Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Фастовець Оксана Олексіївна. Екологічна підготовка майбутніх менеджерів з туризму у вищих навчальних закладах. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Фастовець О.О. Екологічна підготовка майбутніх менеджерів з туризму у вищих навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здoбуття наукoвoгo ступеня кандидата педагoгічних наук за спеціальністю 13.00.04 – „Теoрія і метoдика прoфесійнoї oсвіти”. – Інститут педагoгічнoї oсвіти і oсвіти дoрoслих АПН України, Київ, 2008.

Дисертація є дослідженням основних тенденцій розвитку екологічної освіти в теорії та практиці навчання. В роботі висвітлено історичний аспект екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму в Україні та узагальнено її стан за кордоном. Обґрунтовано зміст екологічної складової підготовки майбутніх менеджерів туризму. У праці визначено доцільність та алгоритм екологізації професійно-орієнтованих дисциплін, обґрунтовано критерії відбору змісту екологічної складової професійно-орієнтованого курсу „Організація транспортних подорожей та перевезень туристів”, запропоновано інноваційні форми та методи екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму. Результати впровадження авторської методики засвідчили позитивні зміни, що відбулися в екологічній підготовці студентів. Зокрема, усі показники екологічної підготовки: екологічна освіченість, екологічна свідомість, екологічна діяльність зазнали позитивних зрушень. Основні результати дослідження впроваджено у практику підготовки майбутніх менеджерів туризму у вищих навчальних закладах України.

Ключoві слoва: екологічна підготовка, менеджер з туризму, екологічна складова професійної підготовки, екологізація професійно-орієнтованих курсів, інноваційні форми.

На основі узагальнення результатів дослідження зроблено певні висновки:

1. Прийняття Концепції екологічної освіти України зумовило неперервність та визначило інтегративну функцію екологічної підготовки, що спрямована на формування екологічних знань, екологічного мислення та свідомості і ґрунтується на діяльнісному підході. Зміни, які відбуваються в суспільстві, актуалізують необхідність змін у системі екологічної підготовки фахівців для туристичної галузі. Підготовка фахівця, здатного вирішувати проблеми туристичної діяльності на основі екологічного імперативу, перетворилася на методологічну основу екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму.

Аналіз педагогічної та спеціальної туристичної літератури виявив тісний зв’язок між станом екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму, розвитком природничих наук, педагогічної думки, туризмології. Ураховуючи вагомість екологічної складової у змісті професійної підготовки майбутніх фахівців сфери туризму, доцільно виокремлювати чотири етапи, що характеризують наповнюваність професійної підготовки екологічним змістом. Від природопросвітницького (перший етап), коли екскурсію у природу було визнано як початкову форму туристичної діяльності та складову педагогічного процесу, через природоохоронний (другий етап) – формування галузевої системи курсової підготовки та підвищення кваліфікації екскурсоводів природознавчої та краєзнавчої тематики, організаторів екскурсій – та екологоосвітній (третій етап), коли почало складатися розуміння універсальної значущості екологічної освіти у системі підготовки та підвищення кваліфікації фахівців галузі туризму, до освіти сталого розвитку (четвертий етап), головною ознакою якого є поширення парадигми сталого розвитку і впровадження Концепції екологічної освіти України в підготовку майбутніх менеджерів туризму. Встановлено, що вимоги, які висуває суспільство до екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму, не збігаються із рівнем підготовки, яку реально отримують студенти у ВНЗ.

2. Технологічний прогрес та екологічна безпека в галузі туристичних перевезень, збільшення екологічно чистих видів транспорту, підвищення швидкості руху і рівня комфорту є важливими чинниками, що зумовлюють сталий розвиток туристичної галузі. Водночас, ці складові активно впливають на посилення ролі екологічної складової професійної підготовки менеджерів туризму. Необхідність поглиблення й профілізації такої підготовки детермінована бурхливим розвитком туристичної галузі та перетворенням її на один із високоприбуткових і динамічних секторів світового господарства і винятково важливу сферу духовного й культурного життя суспільства.

Доведено, що екологічна підготовка є складовою професійної підготовки з відповідними цілями, змістовним, виховним, оцінювальним, організаційним і результативним компонентами, що функціонують, створюючи сукупність методологічних підходів, методів, засобів її реалізації. Практично кожна із професійно-орієнтованих дисциплін (професійно-теоретичний і професійно-практичний цикли) мають можливості щодо екологізації, а відтак можуть активно впливати на екологічну підготовку майбутніх менеджерів туризму. Встановлено, що критеріями змісту екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму, обґрунтованих, розроблених і впроваджених у навчальний процес, є відповідність екологічної освіти сучасним потребам суспільства і галузі, наступність змісту на усіх етапах навчання та його гуманістична спрямованість; рівень використання сучасних освітніх технологій, доцільний розподіл навчального часу на самостійне й аудиторне вивчення матеріалу тощо.

3. Розроблено авторську програму курсу „Організація транспортних подорожей та перевезень туристів”, що відповідає вимогам запропонованого нами алгоритму екологізації (насичення екологічним змістом без порушення логічного змісту предмета) навчальних дисциплін та відображає певну наступність викладу екологічної інформації у змісті дисципліни: сталий розвиток туризму; причина виникнення екологічної проблеми (історія, особливості, складові); факти, явища, приклади, які розкривають її негативний вплив, наслідки; можливості наукових, соціальних, практичних, правових чинників, спрямованих на розв’язання проблеми, оптимізацію взаємодії суспільства і природи; успіхи у вирішенні проблеми; реальна практична діяльність фахівця у підвищенні ефективності розв’язання проблем.

4. Здійснено пролонговане спостереження за об’єктом дослідження, з’ясовані умови його прояву, проведено кількісний та якісний аналіз зібраної інформації. Оскільки дослідження спрямовувалося на виявлення найбільш ефективних шляхів формування екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму, ми визначали ставлення суб’єктів навчального процесу до цієї підготовки у змісті загальної професійної підготовки на початку і в кінці експерименту. Було виявлено позитивну динаміку означеної компоненти.

Доведено необхідність підвищення ефективності проведення теоретичних і практичних занять у ВНЗ, спрямованих на формування екологообізнаної, екологосвідомої особистості студента. Найбільш доцільними формами визнано лекції-презентації, лекційно-практичні та семінарські заняття, проведення яких відбувається у режимі презентації Місrosoft Office РоwerРоint, що сприяє збільшенню загального обсягу навчального матеріалу (у тому числі й екологічного), який опановують студенти, а також доступності його викладу. Визнано доцільність упровадження в навчальний процес екоекскурсій, екологічних стежок, що сприяє ефективністі екологічної підготовки майбутнього менеджера туризму через усвідомлення екологічних наслідків своєї діяльності. Екологічна підготовка вимагає інтегративних, універсальних підходів до організації самостійної діяльності, зокрема засобами впровадження проектної технології, що відповідає запитам сталого розвитку суспільства, розширює екологічну компетентність майбутнього менеджера із туризму. Також важливе значення у змісті екологічної підготовки набуває практика, ефективність якої підвищується за умови її комплексності.

5. Розроблений навчально-методичний комплекс для екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму складається із програми курсу (екологізована) „Організація транспортних подорожей та перевезень туристів”; навчально-методичного посібника „Організація транспортних подорожей та перевезень туристів” та його електронного варіанту; відповідних методичних рекомендацій та їх електронного варіанту. Експертиза представленого навчально-методичного комплексу дала можливість упевнитися як у його доцільності, так і в достатньо високому рівні виконання. Викладачі та студенти, які брали участь в оцінювані, пройшли ретельний відбір. Застосовувана експертна методика сприяла виявленню точок зору експертів-викладачів та експертів-студентів і показала достатньо високий рівень конвергенції їх оцінок. Впровадження авторської методики у навчально-виховний процес вищих навчальних закладів показало позитивні зрушення, яких зазнала екологічна підготовка майбутніх менеджерів туризму. Зокрема, усі складові екологічної підготовки набули позитивних змін.

Отримані результати свідчать, що поставлена мета досягнута, завдання дослідження розв’язані, основні положення гіпотези підтверджені. Здійснене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму. Подальшого вивчення потребують такі питання: психолого-педагогічні засади формування екологічної культури менеджерів туризму; порівняльно-педагогічні аспекти організації екологічної освіти майбутніх фахівців туристичної галузі; науково-методологічні основи створення відповідної навчально-методичної літератури тощо.

Публікації автора:

Навчальні та метoдичні посібники

1. Фастовець О.О. Організація транспортних подорожей та перевезень туристів: навч. посіб. / Оксана Олексіївна Фастовець. – К. : Музична Україна, 2003. – 190 с.

2. Фастовець О.О. Організація транспортних подорожей і перевезень туристів: навч. посіб. / Оксана Олексіївна Фастовець. – К. : ФПУ, 2007. – 233 с.

Методичні рекомендації

3. Фастовець О.О. Екологічна складова змісту навчального курсу „Організація транспортних подорожей та перевезень туристів” : метод. реком. для викл. та студ. вищ. навч. закл. туристичного профілю / О.О. Фастовець. – К. : ФПУ, 2007. – 92 с.

Програми

4. Фастовець О.О. Організація транспортних подорожей та перевезень туристів. Навч.-темат. план, програма, плани семінарських занять / О.О.Фастовець. – К. : ФПУ, 2007. – 20 с.

Статті у фахових виданнях

5.Фастовець О.О. Екологічна освіта менеджерів із туризму в контексті сталого розвитку / О.О. Фастовець // Вісник Київського міжнародного університету. Сер. Пед. науки : зб. наук. пр. – 2005. – Вип. 6. – С. 290-301.

6.Фастовець О.О. Етапи підготовки менеджерів з туризму в Україні / О.О. Фастовець // Вісник Черкаського нац. ун-ту імені Богдана Хмельницького. Сер. Пед. науки : зб. наук. пр. – 2005. – Вип. 73. – С. 86-91.

7.Фастовець О.О. Екскурсія як форма екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму / О.О. Фастовець // Вісник Київського міжнародного університету. Сер. Пед. науки : зб. наук. пр. – 2005. – Вип. 7. – С. 217-229.

8.Фастовець О.О. Реалізація екологічної освіти засобами туризму / О.О. Фастовець // Педагогічний процес : теорія і практика : зб. наук. пр. / [Голов. ред. С.О. Сисоєва]; Благодійний фонд ім. А.С. Макаренка. – 2005. – Вип. 3. – С. 274-280.

9.Фастовець О.О. Використання методу проектів в екологічній підготовці майбутніх менеджерів із туризму / О.О. Фастовець // Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. пр. Педагогіка та психологія. – 2006. – Вип. 299. – С. 203-210.

10.Фастовець О.О. Екологізація фахово-орієнтованих дисциплін в процесі підготовки майбутніх менеджерів туризму / О.О. Фастовець // Вища освіта України : темат. зб. Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського освітнього простору. – 2006. – Додаток № 3 (т. 2). – С. 442-448.

11.Фастовець О.О. Екологічна підготовка менеджерів з туризму у ВНЗ / О.О. Фастовець // Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницький держ. пед. ун-т імені Григорія Сковороди. – 2008. – Спец. вип. : Педагогіка. – С. 334-337.

Статті та тези у збірках наукoвих конференцій та семінарів

12.Фастовець О.О. Виховання екологічної культури населення засобами туризму та екскурсій / О.О. Фастовець // Туризм на порозі ХХІ століття: освіта, культура, екологія : матеріали наук.-прак. конф., 18-20 жовтня 1999 р. – К., 1999. – С. 203-206.

13.Фастовець О.О. Світовий досвід оптимізації впливу туризму на довкілля / О.О. Фастовець // Краєзнавство і туризм : освіта, виховання, стиль життя : матеріали ІІ міжн. наук.-прак. конф., 9-11 листопада 2000 р. – Херсон ; К., 2000. – С. 108-114.

14.Фастовець О.О. Екологічний туризм : види і форми / О.О. Фастовець // Шляхи інтеграції природоохоронної та освітньо-виховної діяльності : матеріали наук.-прак. семінару, 1-3 липня 2004 р. – Полтава, 2004. – С. 32-35.

15.Фастовець О.О. Реалізація освітньої функції екологічного туризму в контексті концепції сталого розвитку / О.О.Фастовець // Актуальні проблеми педагогіки : методологія, теорія і практика : зб. наук. праць. – Горловка, 2004. – Вип. 1. – С. 188-195.

16.17.Фастовець О.О. Реалізація екологічної освіти засобами екотуризму / О.О.Фастовець // Культура і освіта фахівців туристичної сфери: сучасні тенденції і прогнози : матеріали ІІІ-ої міжнар. наук.-практ. конф., 13-14 жовтня 2004 р. – К., 2005. – С. 205-210.

17.Фастовець О.О. Етапи підготовки менеджерів з туризму в Україні / О.О.Фастовець // Розвиток особистості в полікультурному освітньому просторі : матеріали міжнар. конгресу ІV Слов’янські педагогічні читання, 30 черв. -1 липня 2005 р. – Черкаси, 2005. – С. 249-250.

18.Фастовець О.О. Екологічна підготовка менеджерів з туризму засобами екотуризму / О.О.Фастовець // Педагог професійної школи : зб. наук. пр. / редкол. Н.Г.Ничкало (голова), І.А.Зязюн, О.І.Щербак. – К., 2006. – Вип. VII. – С. 129-134.

19. Фастовець О.О. Вдосконалення підготовки майбутніх менеджерів туристичної індустрії в контексті сталого розвитку та євроінтеграції / О.О. Фастовець // Екологія : наука, освіта та природоохоронна робота : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 березня 2007 р. – Умань; К., 2007. – С. 148-149.

20. Фастовець О.О. Екологічна підготовка менеджерів туризму у ВНЗ / О.О. Фастовець // Туризм і регіональна політика : тези наук.-прак. конф., 27-28 квітня 2007 р. Харків, 2007. С.55-56.

21. Фастовець О.О. Екологічна складова підготовки менеджерів туризму у ВНЗ / О.О. Фастовець // Географія і туризм : європейський досвід : матеріали міжнар. наук.конф., 27-30 вересня 2007 р . – Львів, 2007. – С. 126-128.

22.Фастовець О.О. Розвиток екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму / О.О.Фастовець // Актуальні проблеми, сучасний стан та перспективи розвитку індустрії туризму в Україні : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 4-5 жовтня 2007 р., – Житомир, 2007. – С. 66-67.

23.Фастовець О.О. Екологічна підготовка майбутніх менеджерів туризму у ВНЗ / О.О.Фастовець // Сучасні освітні технології у вищій школі : міжн. наук.-метод. конф., 1-2 листопада 2007 р. : тези доп. – К., 2007. – Ч. 1. – С. 115-117.

24.Фастовець О.О. Екологічна підготовка менеджерів з туризму у ВНЗ / О.О.Фастовець // Туристична освіта в Україні: проблеми та перспективи : матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 19-21 листопада 2007 р. : зб. наук. праць. – К., 2007. – С. 238-242.

25.Фастовець О.О. Використання інноваційних форм лекцій у процесі екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму / О.О.Фастовець // Міжнародний вектор туризму : сьогодення, майбуття : матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 7-9 квітня 2008 р. – Луганськ, 2008. – Вип. 3, – Ч. 2. – C. 113-116.

Фастовець О.О. Екологічна підготовка майбутніх менеджерів з туризму у вищих навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здoбуття наукoвoгo ступеня кандидата педагoгічних наук за спеціальністю 13.00.04 – „Теoрія і метoдика прoфесійнoї oсвіти”. – Інститут педагoгічнoї oсвіти і oсвіти дoрoслих АПН України, Київ, 2008.

Дисертація є дослідженням основних тенденцій розвитку екологічної освіти в теорії та практиці навчання. В роботі висвітлено історичний аспект екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму в Україні та узагальнено її стан за кордоном. Обґрунтовано зміст екологічної складової підготовки майбутніх менеджерів туризму. У праці визначено доцільність та алгоритм екологізації професійно-орієнтованих дисциплін, обґрунтовано критерії відбору змісту екологічної складової професійно-орієнтованого курсу „Організація транспортних подорожей та перевезень туристів”, запропоновано інноваційні форми та методи екологічної підготовки майбутніх менеджерів туризму. Результати впровадження авторської методики засвідчили позитивні зміни, що відбулися в екологічній підготовці студентів. Зокрема, усі показники екологічної підготовки: екологічна освіченість, екологічна свідомість, екологічна діяльність зазнали позитивних зрушень. Основні результати дослідження впроваджено у практику підготовки майбутніх менеджерів туризму у вищих навчальних закладах України.

Ключoві слoва: екологічна підготовка, менеджер з туризму, екологічна складова професійної підготовки, екологізація професійно-орієнтованих курсів, інноваційні форми.