Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Богуславська Юлія Юріївна. Динаміка національного складу населення Одеської області (1959-1989 рр.) : дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Богуславська Ю.Ю. Динаміка національного складу населення Одеської області (1959-1989 рр.). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01. – історія України. – Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова, Одеса, 2005.

В дисертації вивчається проблема змін в етнічному складі багатонаціональних регіонів на рівні окремих населених пунктів.

Для вивчення національного складу населення у смузі етнічних кордонів на рівні мікрорегіонів залучено масові статистичні джерела, насамперед переписів населення. На базі статистичних джерел проаналізовано зміни у чисельності, етнічній структурі, людності, ступені урбанізації, мозаїчності населення мікрорегіонів Одеської області протягом 1959-1989 рр. Відзначається вплив політичних та соціальних факторів на просторове розташування населення.

Приділено увагу питанням формування етнічної структури населення Одещини, загальній характеристиці динаміки національної структури регіону та розгляду етнічного складу кожного мікрорегіону за горизонтальними часовими зрізами, а також їх вертикальне співставлення по районах та окремих населених пунктах.

Для аналізу просторового співвідношення анклавного та дисперсного розселення народів створено етнічні карти.

У дисертації наведено аналіз динаміки кількісних характеристик етнічного складу населення Одеської області на рівні окремих поселень протягом 1959-1989 років і вперше введено до наукового обігу чималу групу раніше неопублікованих статистичних матеріалів.

У складі населення районів Одеської області з півдня на північ поступово зростає відсоток українців та зменшується кількість болгар та молдаван. По тій самій лінії змінюється й поліетнічність Одеської області; вона поступово збільшується з північного сходу на південний захід, помітно посилюючись у прикордонній смузі та у Буджаку. При цьому нечисленні етноси у іноетнічному оточенні й досі зберігають історично та географічно обумовлену схильність до утворення анклавів як у вигляді окремих поселень, так і через компактне розселення у межах поліетнічного населеного пункту. Характерні риси розселення представників різних національностей ілюструють розроблені автором етнічні карти.

Відомості Всесоюзного перепису населення 1989 р. більш відповідають дійсності у порівнянні з надто генералізованими матеріалами 1979 р., коли майже всі невеличкі етнічні групи не враховувалися, що підтверджується даними з інших джерел. Надмірне узагальнення статистичних даних подекуди призводить до втрати важливих аспектів.

Підсилення темпів урбанізації у зазначені десятиріччя майже не вплинуло на сталу етнічну структуру: відсоткове співвідношення представників національностей в сільських населених пунктах не змінюється через міграції до міст, які торкаються в рівній мірі всіх народів. Відносне зменшення частки сільчан серед представників різних етносів є цілком зіставимим. Велика відносна частка городян серед загальної кількості представників етносу спостерігається в тих народів, які історично оселялись в містах Одеської області: це євреї, росіяни та білоруси. Простежується чітка тенденція до перетворення великих населених пунктів у поліетнічні.

Етнічна мозаїчність Одеської області та міських населених пунктів, середній показник якої є досить високим, лишається майже незмінною, зазнаючи незначних коливань, що не вкладаються у чітку схему.

Створені картографічну та статистичну бази доцільно використовувати для подальшої дослідницької роботи по вивченню історії регіону, матеріальної та духовної культури етносів, що населяють Одеську область.

Публікації автора:

1. Богуславська Ю.Ю. Вплив етнічного фактору на процеси урбанізації (на прикладі Одеської області в другій половині ХХ ст.) // Культура народов Причерноморья. – № 31. – Симферополь, 2002. – С.72-74.

2. Богуславська Ю.Ю. Питання про національність у програмах переписів та його залежність від пануючої ідеології // Інтелігенція і влада. Збірник наукових праць. – Вип.1 (2). Серія: Історія. – Ч.І. – Одеса: “Астропринт”, 2002. – С.28-31.

3. Богуславська Ю.Ю. Етнічний склад населення Одеської області у другій половині ХХ ст. // Науковий вісник. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. – Гуманітарні науки: історія, соціологія, політологія, психологія, мистецтвознавство. – № 2. – Київ-Одеса, 2002. – С.14-18.

4. Богуславська Ю.Ю. Етнічна мозаїчність Одеської області (друга половина ХХ ст.) // Інтелігенція і влада. Громадсько-політичний науковий збірник. – Вип. 3. Серія: Історія. – Одеса: Астропринт, 2004. – С.86-91.

5. Богуславська Ю.Ю. Характер просторового розташування етносів по теренах Одеської області (друга половина ХХ ст.) // Культура народів Причорномор’я. – № 63. – Симферополь, 2005. – С.86-89.

6. Богуславська Ю.Ю. Всесоюзні переписи населення другої половини ХХ ст.: історіографічні оцінки // Інтелігенція і влада. Громадсько-політичний науковий збірник. – Вип. 5. Серія: Історія. – Одеса: Астропринт, 2005. – С. 110-114.

7. Богуславская Ю.Ю. К вопросу об этническом составе населения Одесской области // Етнічність в історії та культурі: матеріали і дослідження / Одеський державний університет ім.І.І.Мечникова. – Одеса: Гермес, 1998. – С.29-31.

8. Богуславська Ю.Ю. Методика етнічного картографування у вітчизняній історіографії // Труды Одесского политехнического университета. – Вып.2 (14). – Одесса, 2001. – С.275-278.

9. Богуславська Ю.Ю. Болгари Одещини у другій половині ХХ ст. (статистичний аспект) // Археологія та етнологія Східної Європи: матеріали та дослідження. – Т.3. – Одеса: Друк, 2002. – С.254-255.