Дворецька Ірина Віталіївна. Динаміка окремих хімічних складових та оптичних властивостей атмосфери над територією України : дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 244арк. — Бібліогр.: арк. 137-156.
Анотація до роботи:
Дворецька І.В. Динаміка окремих оптичних властивостей та хімічних складових атмосфери над територією України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.09 – метеорологія, кліматологія, агрометеорологія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2005.
Дисертація присвячена дослідженню сучасної динаміки окремих оптичних властивостей та хімічних складових атмосфери, а саме загального вмісту озону, значення альбедо та вмісту аерозолю. Для зазначених досліджень використані найбільші за часовим і просторовим охопленням та однорідні ряди даних, що представленні результатами вимірів американського супутникового приладу TOMS. Завдяки розробленій та програмно реалізованій методиці обчислення кліматичних норм для невеликих за часовим охопленням рядів даних отримано всі статистичні характеристики періодичних змін озону, альбедо та аерозолю. Виявлено, що при зменшенні площі досліджуваного регіону, збільшується регіональна складова в динаміці обраних оптичних властивостей та хімічних складових атмосфери, що призводить до збільшення амплітуди коливань та істотного запізнення фаз. При дослідженні довготермінової динаміки обраних оптичних властивостей та хімічних складових атмосфери виявлено від’ємні лінійні тренди загального вмісту озону та альбедо, що вказує на сучасне зменшення цих характеристик, та додатній тренд концентрації аерозолів. Вперше в дослідженні довготермінової динаміки реалізовано спробу відокремити вплив антропогенних факторів від природних змін шляхом моделювання впливу природних процесів. Виявлено, що при врахуванні впливу глобальних геофізичних факторів параболічні тренди стають значно більш статистично значущими, аніж лінійні, що вказує на коливальний характер сучасних змін загального вмісту озону, значення альбедо та концентрації аерозолів над територією України.
В дисертації запропонований новий підхід до дослідження динаміки обраних оптичних властивостей та хімічних складових атмосфери. Результати досліджень можна викласти в наступних висновках:
Хімічні складові та оптичні властивості атмосфери які досліджені в даній роботі через свою здатність поглинати, розсіювати та відбивати сонячну радіацію повністю визначають температурну стратифікацію стратосфери, тому будь-які довготривалі зміни цих характеристик можуть призвести до кліматичних змін.
Створена сумісна база даних спостережень (супутникові і дані наземних спостережень) за досліджуваними параметрами атмосфери та спеціальне програмне забезпечення в VBA та Visual Basic для роботи з нею.
Розроблено спеціальну методику обробки даних, яка базується на стандартних методах математичної статистики з використанням вбудованих функцій Microsoft Excel, орієнтовану на дослідження короткоперіодичних коливань та обчислення довготермінових змін хімічних складових та оптичних властивостей атмосфери.
Обчислено кліматичні норми загального вмісту озону, значення альбедо та аерозольного індексу для різних рівнів досліджень та виявлено відмінності між ними, які полягають у збільшенні регіональної складової та істотному запізненні фаз сезонних коливань при зменшенні площі досліджуваного регіону.
Змодельовано вплив глобальних геофізичних факторів на довготермінові зміни хімічних складових та оптичних властивостей атмосфери. Встановлено істотну залежність впливу цих факторів від географічного положення регіону. Виявлено, що на формування досліджуваних характеристик над територією України вирішальний вплив здійснюють такі фактори, як Північно-Атлантичне (NATL) та Південно-Атлантичне (TROP) коливання.
Встановлено, що багаторічна динаміка досліджуваних характеристик описується параболічними трендами, які є більш статистично значущими, ніж лінійні. Це свідчить про коливальний характер часової динаміки обраних хімічних складових та оптичних властивостей.
Доведено, що коливальний характер довготермінових змін ЗВО не є наслідком заходів із збереження озонового шару, які передбачені Монреальською угодою та подальшими угодами, адже мінімуми спостережених значень ЗВО мали місце через 3 – 4 роки після підписання цієї угоди, коли кількість окислів хлору ще продовжувала зростати.
Виявлено від‘ємні лінійні тренди значення альбедо на всіх рівнях досліджень, що вказує на постійне зменшення величини альбедо для різних за площею регіонів, а також для Земної кулі в цілому.
Доведено, що вплив глобальних геофізичних факторів істотно покриває вплив решти факторів, які формують сучасні зміни обраних оптичних властивостей та хімічних складових атмосфери. Саме ці фактори є однією з основних причин коливального характеру цих складових та полів їх концентрації.
Виявлено, що сучасні зміни динаміки аерозольного індексу тісно пов’язані з виверженням вулкану Пінатубо в 1991 р, яке призвело до істотної зміни генетичної структури поля аерозолю, тобто його гомогенізації;
Показано, що гомогенізація аерозолю в сучасний період спричинила однотипність впливу на нього глобальних геофізичних факторів на всіх рівнях досліджень.
Публікації автора:
Белокриницкая Л.М., Калинина И.В., Крученицкий Г.М. Мониторинг поля общего содержания озона над Украиной средствами наземного и космического базирования // Космическая наука и технологии. – 2004. – Т. 10. – №4. – С. 96 – 103.
Дворецька І.В. Особливості сучасної динаміки концентрації аерозолів в земній атмосфері // Збірник наукових праць військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2006. – Вип. 5. – С. 219 – 227.
Калініна І.В. Кліматичні норми загального вмісту озону // Фізична географія та геоморфологія. – 2005. – Вип. 48. – С. 257 – 263.
Калініна І.В. Особливості сучасної динаміки загального вмісту аерозолю в земній атмосфері // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України «Шевченківська весна». – 2006. – Вип. 4. – частина 1. – С. 64 – 65.
Калініна І.В., Крученицький Г.М., Скоробогатий Т.В. Дослідження можливості розрахунку кліматичних норм альбедо за даними супутникового зондування // Наукові праці УкрНДГМІ. – 2004. – Вип. 253 – С. 120 – 130.
Калініна І.В., Крученицький Г.М., Сніжко С.І. Вплив глобальних геофізичних факторів на загальний вміст озону над територією України // Метеорологія, кліматологія та гідрологія. – 2005. – Вип. 49. – С. 60 – 71.
Kalinina I., Snizhko S., Kruchenitsky G. Climatic norms of aerosol index and its global distributions // Abstracts of AAAR 2005 Aerosol Conference. – 2005. – №8PJ4. – С. – 266 Available from: <.>.