Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Великих Ксенія Олександрівна. Ефективність створення і споживання промислових виробів : Дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Національний технічний ун-т "Харківський політехнічний ін- т". — Х., 2006. — 196арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 167-179.



Анотація до роботи:

Великих К.О. Ефективність створення і споживання промислових виробів.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – економіка промисловості. – Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут". – Харків, 2006.

В дисертації запропоновані методичні положення по підвищенню ефективності розроблення і споживання засобів праці, в тому числі електротехнічних виробів в конкретних умовах експлуатації. Встановлено шляхи розвитку електротехнічної промисловості України. Проаналізовано та удосконалено класифікацію методів ціноутворення на промислові вироби з виділенням групи методів, що забезпечують бажану норму прибутку і раціональний рівень цін за найбільш важливими критеріями. Розвинуто теоретичні підходи до визначення цін на дану продукцію на базі виявлення зв’язків питомих значень ціни з основними параметрами виробів і можливих відхилень цін при змінах рівня економічної ефективності у споживачів і додаткових переваг на підприємствах-виробниках. Удосконалено методи визначення двох ефектів нововведень - попереднього і фактичного. Запропоновані методи визначення величини витрат на ремонти ЕТВ при їх функціонуванні в схемах управління рухомим складом міськелектротранспорту з урахуванням фактичних характеристик надійності техніки, що аналізується. Запропоновані методи визначення величини соціально-економічних збитків при відмовах ЕТВ. Розроблено методичний підхід до встановлення потреби в електротехнічних виробах на їх поточне виробництво і ремонти.

У дисертаційній роботі на підставі проведених досліджень вирішено важливе науково-практичне завдання щодо теоретичного обґрунтування та розробки практичних рекомендацій з економічної оцінки створення та споживання промислових виробів. Основні теоретичні і науково-практичні висновки, отримані в процесі дослідження, дають підстави для наступних узагальнень.

  1. Проаналізовано стан розвитку електротехнічної промисловості України, яка є важливим рушієм інноваційного прогресу держави. Визначені основні напрямки її розвитку, серед яких: збільшення частки експортної продукції; удосконалення систем планування і прогнозування в умовах перехідної економіки; посилення ролі людського фактору; розробка електрообладнання для одержання енергії за допомогою нетрадиційних джерел.

  2. Розвинуто класифікацію способів ціноутворення на ЕТВ з виділенням групи методів, які дозволяють забезпечити цільову величину норм прибутку і раціональний рівень цін за різними критеріями, що підвищує обґрунтованість методичної бази ціноутворення та ціноутворюючих факторів продукції, і, у свою чергу, підвищує точність визначення величини цін а, значить, і конкурентноздатність продукції.

  3. Удосконалено методичні аспекти встановлення ціни промислових виробів на основі відбору найважливіших параметрів і зв’язків питомих значень цін з ними, а також погодження рівня можливих коливань ціни при змінах показників ефективності у споживачів і виявленими перевагами у виробників.

  4. Розроблено теоретичне обґрунтування визначення величини економічного та соціального ефекту (втрат) при використанні ЕТВ в конкретних умовах експлуатації. Він полягає у втратах прибутку при відмовах ЕТВ; недовикористанні вільного часу населення в результаті перебоїв у роботі транспорту, зменшення величини податків з фізичних і юридичних суб’єктів в результаті простоїв засобів праці при відмовах ЕТВ що призводить також до їх зниження в результаті зменшення величини споживання домашніх господарств при зменшенні доходів родин.

  5. Визначено склад та методи розрахунку експлуатаційних витрат для ЕТВ, що використовуються в системах рухомого складу міського електротранспорту. що сприятиме підвищенню ефективності створення і споживання ЕТВ. Визначено витрати на непланові ремонти по усуненню раптових відмов техніки. На основі кількарічних спостережень на значній вибірці і обробці їх результатів, визначені чисельні величини витрат на непланові ремонти по основній номенклатурі електродвигунів та низьковольтної апаратурі. Уточнені також величини витрат на технічне обслуговування і планові ремонти у згаданих умовах експлуатації. Як показали розрахунки, загальнорічні витрати на ремонти ЕТВ тільки по одному тролейбусному депо м. Харкова складають більше півтора мільйона гривень. Це становить до 40% всіх витрат на ремонти рухомого складу и 21% від усієї величини витрат експлуатаційних служб. Визначені заходи по їх зменшенню, які полягають у підвищенні надійності техніки, зниженні їх собівартості та ціни в результаті впровадження інновацій, удосконаленні організації ремонтів.

  6. Визначення потреби в електротехнічних виробах, що використовуються для забезпечення роботи систем міського електротранспорту, запропоновано проводити за допомогою методики аналізу цілей і мотивів придбання товару споживачами, що у цілому дозволяє виконати оптимістичний (з урахуванням споживачів, запити яких за допомогою даної продукції задовольняються лише частково) і песимістичний (з урахуванням споживачів, запити яких за допомогою даної продукції задовольняються повністю) розрахунки потреби в електротехнічних виробах.

  7. Обґрунтування потреби в ЕТВ на ремонти та експлуатацію діючого парку міського електротранспорту пропонується провадити з використання основних положень теорії надійності виробів на основі використанням економічного критерію. Доведено, що основним показником достатності вказаної потреби для усунення відмов ЕТВ при їх експлуатації є значення гарантованої імовірності того, що за певний час знадобиться не більше заявленої кількості виробів.

  8. Розроблено методичні засади визначення втрат при дефіциті одного електровиробу і витрат на один надлишково придбаний тип або елемент електровиробів на ремонтні потреби міського електротранспорту на основі по елементної їх структури. Наведені рекомендації по розрахунках кожного з елементів та проведені практичні розрахунки потреби в ЕТВ на ремонти та експлуатацію потреби в структурних підрозділах Харківського комунального підприємства «Міськелектротранс».

Запропоновані результати розробки сприятимуть підвищенню ефективності створення, виробництва і експлуатації широко застосовуваних у національному господарстві електротехнічних виробів, і, тим самим, підвищенню ефективності економіки України.

На підставі результатів проведених досліджень можна запропоновувати Міністерству промислової політики, управлінням промисловості облдержадміністрацій розглянути можливості подальшого використання методичних розробок по удосконаленню оцінки соціально-економічної ефективності нововведень, визначення потреби та ціни на нові засоби праці на стадії їх розробки.

Список опублікованих праць за темою дисертації.

1. Великих К.А. Порядок и состав экономических расчетов при оценке инновационных проектов. Вісник Національного технічного університету “ХПІ” “Технічний прогрес та ефективність виробництва”. - Харків: НТУ “ХПІ”. – 2001, №24, С. 122 – 123.

2. Великих К.А., Косенко А.П. Исследование структуры экономических циклов жизни электрических изделий // Вісник НТУ “ХПІ” “Технічний прогрес та ефективність виробництва”. - Харків: НТУ “ХПІ”. - 2002, №8-1’2002, С. 205-210.

Здобувачем досліджені структури економічних циклів життя ЕТВ, які експлуатуються на міському електротранспорті.

3. Великих К.А. Повышение эффективности функционирования организационных структур электротехнических предприятий. Научно-технический сборник «Коммунальное хозяйство городов», ХГАГХ. – Київ. – «Техніка». – 2002. №46, С. 175 – 177.

4. Великих К.А. Пути обновления средств труда в электротехнической промышленности Украины. Научно-технический сборник «Коммунальное хозяйство городов», ХГАГХ. – Київ. – «Техніка». – 2002. №37, С. 164 – 166.

5. Великих К.А. Пути развития электротехнической промышленности Украины // Вісник НТУ “ХПІ” “Технічний прогрес та ефективність виробництва”. - Харків: НТУ «ХПІ». - 2003, №10, С. 33-36.

6. Великих К.А. Анализ эксплуатационных затрат электротехнических изделий. Научно-технический сборник ХНАГХ «Коммунальное хозяйство городов», - Київ. – «Техніка». – 2004. №56, С. 139 – 142.

7. Великих К.А. Состав и методы определения потерь при отказах городского электротранспорта // Вісник НТУ «ХПІ» “Технічний прогрес та ефективність виробництва”. - Харків: НТУ «ХПІ». - 2004, №25, С. 45-48.

8. Великих К.А. Электротехническое обеспечение ремонтно-эксплуатационных нужд городского электротранспорта // Вісник НТУ «ХПІ» “Технічний прогрес та ефективність виробництва”. - Харків: НТУ «ХПІ». - 2003, №22, С. 150-155.

9. Великих К.А. Классификация функций и принципов установления цен. // Научно-технический сборник «Коммунальное хозяйство городов», ХНАГХ. – Київ «Техніка», №65, 2005г., С. 231 – 236.

10. Великих К.А. Методика определения потребности в электроизделиях для нужд городского электрического транспорта // Вісник НТУ „ХПІ” „Технічний прогрес та ефективність виробицтва”. Харків: НТУ „ХПІ”. – 2003, №22 (21), С. 227-232.

11. Великих К.А. Теоретические аспекты ценообразования промышленной продукции // Вісник НТУ „ХПІ” „Технічний прогрес та ефективність виробицтва”. Харків: НТУ „ХПІ”. – 2005, №30, С. 55-58.

12. Великих К.А., Горбатенко И.В., Косенко А.П., Райт М. Экономическая оценка инновационных проектов. Тези доповідей міжнародної наукової конференції: „Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я ” – Харків, НТУ «ХПИ». – 2004, С. 644.

Здобувачем запропоновано економічний показник оцінки ефективності інноваційних проектів.

13. Великих К.О. Удосконалення економіки і організації експлуатаційного забезпечення засобів праці. Зб. наукових праць „Оптимум - 2001”. - Харків. НТУ „ХПИ”. – 2001. С. 60 – 61.

14. Великих К.А., Райт М., Перерва П.Г., Коблев В.Н. Источники инвестиций в инновационные проекты. Зб. наукових праць „Наука і освіта”. – Харків, НТУ „ХПИ”. – 2004, с 299 – 310.

15. Великих К.А. Социально-экономическая эффективность перевозок городского электротранспорта // Тези доповідей ХІІ Міжнар. наук.-практ. конф. «Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я». - Харків: НТУ «ХПІ». - 21-24 травня 2004, С. 600.

16. Великих К.А. Формирование потребности в электроизделиях для нужд городского электрического транспорта // Тези доп. міжн. наук.-практ. конф. «Оптимум-2003». - Харків: НТУ «ХПІ». - 2003, С. 29-31.

17. Яковлев А.И., Великих К.А. Социально-экономическая оценка надежности электрооборудования горэлектротранспорта \\ Межд. науч.-практ. конф. “Актуальные проблемы управления – 2005”, №7, 25-27 октября 2005; М.Минобразования РФ, отделение экономики РАН, С.85-88.

Здобувачем розроблені пропозиції по економічній оцінці надійності електрообладнання міськелектротранспорту.

Анотація.