Кондратенко Альона Олександрівна. Ефективність амбулаторного лікування хворих з негоспітальною пневмонією у поєднанні з виразковою хворобою шлунку та дванадцятипалої кишки. : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.
Анотація до роботи:
Кондратенко А.О. Ефективність амбулаторного лікування хворих з негоспітальною пневмонією у поєднанні з виразковою хворобою шлунку та дванадцятипалої кишки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2009.
Дисертація присвячена обґрунтуванню вибору антибіотиків для амбулаторного лікування хворих з нетяжкою негоспітальною пневмонією, у пацієнтів з виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки (ДПК), які отримували протихелікобактерну терапію (ПХТ) в межах від 3-х місяців до 2-х років до виникнення пневмонії.
З 143 хворих у 78 в анамнезі була ВХ шлунка або ДПК, верифікована рентгенологічно та/або при фіброгастродуоденоскопії. Усі вони отримували ПХТ у терміни від 3-х місяців до 2-х років до виникнення теперішнього випадку пневмонії.
Було доведено, що амоксицилін та азитроміцин не відрізняються за клінічною ефективністю як засоби для амбулаторного лікування хворих на нетяжку негоспітальну пневмонію, що виникає в осіб з виразковою хворобою шлунка або дванадцятипалої кишки, та які отримували протихелікобактерну терапію терміном від 3-х місяців до 2-х років до виникнення пневмонії. Установлено, що статистично значущі відмінності в регресії окремих клініко-лабораторних симптомів у різні проміжки часу не впливають на кінцевий результат терапії (її ефективність).
Попередній прийом амоксициліну в комбінації з кларитроміцином, або жодного з них разом з іншими антимікробними препаратами в якості компонентів ПХТ в терміни від 3-х місяців до 2-х років до виникнення НП, не знижував клінічну ефективність амоксициліну та азитроміцину в лікуванні хворих з нетяжкою НП та виразковою хворобою шлунка або ДПК, не впливав на особливості клінічного перебігу НП.
Лікування хворих з нетяжкими НП амоксициліном протягом 7–10 діб не відрізнялося за ефективністю та переносимістю від терапії азитроміцином упродовж 3–5 діб.
В дисертаційній роботі представлено теоретичне обґрунтування та нове рішення науково – практичного завдання внутрішньої медицини – удосконалення амбулаторного лікування хворих з нетяжкою негоспітальною пневмонією та виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки, які отримували протихелікобактерну терапію терміном від 3-х місяців до 2 років до виникнення пневмонії.
Препаратами вибору для амбулаторного лікування хворих на нетяжку негоспітальну пневмонію, що виникає в осіб з виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки та які отримували протихелікобактерну терапію терміном від 3-х місяців до 2-х років до виникнення пневмонії, є амоксицилін та азитроміцин. Обидва антибіотики не відрізняються за клінічною ефективністю в даної категорії пацієнтів.
При використанні амоксициліну у хворих з нетяжкими негоспітальними пневмоніями, які перебігають на тлі виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, позитивний клініко-лабораторний ефект досягається в 85,7% випадків. Попередня протихелікобактерана терапія в терміни більше 3-х місяців до 2-х років до виникнення негоспітальної пневмонії не знижує ефективність амоксициліну в лікуванні хворих з нетяжкою негоспітальнюї пневмонією.
Одужання та покращення стану зареєстровано в 91,6% хворих з нетяжкими негоспітальними пневмоніями з супутньою виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки, які лікувались азитромицином. Застосування ерадикаційної терапії виразкової хвороби, яка призначалася не раніше, ніж за 3 місяці до виникнення негоспітальної пневмонії, не впливає на ефективність азитроміцину при лікуванні даної пневмонії.
Характер попередньої протихелікобактерної терапії (одночасний прийом амоксициліну з кларитроміцином або жодного з них з іншим антибактеріальним препаратом) не впливає на клінічну ефективність препаратів вибору для лікування хворих з нетяжкою негоспітальною пневмонією та виразковою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки.
Тривалість курсу терапії амоксициліном протягом 7–10 діб не відрізняється за ефективністю та переносимістю від терапії азитроміцином упродовж 3–5 діб.
Побічні ефекти при призначенні азитроміцину спостерігалися в 1,5% хворих проти 2,6% при використанні амоксициліну. Необхідність у заміні антибіотика в зв’язку з розвитком небажаних явищ виникла лише в 0,7% хворих.
Публікації автора:
Кондратенко А.О. Вибір антибіотиків для лікування позалікарняних інфекцій дихальних шляхів і ЛОР-органів / А.О. Кондратенко, І.Г. Березняков // Ліки України. –2005. – №98 (9). – С. 53-57. Здобувачем проведено аналіз відповідної літератури, здійснено набір хворих, проведено обробку даних.
Кондратенко А.А. Сравнение эффективности лечения больных внебольничной пневмонией амоксициллином и азитромицином в амбулаторных условиях // Український хіміотерапевтичний журнал. – 2005. – №3 (4). – С. 24-28.
Кондратенко А.А. К вопросу о дифференцированном выборе антибактериальных препаратов для больных с нетяжелой внебольничной пневмонией // Проблеми сучасної медичної науки та освіти. – 2007. – № 4. – С. 69-70.
Кондратенко А.А. Проблемы терапии внебольничных пневмоний в амбулаторных условиях // Провизор. – 2005. – №2. – С. 28-32. Здобувачем здійснено набір, обстеження хворих, проведено статистичну обробку та аналіз даних.
Кондратенко А.А. Инфекции дыхательных путей и ЛОР-органов: какими антибиотиками лечить, когда и как долго? / А.А. Кондратенко, И. Г. Березняков // Клиническая антибиотикотерапия. – 2005. – №3(35). – С. 6-11. Здобувачем здійснено спостереження пацієнтів, проведено аналіз отриманих даних.
Кондратенко А.А. Антибактериальная терапия внебольничных инфекций верхних дыхательных путей и ЛОР-органов / А.А. Кондратенко, И. Г. Березняков // Провизор. – 2006. – №1 – С. 14-16. Здобувачем здійснено набір хворих, проведено статистичну обробку та аналіз даних.
Кондратенко А.А. Антибиотики выбора для лечения внебольничных пневмоний в амбулаторных условиях / А.А. Кондратенко, И. Г. Березняков // Провизор. – 2006. – №2 – С. 28-31. Здобувачем здійснено обстеження та спостереження хворих, проведено статистичну обробку отриманих результатів.
Кондратенко А.А. Сравнительная эффективность терапии внебольничных пневмоний амоксициллином и азитромицином в амбулаторных условиях / А.А. Кондратенко, И. Г. Березняков // Клиническая микробиология и антимикробная химиотерапия. – 2005. – Т.7. – №2. – С. 36. Здобувачем здійснено набір хворих, проведено статистичну обробку та аналіз даних.
Кондратенко А.О. Лікування позалікарняної пневмонії в амбулаторних умовах / А.О. Кондратенко, І.Г. Березняков, В.І. Пожар // Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т.Малої. Науково-практична конференція. Харків, 20-21 травня 2004 р: тези доповідей. – Харків, 2004. – С. 118. Здобувачем здійснено набір хворих, проведено статистичну обробку та аналіз даних.
Кондратенко А.О. Антибактеріальна терапія негоспітальних пневмоній / А.О. Кондратенко, І.Г. Березняков, В.І. Пожар // Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб: Науково-практична конференція, присвячена пам’яті академіка Л.Т.Малої: тези доповідей. – Харків, 2005. – С. 108. Здобувачем здійснено обстеження та спостереження пацієнтів, проведено статистичну обробку отриманих результатів.
Kondratenko A. Comparative effectivness of amoxycillin and azithromycin in treatment of adult outpatients with mild-to-moderate community-acquired pneumonia in Ukraine / A. Kondratenko, I. Bereznyakov, V. Pozhar // 24th International congress of chemotherapy. Philippine, 4-6 June 2005: abstracts. – Philippines, 2005. - Р. 109-110 Здобувачем проведено набір хворих у дослідження, аналіз статистичних даних.
Кондратенко А.А. К вопросу о неантибактериальной терапии внебольничных пневмоний // І Український конгрес з питань антимікробної терапії: тези доповідей. – Харьков, 2006. – С.45.
Кондратенко А.А. Эффективность антибактериальной терапии амоксициллином и азитромицином пациентов с внебольничными пневмониями в амбулаторних условиях / А.А. Кондратенко, И.Г.Березняков, В.И.Пожар // І Український конгрес з питань антимікробної терапії, Харків. 17 жовтня 2006р: тези доповідей. – Харьков, 2006. – С. 46. Здобувачем здійснено набір хворих, проведено статистичну обробку та аналіз даних.
Kondratenko A. Effectivness and tolerability of amoxycillin and azithromycin in treatment of patient with mild-to-moderate community-acquired pneumonia in outpatient settings / A. Kondratenko, I. Bereznyakov, V.Pozhar // Clinical Microbiology and Infection. – 2007. – Vol. 13. – Iss. S1.- P. S220. Здобувачем здійснено обстеження та спостереження пацієнтів, проведено статистичну обробку отриманих результатів.
Кондратенко А.О., Березняков І.Г., Пожар В.І. Оптимізування неантибактеріальної терапії позалікарняних пневмоній / А.О. Кондратенко, І.Г. Березняков, В.І. Пожар // І національний конгрес лікарів внутрішньої медицини, Київ 19-21 травня 2005 р: тези доповідей. - Ліки України. – 2005. – Додаток – С. 53. Здобувачем здійснено набір пацієнтів, проаналізовані результати дослідження.
Кондратенко А.А. Выбор антибактериальной терапии при лечении внебольничной пневмонии в амбулаторных условиях / А.А. Кондратенко, И.Г. Березняков, В.И. Пожар // Міжнародний медичний журнал. -№ 6 - Спеціальний випуск. – 2005. – С. 194. Здобувачем проведено включення, обстеження, спостереження хворих.
Кондратенко А.А. Патогенетическая и симптоматическая терапия внебольничных пневмоний / А.А. Кондратенко, И.Г. Березняков, В.И. Пожар // Матеріали ІІ з’їзду лікарів загальної (сімейної) практики України, Харків, 25-26 жовтня 2005: тези доповідей .– Харків,2005. - С. 195. Здобувачем здійснено набір пацієнтів, проведено статистичну обробку отриманих результатів та їх аналіз.