Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Загальне землеробство


Голодрига Оксана Володимирівна. Ефективність застосування тарги супер і емістиму С у посівах сої в умовах правобережного Лісостепу України : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Голодрига О.В. Ефективність застосування тарги супер і емістиму С у посівах сої в умовах правобережного Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільсько -господарських наук за спеціальністю 06.01.01. – загальне землеробство. – Дніпропетровський державний аграрний університет. Дніпропетровськ. – 2005.

Дослідження присвячені раціональному поєднанню гербіциду тарги супер з біостимулятором росту – емістимом С та вивченню питань їх сумісного впливу на забур’яненість посівів сої та його видовий склад, фізіолого-біохімічні процеси в рослинах сої та ґрунті, формування урожаю та поліпшення якості насіння сої, енергетичну та економічну ефективність їх сумісного застосування.

Встановлено, що при застосуванні гербіциду і біостимулятора росту зменшувалась забур’яненість посівів сої. Це позитивно впливало на хід фізіолого-біохімічних процесів у рослинах сої та ґрунті, збільшення урожайності та покращення якості насіння, енергетичну і економічну оцінку випробуваних препаратів. Поряд з цим виявлено синергізм дії препаратів при застосуванні їх сумісно.

Визначена господарська ефективність сумісного застосування тарги супер (1,0 – 2,0 л/га) і емістиму С (5 мл/га) та різними їх співвідношеннями для захисту посівів сої від бур’янів, досліджена їх післядія на наступні культури у сівозміні.

Встановлено науково-обґрунтовані, екологічно безпечні норми препаратів, доведена їх господарська і біологічна ефективність у досліді та виробничих умовах: тарга супер –1,5 л/га і емістим С – 5 мл/га.

1. У правобережному Лісостепу України втрати урожаю сої від бур’янів становлять 48-70 %, або 6,0-8,8 ц/га.

2. При застосуванні тарги супер найбільший відсоток знищення бур’янів спостерігався при застосуванні норми 2,0 л/га, де кількість знищених бур’янів становила 89,3 %, а маса 87,7 %.

Використання тарги супер з емістимом С сприяло зменшенню кількості бур’янів і їх маси за всіх норм застосування гербіциду. Найбільший відсоток знищення бур’янів спостерігався при застосуванні тарги супер у нормі 2,0 л/га у поєднанні з емістимом С, що відповідно складало 95,4 % по кількості і 94,4 % по масі. Поєднання тарги супер у нормі 1,5 л/га з емістимом С забезпечує зменшення чисельності і маси бур’янів у порівнянні із застосуванням тарги супер у нормі 2,0 л/га без емістиму С. Сумісне застосування препаратів дає можливість знизити норму гербіциду на 0,5 л/га і зменшити пестицидне навантаження на ґрунт і навколишнє середовище.

3. Тарга супер і емістим С позитивно впливають на ріст рослин сої у висоту на всіх етапах розвитку культури. При застосуванні тарги супер у нормі 1,5 л/га сумісно з емістимом С спостерігалось посилення ростових процесів на 25,9 % – у фазі гілкування, на 31,8 % – у фазі цвітіння і на 45,0 % – у фазі наливу бобів у порівнянні з контролем.

4. Тарга супер у поєднанні з емістимом С сприяє посиленому накопиченню сухих речовин що проявляється в рості чистої продуктивності фотосинтезу, збільшенні вмісту хлорофілу а і в, їх суми та каротиноїдів. Найбільша кількість пігментів і сухих речовин відмічається у рослинах сої при застосуванні 1,5 л/га гербіциду сумісно з біостимулятором росту.

5. Тарга супер сумісно з емістимом С впливають на активність формування рослинами біомаси. Найбільший приріст біомаси сої у фазі гілкування сформувався при застосуванні тарги супер у нормі 1,5 л/га без біостимулятора росту і становив 156,3 %, а сумісно з біостимулятором росту – 167,0 % до контролю.

6. Сумісне застосування тарги супер і емістиму С на посівах сої, як фізіологічно-активних речовин, значною мірою впливає на процеси метаболізму в рослинах. Під дією тарги супер активність ферментів каталази, пероксидази і поліфенолоксидази значно зростає у фазах гілкування і цвітіння. Дія цих ферментів досягає найвищої активності при сумісному застосуванні тарги супер у нормі 1,5 л/га з емістимом С внаслідок чого підвищується життєздатність рослин й їх конкурентоспроможність до бур’янів.

7. Під дією тарги супер кількість епідермальних клітин і продихів на поверхні листка сої на 1 мм2 збільшується й знаходиться в прямій залежності від норм гербіциду і його сумісного застосування з емістимом С, що вказує на позитивний вплив гербіциду і емістиму С на адаптаційні механізми культури до стресових факторів, в результаті чого підвищується фотосинтетична активність листкової поверхні сої, поліпшується робота провідних тканин що позитивно впливає на продуктивність культури.

8. Гербіцид тарга супер активно впливає на життєдіяльність мікрофлори ґрунту і грибів за умови коли його норма не перевищує 1,5 л/га. Чутливими до дії гербіциду виявилися нітрифікатори І і ІІ фаз нітрифікації, малочутливими – амоніфікатори і целюлозоруйнівні бактерії.

9. Застосування тарги супер у нормі 1,5 і 2,0 л/га сумісно з емістимом С сприяє підвищенню вмісту аміачного азоту, рухомих форм фосфору й калію в ґрунті, що ймовірно пов’язане із зменшенням виносу цих елементів бур’янами та внаслідок стимуляції ними мікробіологічних процесів у ґрунті.

10. Тарга супер у поєднанні з емістимом С впливають на кількість і масу бульбочкових утворень у сої в залежності від використаних норм препарату і більша їх кількість формується на контрольному варіанті. Активність симбіозу зменшується на контролі на 4 – 6 днів у порівнянні з варіантами, де використовували таргу супер. Сумісне застосування гербіциду з емістимом С сприяє збільшенню тривалості активного симбіозу бульбочкових бактерій на 7 – 8 днів у порівнянні з контролем, де гербіцид і емістим С не використовували.

11. Гербіцид тарга супер і біостимулятор росту – емістим С є безпечні для наступних культур сівозміни, що можна пояснити їх швидкою детоксикацією у ґрунті. Негативний вплив препаратів в післядії на ячмінь і кукурудзу не виявлено.

12. Найвищий урожай сої був одержаний при сумісному застосуванні тарги супер у нормах 1,5 і 2,0 л/га з емістимом С, де прибавка урожаю склала відповідно 7,9 і 8,8 ц/га у порівнянні з контролем. При цьому покращувалась якість зерна сої (вміст „сирого” протеїну та жиру, натура зерна, маса 1000 зерен, схожість насіння).

13. Енергетичні затрати на хімічний захист сої від бур’янів складають 6 – 12 %, а у поєднанні з емістимом С – 8-14 % від загальних затрат енергії. Більші затрати енергії на хімічний захист рослин сої від забур’янення поновлювалися ростом урожайності.

14. Застосування тарги супер в нормі 1,5 л/г сумісно з біостимулятором росту емістимом С дозволяє підвищити рівень рентабельності, знизити затрати праці на її вирощування і собівартість продукції, збільшити в 2,6 рази чистий прибуток при окупності додаткових витрат в 3,0 рази при зменшенні гербіцидного навантаження на ґрунт на 25 %.

Публікації автора:

1. Грицаєнко З.М., Голодрига О.В. Мікробіологічна активність ґрунту залежно від дії гербіцидів та емістиму С у посівах сої / Зб. наук. праць Уманського ДАУ Біологічні науки і проблеми рослинництва. (спеціальний випуск) – 2003. – С. 276 – 281. ( Проведення досліджень, написання статті).

2. Грицаєнко З.М., Голодрига О.В. Соя – проти бур’янів. Вплив гербіцидів та біостимуляторів росту на ростові процеси і динаміку накопичення біомаси культури // Карантин і захист рослин. – 2004. – № 6. – С. 24-25. (Проведення досліджень, написання статті).

3. Грицаєнко З.М., Пономаренко С.П., Герасименко С.М., Боровикова Г.С., Голодрига О.В. Деклараційний патент на винахід. Композиція з гербіцидною та стимулюючою дією для підвищення продуктивності сої. № 67013 А від 15.06.2004. Бюл. № 6. (Проведення досліджень, написання статті).

4. Грицаєнко З.М., Голодрига О.В. Гербіциди і врожай. Фізіолого-біохімічні аспекти формування продуктивності сої при застосуванні гербіцидів і регуляторів росту // Карантин і захист рослин. – 2004. – № 7. – С. 21-22. (Проведення досліджень, аналіз експериментальних даних, написання статті).

5. Голодрига О.В. Бур’яни в посівах сої. Вплив гербіцидів і біостимуляторів росту на забур’яненість культури та поживний режим ґрунту // Карантин і захист рослин. – 2004.– № 8. – С. 11-12. (Проведення досліджень, узагальнення експериментальних даних, написання статті).

6. Голодрига О.В., Грицаєнко З.М. Під впливом гербіцидів і біостимуляторів. Анатомічна будова листків та судинно-волокнистих пучків сої // Карантин і захист рослин. – 2004. – № 10. – С. 24-25. (Проведення досліджень, узагальнення експериментальних даних, написання статті).