Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Бурлака Анатолій Іванович. Ефективність інтенсифікації ягідництва в Західному регіоні України : Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / УААН; Інститут садівництва. — К., 2006. — 192арк. — Бібліогр.: арк. 154-164.



Анотація до роботи:

Бурлака А.І. Ефективність інтенсифікації ягідництва у Західному регіоні України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Державний агроекологічний університет, Житомир, 2006.

У дисертації узагальнено теоретичну сутність інтенсифікації ягідництва, розкрито методологічні основи визначення економічної ефективності інтенсифікації виробництва ягід і обґрунтовано методичні підходи до дослідження питань економічної ефективності ягідництва в ринкових умовах господарювання.

Визначено вплив організаційно-економічних чинників (розміщення, спеціалізації, концентрації, інтенсивності виробництва) та основних елементів інтенсивних технологій (помологічних сортів, типів насаджень, механізованого збирання врожаю, породно-сортової структури насаджень) на економічну ефективність інтенсифікації ягідництва в західних областях України.

Обґрунтовано перспективи розвитку промислового ягідництва в регіоні та наведено економічну оцінку елементів інтенсивних технологій виробництва ягід і помологічних сортів смородини та суниці. Обґрунтовано основні складові перспективи розвитку ягідництва у Львівській області та поліпшення породно-сортового складу ягідних насаджень.

1. Інтенсифікація сільськогосподарського виробництва як економічна категорія характеризується економічними показниками, зокрема причинно-наслідковим зв’язком двох складових процесу виробництва: факторіальною (виробничі витрати та капітальні вкладення на 1 га багаторічних насаджень) і результативною (обсяг валової продукції, прибутку). Зокрема, оцінюється зв’язок “витрати-випуск” чи “ефект-витрати”, між якими завжди існує тісний кількісний зв’язок, що в кожному конкретному випадку піддається обчисленню. Якщо зі збільшенням виробничих витрат і питомої ваги капітальних вкладень (інвестицій) не досягається адекватний приріст ефекту, то такий процес не можна визначати як інтенсивний, а лише трактувати як процес збільшення витрат. Інтенсифікацію ягідництва доцільно розглядати в потрійному зв’язку: витрати (виробничі, інвестиції) – земля (насадження) – ефект (продукція, прибуток). За результативними показниками цього взаємозв’язку визначається відношення одного типу насаджень ягідних культур до іншого. Такий підхід цілком придатний і для визначення інтенсивності технології виробництва ягід.

2. Західні області України відзначаються значним природно-економічним потенціалом для нарощування обсягів товарного ягідництва. На основі аналізу природних і економічних умов регіону та оцінки відповідності їх біологічним вимогам ягідних культур виділено найсприятливіші зони для промислового ягідництва: Придністровська підзона Чернівецької та Тернопільської областей, Низинна підзона Закарпатської області, Передкарпатська підзона Івано-Франківської області, лісостепові райони Львівської, Волинської і Рівненської областей.

3. Одним з важливих чинників розвитку промислового ягідництва в західних областях України є висока місткість місцевих ринків ягід і продуктів їх промислової переробки, яка зумовлена великою чисельністю міського населення та відпочиваючих. За кількістю курортів в Україні Закарпатська область посідає друге, а Львівська – третє місце. Нині в Західному регіоні проживає 9,5 млн. постійного населення, з них – 4,7 млн. (50 %) у містах. Характерною особливістю більшості районів західних областей є достатній рівень забезпеченості трудовими ресурсами. На 1 кв. км землі в обробітку тут припадає 46 осіб сільського населення, що майже удвічі перевищує цей показник по Україні. Тому надто гострою тут є проблема розміщення трудомістких галузей сільського господарства, зокрема ягідництва.

4. Внаслідок швидкої та недостатньо регульованої ринкової трансформації економіки в ягідництві регіону склалися негативні тенденції: різко скоротилися площі насаджень, знизилася урожайність та зменшилися обсяги виробництва продукції. У багатьох господарствах виробництво ягід стало збитковим. Рівень виробництва ягід як в Україні, так і в її західних областях є надто низьким. В розрахунку на 1 особу виробляється лише 1,8-2 кг ягід за рік.

5. Виробничі витрати на 1 га насаджень є одним з основних показників інтенсивності ягідництва. Із зростанням виробничих витрат з 665 грн. до 3117 грн. на 1 га урожайність підвищується у 6,1 рази, собівартість 1 ц продукції знижується на 11,1 %, сума прибутку в розрахунку на 1 га збільшується на 2 тис. грн., рівень рентабельності підвищується на 58 процентних пунктів.

6. Серед організаційно-економічних чинників підвищення економічної ефективності інтенсифікації ягідництва (крім поглиблення спеціалізації, удосконалення розміщення виробництва ягід, впровадження інноваційно-інтенсивних технологій) винятково важлива роль належить організації збуту ягідної продукції, зокрема поліпшенню цінової ситуації на ринку ягід. Рівень цін на ягоди залежить значною мірою від строків і каналів реалізації. Дослідженнями встановлено, що основні товаропотоки свіжих ягід (55%) здійснюються через міські ринки та торгову мережу сільськогосподарських підприємств. У садівницьких підприємствах формуються окремі складові ринкової інфраструктури – влаштування власних магазинів, торгових палаток тощо. Надто гострою є проблема організації оптової торгівлі на нових засадах. Це передусім стосується відновлення роботи заготівельних пунктів споживчої кооперації, яка раніше активно займалася заготівлею плодів і ягід. В останні роки розвивається і заслуговує особливої уваги нова система реалізації ягід через створення спільних підприємств з виробництва та збуту продукції промислової переробки на основі залучення іноземного капіталу.

7. Однією з характерних особливостей товарного ягідництва є те, що ягоди відкривають сезон надходження на ринок свіжої садівницької продукції. Рівень реалізаційних цін на ягоди залежить значною мірою від їх видової структури та строків надходження на ринок. Чим раніше товаровиробник запропонує ягоди на ринку, тим вищою буде їх ціна. Водночас зменшується сезонність формування пропозиції на плодоягідному ринку та підвищується ефективність використання обігових коштів у господарствах. Найвищі середньореалізаційні ціни на ягоди зафіксовано на ринках м. Львова – 3,55 грн./кг. Далі за ранжуванням рівнів цін на ягоди розташовуються такі міста: Івано-Франківськ, Рівне, Луцьк, Чернівці, Тернопіль, Ужгород. Середня реалізаційна ціна 1 кг ягід на міських ринках Західного регіону була такою: чорна смородина – 3,36 грн./кг, малина – 3,24 грн./кг, суниця – 2,25 грн./кг, порічка – 1,76 грн./кг. Порівняно високі ціни на ягоди смородини та малини пояснюються високим попитом на них для промислової переробки на спільних підприємствах з іноземними інвесторами.

8. В останні роки завдяки дії ряду економічних чинників, зокрема, державної підтримки ягідництва та впровадження новітніх наукових досягнень, розширюються площі ягідних культур в різних типах сільськогосподарських підприємств і особистих господарствах населення. У регіоні створено близько 45 фермерських господарств, що спеціалізуються на виробництві ягід. У середньому на одне таке господарство припадає 9 га ягідних насаджень, а в окремих господарствах – до 40 га.

9. Основним напрямком збільшення виробництва смородини є перехід на механізовані технології вирощування цієї культури, зокрема комбайнового збирання врожаю. Стримуючим чинником розширення механізації робочих процесів у ягідництві є висока вартість комбайнів та інших машин. Для вирішення цієї проблеми пропонується збільшити площу ягідників, виділити товаровиробникам пільгові кредити на придбання техніки, використовувати комбайни на засадах кооперації та оренди.

10. Для забезпечення населення Західного регіону України ягідною продукцією на перспективу потрібно збільшити площі насаджень ягідників у 2015 р. до 5,5 тис. га, з них суниці – 2,8 тис. га, смородини – 1,7 тис. га. З метою фінансового забезпечення запропонованих темпів розширення площ промислових ягідників рекомендовано основні джерела інвестицій, зокрема такі: внутрішньогосподарське нагромадження на основі високоефективного ведення галузі, на ближчі 10 років доцільно продовжити дію Закону України “Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства”, активізувати надходження прямих іноземних інвестицій через створення спільних підприємств з виробництва і промислового перероблення ягід, формування амортизаційного фонду в сільськогосподарських підприємствах на основі щорічних амортизаційних відрахувань з балансової вартості ягідників і використання його коштів за прямим призначенням, державний протекціонізм розвитку ягідництва, зокрема надання сільськогосподарським підприємствам пільгових кредитів на створення ягідників.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Бурлака А.І. Економічна оцінка механізованої технології вирощування смородини в Західному регіоні України // Економіка АПК. – 2003. – № 10. – С. 64-69.

  2. Бурлака А.І. Формування ринку ягідної продукції та економічна ефективність їх виробництва в Західному регіоні України // Агроінком. – 2003. – № 1-2. – С. 51-55.

  3. Бурлака А.І. Аналіз формування каналів реалізації ягід і оцінка сучасного їх стану в Західному регіоні України // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету. – Умань. – 2003. – № 56. – С. 195-201.

  4. Бурлака А.І. Аналіз відтворення ягідних насаджень в Західному регіоні України // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – 2003. – № 10(2). – С. 138-144.

  5. Бурлака А.І. Перспектива розвитку ягідництва на Львівщині // Агроінком. – 2005. – № 1-2. – С. 34-37.

  6. Бурлака А.І. Удосконалення розміщення товарного виробництва ягід і породно-сортового складу ягідників на перспективу у Західному регіоні України // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету. – Умань. – 2005. – № 61. – С. 598-605.

  7. Бурлака А.І. Економічна оцінка типів насаджень ягідних культур і сортів смородини та суниці // Агроінком. – 2006. – № 2. – С. 33-36.

В інших виданнях

  1. Бурлака А.І. Економічна ефективність виробництва ягід на Львівщині // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 10-й річниці Конференції ООН з питань охорони навколишнього середовища та розвитку, 25-27 вересня 2002 р. – Т.2. – Львів: ЛДАУ, 2002. – С. 259-263.

  2. Кондратенко П.В., Бурук Г.А., М.О. Бублик, А.І. Бурлака та ін. Методика економічної та енергетичної оцінки типів плодово-ягідних насаджень, помологічних сортів і результатів помологічних досліджень у садівництві / За ред.. О.М. Шестопаля. – К.: ІАЕ, 2002. – 130 с. (у т.ч. автора 0,77 д.а.)

  3. Приймачук Л.С., Бурлака А.І. Садивний матеріал смородини, порічок та аґрусу (Видання офіційне). – К.: Держспоживстандарт України, 2004. – 23 с. (у т.ч. автора 0,5 д.а.).