Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка праці


Вонберг Тетяна Вікторівна. Ефективність реалізації активних програм сприяння зайнятості населення: методологія і практика оцінювання : Дис... канд. наук: 08.00.07 - 2007.



Анотація до роботи:

Вонберг Т.В. Ефективність реалізації активних програм сприяння зайнятості населення: методологія і практика оцінювання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.07 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2007 р.

Дисертацію присвячено теоретико-методичним і прикладним засадам забезпечення ефективності реалізації активних програм сприяння зайнятості населення та розробленню рекомендацій щодо удосконалення методології її оцінювання. Сформовано авторський підхід до розуміння сутності понять «активна політика зайнятості населення», «активні програми зайнятості населення», «оцінювання соціально-економічної ефективності реалізації активних програм зайнятості населення». Виділено фактори впливу на ефективність реалізації активних програм на ринку праці, запропоновано їх класифікацію в залежності від ступеня впливу.

Узагальнено методичне забезпечення оцінювання ефективності активних програм у відповідності з концептуальним положенням дослідження. Запропоновано методику оцінювання витрат на реалізацію активних програм сприяння зайнятості населення, що побудована на основі процесного підходу і враховує не тільки прямі, а й непрямі витрати на активні програми служби зайнятості.

Удосконалено статистичні показники для розрахунку ефективності активних програм сприяння зайнятості населення, виділено наскрізні та специфічні показники для такого оцінювання. Розроблено та апробовано методику оцінювання ефективності активних програм соціологічними методами дослідження за критерієм «якість» на прикладі програми професійного навчання, запропоновано факторну модель оцінювання ефективності.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо розробки й обґрунтування теоретичних, методичних і прикладних аспектів побудови та реалізації методології оцінювання ефективності активних програм зайнятості населення з урахуванням особливостей їх реалізації. Проведене дослідження дає змогу зробити такі висновки:

1. Досягнення цільових орієнтирів, поставлених перед активними програмами служби зайнятості, вимагає розробки дієвої системи управління процесом надання активних послуг службою зайнятості. Тобто передумовою високої ефективності реалізації активних програм на ринку праці є належна організація процедури її оцінювання, що дозволяє управляти цими програмами через визначення резервів підвищення ефективності активних програм, а також напрямків реалізації зазначених резервів. Виконання даного завдання потребує чіткого визначення методичних і практичних підходів до розв’язання проблемних питань оцінювання ефективності реалізації активних програм сприяння зайнятості населення.

2. Міждисциплінарне дослідження сутності, співвідношення та взаємозв’язку основних понять оцінювання ефективності активних програм сприяння зайнятості населення свідчить, що мають місце неоднозначність, а іноді суперечливість трактувань певних термінів, а також високий ступінь розгалуженості і широти теоретичного базису, що обумовило невпорядкованість останнього. Оцінювання соціально-економічної ефективності реалізації активних програм сприяння зайнятості населення визначено як багатовимірне та багаторівневе дослідження та проектування системи показників, що дозволяють адекватно відобразити стан упровадження програм, і відповідають основним критеріям їх оцінки: якості, результативності та економічності.

3. Забезпечення повноти одержаних результатів обумовило необхідність погляду на поняття «ефективність» з різних боків (з позиції соціальної й економічної складової ефективності) і на всіх рівнях: безробітного, служби зайнятості та підприємства.

4. З метою виявлення причин, які гальмують інтенсивний розвиток процесу надання активних послуг службою зайнятості, запропоновано авторський підхід до класифікації факторів, які здійснюють вплив на ефективність активних програм сприяння зайнятості населення, і які умовно поділені на зовнішні та внутрішні. До зовнішніх факторів віднесено макрофактори, які впливають на ефективність через призму державної політики, та мезофактори, що здійснюють вплив на ефективність активних програм безпосередньо – на регіональному рівні та опосередковано – через призму внутрішніх факторів. У блок зовнішніх факторів впливу на ефективність активних програм зайнятості населення включено податковий тиск, тип соціально-трудових відносин, рівень мінімальної заробітної плати, динаміку попиту і пропозиції на ринку праці регіону тощо. Серед внутрішніх мікрофакторів, які впливають на ефективність активних програм сприяння зайнятості населення, окреслено: особливості діяльності підрозділів служби зайнятості (інформація про вакансії, що надходить до служби зайнятості від роботодавців; рівень навантаження працівників служби; кваліфікаційні та морально-фахові характеристики персоналу служби зайнятості), систему виплат допомоги по безробіттю, систему фінансування активних програм, а також альтернативність вибору майбутніх працівників роботодавцями.

5. Для розроблення методичних підходів та прикладного інструментарію оцінки ефективності реалізації активних програм у сучасних умовах функціонування служби зайнятості запропоновано використовувати методологію процесного підходу, що орієнтована на бізнес-процеси, кінцевими цілями виконання яких є надання послуг, що мають цінність для зовнішніх або внутрішніх споживачів. Потреба в комплексності оцінювання ефективності активних програм на ринку праці обумовила необхідність здійснення такого оцінювання у різних напрямах, за допомогою проведення статистичного моніторингу, факторного аналізу, експертної оцінки та соціологічних досліджень ефективності реалізації активних програм сприяння зайнятості населення.

6. Концептуально вірним підходом до визначення показника ефективності є обґрунтоване, чітке виокремлення його складників. Саме тому необхідним виявилося дослідження методик оцінювання витрат на реалізацію активних програм сприяння зайнятості населення, що, по-перше, побудовані на основі не функціонального, а процесного підходу, а, по-друге, в яких, на відміну від наявних, ураховуються не тільки прямі, а й непрямі витрати на активні програми служби зайнятості.

7. Використання системи статистичних показників оцінювання ефективності реалізації активних програм сприяння зайнятості населення дозволяє комплексно оцінювати ефективність на основі використання блоку наскрізних показників і блоку специфічних показників оцінювання ефективності. Перший блок відбиває ефективність реалізації кожної з активних програм, тоді як другий блок дозволяє оцінити ефективність конкретної активної програми з огляду на її специфіку та відповідно до мети і завдань програми.

8. Визначення рівня задоволеності активними програмами безпосередніми споживачами цих послуг – безробітними (шукачами роботи) та роботодавцями – розглянуто як вихідне положення в оцінюванні ефективності активних програм за критерієм «якість». Тому проведення опитування споживачів послуг служби зайнятості виявилося корисним з погляду виявлення резервів підвищення їх ефективності, і розглянуто як один із методів такого оцінювання.

9. Підґрунтям дослідження факторної моделі оцінювання ефективності реалізації активних програм став авторський підхід до класифікації факторів, які безпосередньо справляють вплив на ефективність реалізації активних програм. Основою цієї моделі є кількісна оцінка показників ефективності, що дозволяє визначити внесок кожного зі структурних компонентів до кінцевого результату, а також установити залежність рівня ефективності активних програм зайнятості населення від показників моделі. Резервами зростання ефективності визначено кількісно виміряні можливості її збільшення за рахунок зміни факторів, що впливають на неї.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Вонберг Т.В. Формування конкурентоспроможності безробітних громадян на ринку праці // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – № 3 (66). – Т. 1. – С. 222-225 ( 0,46 друк. арк. ).

2. Вонберг Т.В. Організація центрами зайнятості професійної орієнтації та професійного навчання безробітних // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Т. 3. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 64-72 ( 0,44 друк. арк. ).

3. Вонберг Т.В. Чинники впливу на ефективність надання активних послуг безробітним // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – К.: КНЕУ, ДУ НДІ СТВ, 2006. – С. 223-234 ( 0,47 друк. арк. ).

4. Вонберг Т.В. Соціальне партнерство як чинник підвищення ефективності профнавчання безробітної молоді // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Вип. 16. – К.: КНЕУ ім. В. Гетьмана, 2006. – С. 201-209 ( 0,40 друк. арк. ).

5. Вонберг Т.В. Структура витрат служби зайнятості на професійне навчання безробітного населення // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – № 4 (98). – Ч. 1. – С. 55-61 ( 0,44 друк. арк. ).

6. Маршавін Ю.М., Петюх В.М., Вонберг Т.В. Прийняття рішень щодо підвищення ефективності діяльності підрозділів служби зайнятості // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Т. 1. – К.: КНЕУ, 2007. – С. 545-555 ( 0,37 друк. арк., особистий внесок здобувача: розробка механізму застосування Державним центром зайнятості різних методів оцінювання ефективності діяльності центрів зайнятості для прийняття управлінських рішень, 0,12 друк. арк. ).

В інших наукових виданнях:

7. Вонберг Т.В. Теоретичні підходи до категоріювання безробітних, направлених на професійне навчання // Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери: Матеріали ІІ Міжнар. наук.-теорет. конф. молодих учених і студентів. – Донецьк: ДНТУ, 2005. – Т.1. – С. 91-95 ( 0,18 друк. арк. ).

8. Вонберг Т.В. Організація професійного навчання безробітних громадян та незайнятого населення в Миколаївській області // Економіка і дизайн: проблеми і перспективи: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Первомайськ: ПННЦ ОНУ, 2005. – С. 18-24 ( 0,31 друк. арк. ).

9. Вонберг Т.В. Методичні аспекти визначення тривалості оплачуваних громадських робіт // Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом організації: Зб. наук. праць. – Харків: ХІБМ, 2006. – С. 245-250 ( 0,26 друк. арк. ).

10. Вонберг Т.В. Удосконалення практики надання одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітними підприємницької діяльності // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Сб. науч. тр. – Т. 2. - Донецк, 2006. – С. 106-114 ( 0,40 друк. арк. ).

11. Вонберг Т.В. Теоретичні аспекти дослідження ефективності надання соціальних послуг службою зайнятості // Економіко-управлінський та правовий аспект розвитку підприємництва в Україні: Матеріали V Міжвуз. наук.-практ. конф. – Первомайськ: ПННЦ ОНУ, 2006. – С. 49-56 ( 0,41 друк. арк. ).

12. Вонберг Т.В. Дослідження відповідності напрямів професійної підготовки безробітних потребам ринку праці // Управління розвитком: Зб. наук. праць. – №4. – Харків: ХНЕУ, 2006. – С. 189-192 ( 0,25 друк. арк. ).

13. Вонберг Т.В. Методичні аспекти розрахунку витрат на реалізацію активних програм зайнятості // Державне регулювання ринку праці: сучасні технології та напрями їх розвитку: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф.– К.: ІПК ДСЗУ, 2006. – Ч. 2. – С. 157-168 ( 0,48 друк. арк. ).