г. №529-В89).
Серебряков В.В., Грищенко В.Н., Грищенко И.А. Численность белого аиста на Украине по данным анкетного учета в 1987-1988 гг. - К.: Киевск. ун-т, 1989. - 96 с. (деп. в УкрНИИНТИ 25.05.1989 г. №1372-Ук89)
Головач О.Ф., Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Распространение, численность и миграции черного аиста на Украине. – Киев: ред. ж. Вестн. зоол. – 1989. - 48 с. (Деп. в ВИНИТИ 26.02.1990 г. № 1110-В90)
Серебряков В.В., Грищенко В.Н., Скильский И. Размещение и численность колоний грача на Украине по данным анкетного учета в 1984 г. Западная Украина. Деп. в ОНП НПЦ “Верас”, ИЗ АН Беларуси, 21.10.1992.- 17-12.- №154.- Рус. 45 с.
Serebryakov V.V. The bird census in the Ukraine (USSR) // XI International conf. on bird census and atlas work. - Prague, 1989. - P.74.
Серебряков В.В. О ходе весеннего прилета чибиса на территории Украинской ССР // Новое в изучен. биол. и распространении куликов. – М., 1980. – С. 119-120.
Серебряков В.В. Фенологическое изучение миграций: задачи и организация // Экол. и охрана птиц. - Кишинев, 1981. - С.203-204.
Серебряков В.В. Весенняя миграция птиц на Украине по данным фенологических наблюдений // 18-й Междунар. орнитол. конгресс. – М., 1982. - С.226-227.
Серебряков В.В. Вариация многолетних сроков начала прилета птиц и ее связь с географической широтой // Экологич. исследования и охрана птиц Прибалт. республик. - Каунас, 1982. - С.190-192.
Серебряков В.В. Краткие сообщения о черном аисте. На территории Украины // Исследования в обл. заповедн. дела. - М., 1984. - С.109.
Серебряков В.В., Серебрякова И.В. Численность и распространение колоний грача на территории Украинского Полесья // Всесоюзн. совещ. по проблеме кадастра и учета животн. мира. - М., 1986. - Ч.2. - С.388-389.
Серебряков В.В., Серебрякова И.В. Зимовки и миграции грача на территории Украинской ССР // Изучен. птиц в СССР, их охрана и рац. использование. - Л., 1986. - Ч.2. - С.237.
Грищенко В.Н., Борейко В.Е., Серебряков В.В. Опыт проведения комплексной пропагандистской кампании «Лелека» в Киевской области // Экол. образован. и воспитан. В СССР. - М., 1987. - С.98-100.
Кошелев А.И, Корзюков А.И., Серебряков В.В. Восстановление популяции и ареала лебедя шипуна на Украине в свете синантропизации вида // Матер. V всесоюзн. совещ. «Вид и его продуктивность в ареале». - Вильнюс,1988. - С.98-99.
Борейко В.Е., Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Год белого аиста на Украине // Природа. - 1988. - № 6. - С.114-115.
Серебряков В.В., Грищенко В.Н., Серебрякова И.В. Численность грача на территории Украинской ССР в 1984 г. по данным анкетного учета // Липецк,1989. - Ч.2. - С.44-46.
Грищенко В.Н., Борейко В.Е., Серебряков В.В. Проведение массовых научно-пропагандистских кампаний – эффективный метод сбора кадастровой информации // Всесоюзн. совещ. по проблеме кадастра и учета животн. мира. - Уфа, 1989. - Ч. 1. - С.222-223.
Серебряков В.В., Грищенко В.Н. Численность колониальных видов цапель на Украине по данным анкетного учета в 1986 г. // Всесоюзн. совещ. по проблеме кадастра и учета животн. мира. - Уфа, 1989. - Ч. 3. - С.209-210.
Мельничук В.А., Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Результат учета околоводных колониально гнездящихся птиц Киевской области // Всесоюзн. совещ. по проблеме кадастра и учета животн. мира. - Уфа, 1989. - Ч. 3. - С.162.
Головач О.Ф., Серебряков В.В. и др. Распространение и численность черного аиста на Украине // Всесоюзн. совещ по проблеме кадастра и учета животн. мира.- Уфа, 1989.- Ч.3.- С.59-61.
Серебряков В.В., Грищенко В.Н. Миграции лебедей на Украине по данным фенологических наблюдений // Экол. и охрана лебедей в СССР .- Мелитополь, 1990. - Ч. 1. - С.44-46.
Грищенко В.М., Серебряков В.В., Грищенко І. О. Чисельність білого лелеки у Західних областях України за обліком у 1987 році // Орнітофауна Зах. обл. України та проблеми її охорони. - Луцьк, 1990. - С.98-100.
Серебряков В.В. Правило вариации многолетних сроков прилета птиц // Матер. 10-й Всесоюзн. орнитол. конф. - Витебск, 1991. - Ч. 1. - С.143.
Серебряков В.В. Мигранты: погодные или инстинктивные? // Матер. 10-й Всесоюзн. орнитол. конф. - Минск: Навука і тэхніка, 1991. - Ч. 2. - Кн. 2. - С.205.
Серебряков В.В., Мосейкина Г.Н., Грищенко В.Н. Численность грача на Украине по данным анкетного учета в 1989 г. // Экологические проблемы врановых птиц.- Ставрополь, 1992.- С.93.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Территориальные связи птиц Каневского заповедника // Підсумки 70-річної діяльності Канівського заповідника та перспектива розвитку заповідної справи в Україні. - Канів, 1993. - С.48.
Серебряков В.В., Грищенко В.Н. Статево-вікова структура популяцій лісових птахів Канівського заповідника // Підсумки 70-річної діяльності Канівського заповідника та перспектива розвитку заповідної справи в Україні. - Канів, 1993. - С.68-70.
Грищенко В.Н., Серебряков В.В. Две формы распределения частоты встреч колоний различной величины у птиц // Современные проблемы изучения колониальности у птиц. – Мелитополь-Симферополь, 1990. – С. 144-146.
Серебряков В.В., Вятчаніна С.В., Алексієнко В.Р. Екологічна освіта та охорона водно-болотних угідь в Україні // Другий з’їзд Гідроекологічного товариства України. – К.: 1997. – Т. 2. – С. 220-221.
Grishchenko V.N., Boreiko V.Y., Serebryakov V.V. The experience of conducting the popularization campaign “Leleka” in Kiev region // Ecol. education in the USSR. - Moscow, 1987. - P. 101-102.
Serebryakov V.V., Grishchenko V.N., Poluda A.M. Migration of swans in the Ukraine, USSR // III International Swan Symposium. – Oxford, 1989. - P.15-16.
Korzjukov A.I., Koshelev A.I., Serebryakov V.V. The present status of the Mute Swan (Cygnus olor) in the Ukraine, USSR // III International Swan Symposium. - Oxford, 1989. - P.1-2.
Serebryakov V.V. Waterfowl and it’s interrelation with agriculture in the Ukraine, USSR // Farmers and Waterfowl: conflict or co-existance. - Lelystad (the Netherlands), 1991. - P.22.
Serebryakov V.V., Grishchenko V.N. First results of breeding birds atlas work in the Ukraine // Bird numbers 1992: 12th International Conference of IBCC and EOAC. – Noordwijkerhout (The Netherlands), 1992. – P.156.
Serebryakov V.V. Review of the Ukrainian wader fauna // Wader Study Group Bulletin. - 1992, August. - No. 65. - P.24.
Serebryakov V.V., Prentice R.C. International Wetland Inventory Project for the countries of the former USSR // Black Sea Basin Wetlands Workshop. - Odessa, 1993. - P.12.
Serebryakov V., Korzyukov A., Poluda A., Zhmud M. Recent distribution of Cormorant in Ukraine // Cormorant Conference’93. - Gdansk (Poland), 1993. - P.25.
Serebryakov V.V. Watering places in the life of forest birds // Jornal fur Ornithologie. - 1994. - Aug. - Band 135. - No. 3. - P.190.
Grishchenko V.N., Golovach O.F., Gorban I.M., Serebryakov V.V. The present state of the Black Stork population in the Ukraine // 1st International Black Stork Conservation and Ecology Symposium. - Jurmala (Estonia), 1995. - P.45.
Musienko M.M., Serebryakov V.V. “Biocentrism” paradigm and ecological education on the eve of the 21st century // First Practical Conference: “Sustainable Development: Environmental Pollution and Ecological Safety”. - Dnipropetrovsk, 1995. - P.13-14.
Serebryakov V.V., Poluda A.M. Recent data on Common Crane migration in the Ukraine (1989-1996) // 3rd European Crane Workshop. - Stralsund (Germany), 1996. - P.43.
Poluda A., Serebryakov V. Migration of the Black Stork in Ukraine // 2nd International Conference on the Black Stork. - Extremadura (Spain), 1996. - P.90-91.
Serebryakov V.V. Inventories of migratory birds important staging areas in Ukraine // OMPO International meeting “Reproduction and important habitats of migratory birds of the Western Palearctic”. – Vilnius, 1998. – P. 57.
Serebryakov V.V., Rozhok A., Topishko A., Loparryov S. Dynamics of some breeding bird populations in Ukraine // Bird Numbers 1998: 14th International Conference of the EBCC. - Cottbus (Germany), 1998. - P.62.
Serebryakov V.V. Inventories of important staging areas for migratory birds in Ukraine // Acta Zoologica Lituanica Ornithologia. – 1998. – Vol. 8 (special issue). – P. 181.
Serebryakov V.V. Ringing as a tool to study the role of watering places for breeding birds / International conference “Bird Ringing 100 Years. Results and Perspective of Bird Ringing”. Abstracts. – Germany: Helgoland, 1999. – P. 31.
Serebryakov V., Poluda A. Goose migration in the Ukraine // Anatidae – 2000. - Srasbourg, 1993. – P.15.