Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Гербологія


Чернега Тетяна Олександрівна. Ефективність хімічного захисту посівів сої від бур'янів у Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.13 / Національний аграрний ун-т. — К., 2004. — 140арк. — Бібліогр.: арк. 113-133.



Анотація до роботи:

Чернега Т.О. Ефективність хімічного захисту посівів сої від бур’янів у Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.13 – гербологія. – Національний аграрний університет. Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню шкодочинності та розробці заходів хімічного захисту посівів сої від бур’янів у Лісостепу України.

За кореневищного і коренепаросткового типу забур’янення використання в системі зяблевого обробітку ґрунту гербіциду раундап, 36% в.р. (4 л/га) забезпечує загибель багаторічних видів на 75-91 %, а лонтрелу, 30 % в.р. (0,5 л/га) – коренепаросткових бур’янів на 80-84 %. Проте осіннє знищення багаторічних бур’янів не лише не зменшує рівень забур’янення посівів сої малорічними видами, але й звільняє фітоценотичні ніші для їх поширення.

Тому технологію захисту посівів сої від багаторічного забур’янення необхідно доповнювати захистом від малорічних бур’янів, застосовуючи гербіцид півот, 10 % в.р.к. (0,75 л/га) або бакову суміш галаксі топу, 47,1% в.р.к. з поастом, 20 % к.е. (2,0+2,0 л/га) у фазі 1-2 справжніх листків у культури, що забезпечує їх загибель на 75-96 %.

Встановлена дія гербіцидів на хід фізіологічних процесів, динаміку наростання листкової поверхні, інтенсивність та чисту продуктивність фотосинтезу, рівень урожайності культури.

Визначена біологічна і господарська ефективність застосування бакової суміші гербіцидів фронтьєр і півот з нормами витрати (0,7-1,2 + 0,5-0,7 л/га) та різним їх співвідношенням для прополювання посівів сої в досходовий період, а також вивчена їх післядія на наступну культуру сівозміни.

  1. У північному Лісостепу України вирощування сої супроводжується значними втратами урожайності від багаторічних та малорічних бур’янів, які здатні зменшити продуктивність культури на 10,3-12,5 ц/га.

  2. При змішаному типі забур’янення в полі, відведеному під посів сої, осіннє застосування системного гербіциду суцільної дії раундапу, 36 % в.р. з витратою 4 л/га забезпечило загибель 75-91 % багаторічників, а за наявності осотів (рожевого і жовтого польового) застосуванням лонтрелу, 30 % в.р. (0,5 л/га) у фазу розетки в осотів – досягається їх загибель на 80-84 %.

  3. Використання гербіцидів у системі основного обробітку ґрунту зменшує забур’янення багаторічними видами, але не знищує малорічних бур’янів, які проростають навесні і вегетують одночасно з культурою.

  4. Технологія осіннього застосування раундапу, 36 % в.р. (4 л/га) або лонтрелу, 30 % в.р. (0,5 л/га), а у фазі 1-3 трійчастих листків у культури бакової суміші галаксі-топу, 47,1 % в.р. з поастом, 20 % к.е. (2,0+2,0 л/га) не зменшує густоту стояння рослин сої протягом вегетації. Зрідження культури під впливом бур’янів тим відчутніше, чим вищий рівень забур’янення посіву.

  5. Знищення бур’янів та поліпшення умов вирощування культури супроводжується підвищенням її продуктивності на 9,9-12,5 ц/га, позитивно впливає на елементи структури урожаю, зокрема кількість бобів і насінин на рослині зростає в 1,6-1,8 рази, а маса насінин, зібраних з однієї рослини, в 1,5-1,7 рази.

  1. Внесення ґрунтових і післясходових гербіцидів сприяє підвищенню інтенсивності процесу фотосинтезу та накопиченню сухої речовини рослинами сої, при цьому гербіциди не зменшують утворення в листковому апараті фотосинтетичних пігментів і їх продуктивність, не пригнічують ріст і розвиток бульбочкових утворень на коренях культури.

  2. Застосування гербіцидів і агротехнічних заходів знищення бур’янів у посівах сої не супроводжується зміною вмісту жиру і протеїну в насінні. Проте збір олії і білка з гектара зростає пропорційно підвищенню урожайності культури.

  3. Проти малорічних бур’янів у посівах сої в досходовий період можна використати бакову суміш фронтьєру, 90 % к.е. (від 0,7 до 1,2 л/га) та півоту, 10 % в.р.к. з нормами від 0,3 до 0,7 л/га, яка здатна зменшити забур’янення на 79-88 % та підвищити урожайність насіння на 7,8-11,2 ц/га. Не спостерігається негативна післядія застосування гербіцидів на ярий ячмінь, що висівали після сої.

  4. Енергетичні затрати на гербіциди та хімічний захист від багаторічних і малорічних бур’янів складають лише 7-36 % від загальних витрат на вирощування культури, а за рахунок помітного зростання урожайності насіння збільшується енергетична ефективність в 9-13 разів.

  5. Застосування гербіцидів у системі основного обробітку ґрунту та під час догляду за посівами проти багаторічних і малорічних бур’янів є економічно доцільним заходом, оскільки витрати на їх проведення окупляться додатковим збором урожаю, а чистий прибуток збільшується в 1,7-2,7 рази.