Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Мечетний Юрій Миколайович. Дисциркуляторна енцефалопатія. Порушення вегетативної регуляції і особливості патогенезу (клініко-параклінічна характеристика, методи корекції): дисертація д-ра мед. наук: 14.01.15 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Мечетний Ю.М. Дисциркуляторна енцефалопатія. Порушення вегетативної регуляції й особливості патогенезу (клініко – параклінічна характеристика, методи корекції). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.15 – нервові хвороби. – Київська медична академія післядипломногї освіти ім. П.Л. Шупика МЗ України, м.Київ, 2003.

Досліджено патогенетичне значення порушень вегетативної регуляції в розвитку і прогнозі перебігу ДЕ у 462 хворих. Розроблено моніторингову систему оцінки надсегментарних механізмів вегетативної регуляції за динамікою коливальної структури варіабельності ритму серця. Виявлено особливості й ефективність впливу НВЧ скальп-терапії на динаміку надсегментарних механізмів вегетативної регуляції. Знайдено нові патогенетичні підходи до лікування хворих цереброваскулярною недостатністю в залежності від функціонального стану вегетативної нервової системи.

  1. В результаті дисертаційного дослідження зроблено нове теоретичне узагальнення і знайдено рішення наукової проблеми з'ясування патогенетичного значення порушень вегетативної регуляції в розвитку ДЕ. Це дозволило розробити і запропонувати науково обґрунтований патогенетичний лікувальний вплив на надсегментарні центри вегетативної регуляції.

  2. У хворих на ДЕ, поза залежністю від стадії захворювання, має місце синдром порушення вегетативної регуляції. Спрямованість порушень вегетативної регуляції визначає стан вегетативного тонусу, приводить до різнонаправлених типів вегетативного забезпечення діяльності (ерготропного, трофотропного або змішаного), впливає на характер клінічних проявів і прогноз перебігу ДЕ.

  3. Для ДЕ 1 ст. більш характерні симпатикотонічні відповіді, які є неспецифічною реакцією адаптації і являють собою універсальну ланку стрес реакції в патогенезі захворювання. При перевазі симпатоадреналової спрямованості вегетативної реактивності формується гіперергічний варіант вегетативного забезпечення діяльності, що збільшує ризик розвитку артеріальної гіпертензії.

  4. При ДЕ 2 ст. домінує відносна перевага трофотропної активності надсегментарних відділів вегетативної регуляції на тлі виснаження можливостей симпатоадреналової активації. Це веде до зниження адаптаційних і компенсаторних можливостей організму, гуморальним порушенням, які поглиблюють ризик розвитку церебрального атеросклерозу.

  5. Варіабельність ритму серця залежить від спрямованості вегетативного регулювання, відповідає ступеню виразності клінічних, нейрофизіологічних і психофізіологічних симптомів ДЕ і може служити адекватним маркером для вивчення стану надсегментарних відділів вегетативної регуляції.

  6. Структура психопатологічних особливостей особистості у хворих на ДЕ характеризується перевагою тривожних і депресивних розладів, підвищенням рівнів особистісної і реактивної тривоги, зниженням концентричності, працездатності й особистісного балансу, зниженням оперативної пам'яті. Динаміка психопатологічних симптомів ДЕ від емоційних до психопатоподібних і від останніх до психоорганичного синдрому, відбиває характерну зміну продуктивних психопатологічних симптомів дефицитарними. Виявлено не залежне від етіології ДЕ і віку хворих наростання описаних тенденцій від підгрупи зі збереженим вегетативним балансом до підгрупи з симпатикотонією, і максимумом у хворих підгрупи із відносною парасимпатикотонією.

  7. Порушення нейрофізіологічних механізмів адаптивного регулювання виявляється в дезинтеграцї функцій неспецифічних систем мозку. Результати ЕЕГ демонструють порушення взаємодії активуючих та інгібіруючих систем мозку, іритативні зрушення, уповільнення обробки сенсорної інформації. Виявлено позитивний кореляційний зв'язок (r=0.37) наростання виразності умовно-патологічних і патологічних паттернів ЕЕГ із зміною вегетативного тонусу від підгрупи з ейтонією до підгруп з симпатикотонією і відносною парасимпатикотонією. Достовірних якісних відмінностей паттернів ЕЕГ в залежності від етіології ДЕ не виявлено.

  8. Виразність судинної патології зв’язана з напрямком дисфункції вегетативного регулювання, що спричиняє перебудову метаболічного і міогенного контурів ауторегуляції мозкового кровообігу, перекручення і гноблення судинних реакцій, зміну тонусу церебральних судин, ускладнення венозного відтоку, циркуляційну гіпоксію речовини головного мозку - ДЕ. Зміни мікроциркуляції корелюють із прогресуванням стадії захворювання (r=0.76) і наростають від підгрупи з ейтонією до підгрупи з симпатикотонією (r=0.68) і з відносною парасимпатикотонією (r=0.81).

  9. Розвиток і прогресування ДЕ сполучене з порушеннями в системі транспорту ліпідів, розвитком дисліпопротеінемій, що підтверджує виявлене при дослідженні ліпідного спектра крові збільшення змісту загального холестерину, тригліцеридів, ХС ЛПНЩ, ХС ЛПДНЩ і зменшення змісту ХС ЛПВЩ, збільшення індексу атерогенності в порівнянні з групою здорових осіб. Особливістю дисліпопротеінемій у ЛНА на ЧАЕС можна вважати низький рівень ХС ЛПВЩ, що може сприяти ранньому розвиткові атеросклерозу в цих хворих.

  10. Виявлено зниження концентрації цАМФ і збільшення концентрації цГМФ, що взаємно збільшуються в міру прогресування недостатності мозкового кровопостачання. Це побічно вказує на зміну, що відбувається на клітинному рівні, адреноергічної фази на холінергичну, що співвідноситься з вивченою динамікою порушень вегетативної регуляції. Отримані дані свідчать про те, що при ДЕ істотно порушується стан рецепторних структур, що мають у своїй сполуці аденілатциклазу і гуамілатциклазу. Це дає підставу думати, що в ЦНС хворих з ДЕ 1 ст. і ДЕ 2 ст. поза залежністю від ґенеза захворювання холінергічні, бета-адренэргічні і дофамин-эргічні рецептори знаходяться в напруженому стані.

  11. На послідовних МРТ-зрізах не виявлено вірогідних кореляцій етиології ДЕ з виразністю порушень ліквороутримуючих структур, щільністю речовини головного мозку, кількістю, розміром і локалізацією виявлених вогнищ зміненої щільності. Знайдено позитивні кореляційні зв'язки ознак МРТ і КТ із стадією ДЕ (r= +0,37 при ДЕ 1ст., r= +0,43 при ДЕ 2 ст.).

  12. При ДЕ 1 ст. і ДЕ 2 ст. клінічні показники, дані вегетативних проб, ВРС, РЕГ, ЕЕГ, МРТ, показники ліпідного спектру крові, психологічного профілю особистості, зміни мікроциркуляторного русла бульбарної кон’юнктиви у ЛНА на ЧАЕС з’являлися в середньому на 14 років раніше і вірогідно відрізнялися від аналогічних показників відносно подібних проявів у неліквідаторів. Однак відмінності носили лише кількісний характер.

  13. Запропонована нова медична технологія патогенетично диференційованого застосування НВЧ терапії, проведеної під контролем змін ВРС у реальному масштабі часу, являє собою комплексне рішення проблеми індивідуалізації лікування і моніторингу ефективності терапії вегетативних розладів при ДЕ. При використанні індивідуалізованих схем НВЧ терапії відзначена позитивна динаміка стану сегментарних і надсегментарних механізмів вегетативної регуляції.

  14. Позитивна динаміка клінічних симптомів ДЕ після НВЧ терапії вірогідно (р<0,05) корелює з позитивними змінами ВРС (r=+0,74), психовегетативного статусу (r=+0,72), і вірогідно (р<0,05) відрізняється від показників, знайдених у хворих на ДЕ до лікування, наближаючись до показників контрольної групи. Вона вірогідно (р<0,05) залежить від напрямку вегетативних порушень.

  15. Позитивна спрямованість змін показників церебральної гемодинаміки (r=+0,72), мікроциркуляції (r=+0,84), біоелектричної активності головного мозку (r=+0,52), щільності його речовини і стану ліквороутримуючіх просторів (r=+0,38) при лікуванні хворих на ДЕ з застосуванням НВЧ терапії вірогідно корелюють з позитивною динамікою ВРС і клінічних проявів.

Публікації автора:

  1. Панченко Е.Н., Налча И.Ф., Мечетный Ю.Н. Рефлексотерапия при заболеваниях нервной системы сосудистого генеза. - Київ: “Здоров’я”, 1991.-120 с.

(Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення 5, 6 та 7 глав роботи).

  1. Мечетний Ю.М. Динаміка вегетативних показників при лікуванні методом КВЧ- ліквідаторів аварії на ЧАЕС//Український медичний альманах.- 1998.- №4. - С. 31-32.

  2. Мечетний Ю.М. НВЧ- скальптерапія вегетативних порушень при дисциркуляторній енцефалопатії у ліквідаторів аварії на ЧАЕС//Український медичний альманах.- 1999.- №1. - С. 77-79.

  3. Мечетный Ю.Н. Особенности клинического течения дисциркуляторной энцефалопатии у ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС//Український медичний альманах.- 1999.- № 2- С. 165-167.

  4. Мечетний Ю.М. Динаміка клінічних симптомів дисциркуляторної енцефалопатії при НВЧ терапії у хворих з симпатоадреналовою спрямованістю вегетативної реактивності//Український медичний альманах.- 1999.- №3.- С. 124 - 127.

  5. Мечетный Ю.Н. Динамика показателей церебральной гемодинамики у больных дисциркуляторной энцэфалопатией с симпатоадреналовой направленностью вегетативной реактивности при крайне высокочастотной терапии//Український медичний альманах.- 1999.- №4.- С. 102-105.

  6. Мечетний Ю.М. Динаміка психовегетативних показників тесту Люшера учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під впливом КВЧ-терапії//Вісник проблем біології і медицини. Полтава, 1999.- № 10.- С.- 128-132.

  7. Мечетный Ю.Н. Адаптация принципов восточной медицины к новым методам современных медицинских технологий//Український медичний альманах.- 2000.- №1.- С. 120-122.

  8. Мечетный Ю.Н. Информационная система оценки вегетативной реактивности организма на основании анализа вариабельности ритма сердца//Український медичний альманах.- 2000. - № 2.-С.104-106.

  9. Ковешников В.Г., Дзюба А.Н., Мечетный Ю.Н. Особенности объективных клинических проявлений при нарушениях вегетативной регуляции у больных дисциркуляторной энцефалопатией ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС//Український медичний альманах.- 2000. - № 2 (Додаток).- C. 65-67.

(Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення роботи).

  1. Мечетный Ю.Н. Немедикаментозная коррекция надсегментарных вегетативных нарушений у ликвидаторов последствий аварии на ЧАЭС//Український медичний альманах.- 2000.- № 3.- С.95-96.

  2. Мечетный Ю.Н. Электро-физиологические феномены при дисциркуляторных энцефалопатиях 1 и 2 стадии (по данным ЭЭГ) //Український медичний альманах.- 2000. - № 5. - С. 129-132.

  3. Мечетный Ю.Н. Cостояние церебральной гемодинамики у больных дисциркуляторной энцэфалопатией при нарушениях вегетативной регуляции//Український медичний альманах.- 2000. - № 6. - С. 140-144.

  1. Мечетний Ю.М. Принципи вибору зон для рефлекторного впливу при дисциркуляторній енцефалопатії//Український журнал екстремальної медицини імені Г.О. Можаєва.- 2001. - №1. -С. 40-42.

  2. Мечетный Ю.Н. Вегетативное обеспечение деятельности при ортоклиностатической пробе у больных дисциркуляторной энцефалопатией//Український медичний альманах.- 2001.-№ 3. -С. 119-122.

  3. Мечетный Ю.Н. Применение аналоговой модели нервной системы при дисциркуляторной энцефалопатии и сопутствующей соматической патологии//Український медичний альманах.- 2001. -№ 4. -С. 109 - 111.

  4. Мечетный Ю.Н. Показатели теста Люшера при дисциркуляторной энцефалопатии//Врачебная практика.- 2001.-№ 3.- С. 88 - 91.

  5. Мечетный Ю.Н. Вариабельность ритма сердца как маркер вегетативной реактивности при дисциркуляторной энцефалопатии//Український медичний альманах.- 2001.- № 5. - С. 87-91.

  6. Мечетный Ю.Н. Изменения цереброваскулярной реактивности у больных дисциркуляторной энцефалопатией по данным допплерографии//Український медичний альманах.- 2001.- № 6. - С. 106-109.

  7. Мечетный Ю.Н., Комаревцев В.Н. Структурные особенности головного мозга у больных дисциркуляторной энцэфалопатией по данным магнитно-резонансной томографии//Український медичний альманах.- 2002. - № 2. -С. 65-68.

(Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення роботи).

  1. Мечетный Ю.Н., Дзюба А.Н. Изменения показателей церебральной гемодинамики у больных дисциркуляторной энцэфалопатией с парасимпатическими преобладаниями направленности вегетативной реактивности при крайне высокочастотной терапии// Експерементальна і клінічна медіцина. – 2002. - № 2.- С. 76- 79. (Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення роботи).

  2. Мечетный Ю.Н. Показатели липидного обмена у больных дисциркуляторной энцефалопатией и их динамика после КВЧ терапии//Український медичний альманах.- 2002.-№ 4.- С.92 - 96.

  3. Мечетный Ю.Н., Бахтояров П.Д. Аналоговая модель нервной системы//Математичні моделі та інформаційні технології в соціально-економічних та екологічних системах: Матеріали 2 міжнародної конференції – Луганськ, 2001.- С. 145 – 147. (Розробка ідеї, створення моделі).

  4. Мечетный Ю.Н., Дзюба А.Н. Жигунова А.К. Дзюба Д.А Влияние рефлексотерапии на психологические особенности личности у больных дисциркуляторной энцефалопатией//Матеріали наук.-практ.-конф.“Актуальні питання рефлексотерапії” – Київ, 2002. – С. 161-162. (Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення роботи).

  5. Дзюба А.Н., Мечетный Ю.Н. Данильченко Н.Ю. Дзюба Д.А. Динамика показателей теста Спилбергера – Ханина под влиянием рефлексотерапии//Матеріали наук.-практ.-конф. “Актуальні питання рефлексотерапії”. – Київ, 2002. – С. 35-36

(Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення роботи).

  1. Мечетный Ю.Н., Дзюба А.Н., Бахтояров П.Д. Біоетичні аспекти застосування гранично високочастотної терапії//Матеріали Першого Національного конгресу з біоетики. - Київ, 2001. – С. 74-75. (Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення роботи).

  2. Мечетный Ю.Н., Дзюба А.Н., Лавренко О.В., Торба К.В., Пицул Н.Л., Тачко Г.П., Бахтояров П.Д. Возможности применения крайне – высокочастотной терапии в лечении лиц, пострадавших при аварии на ЧАЭС//Матеріали наук.-практ.-конф. “Физические методы в современной неврологии и нейрохирургии”. – Ялта, 2002. – С. 150 – 152.

(Клінічне обстеження хворих, статистична обробка матеріалу, літературне оформлення роботи).

  1. Спосіб немедикаментозного лікування симпато-адреналових пароксизмів. Деклараційний патент на винахід № 41153 А. Україна/Мечетний Ю.М. Заявл. 06.03.2001; Опубл. 15.08.2001. Бюл. № 7.- 3 с.

  2. Медичний шолом для НВЧ терапії. Деклараційний патент на винахід № 41744 А. Україна/Мечетний Ю.М., Вовк Ю.М. Заявл. 06.03.2001; Опубл. 17.09.2001. Бюл. № 8. - 3 с.- Розробка ідеї, створення моделі.

  3. Спосіб надзвичайно високочастотної мікрохвильової терапії при вегетативних порушеннях. Деклараційний патент на винахід № 43140 А Україна / Мечетний Ю.М. - Заявл. 06.03.2001; Опубл. 15.11.2001. Бюл. № 10. - 3 с.