Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Фітопатологія


Кісліцина Наталія Валеріївна. Ефективність дії фунгіцидів та їх композицій проти коренеїда сходів цукрових буряків у Центральному Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / УААН; Інститут цукрових буряків. — К., 2003. — 170арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 125-146.



Анотація до роботи:

Кісліцина Н.В. Ефективність дії фунгіцидів та їх композицій проти коренеїда сходів цукрових буряків у Центральному Лісостепу України. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.11 – фітопатологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Дисертація висвітлює ефективність дії фунгіцидів та їх композицій проти коренеїда сходів цукрових буряків у Центральному Лісостепу України. Встановлено, що при обробці насіння цукрових буряків композиціями фунгіцидів розширюється спектр їх дії проти збудників хвороби і забезпечується значне зниження ураженості ними сходів. При цьому суміші протруйників забезпечують тривалішу захисну дію проти коренеїда, ніж більшість сучасних фунгіцидів при застосуванні кожного окремо.

Найвища ефективність дії (55,5-71,2%) проти коренеїда проявлялася при поєднанні тачигарену з сульфокарбатіоном К та тачигарену з превікуром. Композиція тачигарену з превікуром у половинних нормах витрати (4,5 г/п.о. – 3 мл/п.о.) при обробці насіння цукрових буряків забезпечує більш ефективне обмеження поширеності коренеїда на посівах цукрових буряків, ніж сумарний ефект від використання цих препаратів окремо.

  1. В умовах Центрального Лісостепу України коренеїд сходів уражує до 56-65% проростків цукрових буряків, що призводить до суттєвого зниження продуктивності культури. Серед збудників хвороби переважають види роду Fusarium Link та Aphanomyces cochlioides Drechs.

  2. Фунгіциди, що використовували для обробки насіння цукрових буряків, знижували поширеність коренеїда на 12,6-23,5%, а ступінь його розвитку - на 6,8-15,8%. Різниця ефективності препаратів проти коренеїда обумовлюється різним спектром їх дії на збудників цієї хвороби. Так, тачигарен ефективно захищає сходи від Fusarium spp. Link, Aphanomyces cochlioides Drechs та Phoma betae Fr.; сульфокарбатіон К - Pythium ultimum Trow. та Rhizoctonia aderholdii (Ruhl.) Kolosh.; превікур - Pythium ultimum Trow.; апрон XL - Phoma betae Fr., Pythium ultimum Trow., Rhizoctonia aderholdii (Ruhl.) Kolosh. При сумісному використанні протруйників насіння спектр їх дії розширюється, що підвищує захисний ефект проти патогенних видів.

  3. Захисна дія композиції препаратів проти коренеїда сходів цукрових буряків залежить від ефективності фунгіцидів та норм їх витрати. Найвищу ефективність проти хвороби проявляє суміш тачигарену з сульфокарбатіоном К у повних та тачигарену з превікуром у половинних нормах витрати препаратів.

  4. Композиція тачигарену і превікуру у половинних нормах витрати забезпечує вищу ефективність проти поширеності коренеїда порівняно з сумарним ефектом застосування цих препаратів окремо, що дає підставу оцінити сумісну дію цих фунгіцидів як синергічну.

  5. Суміші фунгіцидів забезпечують тривалішу захисну дію проти коренеїда, ніж застосування кожного з них окремо. Композиції тачигарену з превікуром та тачигарену з сульфокарбатіоном К істотно знижують розвиток коренеїда цукрових буряків упродовж чотирьох тижнів проти двох-трьох тижнів при застосуванні окремо сульфокарбатіона К та превікура.

  6. Фунгіциди та їх композиції при обробці ними насіння цукрових буряків по-різному впливають на проростання насіння, початковий ріст та розвиток рослин. При протруюванні насіння сумішами фунгіцидів його польова схожість підвищується на 2,8-22,1%, а маса рослин у фазі першої пари листків збільшується на 1,1-10,6 г порівняно з контролем.

  7. Ураженість рослин цукрових буряків коренеїдом призводить до істотного зрідження посівів. Між густотою рослин перед збиранням коренеплодів і кількістю уражених хворобою проростків у фазі першої пари листків встановлена тісна негативна кореляційна залежність (r= -0,85). Найбільша густота (92,6-95,8 тис. шт/га) та найменша поширеність коренеїда (20,8-28,1%) досягнута у варіантах з використанням тачигарену та композицій тачигарену з сульфокарбатіоном К у повних та половинних і тачигарену з превікуром у половинних нормах витрати.

  8. Доведена середня негативна кореляційна залежність між урожайністю цукрових буряків (r= -0,6) і ступенем розвитку коренеїда. При протруюванні насіння композиціями препаратів урожайність коренеплодів збільшується на 5,9–6,5 т/га порівняно з контролем.

  9. При застосуванні композиції тачигарену з превікуром у половинних нормах витрати для обробки насіння цукрових буряків отримано більшу економічну ефективність порівняно з використанням тачигарену окремо: затрати на обробку насіння знизилися на 4,87 грн./га (21,7%), отриманий прибуток підвищився на 359,95 грн./га, рентабельність виробництва зросла на 12,3%.