Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Андрійчук Ігор Васильович. Ефективність використання альтернативних паливно-енергетичних ресурсів в регіоні (на прикладі Івано-Франківської області) : Дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2006. — 213арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 167-182.



Анотація до роботи:

Андрійчук І.В. Ефективність використання альтернативних паливно-енергетичних ресурсів в регіоні (на прикладі Івано-Франківської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2006.

У дисертації проведена класифікація альтернативних паливно-енергетичних ресурсів та досліджено їх потенційні запаси в Україні. Виявлено організаційно-правові та фінансові проблеми управління процесами використання паливно-енергетичних ресурсів та запропоновано шляхи інтенсифікації розвитку альтернативних паливно-енергетичних ресурсів в Україні.

Проведено аналіз використання ресурсів деревної біомаси в Івано-Франківській області. Розроблено методику оцінки інвестиційної привабливості регіонів за рівнем використання деревної біомаси, як паливно-енергетичного ресурсу. Здійснено ранжування районів Івано-Франківської області за рівнем інвестиційної привабливості використання деревної біомаси, як паливно-енергетичних ресурсів. Обґрунтовано вибір технологій з використання деревної біомаси. Запропоновано методичні підходи до економічної оцінки інноваційних проектів з використання деревної біомаси, як паливно-енергетичного ресурсу, на основі яких сформовано алгоритм для створення програмного продукту економічної оцінки ефективності інноваційних проектів з використання деревної біомаси в регіонах.

Апробація розробленої методики здійснена на прикладі об’єктів комунальної власності Яремчанської міської ради. Розрахунки підтвердили доцільність використання деревної біомаси, як паливно-енергетичного ресурсу в багатолісних регіонах України.

Проведені в дисертаційній роботі дослідження дозволяють відзначити наступні головні позиції:

1. Використання альтернативних паливно-енергетичних ресурсів слід вважати стратегічним напрямом вирішення паливно-енергетичних проблем, оскільки традиційні технології державного забезпечення енергоресурсами є обмеженими і в перспективі не забезпечать потреби споживачів.

Географічні та екологічні умови і специфіка економіки України визначають для неї використання деревної біомаси як один із перспективних напрямів розвитку в галузі використання альтернативних джерел енергії. Для розвитку даного напрямку в Івано-Франківській області є широкий спектр біоенергетичних ресурсів, регіональних умов, можливостей застосування різноманітних технологій і вирішення на цій основі різних господарських задач.

2. Запропонована в роботі класифікація альтернативних паливно-енергетичних ресурсів та оцінка їх потенційних запасів в Україні за трьома його аспектами – загальним, технічним і економічним дозволила систематизувати інформацію щодо енергетичного потенціалу АПЕР, можливих обсягів його практичного використання та заміщення традиційних паливно-енергетичних ресурсів. На основі проведених досліджень визначено, що сумарні потенційні ресурси біомаси в Україні, доступні для виробництва енергії, становлять понад 17,5 млн.т умовного палива на рік.

3. Аналіз використання АПЕР в Україні показав, що успішний розвиток біоенергетики в багато в чому залежить від вирішення організаційно-правових та фінансових проблем управління процесами використання паливно-енергетичних ресурсів.

4. Розроблена модель формування грошових потоків, яка складена з врахуванням чинного законодавства, дає можливість прогнозувати основні показники, що визначають ефективність інвестицій у інноваційні проекти. Запропонований методичний підхід до обґрунтування ставки дисконту при оцінці інноваційних проектів з використання деревної біомаси дає змогу визначити її величину для конкретного об’єкта інвестування залежно від рівня інвестиційної привабливості району (території). У запропонованому методичному підході враховано безризикову ставку доходу (мінімальну норму доходу), премію за систематичний ризик, премію за ризик, притаманний району (території) регіону, премію за ризик, притаманний лісовій галузі.

5. Розроблений алгоритм економічної оцінки ефективності інноваційних проектів щодо використання деревної біомаси в регіоні, забезпечує спрощення та прискорення розрахунків на базі використання комп’ютерних технологій. Апробація розробленої методики оцінки ефективності інвестицій, здійснена на прикладі об’єктів комунальної власності на території Яремчанської міської ради показала, що усі запропоновані інноваційні проекти є прибутковими.

6. В умовах постійного зростання потреб у паливно-енергетичних ресурсах та їх вартості, одним із основних шляхів вирішення проблеми енергозабезпечення на регіональному рівні є впровадження інноваційних технологій використання АПЕР. Такі технології доцільно впроваджувати в регіонах, де є високий рівень лісистості та значні обсяги переробки деревини.

7. Для реалізації технологій використання енергоресурсів деревної біомаси в багатолісних регіонах України доцільно розробляти програми використання альтернативних паливно-енергетичних ресурсів, враховувати їх при формуванні механізмів забезпечення потреб суб’єктів господарювання та населення в енергоресурсах; створювати спеціальні фонди, що мають сприяти впровадженню біоенергетичних технологій.

Публікації автора:

  1. Андрійчук І.В. Оцінка стану та перспектив інтенсифікації ведення господарства на лісогосподарських підприємствах Івано-Франківської області // Регіональна економіка. – 2002. – №3. – Львів: ІРД НАН України, 2002. – С. 241-245.

  2. Андрійчук І.В. Стратегія лісокористування в Івано-Франківській області: реалії та потенційні можливості // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. пр. за матеріалами ХІІІ міжнар. наук.-практ. конференції (Чернівці, 9-10 квітня 2002 р.). Вип. ІІ. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Ч. І. – С. 277-280.

  3. Андрійчук І.В. Економіко-екологічні передумови заміни невідновних енергоресурсів деревною біомасою в Прикарпатському регіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць). Вип.6 (XLIV). В 4-х ч./ НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Ч.2 – Львів, 2003. – С.244 – 252.

  4. Андрійчук І.В. Оцінка ефективності роботи підприємства за рівнем використання поновлюваних та непоновлюваних паливно-енергетичних ресурсів // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2003.– №1 (5). – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2003. – С. 79-81.

  5. Андрійчук І.В. Проблеми державного регулювання економіки відтворюваних природних ресурсів в Україні (на прикладі лісових ресурсів) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації (Збірник наукових праць). Вип..4 (XLII)НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2003. – С.335-340.

  6. Андрійчук І.В. Ефективність використання енергії деревної біомаси на деревообробних та лісозаготівельних підприємствах ( на прикладі Івано-Франківської області) // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 194 : В 5т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.602 – 608.

  7. Андрійчук І.В. Оцінка інвестиційної привабливості територій для використання деревної біомаси як паливно-енергетичних ресурсів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку (Зб. наук. праць). Вип.5 (XLIХ) / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Ред.кол.: відп. ред. акад. НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2004. – С.294 – 301.

  8. Андрійчук І.В. Про використання біоенергетики на інноваційній основі в Україні (на прикладі деревної біомаси Івано-Франківської області) // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали ХІV міжнар. наук.-практ. конференції (Чернівці, 13-14 травня 2004 р.). Вип. І. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2004. – Ч. 2. – С. 298-304.

  9. Витвицька У.Я., Андрійчук І.В. Формування механізму фінансово – правової підтримки і стимулювання розвитку біоенергетики в Україні// Вісник Технологічного університету Поділля – Хмельницький, 2004. - №1/Ч.2,Т.1 (59). – С.66 – 70. Особистий внесок автора – аналіз використання біоенергетичних ресурсів в Україні, запропоновано напрямки фінансово-правової підтримки розвитку біоенергетики в Україні (0,34 д.а.).

  10. Данилюк М.О., Андрійчук І.В. Порівняльний аналіз основних економічних показників лісогосподарського комплексу Івано-Франківської області // Науковий вісник Інституту менеджменту та економіки. – Івано-Франківськ: ІМЕ, 2002. - №3. – С.99-105. Особистий внесок автора – аналіз економічних показників лісогосподарських комплексів Європейських країн (0,24 д.а.).

  11. Андрійчук І.В. Кореляційно-регресійний аналіз рівня використання деревної біомаси, як паливно-енергетичних ресурсів в Прикарпатському регіоні //Внесок вчених Карпатського регіону у світовий розвиток науки, культури, суспільства: Зб. наук. праць/ за заг. Ред.. В.М. Козака. – Хуст: Карпатський інститут підприємництва ВНЗ ВМУРоЛ “Україна”, 2005. – С.13-18.

  12. Андрійчук І.В. Паливно-енергетичні ресурси регіону: оцінка можливостей заміни нетрадиційними джерелами // Нафта і газ України. Збірник наукових праць: Матеріали 7-ої Міжнародної науково-практичної конференції “Нафта і газ України – 2002”, (Київ, 31 жовтня-1 листопада 2002 р.). у 2-х томах. – К: Нора-прінт, 2003. – Том 2. – С.341-342.

  13. Витвицька У.Я., Андрійчук І.В. Формування механізму фінансово – правової підтримки і стимулювання розвитку біоенергетики в Україні// Фінансово – правові засади перспектив розвитку економіки України: Матеріали І Міжнародної науково – практичної конференції 4 – 6 грудня. – Хмельницький: ТУП, 2003 – С.27 – 30. Особистий внесок автора – запропоновано шляхи фінансово-правової підтримки розвитку біоенергетики в Україні (0,18 д.а.).

  14. Витвицька У.Я., Андрійчук І.В. Оцінка сучасного стану та перспектив нафтовилучення// Нафта і газ України. Матеріали 8-ої Міжнародної науково-практичної конференції “Нафта і газ України – 2004”, (Судак, 29 вересня -1 жовтня 2004 р.). у 2-х томах. – Л.: “Центр Європи”, 2004. – Том 2. – С.304-306. Особистий внесок автора – оцінка сучасного стану нафтовилучення в Україні (0,1 д.а.).

  15. Андрійчук І.В. Про методику оцінки інвестиційної привабливості використання біомаси, як паливно-енергетичних ресурсів в регіонах // Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої агропромислової продукції (ЕП – 2005): Матеріали четвертої міжнародної наук.-практ. конф. (24-27 травня 2005 р., Суми, Україна) / Сумський національний аграрний університет. – Суми:ВТД “Універсальна книга”, 2005. – С.124 – 126.