Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Бабич Михайло Миколайович. Ефективність та пріоритети подальшого розвитку фермерства в регіоні : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Бабич М.М. Ефективність та пріоритети подальшого розвитку фермерства в регіоні. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) - Миколаївський державний аграрний університет. Миколаїв, 2009.

У дисертації розкрито результати досліджень підвищення ефективності діяльності фермерських господарств та визначення пріоритетів їх подальшого

розвитку в Миколаївській області. На підставі існуючих підходів уточнено сутність та соціально-економічне значення фермерства, проаналізовано нормативно-правове забезпечення функціонування фермерських господарств, удосконалено критерії та показники оцінки ефективності їх виробництва. Проведена оцінка сучасного стану та тенденцій розвитку фермерства на Миколаївщині, встановлений вплив факторів на ефективність їх господарювання. Проаналізовано досвід діяльності фермерства в зарубіжних країнах та визначені пріоритетні напрями формування ефективного розвитку фермерських господарств регіону. У ході досліджень було розроблено методику та складено перспективну модель розвитку фермерських господарств, обґрунтовано рекомендації по удосконаленню механізмів регулювання фермерства, запропоновано систему заходів щодо поліпшення державної підтримки фермерських господарств.

1. Сутність та значення фермерства полягають у тому, що воно є рушійною силою аграрного сектора економіки, становить основу дрібнотоварного виробництва, здійснює структурну перебудову економіки, забезпечує насичення ринку продовольчими товарами, реалізацію інновацій, створює додаткові робочі місця, має високу мобільність, раціональні форми управління, формує новий соціальний прошарок підприємців-власників та сприяє розвитку конкуренції.

2. Головними ознаками фермерського господарства з економічної точки зору є: приватна власність на засоби та результати праці; самостійність власника господарства у вирішенні організаційних, економічних, маркетингових та інші питань виробництва; підприємницький тип господарства, головне призначення якого виробництво товарної продукції; з юридичної точки зору: господарюючий суб’єкт – юридична особа.

3. Класифікувати фермерські господарства можна за організаційно-економічним, соціально-економічним та організаційно-правовим критеріями. Якісні особливості фермерства порівняно з іншими організаційно-правовими формами господарювання в аграрному секторі та порівняно з малими підприємницькими структурами інших галузей економіки найповніше проявляються через соціально-економічний, економіко-виробничий та соціально-психологічний аспекти.

4. Законодавча база, яка забезпечує розвиток та регулювання фермерства в Україні, перебуває на заключній стадії, проте все ще недостатніми є правові гарантії усіх форм власності та захисту приватної власності як основної умови розвитку фермерства, відсутній дієвий механізм реалізації політики державної підтримки фермерства.

5. Розвиток фермерства Миколаївської області умовно можна поділити на три етапи: І етап характеризується значним нарощуванням кількості фермерських господарств (в основному на власних землях) та незначною їх часткою у загальному обсязі виробленої сільськогосподарської продукції; ІІ етап відзначається скороченням кількості фермерських господарств в Миколаївській області та нижчими, порівняно з сільгосппідприємствами, показниками ефективності виробництва (через низький рівень забезпеченості фермерських господарств сільгосптехнікою та дрібноземелля); ознаками ІІІ періоду є значний ріст забезпеченості фермерських господарств сільгоспугіддями, основна частина яких знаходиться в короткостроковій оренді, при незначному зростанні їх кількості, практично всі господарства спеціалізуються на виробництві продукції рослинництва, що сприяє значному зростанню її обсягів.

6. Дослідження інтегральної ефективності виробництва зернових та соняшнику показало, що найвищі показники досягнуто господарствами Первомайського та Врадіївського районів відповідно. Формування рівня рентабельності виробництва зернових та соняшнику в фермерських господарствах Миколаївської області обернено залежить від собівартості, прямо – від реалізаційної ціни. Однак, між рівнем рентабельності виробництва вказаних культур і показниками їх врожайності та рівня витрат в розрахунку на 1 га не встановлено прямолінійної залежності. В зв’язку з цим, через побудову поліномів, які описують залежність одержаного прибутку зернових та соняшнику від рівня витрат у фермерських господарствах, було визначено граничні витрати на виробництво зернових та соняшнику, які становлять відповідно 1650,00 та 1850,00 грн. на 1 га.

7. В Україні, поряд із спільними закономірностями розвитку фермерського виробництва порівняно з іншими країнами, існують суттєві відмінності, пов’язані з характером використання праці, умовами землекористування, рівнем індустріалізації сільськогосподарського виробництва, його спеціалізацією та рівнем товарності. Це дозволяє стверджувати, що діяльність фермерських господарств повинна відбуватись на основі визначених принципів, оскільки вони забезпечують не лише їх формування, а й сталий розвиток фермерства в регіоні.

8. Підвищення ефективності діяльності фермерських господарств передбачає ряд заходів, найважливішим серед яких є розроблення і використання відповідних прогнозів. На основі запропонованої автором методики розроблено прогноз розвитку галузі рослинництва фермерських господарств Миколаївської області. З метою оперативного коригування плану розроблено економіко-математичну модель визначення залежності виходу валової продукції рослинництва в розрахунку на 1 га від ряду факторів. Впровадження в практику розробленого прогнозу дозволить збільшити вихід валової продукції на 1 га сільгоспугідь.

9. На мікрорівні важливими напрямами ефективного розвитку фермерських господарств Миколаївської області є: поглиблення інтеграції та кооперації виробництва; підвищення рівня інвестиційної та інноваційної діяльності, зокрема через лізинг та специфічні форми кредитування (створення кредитних кооперативів); вирішення проблеми перекваліфікації та надання інформаційних послуг для фермерських господарств через організацію дорадництва.

10. На макрорівні для формування стійкого кредитно-фінансового обслуговування фермерських господарств слід забезпечувати фінансування створення кредитних кооперативів, механізм кредитування готової продукції за гарантованими цінами, створення фонду кредитної підтримки сільгоспвиробників; з метою забезпечення стабільного розвитку ринку сільгосппродукції та отримання фермерами гарантованих доходів необхідно створювати інтервенційні фонди по більшості видів продукції; розробляти і

впроваджувати програми мінімальних цін на окремі види продукції.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Бабич М.М. Земельні ресурси та діяльність селянських (фермерських) господарств Миколаївської області / М.М. Бабич // Вісник аграрної науки Причорномор’я . – Миколаїв, 2001 – С. 36-40.

2. Бабич М.М. Сучасний стан та перспективи розвитку фермерських господарств на Миколаївщині / М.М. Бабич // Економіка АПК. – 2001. - №7. – С. 33-36.

3. Бабич М.М. Сутність і особливості класифікації фермерських господарств / М.М. Бабич // Вісник аграрної науки Причорномор’я . – Миколаїв, 2007 – С. 87-92.

4. Бабич М.М. Становлення і розвиток фермерства Миколаївщини / М.М. Бабич // Вісник аграрної науки Причорномор’я . – Миколаїв, 2007 – С. 116-121.

5. Бабич М.М. Світовий досвід розвитку фермерства / М.М. Бабич // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2007 – С. 1281-1291.

6. Бабич М.М. Нормативно-правове забезпечення функціонування фермерських господарств / М.М Бабич // Економіка АПК. – 2007. - №12. – С. 68-74.

7. Топіха І.Н. Ефективність діяльності фермерських господарств Миколаївської області / І.Н Топіха, М.М. Бабич // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2008 – С. 704-717.

В інших виданнях:

8. Бабич М.М. Особливості розвитку фермерства України та США / М.М.Бабич // Наукові праці: Науково - методичний журнал. Вип. 6. Економічні Науки – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім П.Могили, 2002 – С. 87-89.

9. Бабич М.М. Принципи розвитку фермерства в Україні / М.М.Бабич // Формування конкурентноздатності підприємств АПК: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 21-22 травня 2008 р.- Полтава: Довкілля-К, 2008. - С. 30-32.