Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


151. Герасименко Наталія Дмитрівна. Ефективність амбулаторної терапії виразкової хвороби з урахуванням корекції антиоксидантного та імунного статусів в умовах надлишку фторидів в оточуючому середовищі: дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Кримський держ. медичний ун-т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2004.



Анотація до роботи:

Герасименко Н.Д. Ефективність амбулаторної терапії виразкової хвороби з урахуванням корекції антиоксидантного та імунного статусів в умовах надлишку фторидів в оточуючому середовищі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, м. Сімферополь, 2004.

Дисертація присвячена вивченню впливу надлишку сполук фтору на захворюваність, клінічний перебіг, морфологічну картину, стан перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту, стан імунітету слизової оболонки шлунка хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки та удосконаленню амбулаторної терапії з урахуванням корекції антиоксидантного та імунного статусів. Результати досліджень документують розвиток атрофічно-гіперпластичних форм хронічного гастриту, гіперкортизолемії, Т-клітинного імунодефіциту, активації процесів перекисного окислення ліпідів та дисбалансу в системі антиоксидантного захисту. Обґрунтовано доцільність використання у комплексній терапії “Три-Ви плюс” та ентеросгелю для корекції антиоксидантного й імунного статусів у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки в умовах надлишку фторидів в оточуючому середовищі, доведено клінічну ефективність застосування цих препаратів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення особливостей патогенезу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки і нове вирішення задачі, яка полягає у визначенні ролі шкідливих факторів оточуючого середовища, та дано наукове обґрунтування використання антиоксидантів, імуномодуляторів та ентеросорбентів у комплексному лікуванні хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки на етапі після ерадикації Helicobacter pylori за надлишку фторидів в оточуючому середовищі.

1. Встановлена залежність між захворюваністю на виразкову хворобу та вмістом фтору у питній воді джерел водопостачання Полтавської області. У місцевостях із високим умістом фтору відзначено збільшення захворюваності та більш тяжкий перебіг хвороби.

2. У хворих, які вживали питну воду з надлишком фторидів, встановлено підвищення вмісту фтору в крові у 2,5 рази та в сечі у 3,6 рази, більший ступінь обсіменіння слизової оболонки шлунка Helicobacter pylori на 50% та подовження строків рубцювання виразкового дефекту (в середньому на 38%, або 11 діб). Виявлені фторзалежні зміни в системі антиоксидантного захисту - зниження активності каталази у 2,8 рази (р<0,001).

3. У слизовій оболонці шлунка хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки за надлишку фторидів у організмі встановлено превалювання атрофічно-гіперпластичної форми хронічного гастриту (60%). У зоні виразкового дефекту відбулося зростання активації процесів перекисного окислення ліпідів за вмістом малонового діальдегіду на 25%, диcбаланс у системі антиоксидантного захисту: вміст супероксиддисмутази в 1,4 рази підвищився, а активність каталази в 1,9 рази зменшилася, зростання рівня кортизолу в сироватці крові в 1,4 рази.

4. У хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки з підвищеним умістом фтору в організмі зменшувалась кількість CD4+ клітин на 39% і CD8+ клітин на 50%, збільшувалась кількість клітин CD11+ у 1,4 рази в слизовій оболонці шлунка та підвищувався рівень IgG за незмінності IgA і IgM у сироватці крові. Ці дані свідчать про розвиток Т-клітинного імунодефіциту.

5. Включення у комплексну терапію ентеросорбенту і вітамінного комплексу “Три-Ви плюс” хворим на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки із надлишком фторидів у організмі сприяє зниженню рівня фтору в крові на 44% та в сечі-на 52%; позитивному зрушенню у Т-клітинній ланці імунітету: збільшенню кількості Т-хелперів у 3,4 рази та цитотоксичних Т-лімфоцитів у 2,4 рази з одночасним зменшенням антигенпрезентуючих клітин у 1,8 рази та активації ферментів антиоксидантного захисту: активність каталази зросла на 13%, супероксиддисмутази – на 22%; зменшенню вмісту кортизолу на 48%.

6. Доведено клінічну ефективність використання у комплексній терапії вітамінного комплексу та ентеросорбенту для підвищення ефективності амбулаторної терапії виразкової хвороби дванадцятипалої кишки в умовах надлишку фторидів в оточуючому середовищі. Доведено скорочення строків рубцювання виразки на 28% та терміну непрацездатності на 20%.

Публікації автора:

1. Застосування ентеросорбенту “Ентеросгель” та антиоксиданту “Три-Ви плюс” у комплексній терапії хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки в умовах надлишку фторидів у питній воді // Гастроентерологія: Міжвідомчий збірник. – Дніпропетровськ, 2003. – Вип. 34. – С.329-333.

2. Надлишок фторидів підвищує рівень кортизолу та пригнічує клітинний імунітет у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки, шляхи корекції. // Проблеми екології та медицини. – 2003. – Т.7, № 3-4. – С.25-27.

3. “Три-Ви плюс” та ентеросгель в комплексній терапії виразкової хвороби дванадцятипалої кишки за надлишку фторидів в організмі хворих // Актуальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2003. – Т.3, вип. 2(6). – С.47-49.

4. Состояние перекисного окисления липидов и антиоксидантной защиты слизистой оболочки гастродуоденальной зоны у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кишки, ассоциированной с Helicobacter pylori, употребляющих питьевую воду з различным содержанием фтора // Запорожский медицинский журнал. – 2003. - № 1. - С.67-68. (спiвавт. Дігтяр Н.І., Расін М.С.). Особистий внесок автора: збiр i підготовка матерiалу, аналiз клiнiко-лабораторних показникiв, написання статтi.

5. Фтор, кортикостероиды и язвообразование в желудочно-кишечнном тракте // Гастроентерологія: Міжвідомчий збірник. - Дніпропетровськ, 2001.- Вип. 32. - С.451-455. (спiвавт. Дігтяр Н.І., Расін М.С.). Особистий внесок автора: збiр i підготовка матерiалу, аналiз і статистична обробка матеріалу, написання статтi.

6. Морфологічні зміни слизової оболонки шлунка у хворих із пептичною виразкою в умовах надлишку фтору в питній воді // Ліки України. – 2003. - № 6. – С.21-22. (спiвавт. Кайдашев І., Дигтяр Н., Харченко О.) Особистий внесок автора: збiр i підготовка матерiалу, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статтi.

7. Тенденції захворюваності на виразкову хворобу шлунка та 12-палої кишки в Полтавській області та перспективи імунотерапії // Гастроентерологія: Міжвідомчий збірник. - Дніпропетровськ, 2000. – Вип. 30. - С.28-34. (спiвавт. Расін М.С., Гаєвський С.О., Дігтяр Н.І., Мохначов В.Я., Мохначов С.І., Расін О.М.). Особистий внесок автора: аналіз і статистична обробка матеріалу, написання статтi.

8. Вероятная роль иммунодефицита вследствие избытка фторидов в питьевой воде в распространенности геликобактерассоциированных заболеваний в Полтавской области // Материалы научных трудов республиканской научно-практической конференции «Роль первичной и вторичной профилактики основных терапевтических заболеваний в улучшении качества жизни».- Харьков, 2001.- С.41-42. (спiвавт. Дігтяр Н.І., Мохначов С.І., Расін М.С., Расін О.М., Югов В.К.).

9.Некоторые проблемы лечения язвенной болезни 12-перстной кишки, ассоциированной с Helicobacter pylori, и перспективы иммунотерапии // Збірник тезів республіканської науково-практичної конференції “Досягнення і перспективи розвитку у клініці внутрішніх хвороб”. - Харків, 2001.- С.7. (спiвавт. Дігтяр Н.І., Мохначов С.І., Расін О.М., Расін М.С.).

10.Изменения показателей местного иммунитета при язвенной болезни двенадцатиперстной кишки, ассоциированной с Helicobacter pylori // Збірник наукових праць, присвячений 80-річчю Харківської медичної академії післядипломної освіти “Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування”. - Харків, 2002. - С.86. (спiвавт. Расін М.С., Дігтяр Н.І, Васильєв В.М. Петрушов А.В).

11.Изменения слизистой оболочки желудка и полости рта у больных пептической язвой, употребляющих воду с повышенным содержанием фтора // Матеріали доповідей Всеукраїнської науково–практичної конференції студентів, молодих вчених та лікарів-інтернів присвяченої 80-річчю заснування кафедри внутрішніх хвороб стоматологічного факультету Української медичної стоматологічної академії “Актуальні питання взаємозв’язку патології внутрішніх органів і зубо-щелепної системи та слизової оболонки ротової порожнини”. – Полтава, 2003. – С.13-14. (співавт. Хіджазі Хамза).

12.Деклараційний патент на винахід 61217 А, Україна, МПК 7 А61К35/70, 31/00 “Спосіб амбулаторної терапії виразкової хвороби дванадцятипалої кишки в умовах надлишку фторидів в оточуючому середовищі” / спiвавт. Расін М.С., Дегтяр Н.І., Вородюхін М.Д. (Україна); Заявка № 2002086875; Заявл. 20.08.2002 р.: опубл. 17.11.2003 р. Бюл. № 11.

13.Деклараційний патент на винахід 58992 А, Україна, МПК 7 А61В17/00 “Спосіб оцінки функціонального стану слизової оболонки шлунка” / спiвавт. Кайдашев І.П.. Расін М.С., Дігтяр Н.І., Рябенко В.В., Шинкевіч В.І. (Україна); Заявка № 2002129635; Заявл. 03.12.2002 р.: опубл. 15.08.2003 р. Бюл. №8.