Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Ключник Альона Володимирівна. Ефективний розвиток підприємницької діяльності в аграрному секторі економіки регіону : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Миколаївський держ. аграрний ун-т. — Миколаїв, 2007. — 204арк.+ дод. — Бібліогр.: арк. 184-203.



Анотація до роботи:

Ключник А.В. Ефективний розвиток підприємницької діяльності в аграрному секторі регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2007.

У дисертації досліджено теоретичні і методичні основи підприємницької діяльності в аграрній сфері економіки. Проаналізовано розвиток та ефективність підприємництва в сільському господарстві Миколаївської області – з виявленням наявних недоліків та їх причин. За результатами проведених досліджень визначено основні напрями подальшого ефективного розвитку підприємницької діяльності, серед яких: удосконалення підприємницького середовища; формування раціонального виробничого потенціалу підприємств на основі інноваційно-орієнтованого їх розвитку; удосконалення спеціалізації і розмірів підприємницьких структур; подальший розвиток агропромислової інтеграції та кооперації; організація ефективної реалізації продукції та підвищення конкурентоспроможності підприємств.

1. Визначною умовою ефективного функціонування кожного підприємства є здійснення належної підприємницької діяльності, яку, на нашу думку, слід відокремлювати від поняття «бізнес». Кожна функціонуюча в аграрній сфері АПК підприємницька структура має свої специфічні ознаки, які синтезовані нами в класифікаційній моделі сільськогосподарських підприємств різних організаційно-правових форм.

2. Показники ефективності діяльності сільськогосподарських підприємницьких формувань доцільно визначати за запропонованою нами для кожної з сфер діяльності (виробничої, комерційно-збутової, управлінської, соціальної, обслуговуючої, інвестиційної) системою. На ефективність діяльності сільськогосподарських підприємницьких формувань впливає ризик, методичні підходи до оцінки якого висвітлені в роботі.

3. В аграрному секторі Миколаївської області нині по кількості провідні позиції займають фермерські господарства, на другому – господарські товариства, на третьому – приватні підприємства. В останні роки практично по всіх організаційно-правових формах сільгосппідприємств відбулося помітне зменшення їх ресурсного потенціалу, але їм при цьому вдалося досягти зростання обсягів виробництва рослинницької продукції (насамперед – насіння соняшнику, овочів, плодів і винограду). З наявних у регіоні організаційно-правових форм підприємств провідні позиції у виробництві більшості видів рослинницької продукції належать господарським товариствам. На жаль, по більшості видів тваринницької продукції відбуваються негативні зміни, що спостерігаються практично по всіх формах господарювання. Тому в регіоні необхідно прийняти дійові заходи щодо стабілізації розвитку тваринницьких галузей і подальшого збільшення обсягів виробництва їх продукції.

4. За обсягами виробництва зерна, м’яса і молока у середньому за 2004-2005 рр. позитивно виділяється Снігурівський район, а по насінню соняшника – Первомайський та Баштанський райони, які мають потужне аграрне виробництво.

5. Кількість збиткових господарств за 2002-2005 рр. коливалася від 55 у 2004р. до 147 - у 2003 р. З основних організаційно-правових форм підприємств найбільш ефективними по загальній діяльності за основною частиною показників виявилися фермерські, кооперативні, приватні виробничі структури і група інших господарств.

6. По групах як рослинницьких, так і тваринницьких галузей головні позиції займають фермерські, приватні, держані та інші господарства. Рослинництво в цілому у більшості районів Миколаївської області рентабельне, а тваринництво, навпаки, є збитковим. Найвищі рейтинги за рентабельністю продажу по обох групах галузей в останні роки мали Снігурівський і Арбузинський райони. З рослинницьких видів продукції найбільш рентабельним в останні роки було виробництво насіння соняшнику. По тваринницьких продуктах найвищі рейтинги мали: по молоку – фермерські господарства і виробничі кооперативи, по м’ясу – державні і приватні підприємства.

7. Основними організаційно-економічними напрямками ефективного розвитку підприємницької діяльності в аграрній сфері АПК є наступні:

- зміцнення насамперед підприємницького середовища. Удосконалення потребує податкова політика (недоцільними є відміна фіксованого податку та перехід до спеціального режиму збору ПДВ), кредитування (шляхом збільшення розмірів довгострокових кредитів), а також компенсацій по кредитах комерційних банків, застосування пільгових кредитних;

- в Миколаївській області необхідно створити Міжвідомчу групу з питань розвитку підприємництва в сільській місцевості, а при аграрному університеті - Інформаційно-консультативний центр;

- покращення планово-економічної роботи, обґрунтованість якої можна забезпечити за допомогою програми Microsoft Project 2000. За допомогою останньої нами для ПОСП «Золота Нива» Новобузького району розроблено проект проведення технологічного циклу робіт по вирощуванню та реалізації озимої пшениці;

- удосконалення системи оплати праці, для якої характерні значні коливання по адмінрайонах області. На увагу заслуговує висвітлена в дисертації організація оплати праці та преміювання у ПОСП «Золота Нива» Новобузького району та агрофірми «Краснопільська» Березанського району;

- формування раціонального виробничого потенціалу підприємства, якому сприяють оренда (на строк не менш, ніж 10 років), іпотека та ліцензування землі. В умовах енергетичної кризи на увагу заслуговують установки, що виробляють горючий біогаз та біодизель;

- удосконалення спеціалізації підприємницьких структур. Необхідно щоб частки провідних сільськогосподарських культур у загальних посівних площах не перевищували: зернових культур – 55 %, соняшнику – 15 %. У складі зернових доцільно розширити посіви фуражних культур, а в групі технічних – посіви ріпаку, сарапетської озимої гірчиці, сої. У виробництві тваринницької продукції слід збільшувати частку великотоварних спеціалізованих господарств. Для ПОСП «Золота Нива» Новобузького району у результаті вирішення економіко-математичні задачі одержано проект оптимальної структури аграрного і промислового виробництв, запровадження якого призведе до зростання річного загального прибутку підприємства на 1360 тис. грн., а рівня рентабельності - в 5,5 раза. За одержаними при вирішенні економіко-математичної задачі результатами нами розроблено бізнес-план щодо придбання (на умовах довгострокового кредиту) техніки для впровадження мінімального обробітку ґрунту. В результаті запровадження цього проекту вже в 1-й (2007) рік підприємство одержатиме 579,1 тис. грн. чистого прибутку, у кінцевому ж (2011) році - 1200,2 тис. грн. У майбутньому, з поверненням кредиту, ефективність проекту буде ще більш високою;

- оптимізація розмірів сільгосппідприємств. Проведене нами по господарствах восьми адмінрайонів Миколаївської області групування показало, що найбільш ефективними є господарства з площею сільгоспугідь в 3101-3900 га;

- раціональний розвиток кооперації (обслуговуючих кооперативів, машинних рингів, наданням «сусідської» допомоги тощо). Із сільськогосподарських обслуговуючих кооперативних формувань найбільш доцільними є багатофункціональні, маркетингові, кредитні, а також кооперативи при сільських громадах. Перспективним є і створення молочарських та свинарських кооперативів;

- становлення та ефективне функціонування агропромислових структур. Майбутнє - за великими агропромисловими формуваннями, найбільш перспективними з яких є об’єднання потужних переробних підприємств з господарствами, що постачають їм сировину, і формування холдингових структур (прикладом може бути холдинг, побудований Райффайзен банком Аваль в Баштанському районі);

- організація ефективної реалізації продукції і підвищення конкурентоспроможності підприємницьких формувань. Кожне підприємство повинно обирати найбільш вигідні для себе канали продажу виробленої продукції (насамперед - біржі, оптові ринки та агроторгові доми, переробні підприємства, фірмові магазини, а також на експорт). Запорукою успіху у цьому є складання стратегічної карти виходу підприємства на зовнішній ринок, яка визначає стратегічні цілі та комплекс заходів, що повинно здійснити підприємство у сферах своєї діяльності , а також показники їх оцінки. Крім того, автором проведено SWOT-аналіз конкурентних позицій аграрних підприємств Миколаївської області на світовому ринку, а дослідження маркетингового середовища останньої (за бальною оцінкою), які показали, що сільськогосподарські структури є поки що неконкурентними на зовнішньому ринку, сучасне ринкове середовище (в якому вони функціонують) є несприятливим для них.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

1. Гончаренко І.В., Ключник А.В. Стан іноземного інвестування аграрного сектору Миколаївської області // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. – 2004. - 1 (25). – С. 31-35. (автору належить збір і обробка інформації та формулювання висновків).

2. Ключник А.В. Щодо ролі приватних підприємницьких формувань у вирішенні соціальних проблем селян // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв. – 2004. - 2 (26). – С. 154-158.

3. Ключник А.В. Приватні підприємства матимуть майбутнє // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. – 2004. - 3 (27). – С. 97-102.

4. Ключник А.В. Щодо сутності підприємництва та значення його розвитку в умовах приватної власності // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства: економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. Випуск 31. – Х.: ХНТУСГ, 2004 р. – С.113-117.

5. Ключник А.В. Яким має бути підприємець-аграрій // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 201: В 5 т. Том 4. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 1045-1049.

6. Ключник А.В. Зовнішньоекономічна діяльність АПК потребує активізації та підвищення ефективності // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. - 2005. - 1 (29). – С. 93-98.

7. Ключник А.В. Сутність підприємницького ризику та основні методичні підходи до його визначення // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв. – 2006. - 1 (33). – С. 93-97.

8. Ключник А.В. До методики оцінки ефективності підприємницької діяльності аграрних формувань // Економіка АПК. – 2006. – № 9. – С. 71-74.

В інших виданнях:

9. Ключник А.В. Методичні підходи до визначення конкурентоспроможності сільськогосподарської продукції // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці // Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції. – В 3-х ч., Житомир, 3-5 берез. 2005 р. – Житомир: Вид-во «Державний агроекологічний університет», 2005. – Ч.2. – С. 97-100.

10. Ключник А.В. Чи потрібно агарному виробництву України терміновий вступ до СОТ... // Тези доповідей Причорноморської регіональної науково-практичної конференції (26-28 квітня 2006 р.). – Миколаїв. – 2006.- С. 59-62.

11. Топіха В.І., Гончаренко І.В., Ключник А.В. та інші. Менеджмент ЗЕД в АПК (монографія). - Миколаїв МДАУ, 2006. – С. 130-137, 206-229. (автору належить збір і обробка інформації р. 3 (п. 3.1, 3.4)).

12. Гончаренко І.В., Ключник А.В. Застосування інформаційних технологій в плануванні діяльності аграрних підприємств // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції (25-27 вересня 2006 р.) – Київ. – 2006. – С. 10-12. (автору належить збір і обробка матеріалів та формулювання висновків).