Татарінова Валентина Іванівна. Динаміка та напрямки деструкції гербіцидів з класу сульфонілсечовин в рослинах та грунті: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Сумський національний аграрний ун-т. - Суми, 2002. - 135 арк. - Бібліогр.: арк. 117-135.
Анотація до роботи:
Татарінова В.І. Динаміка та напрямки деструкції гербіцидів з класу сульфонілсечовин в рослинах та грунті. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. – Інститут агроекології та біотехнології УААН, Київ, 2002.
В дисертаційній роботі розроблені практичні засади використання плазмово-десорбційної мас-спектрометрії (ПДМС) як новітнього фізико-хімічного методу для ідентифікації та визначення діючих речовин гербіцидів з групи сульфонілсечовин в рослинних тканинах та грунтах; для побудови модельних систем прогнозування кінетичних параметрів деструкції сульфонілсечовин в тканинах культурних рослин і бур’янів, а також різних типів грунтів північно-східного Лісостепу України. З використанням вітчизняного приладу – мас-спектрометра біохімічного “МСБХ” (ВАТ SELMI, Суми, Україна), експериментально визначені кінетичні параметри метаболiзму сульфонілсечовинних гербiцидiв в модельних та польових умовах на головних сiльськогосподарських культурах та бур’янах, а також часи напівдеструкції (Т50) їх в грунтах, найбiльш типових для Сумської областi. Зазначені дослідження динаміки метаболізму та деструкції сульфонілсечовин в рослинах і грунтах послугували підставою для встановлення придатності в екологічному аспекті гербіцидів з групи сульфонілсечовин (Хармоні, Тітус, Гранстар, Ковбой) до використання в технологіях вирощування сільськогосподарських культур і одержання якісної продукції рослинництва.
Розроблені нові аспекти використання вітчизняного приладу (мас-спектрометра біохімічного “МСБХ”, ВАТ SELMI, Суми) для аналізу гербіцидів з класу сульфонілсечовин на основі сучасного фізико-хімічного методу дослідження – часопрольотної плазмово-десорбційної мас-спектрометрії (ПДМС) для прогнозування їх поведінки в об’єктах агроекосистем з метою запобігання забруднення навколишнього середовища і отримання якісної сільськогосподарської продукції.
Встановлено, що ПДМС є досить перспективним в цілях ідентифікації та експрес-визначення гербицидів класу сульфонилсечовин безпосередньо в неочищених екстрактах з рослинних тканин.
Доведено, що ПДМС дає змогу в модельних дослідах отримати орієнтовні дані прогностичного характеру щодо рівня стійкості (і опосередковано про тривалість дії) певних діючих речовин гербіцидів з групи сульфонілсечовин як в чистому вигляді, так і у складі препаративних форм, в робочих розчинах і об’єктах довкілля.
Показано існування тісного позитивного корелятивного зв'язку (r=0,84-0,92) між інтенсивністю гідролітичної деструкції сульфонілсечовин в модельних умовах та швидкістю метаболічної деструкції сульфонілсечовин у тканинах рослин, різних за стійкістю до гербіцидів цієї групи. Останнє дозволяє проводити скринінг гербіцидної активності препаратів з групи сульфонілсечовин щодо культурних рослин та бур’янів.
Виходячи з величин порівняльної стійкості діючих речовин гербіцидів Гранстар, Хармоні і Тітус до гідролітичної деструкції як в модельних системах, так і в рослинних тканинах, доведено, що їх можна розташувати у порядку зменшення так: Хармоні >> Тітус > Гранстар. Тобто, наибільша стійкість в умовах агроекологічних систем притаманна Хармоні (д.р. тіаметурон), значно менш стійкі Тітус (д.р. римсульфурон) та Гранстар (д.р. трибенурон-метил).
На основі методу ПДМС розроблена модельна система для прогнозування кінетичних параметрів деструкції сульфонілсечовин в дерново-підзолистих, сірих опідзолених і чорноземних грунтах північно-східного Лісостепу України.
Експериментально доведено, що швидкість деструкції сульфонілсечовин, різко знижується при використання гербіцидів цієї групи на лужних грунтах у поєднанні зі зниженими рівнями вологості та температури протягом вегетації.
Встановлена екологічна придатність гербіцидів з групи сульфонілсечовин (Гранстар, Хармоні, Тітус) на основі результатів досліджень динаміки деструкції в рослинах та грунті до використання в технологіях вирощування сільськогосподарських культур і одержання якісної продукції рослинництва.
Публікації автора:
Татарінова В.І. Порівняльне дослідження динаміки деструкції гербіцидів Гранстару, Хармоні і Тітусу злаковими та дводольними рослинами // Вісник Сумського СГІ. – 1997. – Вип.1. – С.51-53.
Татарінова В.І. Вивчення інтенсивності метаболічного розкладу гербіцидів з класу сульфонілсечовин в тканинах культурних рослин та бур’янів мас-спектрометричним методом // Вісник Сумського ДАУ. – 1998. – Вип.2. – С.68-70.
Татарінова В.І. Випробування гербіцидів // Захист рослин. –1998. - № 12. – С. 19.
Татарінова В.І. Новий мас-спектрометричний метод для дослідження динаміки деструкції гербіцидів з групи сульфонілсечовин у ґрунтах in vitro // Вісник Сумського ДАУ. – 2000. – Вип.4. – С.247-256.
Кравченко М.С., Татарінова В.І. Агробіологічна оцінка “Хармоні” в посівах кукурудзи // Вісник Сумського ДАУ. – 1997. – Вип.1. – С.34-35. (Проведення польових досліджень, участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків і пропозицій).
Кравченко М.С., Данько С.І., Татарінова В.І. Крос і Ковбой. Високий ефект за мінімальних витрат // Захист рослин. – 1997. - №2. – С. 6. (Узагальнення та аналіз експериментальних даних, проведення розрахунків, формулювання висновків).
Татарінова В.І. Дослідження динаміки деструкції гербіциду “Ковбой” в ґрунтах господарств Сумської області // Матеріали наук.-вироб. конф. “Оптимізація структури агроландшафтів і раціонального використання грунтових ресурсів”. – Київ, 2000. – С.54-56.
Татарінова В.І., Чіванов В.Д. Фізико-хімічний метод проведення скринінгу стійкості культурних рослин та бур’янів до гербіцидів класу сульфонілсечовин в модельних системах // Матеріали міжн. Симп. “Агроекологічні та економічні проблеми хімізації АПК України”. – Умань.1997. – С.251-253. (Участь у проведенні досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, формулюванні висновків і пропозицій).
Чиванов В.Д., Кравченко Н.С., Мишнев А.К., Татаринова В.И. и др. Применение времяпролетной плазменно-десорбционной масс-спектрометрии для определения гербицидов класса сульфонилмочевин в биоматрицах // Журн. аналит. химии (Россия).-1997.-Т.52, № 5.-С.547-551. (Проведення польових досліджень, участь в проведенні лабораторних досліджень, узагальненні та аналізі експериментальних даних, проведенні розрахунків та формулюванні висновків).